Hrášok pod holým nebom: podmienky výsadby, starostlivosti a zberu

Hrášok je jednoročná rastlina z čeľade strukovín. Domov do Indie. Pestujú sa tu od 4. storočia pred naším letopočtom. . Napriek klimatickým vlastnostiam svojej domoviny umožňujú biologické možnosti hrachu zeleninového jeho pestovanie aj v miernych zemepisných šírkach. Pestovatelia vo viac ako 60 krajinách od juhu po sever ju v súčasnosti pestujú na svojich poliach a v záhradách. Fazuľa vďačí za svoju obľúbenosť bohatému chemickému zloženiu: obsahuje až 30 % bielkovín, rovnaké percento stráviteľného cukru a veľké množstvo aminokyselín.

Hrášok na voľnom priestranstve: podmienky výsadby, starostlivosti a zberu

Osobitné vlastnosti plodiny

Bylina je cenená nielen pre svoje plody. Vďaka svojmu koreňovému systému prirodzeným spôsobom zlepšuje úrodnosť pôdy. Na koncoch koreňov sa tvoria početné hľuzovité rastliny. Fixujú atmosférický dusík a premieňajú ho na humus. Korene sa vyvíjajú vertikálne a hlboko. Až do dĺžky 1 m umožňujú rastlinám čerpať vlahu a živiny z hlbokých vrstiev pôdy.

Fyziologické rozdiely sa vyznačujú hladkými, zaoblenými a zvrásnenými semenami. Podľa účelu sa zeleninové odrody delia na 2 podskupiny:

Názov

Popis

Peeling

Členovia skupiny majú na vnútornej strane struku dobre definovanú zhutnenú pergamenovú fóliu. Obilniny sú vhodné na konzumáciu

Cukor

Rastliny vytvárajú struky so šťavnatými šupkami, ktoré sa môžu konzumovať spolu so semenami

Výsev

Hrášok – jednoročná rastlina odolná voči chladu, ktorá si pre svoj správny vývoj vyžaduje dlhý čas denného svetla. Podľa nášho názoru je pri výbere miesta a termínu sejby dôležité zohľadniť tieto vlastnosti. Dobrými susedmi hrachu sú kukurica, uhorky, reďkovky, bylinky, paradajky a baklažány. Strukoviny sú dobrými predchodcami, ale hrach by sa nemal vysievať po strukovinách.

Časovanie

Po vyschnutí pôdy po roztopení snehu je hrach pripravený na výsev. Sú odolné voči chladu a netrpia mrazom ani v prípade krátkodobých mrazov. V strednej časti krajiny sa najlepšie vysieva koncom apríla alebo začiatkom júna. Rýchlo dozrievajúce odrody sa pestujú pomocou dopravníkovej metódy – semená sa vysievajú do júla s odstupom 10 dní. Neskoré plodiny je lepšie zasiať skôr.

Výber miesta a príprava pôdy

Hrach sa vysádza na dobre osvetlených pozemkoch s úrodnou, kyprou pôdou. Optimálne pH je 6-7. Rastliny hrachu majú silné podzemné korene a silné korene, preto musí byť podzemná voda hlboko, inak hrozí riziko hniloby koreňov spôsobenej stagnujúcou vlhkosťou.

Základná kultivácia pôdy by sa mala vykonať vopred. Na jeseň plochu prekopte, odstráňte korene burín a použite organické a minerálne hnojivá. Bezprostredne pred výsevom na 1 m2 V tej istej oblasti by ste mali použiť močovinu (15 g) a kyselinu boritú (½ lyžičky). .).

Príprava osiva

Pred výsevom by sa malo osivo skontrolovať a poškodené odrody vyradiť. Semená v stave sa zahrejú a vydezinfikujú. Používajú sa komplexné prípravky na ničenie buriny, ktoré chránia pred spórami húb aj škodcami, ako sú larvy hrabošov. Nakúpené osivo sa často predáva ako už ošetrené.

Technológia výsevu

Výsev v druhej dekáde apríla.Postupnosť operácií:

 1. Na pozemku urobte 5-7 cm hlboké a 15-20 cm široké priekopy. Vzdialenosť medzi otvormi by mala byť 50-60 cm.

 2. Do priekop pridajte kompost zmiešaný s popolom a zasypte ich zeminou tak, aby sa hĺbka znížila na 3-5 cm. Hodnota závisí od štruktúry pôdy: menej pre ťažkú pôdu, viac pre ľahkú pôdu.

 3. Semená sa vysádzajú tak, aby medzi nimi bola zachovaná vzdialenosť 6 cm. Približná dávka na 1 m je 15-17 ks.

 4. Zrná sú pokryté zeminou, ktorá je zhutnená, aby sa udržala vlhkosť.

 5. Prikryte záhon tenkou plastovou podložkou alebo sieťovinou, aby ste ho ochránili pred vtákmi.

 6. Keď sa objavia sadenice (po 7-10 dňoch), vystavte pozemok.

Ako vedľajšia poznámka!

Semená hrachu klíčia pri 2-6 °C, ale optimálna teplota je 15-18 °C.

Starostlivosť o hrášok

Správne zasiate – prvý krok k bohatej a kvalitnej úrode. Počas celého vegetačného obdobia si rastliny vyžadujú neustálu starostlivosť, ktorá zahŕňa zalievanie, hnojenie. Uvoľnenie je dôležité opatrenie.

Zalievanie

Hrach v otvorenom teréne: podmienky výsadby, starostlivosti a zberu

Hrach sa na poli seje skoro a v počiatočnej fáze rastu potrebuje po zime dostatok vlahy. Ak však nebol sneh, budú potrebovať zálievku aj na jar. Spotreba vody plodiny dosahuje vrchol v čase kvitnutia. Rastliny zalievajte dvakrát týždenne. Počas horúcich období sa postup vykonáva denne, ak nie sú zrážky. Používajte filtrovanú vodu. Teplota zavlažovacej kvapaliny nezohráva úlohu.

Ošetrovanie pôdy

Po zalievaní alebo silných dažďoch uvoľnite pôdu uvoľnením vzduchotesnej kôry. Súčasne odstráňte burinu. Aby sa zväčšili rozostupy, medzi riadkami a riadkami výsadby by sa mal pokosiť mulč. Tento postup nielenže udrží kyprú štruktúru pôdy, ale zabráni aj rýchlemu odparovaniu vlhkosti a klíčeniu burín. Ako mulčovací materiál sa používa rašelina a piliny.

Hnojenie

Výživa rastlín zalievaním. Pred zalievaním by sa malo vo vedre s vodou rozpustiť 25 gramov kombinovaného hnojiva (NPK). Dostatok tekutiny na 1 m² záhonu s hrachom. Namiesto minerálnych hnojív sa môžu používať organické hnojivá. Podľa nášho názoru je však najlepším spôsobom striedanie. Bez ohľadu na zvolenú zmes,Mali by sa dodržiavať odporúčania týkajúce sa načasovania a koncentrácie dôležitých makroživín:

 1. Na jar by sa mali používať hnojivá s vysokým obsahom dusíka, pretože majú priaznivý vplyv na vývoj koreňov a výhonkov;

 2. Pred kvitnutím prihnojte hrach fosforovo-draselným hnojivom, aby sa živiny dostali do púčikov a vaječníkov;

 3. Po zbere úrody sa pôda obnoví rovnakými komplexmi fosforu a draslíka.

Háčkovanie a prerezávanie

Hrach má jemné a veľmi krehké výhonky. Keď sa plody začnú tvoriť, spadnú pod svojou váhou. Aby sa tomu zabránilo, hrášok by sa mal priviazať k podperám. Neskôr sa na mriežku prichytia samy. Na podopretie použite zemné hroty alebo kovové stĺpy. Sú vložené pozdĺž radu zeleninových kríkov každých pol metra, mriežka je natiahnutá. Môžete použiť drôt alebo aj špagát. Úponky sú pripevnené k mriežke, takže rastliny sa začnú kývať. Tým sa zabezpečí rovnomerné osvetlenie všetkých výhonkov. Vertikálny spôsob pestovania zabezpečuje dobrú cirkuláciu vzduchu. Pri horizontálnom pestovaní existuje vysoké riziko vzniku hniloby z dôvodu kontaktu plodiny so zemou.

Na získanie bohatej úrody sa stimuluje rozvetvovanie: najprv sa odrežú stredové výhonky; po vytvorení bočných výhonkov sa tento postup opakuje, aby sa podporil vývoj nových. Hrášok zaštipnite za slnečného rána, potom pred večerom a poklesom teploty poškodené miesta vyschnú.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Hlavnými nepriateľmi jednoročnej rastliny sú moľa hrachová, moľa kapustová a moľa zeleninová. Škodlivé sú najmä v larválnom veku. Larvy svrčkovcov sa zvinú na listoch, ukryjú sa v nich a počas dospievania ich požierajú. Chrasty odhrýzajú výhonky. Plodnice kladú vajíčka na struky, listové dosky a kvetenstvo, ktoré sa doslova za 7-8 dní stanú potravou pre vyliahnutý hmyz. Aplikujte roztoky insekticídov podľa pokynov výrobcu. Pri ich používaní je dôležité dodržiavať načasovanie liečby a sledovať obdobie toxicity.

Medzi choroby náchylné na napadnutie patrí mozaika a múčnatka. Prvý má vírusový charakter. Pomalý rast a krútenie listov môžu naznačovať prítomnosť choroby. Neskôr sa na listoch objavia nekrotické škvrny a žilky sa sfarbia. Mozaika sa nedá vyliečiť. Jeho rozvoju by sa malo zabrániť. Podľa nášho názoru je kombinovaná profylaxia účinná.Zahŕňa nasledujúce položky:

 1. dodržiavanie striedania plodín;

 2. vykonajte predsejbovú úpravu pôdy a osiva;

 3. Vykonávanie všetkých opatrení údržby.

Múčnatka je hubové ochorenie. Príznaky naznačujúce rozvoj ochorenia sú belavé voľné škvrny. Najprv sa objavuje v spodnej časti výhonkov a postupne napáda aj horné orgány. Bez ošetrenia choré rastlinné orgány sčernejú a odumrú. V intenzívnej fáze vývoja je najúčinnejšie ošetrenie kríkov fungicídmi. Nesmú sa však aplikovať počas obdobia dozrievania plodiny. V opačnom prípade bude nevhodný na konzumáciu.

Hneď ako rozpoznáte príznaky múčnatky, môžete použiť ľudové prostriedky. Jednoduchý recept na infúziu vyžaduje 300 gramov výhonkov bodliaka poľného. Namočte ich na 24 hodín do 10 litrov vody. Po scedení hrášok postriekajte. Ošetrujte v intervaloch 7-10 dní v závislosti od výsledkov.

Zber úrody

Hrášok v otvorenom poli: termíny výsadby, starostlivosť a zber

Hrach má predĺžené plodenie. Zberajte denne alebo v dvojdňových intervaloch (v závislosti od počasia a rýchlosti dozrievania) počas 1,5 mesiaca. Najprv vyberte struky zo spodnej časti a pomaly postupujte smerom nahor. Pri dodržaní pestovateľskej techniky je priemerný výnos 4 kg/m2. Hybridy s prísavným koreňom zbierané od konca júna do neskorej jesene,Na základe stavu struku:

 1. Pokiaľ je šupka hladká a rovnakej farby, zberá sa zelený hrášok;

 2. keď sa objaví obrazovka – na zrne.

Vo fáze technickej zrelosti sa hrášok používa na prípravu šalátov – zelený hrášok. Môže sa konzervovať alebo zmraziť, pretože rýchlo stráca svoju predajnosť. Ďalšou možnosťou na uchovanie takejto plodiny je sušenie. Blanšírujú sa 2 minúty vo vriacej vode, preložia sa na cedidlo, opláchnu sa pod tečúcou vodou, vložia sa do sušiarne a nechajú sa tam 10 minút pri teplote 45 °C. Po 1,5 hodinovom chladení na stole sa opäť vysuší zmenou teploty na 60 °C.

Semená v biologickej zrelosti sa môžu skladovať niekoľko rokov. Najprv sa vydlabú a sušia sa na vetranom mieste 3 dni, pričom sa rozložia na čistý papier v jednej vrstve. Miesto skladovania nesmie byť prístupné hmyzu, inak sa plodina znehodnotí.

Hrášok je užitočná zelenina. Dobre rastú v akomkoľvek podnebí, ale len ak dodržíte technológiu pestovania.

Zdroje: V. .FATIANOV: „Hrach, fazuľa a strukoviny“

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: