Ako pestovať liči z kameňa doma

Liči je ovocný strom z čeľade Salinderae. Rastlina je v literatúre známa ako čínske liči alebo litchi. Jeho domovom je juhovýchodná Čína, provincie Guangdong a Fujian. Prirodzene rastúce a plodiace v subtropickom podnebí so suchými a relatívne chladnými zimami. Bližšie k rovníku, kde je vyššia vlhkosť, rastlina už neplodí. V miernych zemepisných šírkach sa stromy litchi pestujú v skleníkoch, kde začínajú prinášať ovocie po dosiahnutí veku 10 rokov. Vďaka tolerancii tieňa v miestnosti s optimálnou mikroklímou sa litchi stáva exotickou „dekoráciou“ interiéru.

Ako pestovať liči z kameňa doma

Stručný opis liči

Vo voľnej prírode rastie v blízkosti riek a jazier. V prirodzených podmienkach môže strom dorásť do výšky 10-30 m. Koruna pozostáva z husto ochlpených výhonkov s intenzívnym vetvením. Podlhovasté lístky majú zelenú farbu. Počas plodenia sa jeho červené plody, veľkosťou podobné slivkám, vynímajú na pozadí. Maximálna dĺžka 4 cm a hmotnosť 20 g.

Pod šupkou s početnými ostrými hrudkami sa nachádza ľahká, rôsolovitá dužina s príjemnou vôňou a sladkou, mierne sťahujúcou chuťou. Plodina Litchi s kôstkami. Dužina sa ľahko oddeľuje od tmavohnedého semenníka. Vo vhodných klimatických podmienkach sa litchi rodí koncom jari a začiatkom leta.

Výsadba liči

Najjednoduchší spôsob, ako získať exotickú rastlinu na parapet, je pestovať liči z kameňa. Výber zrelého ovocia na výsev. Musia spĺňať tieto parametre:

Príchuť

Silný

Peel

Červená, nepoškodená

Pulp

Polopriehľadný, šťavnatý

Podľa nášho názoru sa neodporúča používať poškodené plody, pretože by mohli narušiť celistvosť škrupiny pipy. Semená treba vyberať veľmi opatrne, aby sa nepoškodili. Aby sa semenáčiky objavili skôr, jadierka sa naklíčia: zabalia sa do vlhkej gázy a nechajú sa 7 dní, pričom sa pri vysychaní zvlhčujú vodou.

Príprava pôdy a kvetináča

Oriešky liči rastú na ľahkých pôdach s neutrálnou reakciou. Optimálne pH je 6.0 jednotiek. Štruktúra pôdy by mala byť pórovitá a priepustná, aby mohla dobre rásť. Substrát s týmito vlastnosťami je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach. Ak máte po ruke drnovú zeminu a rašelinu, môžete si zmes pôdy pripraviť sami: stačí zmiešať zložky v rovnakom pomere. Pôda pripravená vlastnými rukami sa musí dezinfikovať.Podľa nášho názoru je každá metóda účinná:

  1. Tvrdnutie v rúre – 20 minút pri 200 °C.

  2. Naparovanie – vložte do parného kúpeľa a nechajte pôsobiť 25-30 minút.

  3. Vloženie do mikrovlnnej rúry – na 10 minút pri maximálnom výkone.

Hrnce z hliny alebo keramiky sú vhodné na výsev jadierok litchi. Nepoužívajte plast, pretože neprepúšťa vzduch, ktorý je nevyhnutný pre klíčenie semien. Aby sa zabránilo prekysleniu pôdy, je vhodnejšie použiť plytké kvetináče. Maximálny priemer je 7-8 cm. Dôležitým aspektom, ktorý je potrebné zvážiť, sú odtokové otvory na dne. Na rozdiel od plastových kvetináčov si ich v keramických kvetináčoch nemôžete vyrobiť sami.

Technológia na pečenie sadeníc

Ako pestovať litchi zo semien v domácich podmienkach

Po dokončení všetkých prípravných prác pristúpte k výsevu.Postupnosť krokov:

  1. Na dno nádoby vložte keramzitové kamienky alebo rozbité tehly. Materiály budú pôsobiť ako drenáž.

  2. Navrch nasypte zeminu.

  3. Urobí sa v ňom malá priehlbina, do ktorej sa umiestnia. Je lepšie použiť 2 alebo 3 súčasne.

  4. Posypte zeminou a navlhčite ju pomocou postrekovacej trysky. Tým sa zabráni vyplavovaniu semien a pôda nad semenami si zachová svoje dobré prevzdušňovacie vlastnosti.

Hrniec zakryte sklom a umiestnite ho na teplé miesto s teplotou 25 – 30 °C. Sklo pravidelne vyberajte, aby ste ho vyvetrali a v prípade potreby navlhčili zeminu. Nedovoľte, aby bola pôda príliš mokrá, mohlo by to viesť k vzniku plesní. Ak sa litchi pestuje v skleníkových podmienkach, klíčky sa objavia 1,5-2 týždne po výseve. Podľa pozorovaní trvá niekedy mesiac, kým sa objavia semenáčiky. Hneď ako sa objavia sadenice, sklo odstráňte. Sadenice nie je potrebné zakrývať. Zo sadeníc, ktoré sa objavia v jednom kvetináči, vyberte najsilnejšiu a ostatné odstráňte.

Podmienky pestovania liči

Liči znáša tieň, ale na rýchlu fotosyntézu potrebuje veľa svetla. Optimálna dĺžka denného svetla je 12-15 hodín. Kvetináč postavte na parapet v blízkosti východného a západného okna. Rastlinu je možné umiestniť aj na južnú stranu, ale dbajte na to, aby boli okná počas letných obedňajších hodín zatiahnuté, aby boli jemné výhonky chránené pred priamym slnečným svetlom.

Tropickej rastline sa dobre darí pri vysokých teplotách. Ak je optimálna teplota pred vzchádzaním približne 30 °C, potom je prípustné zníženie na 25 °C. Minimálna kritická teplota je 20 °C.

Hoci rastliny litchi neplodia vo vlhkom rovníkovom podnebí, suchý vzduch im škodí viac. Optimálna vlhkosť je 70-80 %. Na jeho udržanie ho môžete denne postriekať vodou z vodovodu pri izbovej teplote. Počas horúcich období sa procedúra vykonáva dvakrát denne – ráno a večer. Ak je kvetináč na okennom parapete a pod ním je radiátor, v zime umiestnite vedľa litchi nádobu s vodou, aby sa zabránilo prílišnému vysušeniu vzduchu.

Ako sa starať o exotické rastliny

Liči je tropická rastlina. Podľa nášho názoru jej pôvod ovplyvňuje technológia pestovania.

Zalievanie

Liči je vlhká plodina. Zalievanie však musí byť mierne, aby nedošlo k stagnácii tekutiny v koreňoch. V opačnom prípade sa môžu vyvinúť hubové ochorenia. Frekvencia zavlažovania a množstvo vody závisí do veľkej miery od stavu pôdy. Keď pôda vyschne približne o 2 cm, je to pokyn, aby ste sa pustili do práce.

Používajte filtrovanú alebo čistenú vodu. Druhá možnosť je podľa nášho názoru lepšia, pretože táto voda obsahuje zlúčeniny dôležité pre kultúru. Aby sa zabránilo poškodeniu koreňov nízkymi teplotami, používa sa voda izbovej teploty alebo mierne zohriata.

Kŕmenie a hnojenie

Po vyklíčení sa sadenice začnú kŕmiť až po 3 mesiacoch, keď sa aktivuje fotosyntéza. Používajú sa dusíkaté hnojivá, ktoré stimulujú vývoj koreňov a rast výhonkov. Do jedného roka veku rastliny postačuje len jedno hnojenie, pretože orgány sú ešte slabo vyvinuté a nedokážu rýchlo prijímať makro- a mikroživiny z pôdy.

Keď je rastlina stará 1 rok, prikrmujte ju každý druhý mesiac alebo každé dva týždne, v závislosti od vegetačného obdobia. Počas aktívneho rastu by sa malo hnojivo aplikovať dvakrát mesačne, od jesene stačí jedno hnojenie mesačne. Mali by sa používať kvapalné minerálne hnojivá a organické hnojivá. Najúčinnejším spôsobom je ich striedanie. Z organických materiálov uprednostňujú roztok kravského hrachu (1:15) a drevný popol. Prvé hnojivo je bohaté na dusík, druhé na fosfor a draslík.

Presádzanie

Transplantácia na jar. Počas rokov aktívneho rastu – do 5 rokov – by sa to malo robiť každú jar. Presadenie liči do väčšej nádoby. Požiadavky na kvetináč a pôdu zostávajú rovnaké. Keď má rastlina 5 rokov, stačí každoročne obnoviť vrchnú vrstvu pôdy. A možno ho presádzať v trojročných intervaloch.

Prerezávanie

Keďže táto plodina rastie pomaly, nepotrebuje časté strihanie. V prvých rokoch vytvárajú korunu, potom sa už len strihajú, aby sa rastlina udržala zdravá a okrasná. Počas ošetrenia sa poškodené výhonky odrežú a príliš dlhé konáre sa skrátia. Ak je to potrebné, možno ho tvarovať (ak sa dlhší čas neorezával).

Ochrana pred chorobami a škodcami

Exotická rastlina má vynikajúcu imunitu. Patogénmi sa zamorí len vtedy, ak sú podmienky pestovania a údržby nesprávne. Ak napríklad liči trpí nedostatkom vlhkosti, jeho listy postupne žltnú a opadávajú. Pri nadmernom zavlažovaní hrozí vysoké riziko hniloby koreňov. Dá sa odstrániť len presadením do čerstvého substrátu a kontrolou koreňov a odstránením chorých miest.

Len pripomienka!Po presadení sa rastlina musí vždy postriekať fungicídom.

Škodcovia tiež zriedka napadnú exotickú rastlinu. Často sa dostanú na výhonky zo susedných rastlín, ak nie sú držané v karanténe a sú vysadené vedľa iných izbových kvetov z obchodu.

Najčastejšími škodcami sú mšice a roztoče. Živia sa šťavami rastlín a ak sa včas neodstránia, môžu spôsobiť vážne škody na okrasných drevinách. Mydlová voda je proti nim účinná – v počiatočných štádiách zamorenia. Po kontakte s hmyzom mu bráni v dýchaní a zabíja ho. Ak sa vyskytnú početné kolónie, môže pomôcť len insekticíd, ktorý sa na rastlinu nastrieka presne podľa pokynov na obale. Ošetrenie by sa malo prednostne vykonávať vonku, pretože chemické prípravky sú toxické.

Liči je tropická rastlina. Dobre sa však prispôsobuje domácim podmienkam. Stačí vytvoriť vhodnú mikroklímu a nezabudnúť sledovať vývoj rastliny, včas ju zalievať, kŕmiť a posilňovať imunitu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: