Valina obyčajná: popis, rastúca a reprodukcia

Kalina – dobre známa rastlina, ktorá nevyžaduje osobitnú starostlivosť a veľmi atraktívne počas kvitnutia a dozrievania ovocia. Mnohí záhradníci považujú za potrebné pre aspoň jeden Bush Kalina na svojej stránke.

Botanický popis

Calina obyčajné (lat. Vibúrnum ópulus) – ovocný ker alebo malý strom rodiny ADOX. Preložené z latinské jej meno znamená „pletené, tkanie“. V dávnych časoch v európskych krajinách boli bushové pobočky použité na tkanie. V starej slovanskej interpretácii slovo „Kalina“ označuje nasýtenú červenú farbu ovocia.

Rastlina preferuje otvorené solárne úseky, hoci všeobecne nenáročné. Ľahko tolerovať zmeny poveternostných podmienok, vrátane ostrých teplotných rozdielov. V prírodných podmienkach rastie takmer všade: V stepoch, v pražených lesoch, kde sú otvorené oblasti, na brehu zásobníkov.

KRUT dosiahne výšku od 1 do 4,5 m. Cora má šedý hnedý odtieň. Väčšina druhov má na ňu malé pozdĺžne trhliny.

Listy stredne veľkého viburnum, dĺžky a šírky sú približne rovnaké – 6-10 cm. Zaujímavý ich forma – môžu byť pevné, s kone alebo 3-5 nôž. Horná strana má tmavozelenú farbu a spodná – sivá-zelená. Na páde farby listých sa líši od oranžovej na fialový odtieň.

Počas kvitnutia, Bush vyzerá veľmi dekoratívne. Kvety v máji-júni s krásnymi bielymi kvetenstvami zozbieranými v plochých paneloch s priemerom 2-12 cm.

Ovocie – jedlé červené telá – bonusy oválny alebo okrúhly tvar, v priemere približne 6-10 mm. Dozrievať koncom augusta – september. Chuť vlastnosti závisia od odrody, ale každý má charakteristickú chuť horkej. Pri zbere neskôr (pri teplote mínus) sa horká chuť stáva menej. Bobule sú ocenené pre chuť, ale pre dobrý vitamín.

Pod záhradou sa Kalina pestuje ako dekoratívna a liečivá rastlina. V terapeutickom účely sa úspešne používajú všetky časti rastliny (ragners a infúzie kôry, listy, bobule), ktoré pomáhajú vyrovnať sa s rôznymi ochoreniami.

Triediť

Spoločná spoločnosť Valina je reprezentovaná veľkým množstvom druhov.

 • Compactum (Compactum). Nenáročný druh, rastie na akýchkoľvek pôdach, ale v prvých rokoch má spomalenie. Dosiahne výšku 1,5-2 m. Obsahuje kompaktnú kolo korunu. Tri-lopaté listy, v páde nadobudnúť svetlý fialový odtieň. Kvety cvstu 4-5 rokov života. Bohato kvitne v júni. Biele alebo bledé béžové kvety. Plody sú početné, v priemere asi 1 cm, zhromaždené v partii. Dozrievajte na konci augusta a môže sa vyvíjať na krík.

 • XantHOCARPUM (XANTOKARKARPUM). Rastú až 2-3 m, koruna v prvých rokoch ovál, s časovými vetvami rastú do šírky a Bush získava zaoblenú formu. Tri-lopatkové listy, s prevodovými hranami, v porovnaní s inými druhmi majú jasnú farbu. Pohľad môže rásť v tienivých miestach, ale v tom istom čase bude bloom slabší. Biele kvety kvitnú na konci mája. Zrelé ovocie majú žltý oranžový brilantný tieň.

 • Nanum (Nannum). Označuje dekoratívne druhy trpaslíkov, výška nepresahuje 1 m. Korunný hustý, hemisférický typ. Malé listy, trojnásobné, tmavo zelené, a na vrchole kríka ich maľby načervenalý. Kvety zriedkavo, kvetenstvo je vytvorené veľmi málo. Tento druh sa často používa na záhradnícke rohy odpočinku, mestského dvora, malé štvorce.

 • RYREUM (RYREUM). Veľmi krásny výhľad s vysokou dekoratívnosťou. Bush môže rásť až 4 m. KRONE potrebuje prerezávanie a stíhanie mladých výhonkov, aby zvýšili počet kvetenstiev. Počas obdobia kvitnutia, stupeň úvahy s veľkoleposťou – veľké kvetenstvo snehu-biele, majú podobnosti s ružou. Často sa používajú v krajinnom dizajne, vyzerá veľkolepé v skupine a slobodných pristátiach.

  V podmienkach stredného pásu a severných regiónov Ruska sú odrody záhradníctva Sibíri dobre stúpajúce. M. ALE. Lisenavenko.

  • „Zarnitsa“. Neslavná zimná ťažká trieda. Vzhľad viac ako strom, pretože tvorí len 5 kostrových zákazov a vzácne prasa. Plody nie sú veľmi veľké, svetlo červená. Výťažok je priemer – s kríkom približne 4 kg bobule.

  • „Taiga Ruby“. Plodný. Bush dosiahne stredné veľkosti, jeho výška nepresahuje 3 m. Kôra hladká, sivý odtieň. Stupeň má vysoký odpor mrazu a menej často iní naklonených k poškodeniu škodcov a chorôb. Zrelé tmavé rubíny ovocie. Výťažok je veľmi vysoký. Z dospelého kríka môžete zbierať 8-10 kg vitamínových bobúľ.

  • „Shukshinskaya“. Zahraničná odroda s pravidelným plodovaním. Rastie až 3,5 m. Neboj sa zmrazeného. Bobule jasne červené guľôčky, majú príjemnejšiu chuť, pretože obsahujú väčšie percento sacharózy, takže horkosť v nich je menej výrazná. Z jedného dospelého kríka môžete získať 6-8 kg plodov.

  Pristátie

  Kalina sa vyznačuje nenáročným, ale pre bohaté kvitnutie a plodenie, odporúča sa ho zasadiť na osvetlených miestach. Dobré rastie na neutrálnej alebo slabosti pôdy. Menej výhodné pre nej pôdu s vysokým rašelinou a pieskom.

  Rastlinné kríky prípustné na jar a na jeseň.

  Pravidlá pristátia.

  • Vybrané miesto by sa malo prepnúť 2 týždne pred pristátím a pridajte hnojivá fosforu-potaš.
  • Pred nástupom na pristávacích jamok približne 50-60 cm vo veľkosti v šírke a hĺbke. Pri posedení niekoľkých kópií by sa vzdialenosť medzi nimi mala ponechať asi 3 metre, pre Dwarf Dekoratívne odrody – 2 m.
  • V dierach, aby sa humus, 3-4 handshine popol, 2-3 polievkové lyžice močoviny a mix.
  • Schody Miesto uprostred jamy, koreň otvoriť 4-5 cm a posypeme zem.
  • Okolo sadeníc, aby sa usporiadali valcovaciu otvor a vylial. Horná časť pôdy výhodne stúpajúca piliny alebo rašelina.

  Následná starostlivosť

  Rastúca táto kultúra nepredstavuje osobitné ťažkosti. Môže žiť viac ako 60 rokov, ale v prvých rokoch rastie pomaly a nekvitne. Prvé kvitnutie a vzhľad ovocia nie je skorší ako 2 roky po pristátí. Lepšia dôveru Kalina, pristála na jeseň.

  Zalievanie

  Mladé sadenice by mali byť zavlažované raz týždenne večer, takže vlhkosť je pomalšia, ako sa odparí. Dospelé kríky nepotrebujú časté zavlažovanie, mali by byť napojené, keď sa pôda vysuši v objeme 1 vedro na kríku. V neprítomnosti dažďov počas kvitnutia môžete hojne vode vodu 2-3 krát týždenne.

  Podkord

  Skoré jar, pred vzhľadom listov, Kalina musí byť filtrovaná s komplexným hnojivám – 50 grammi alebo močovinou – 1-2 lyžice pre každý krídl. Pred vytváraním kŕmenia musíte odstrániť všetky mulčovanie a nalejte hnojivo okolo trupu. Potom produkujú uvoľňovaciu pôdu a zavlažovanie. Po opätovnom medicíne Bush.

  V predvečer kvetov je vhodné zapadnúť do Kalina Ash alebo Sulfur draslík v objeme 2 polievkových lyžíc na kríku. S nástupom jesene musíte držať superfosfát – 50 gramov, alebo popol – 3 ručný kameň na kríku.

  V letnom a suchom lete sú minerálne hnojivá lepšie rozpustené vo vode (požadované množstvo zriedenia v 7-10 litrov).

  Orezávanie

  Tento postup je lepšie vykonávať na jar, na vegetickú sezónu. Secateur opatrne odstraňuje sušené vetvy a deformované výhonky rastúce vnútri. Tento postup tiež zvyšuje cirkuláciu čerstvého vzduchu pre kríky. Dekoratívne prerezávacie odrody sú potrebné a na vytvorenie krásnej koruny.

  Po 5 rokoch je potrebná vážne omladzovanie. Staré výhonky by mali byť odrezané na 15-25 cm od povrchu Zeme a nechajte približne 15 hlavných vetiev neporušené v dekoratívnych odrodách av plodných – 7-9.

  Bojové choroby a škodcovia

  Kalina je náchylná k poškodeniu plesni a bakteriálneho miesta. Môžete ich rozpoznať vzhľadu na listoch bielej tabule (práškové rosy), žltohnedé škvrny alebo prúžky s postupným sušením a umieraním listov. Keď sa zistia takéto odchýlky, je potrebné okamžite konať. Uložiť zariadenie môže odstrániť kontaminované úniky a spracovanie všetkých kríkov Bordeaux zmesi alebo Copper Cune.

  Z škodcov je možné, že najväčší postroj môže byť spôsobená vlnou a mestskými listami.

  Aby ste eliminovali tly, je možné rozprávať listy rastliny slabým mydlom roztokom alebo roztokom amoniak alkoholu (v vedre vody 10 litrov na rozpustenie 1 polievkovú lyžicu prípravku). Použitie akarínových a intavir insekticídov je veľmi účinné.

  Kalina Listyed – najnebezpečnejší škodca viburnum. Leží vajcia do mladých sporov viburnum. Larvy vychádzajú z vajec v neskorom jari a začínajú jesť listy. V boji proti tomuto hmyzu je prevencia predovšetkým dôležitá. Zahŕňa včasnú deštrukciu suchých vetiev, ako aj spracovanie kríkov v pružine a jeseň insekticídne prípravky „aktellik“, „Kemifos“, „blesk“. S hmotnostným vzhľadom na larvy a dospelých chrobákov je potrebné zaobchádzať s kríkmi čo najskôr týmito liekmi.

  Príprava na zimu

  Všetky odrody Viburnum obyčajného nenáročného a špeciálneho vzdelávania na zimu nepotrebujú. S nástupom chladného počasia pod každým krovím by ste mali nalejte vrstvu Humus na ochranu koreňov z supercolenia. Okrem toho jeho zavedenie prispieva k zlepšeniu zloženia a štruktúry pôdy.

  Ako sa množiť?

  Na chov viburnum v záhradnom pozemku sa platia nasledujúce metódy.

  • Žiarivý. Voľnejšie pre reprodukciu dekoratívnych foriem. Ak to chcete urobiť, v období aktívneho rastu výhonkov (v júni) je silný útek zvolený a narezaný na časti 12-15 cm, takže pár listov zostal zhora. Zároveň je horný strih priamy a nižší – šikmý. Je veľmi dôležité, aby sa na každej rezanej časti 2 alebo 3 interstici. Odrezky počas 8-10 hodín by sa mali namočiť v rastúcom stimulátore – „heteroacexín“, „epína“ a potom sa vysadil v skleníku vo vzdialenosti 7-10 cm od seba, vyfúknutím do zeme na zem na 1 -2 cm. V septembri sú kopanie a transplantácia na otvorenie zeme.

  • Zakorenenie vertikálnych reťazcov. Na jeseň, asi koncom septembra – začiatkom októbra, kríky sú vybrané na reprodukciu. Nižšie výhonky sú skrátené na rasty, na ktorých sú vytvorené 3-5 obličiek, a výhonky sa vstrekujú na polovicu svojich výšok. Jar z týchto obličiek sa objavuje nové rasty. Po dosiahnutí výšky približne 15 cm. Extra korene sú tvorené na jeseň na výhonkoch. Oddelené od materských rastlín strieľa transplantáciu do novej postele a nechať tam na zimu. S nástupom jarného obdobia sa prenesú na trvalé miesto.

  • Zakorenené horizontálne reťazce. Cvičenie na jar. Vyberte si dlhé hladké výhonky, ohýbajte sa na zem a pinifikajte s drevenými konzolami do zeme, potom, čo voda hojne. Po určitom čase sa streľba objaví z obličiek, keď ich rast dosiahne 12-15 cm produkovať prvý dip. Ako zvýšenie výšky sa v lete niekoľkokrát opakujú. Na jeseň, únik je kopanie, starostlivo oddeľuje od matky Bush, rozdelený na časti v závislosti od počtu rastu a transplantátu na nové miesto.

   Rastliny reprodukované vertikálnymi alebo horizontálnymi zrnami, začnú byť Fron v 2-3 rokoch.

   Aplikácia v krajinnom dizajne

   Kalina sa oceňuje nielen pre svoje liečebné vlastnosti, ale aj na dekoratívnosť, takže sa často nachádza v krajinnom dizajne. Vyzerá to skvele v osamelé pristátie aj v skupinových kompozíciách.

   Často sa výsadba viburnum používa ako živé nožnice alebo zón v záhradných miestach a chate teritóriách. Silná koruna bude slúžiť ako spoľahlivú ochranu pred vetrom a zvedavými očami. Hebmodová výška môže byť upravená vykonaním potrebnej koruny koruny.

   Ker dokonale v kombinácii s rôznymi farbami a inými krídlami. Efektívne, bude sa pozrieť na pozadie ihličnatých stromov, ktoré zdôrazňujú jej jemné kvitnutie v jarnom letnom čase a pridávajú kontrast, keď sa objaví plody.

   Ak sa nachádza rekreačná oblasť na mieste s altánkom alebo ihriskom, pristátie z niekoľkých kríkov im dá pohodlné a umožňujú vytvárať malý tieň, ktorý je niekedy veľmi potrebné.

   Kalina je dobrá popri mnohých stromoch – to môže byť vysadené vedľa javorovej, chyby, ryabiny a brezy.

   Dekoratívne druhy trpaslíkov Compactum a nanum sú dobre v kombinácii s akmikoľvek kvetinovými kompozíciami, môžu byť vidieť nielen v otvorenej zemi, ale aj v kontajneroch. Úspešne prídu na dizajn alpínčanov.

   Kalina Roseum je ideálny pre pristátie na kvetinových záhonoch. Jeho snow-white sférické kvetenstvo sa neuveriteľne harmonizuje s farbami všetkých veľkostí a odtieňov.

   Kalina je obľúbená rastlina s mnohými, bude ozdobiť akékoľvek miesto záhradného pozemku a poteší jej kvet a hojnosť vysokotlakových bobúľ.

   O KALINE OBDOBIA VIAC VIAC.

   Hodnotiť článok
   ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
   Pridať komentáre

   ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: