Ako vypnúť počítač pomocou príkazového riadku

V niektorých prípadoch môže byť potrebné vypnúť počítač bez toho, aby ste prešli cez grafické rozhranie. Naši odborníci vám ukážu, ako túto operáciu vykonať pomocou príkazov cmd alebo PowerShell.

Príkazový riadok

Príkaz cmd je určený na vykonávanie administratívnych úloh a je k dispozícii vo všetkých verziách systému Windows.

Dialógové okno „Spustiť“ vyvoláte stlačením klávesovej skratky „Win+R“. Do textového poľa zadajte „cmd“ a kliknite na „OK“.

Na výzvu zadáme „shutdown -s“. Stlačením klávesu Enter na fyzickej klávesnici spustíte vykonávanie príkazu.

V hornej časti všetkých okien sa zobrazí upozornenie na vypnutie systému. V predvolenom nastavení sa príkaz vykoná s oneskorením jednej minúty. Tlačidlo v rámčeku odstráni oznámenie z obrazovky, ale nezruší vypnutie počítača.

Používateľ má 60 sekúnd na zrušenie vypnutia. Ak to chcete urobiť v príkazovom riadku, zadajte „shutdown -a“ a stlačte kláves Enter.

V oblasti systémovej lišty sa zobrazí upozornenie, že naplánovaná operácia bola zrušená.

Prípady použitia

Príkaz shutdown má niekoľko užitočných možností, ktorými môžete zmeniť spôsob vypínania počítača.

Použitím argumentu „-p“ sa odstráni minútové oneskorenie pred vykonaním operácie. Príkaz zobrazený na nasledujúcej snímke obrazovky okamžite vypne počítač.

Pridaním parametra „-hy
Systém sa pred vypnutím pripraví na rýchle spustenie. Vypnutie sa oneskorí o minútu, ale reštartovanie systému Windows je rýchlejšie.

Zahrnutie voľby „-t xxx“ do príkazu umožňuje odložiť vypnutie na obdobie definované používateľom. Čas sa udáva v sekundách. Maximálna hodnota je 31536000, čo predstavuje jeden rok. Výsledkom použitia voľby „-t“ s nulovým oneskorením je rovnaký výstup ako pri voľbe „-p“. Vypínanie počítača bez oneskorenia.

Prvé oznámenie, ktoré používateľ dostane pri použití funkcie časovača, obsahuje presný čas vypnutia.

owerShell

Prostredie Windows PowerShell je pokročilejší nástroj príkazového riadka. Tento shell umožňuje používať príkazy z klasického cmd alebo špeciálne príkazy.

Vyvolanie rozšírenej ponuky Štart pomocou klávesovej skratky Win+X. Spustenie prostredia Windows PowerShell ako bežný používateľ.

Ak chcete počítač okamžite vypnúť, použite príkaz „stop-computer“. Stlačenie klávesu Enter spôsobí vypnutie systému Windows bez oneskorenia alebo systémových varovaní.

Na vypnutie pomocou časovača použite kombináciu dvoch príkazov. Na výzvu zadajte „start-sleep -seconds 120; stop-computer“. V tomto príklade sa vypnutie počítača oneskorí o dve minúty. Nezobrazia sa žiadne systémové upozornenia o čase a dátume vypnutia.

Ak to zhrnieme

Naši odborníci vysvetlili, ako na vypnutie počítača použiť nástroje cmd a PowerShell dostupné v distribúcii systému Windows. Vyberte si tú, ktorá najlepšie vyhovuje vašej situácii, a využite ďalšie možnosti odloženého vypnutia.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: