Bearded Irishs: odrody, pristátie a starostlivosť

Irises – trvalky a non-ozbrojené kvety. Majú nezvyčajné kvetenstvo, svetlé sfarbenie lístkov, dlhé a rovné listy. Jemná charakteristická chuť, čerstvé a tenké. Iris Bearded lístky, presmerovanie hore a dole, tvoria korunu a golier s froté brady, prečo kvet a dostal svoje meno. V článku sa pozrieme na odrody, nuansy pristátia a opustenie bredend IRIS.

Triediť

Bearded Irises sú kultúrou s dobre rozvinutým koreňom 1,5-2 cm v hrúbke. Na odzrode si môžete všimnúť zhrubnutie v rokoch kríka. V jednotlivých odrodách sa vôňa zahusťovania koreňov podobá fialovým. Listy jasne, s sivastým nádychom, plochým a ostrým. Rozvetvená blondína farba, tvorí niekoľko púčikov. Šesť okvetných lístkov: tri zdvihnuté – to sú štandardy, a tri oblúkové zostupovanie dole – to sú fauly.

Bearded Irises nazývaný charakteristický klaster chĺpkov na báze lístkov zozbieraných v dlhých bradach. Počet rôznych odrôd sa považuje za najrozsiahlejšiu skupinu.

Z 50 rôznych stupňov brehových výchaní sa získalo viac ako 30 tisíc rôznych hybridov. Rôzne irzy vo farbách, výška bush a kvitnúce obdobie.

Na začiatku kvitnutia, zvýraznenie:

 • veľmi skoro – ve;
 • Skoro – e;
 • Priemer – m;
 • Neskoro – l;
 • veľmi neskoro – vl;
 • Dlhé kvitnutie – EML (Oprava).

Takáto skratka v katalógu a na balíku označujú čas kvitnutia.

Irise sa líšia veľkosťou kvetu:

 • s malými kvetmi;
 • so stredným;
 • s veľkým;
 • s najväčším.

Bearded Irises vo výške Bloomára sú:

 • Miniatúrny trpaslík 20 cm – MDB;
 • Štandardný trpaslík 20-40 cm – SDB;
 • Medziľahlé medvedené 40-70 cm – Ib;
 • Hranica 40-70 cm – BB;
 • Miniatúrne vysoké 40-70 cm – MTB;
 • Vysoká – tb.

Na krabici s odnocou pre pristátie Latina označuje výšku Bloomonu.

Vo farbách klasifikovaných odrodami:

 • monochromatický;
 • dve-tony;
 • dve farby;
 • vznikol;
 • Prepad.

Tam sú priestor irish, lemované okvetné lístky, vlnité – vlnité lístky, čipky – vlny okolo okraja sa podobajú čipkám.

Názvy a popisy najlepších odrôd Bearded Irishs

„Copatonik“

Obdobie kvitnutia od mája do júna a trvá asi 2-3 týždne. Výška dosiahne 85 cm, toto je vysoké druhy. Veľké kvety z 10-15 cm v priemere natreté v rubínových odtieňoch s jasným červeno-červeným a horčicovým žltým bradom, sfarbenie sa často líši od pomaranča. Tvorí vlnité kvety čipky, 7-8 na jeden kvet.

Táto hybridná odroda má vysokú zimnú ťažnosť. Vzdialenosť medzi dospelými krídlami by mala byť 40-60 cm. Silne narodené irzy tejto odrody prestanú kvitnúť.

Devil’s Lake

Táto vysoká Iris dosiahne výšku 100 cm. Kvitnúce začína v júli, má tmavú modrú monofónovú farbu lístkov. Na stonke môže byť až 4 vetvy a 6-8 kvety. Priemer veľmi veľkého kvetu je asi 11-18 cm. Okvetné lístky sú pokryté svetlom vlnitým vlnkami. Farba vtákov modrá, v jadre – žltá.

Vak

Toto je odroda bredend dins výšky 70-90 cm. Voňavé kvety natreté v dvoch odtieňoch: horná – mäkká biela, spodná – jasná fialová fialová s bielym okrajom. Bardd je žltkastý. Na jednom kríku sa v júni vytvára 8-9 farieb. Toto je odolné voči chladu, zimné odhody, nie škodcovia a choroby. Staré rastliny nie sú nevyhnutne pokryté zima v podmienkach stredného pásu, s výnimkou čestnej zimy.

Dobre tolerovať svetlo tieňovanie, ale musia byť chránené pred silným vetrom. Pôda pred výsadbou vyžaduje prípravu odvodňovacieho systému, IRIS „VAQAS“ nemôže odolať prevzatia vlhkosti. Pôda na výsadbu je vhodná neutrálna alebo slabo kyselina.

Prečítajte si viac  Arabis Alpine: Popis, odrody, výber, Kultivácia

„Dekadencia“

Blossom začína v júni. Dospelé rastliny Výška dosahu 95 cm. Kvety veľké, dvojfarebné, tvare ventilátora s tromi vymenenými lístkami. Svetlo žltá makuškin a burgundovité okvetné lístky s zlatým vlnitým okrajom. Krátke Mandarin Color Bardd. Light-Miling, ale preferuje polovice pľúc na poludnie. Odporučiť sa na stránke, kde je slnko asi 5 hodín denne. Nie je to zlé nosiť kyslá, hlinka, luggy a piesočná pôda.

Svetový premiér

Začiatok kvitnutia spadá do júna a pokračuje v júli. Vysoké kríky s kvitne do 90 cm Dajte veľké kvety 13-15 cm, až 6 kusov na každej rastline. Horné okvetné lístky Lilac Blue a Bottom – hustá modrá s modrou lemovaním. Tmavé zlaté brady. Kvety niekoľko týždňov, samostatné exempláre – od 1 do 5 dní. Neutrálna pôda preferuje: voľná, piesočná hlina, slabosť. Vzdialenosť medzi rastlinami – 30 cm.

V horúcom počasí, kvitnúce môže začať pred obvyklým a pokračuje dlho.

„Super Sultan“

Neslavná trieda sa vyznačuje dlhým dňom kvitnutia od júna do júla. Miluje solárne uzavreté z vetru. Dosiahne výšku 100 cm. Obrovské kvety do 19 cm natreté v dvoch farbách: Orange-Saffron topy v kombinácii s padajúcimi lístkami odtieňov mahagónu. Brada sa podobá plameňom s potravinami. Bush dáva 3-4 farebné kolesá, na každom rozvíjaní. Má charakteristickú sladkú arómu.

Niekedy po

Hybridná odroda. Kvety v júni – júl. Na Bush rastie kvetináč s výškou 85-90 cm s 5-6 kvetmi. Fuchsia’s Top Color, Bottom – Bright Pink, Bale do centra. Oranžové brady a vlnité hrany. Aróma jasne a voňavé. Miluje slnečné pozemky, ale to trvá čiastkové tienenie nie je zlé. Pôda bude vyhovovať slabo kyslým, neutrálnym a slabo.

Karibský sen

Začína kvitnúť v máji. Výška dosiahne 90 cm. Jednotlivé modré kvety s lila hint, vlnité lístky, s ľahkou čipkou, medzi ktorým je biely hrubý brada. Má charakteristickú vanilkovú vôňu. Zimná ťažká odroda. Preferuje osvetlené a chránené územia, úrodná pôda s drenážou.

Úspech Fou

Kvitnúť v júli. Farebná výška – až 90 cm. Veľké kvety jemného ružového odtieňa sa neboja dažďa a svetlé slnko. Bledo Coral Color Bardd. Preneste malý tieň. Žiadna odolnosť proti mrazu. Preferuje slabosť, neutrálne a lacné alkalické pôdy.

„Sultan palác“

Kvety kvitnú v máji a pokračuje v kvete počas dvoch týždňov. Výška stonky – 55-60 cm. Monofónne svetlé červené lístky tvoria kopula, viac tmavých faulov s ľahkou vlnou na okraji. Golden Curly Beard a tenká sladká vôňa. Veľkosť kvetu do 15 cm. Zimné Hardy Grades.

Ako zasadiť?

Jarná rastlina Bearded Irishs v otvorenej zemi (Ale je potrebné, aby sa zem vyschla po roztavení vody) alebo v lete, od júla do augusta. Pre barizátor Irisov sú vybrané solárne miesta, kvetinové postele sú vhodné pre jednotlivé druhy za pol dňa. V tieni závodu je niekoľko farieb. Vyžaduje ochranu pred vetrom, pretože kvetinácia môže byť údajne odstránená.

Odporúča sa, aby sa pripravil. Potraviny vylejte vyššie. Okolo miesta, kde budú break rast, plytké drážky budú kopírované – tento jednoduchý drenážny systém nenechá vodu. Pôda irisí uprednostňuje neutrálnu, slabosť bude vyhovovať individuálnym odrodám.

Milovníci týchto krásnych farieb pripravujú pôdu týmto spôsobom:

 • Zmesi piesku pridávajú do hustých a ťažkých;
 • V hlinku a hlinku sa naliata piesok a rašelina;
 • Kisyu urobí neutrálne vápno alebo popol.

Zem opatrne odchádzajú, odstránime buriny. Stránka, kde bridlice budú rásť, zavŕšili fungicíd. Na ochranu pred burinami sú liečené herbicídmi. 25 cm hlboko do pôdy môže byť vyrobený kompostu, ale nie miešať so zemou. Hadi na kŕmenie irisí.

Prečítajte si viac  Golden: popis, typy a odrody, výsadba a starostlivosť

Pre pristátie Rhizome Iris Musí byť dobre vytvorený, hustí a bez nasadenia, s listom nie menej ako 15 cm. Známky výhonkov sa pozerajú na žlto-zelené tuberkulácie. Centrálne listy sú husté a zelené, bočné prípustné sušené.

Veľmi veľké korene pochádzajú z nadbytočnosti kŕmenia, rastliny z nich sú náchylnejšie na chorobu. Voliteľné, aby okamžite zasadiť rastlinu v pariséde, sušenie je užitočné pre mladého kríka. Neskladujte výsadný materiál v polyetyléne a vo vlhkom prostredí.

Je dôležité správne dať Irishs. Slama pre Bush je vyrobená plytká, v strede naliatla suchú zem s hormsterom a dal rizóm, jemne rozdeľuje na stranách koreňa. Hrubý Rhizome zaspáva na piesku na bokoch 2 cm a korene – Zem. Stredná časť s listami zostáva nad povrchom. Existuje vzdialenosť približne 50 cm medzi vysokými druhmi, medzi trpaslíkmi – 30 cm.

Schéma výsadby:

 • šach (vo vzdialenosti 50 cm);
 • v poradí (medzi krídlami 40 cm);
 • Kruh (vo vzdialenosti 30 cm).

Ako sa starať?

Transplantácia sa vykoná po skončení kvitnutia cez jeden alebo dva týždne. Bearded Irises začnú transplantáciu v júli a do konca augusta, vo viac južných regiónoch, možno lehoty presunúť do polovice septembra. Neskôr, rastlina nebude mať čas, aby bol zakorenený a nebude schopný spadnúť. Transplantácia a zdieľanie kríkov až do prvej dekády septembra. V strednom pruhu neodporúčam uťahovanie s pristátím.

Po transplantácii sú irske zavlažované, buriny, voľné, krmivo a rezané.

Hlavná starostlivosť pre Irises.

 • Zalievanie. Bearded Irises sa nepáči nadmerná vlhkosť v pôde, pretože ho akumuluje v koreňoch. Voda vo večerných hodinách úplne suchá pôda, snaží sa dostať na listy a kvety.
 • Uvoľnenie. Korene dúhovky sú umiestnené takmer na povrchu, básnička sotva trhanie rukami.
 • Podkord. Stráviť 3 krát sezónu. Pružina robí dusíkové hnojivá, ktoré stimulujú rast rastlín. Letné krmivo amóniové hnojivá a fosforu. Jeseň – fosfor a draslík sa pripravujú na zimu. Na úrodnej pôde začínajú hnojivá za rok alebo dva.
 • Orezávanie. Počas kvitnutia, sušené suché kvety a rezané stonky, takže odrazí 3 cm od koreňa. Hlavné orezávanie sa vykonáva po 3,5 týždňoch po skončení kvitnutia v auguste, ak sa táto odroda neskoro na začiatku septembra. Horná časť kríka je rezaná kužeľom v nadmorskej výške 14-15 cm od pôdy a posypané korene suchej zeme.
 • Príprava na zimu. V októbri, pred nástupom prvých mrazov, Iris je odrezaná, zanecháva len zelené výhonky a listy. Potom sú pokryté rašelinou, humusom alebo suchým listom v hrúbke najmenej 20 cm. Pred prvým snehom leží na vrchole suchých vetiev jedli alebo borovice. V marci sa uprednostňuje čistí a rašelinová vrstva okolo koreňov.

Metódy chovu

Bearded Irises môžu byť propagované len rozdelením odnože, rastliny odvodené zo semien nezachovávajú dekoratívne vlastnosti. Musíme to pamätať Dospelé rastliny transplantované po 6 rokoch. Kríky rastú a zaberajú všetky priestory okolo, napĺňajú stony medzi lôžkami a stopami. Dospelá rastlina lepšie kopať a oddeliť niektoré ďalšie mladé výhonky. Pre pristátie si vezmite rasty, ktoré sa objavili v lete – jednosmerné vetvenie rhizomes. Po kvitnutí, korene prosili na bredend dúhovky, a to znamená, že transplantovaná rastlina rýchlo trvá. Tri týždne po vzniku posledného kvetu, IRIS je dovolené kopať a rozdeliť.

Dvojročné kríky na šírke v šírke rastú až 3,5 cm a tvoria 5-7 opuchových listov. Prevažne, kvitnú na druhú jar. Nevýhoda – Zima Sú zle prevedené a po roku alebo dva prestanú kvitnúť. Odporúča sa pre výsadbu ročných častí z rizómov hrúbky do 2,5 cm so 4 listmi. Na najbližšom jari nebudú tieto kvety kvitnúť, ale za rok bude potešení, že poteší prvými púčikmi.

Prečítajte si viac  Barbaris TUNBERG "ARLEKIN": Popis a kultivácia

Ako rozdeliť koreň IRIS.

 • Root zahusťovanie.
 • Zdieľanie s nožom na kus asi 2 cm dlhé. Výsledné kusy by mali mať zdravé korene.
 • Umyté a umiestnenie rezu je dezinfikované roztokom mangánu (15 g na 10 litrov vody), posypané popolom alebo dreveným uhlím.
 • Delleka suché a prehĺbiť v piesku 3 cm.

Nemôžete vytiahnuť irisu, takže si môžete znížiť listy a RHIRIZUJÚCI Zostane v zemi.

Prečo sú bredené irisi rozdelené:

 • V 3-4 rokoch, kríky sa vyskytujú obdobie hojného kvitnutia, potom zmizne;
 • Mladé časti koreňa sú umiestnené na povrchu, kde môžu sakra;
 • Bush výrazne rastie mŕtvicou;
 • Staré koreňové výhonky vo vnútri rastliny umierajú;
 • Zarastené irisy sťažuje uhasenie, kŕmenie a zalievanie.

IRIS je tiež propagovaný obličkami.

 • Root vykopať z pôdy.
 • Umyte a utopiť.
 • Rezané časti vo forme kondenzátu kužeľa dole, vo vnútri koreňa. Každý kus zostáva pár koreňov z dospelej rastliny.
 • Plátky sú posypané uhlím alebo popolom, pred pridružením sušeným.
 • Dajte do brázdy, vykopať na 5 cm, zaspal Zem na polovicu s pieskom a rašelinou, zavreté.
 • Zakorenené a dávať listy výhonky budú prevedené na ďalší rok do záhrady.

Choroby a škodcov

Bearded Iris sa nekvitne z rôznych dôvodov, ale s najväčšou pravdepodobnosťou kríky boli chorí. Najnebezpečnejšie ochorenie sa berie Root hniť (bakterióza). Zdá sa, že na zdravej iris v surovom a chladnom lete alebo po teple a surovej zime. Znamenie tejto choroby je požadované a suché listy. Na základni Bush sa objaví hniloba s charakteristickým ostrým zápachom.

Liečba: ROKOVANIE RHIZOME, Fiddled oblasti sú rezané na čistý koreň, postrekovanie „fundazol“, suché vonku a rastliny na inom mieste. Rhizome je umiestnený plytký, mierne posypaný suchou pôdou, len tenké korene sú dobre pokryté.

Druhé nebezpečné ochorenie – škvrnitá listami. Zobrazí sa vlhké počasie. Na listoch sú malé škvrny, ktoré v priebehu času ohromuje všetky listy, prečo susedí. Zariadenie nezomrie, ale nie dostatok živín, bolesť a rastie zle. Choré irisy sa liečia Quadris alebo fytosporín-M drogy. Ponožka – Táto choroba nie je liečená. Ak sa listy na IRIS začína, hrany sú naplnené, korene zomrú, a hustý RHIZER je vytvrdzovanie, a elektráreň schováva, odporúča sa kopať chorý krík a horieť. Pozemok, kde bol Bush umiestnený, manipuloval vápno alebo formalín.

V kvitnúcich kvetoch sa môžu objaviť kvety v brehu Iris Fly a Bronzeka a v neupresnených púčikoch – Olena Beetle. Škodcovia žijú len v farbách. Boj proti nim prichádza na zber manuálne. Skoro ráno, obchádzanie prenajímateľa, odstrániť škodcov a zničiť. Malina Fly kladie vajcia do pukov vajíčok, z ktorých sa larvy objavia, ktoré zničia nevypovedané kvety a kvety zvnútra. Celá pobočka IRIS nesmie zamietnuť.

Efektívnou metódou je striekanie púčikov na samom začiatku ich vzniku voči rozhodnutiu.

Príklady v krajinnom dizajne

Venujte pozornosť výberu krásnych príkladov použitia Irishs pre krajinnú dekoráciu:

 • Záhrady z ľadovcov sa nazývajú iridárium;

 • Na monochromatické pozadie sa odporúča zasadiť dvojfarebné a tricolorové odrody, napríklad „desaťročia“;

 • V Pláške, trpaslík druhy sa výsadbu z okraja a vyššie sú v strede;

 • Single Irises sa používajú pri navrhovaní zasklakov a úpätí alpínčanov;

 • Dokonale vhodné na výrobu stôp v záhrade a silné nádvorie;

 • Vysoké vázy spolu s letničkami, kvitnúce od júla do septembra;

 • Dizajnéri často používajú irzy v zmiešaných kvetinových lôžok s kríky, ihličnany a kvety;

 • Kompozície s ľaliami, poppies, lupines.

O čom by mali vedieť, pozrite si nasledujúce video.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: