10 najlepších výrobcov rotačných brúsok

*Prehľad najlepších inštalácií toaliet od redaktora. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nepredstavuje reklamu a nemal by sa chápať ako odporúčanie na nákup. Pred nákupom je potrebná konzultácia s odborníkom.

Uhlová brúska je elektrické náradie, ktoré môže byť užitočné kedykoľvek. Najmä ak máte k dispozícii garáž. Ale ktorý model si vybrať? Na zodpovedanie tejto otázky je najprv potrebné pochopiť výrobcov nožov na skrutky. Ktoré si zaslúžia rešpekt? Zistíme to.

Najlepší výrobcovia uhlových brúsok

NomináciaMiestoNázovHodnotenie
Poradie najlepších výrobcov1Hitachi5.0
2Makita4.9
3Bosch4.8
4Metabo4.7
5AEG4.6
6DeWalt4.5
7Interskol4.4
8Zubr4.3
9Sturm!4.2
10DILD4.1
11Záver4.0

Hitachi

Hodnotenie: 5.0

Hitachi

Japonský konglomerát Hitachi existuje od roku 1910. Kontroluje viac ako tisíc samostatných spoločností. Oblasti jeho pôsobenia možno počítať takmer donekonečna. Japonci napríklad vyrábajú vežové žeriavy a rýpadlá, ktoré ste mohli vidieť na neďalekých staveniskách. A elektrické náradie sa často dostáva do rúk stavebných robotníkov. Vrátane – uhlové brúsky Hitachi.

Uhlové brúsky distribuované pod touto značkou majú zvyčajne tmavozelené puzdro. Takmer všetky majú zvyčajný obojručný tvar (na tento účel je pripevnená pogumovaná rukoväť). Vo všeobecnosti sú tieto výrobky určené pre profesionálov, ktorí budú pílu používať takmer každý deň. Dôkazom toho sú kvalitné komponenty, ktoré môžu zabezpečiť dlhú životnosť (ako naznačuje trojročná záruka). A cena, ktorá začína na 8 tis. Euro. Niekedy však môžete nájsť lacnejšie modely v predaji, ktorých výkon nepresahuje 1050 wattov.

V čase písania tohto článku je špičkovým obrábacím strojom od spoločnosti Hitachi model s názvom G18DSL. Cena je viac ako 30-tisíc eur. Euro. Jeho nástroje sa otáčajú rýchlosťou až 9100 otáčok za minútu. Je úžasné, že sa neroztrhne odstredivou silou! Zarážajúce je aj to, že náradie funguje na batériu, hoci so zvýšenou kapacitou až 3A*h.

Jedinou nevýhodou výrobkov Hitachi je ich nízka penetrácia v Rusku. Zdá sa, že Japonci nepovažujú náš trh za prioritu. V súvislosti s tým sa zelené podpery nenachádzajú v internetových obchodoch tak často, ako by sme chceli. Na pultoch však nie sú práve vzácnymi hosťami.

Makita

Hodnotenie: 4.9

Makita

Mnohí profesionáli nakupujú elektrické náradie výhradne od spoločnosti Makita. Táto japonská značka má svoje korene v roku 1915. V súčasnosti sa špecializuje výlučne na výrobu náradia na elektrický alebo benzínový pohon. Tieto produkty dostávajú od odborníkov vysoké hodnotenia. A to nielen pre vynikajúcu kvalitu vyhotovenia. Rovnaké uhlové brúsky sa môžu pochváliť dlhou životnosťou a slušným výkonom. V obchodoch s náradím ste už nepochybne videli veľa obrábacích strojov, ktoré vyzerali ako zničené. Zvnútra sú zvyčajne v poriadku – sú pripravené na ďalšie roky!

Makita má teraz osem tovární. Najlepšie elektrické náradie sa vyrába vo Veľkej Británii, Nemecku a Rumunsku. Ruské obchody však väčšinou dostávajú exempláre zostavené v Malajzii. Existujú aj čínske uhlové brúsky Makita – zvyčajne ide o najlacnejšie modely.

Sortiment spoločnosti zahŕňa elektrické brúsky na domáce použitie. Najobľúbenejšie sú však profesionálne modely. Najmodernejším z nich je Makita DGA504RME, ktorý stojí viac ako 25 tis. Euro. Ide o výkonný nástroj, ktorého kotúč sa otáča rýchlosťou 8 500 otáčok za minútu. Zariadenie je napájané 18 V batériou, vďaka ktorej nie je potrebné hľadať zásuvku v okolí. Kupujúci sa môže sťažovať len na priemer kolesa 125 mm. Na hlbšie rezy sú však k dispozícii zásuvné modely so 180 mm alebo dokonca 230 mm kotúčmi.

Bosch

Hodnotenie: 4.8

Bosch

Skupina Robert Bosch GmbH existuje už viac ako sto rokov. Všetko sa začalo v roku 1886, keď Robert Bosch otvoril skromnú dielňu pre presnú mechaniku a elektrotechniku. Nemohol si predstaviť, že konglomerát bude v ďalekej budúcnosti zapojený do širokej škály aktivít. V súčasnosti napríklad vyrába najspoľahlivejšie a relatívne lacné automobilové komponenty dôležité z hľadiska bezpečnosti. Na pultoch obchodov ste mohli vidieť aj vysávače a žehličky Bosch. Jedna zo spoločností v skupine vyrába aj stavebné zariadenia vrátane tých, ktoré sú určené na ručné použitie.

Elektrické náradie Bosch sa bežne delí na amatérske a profesionálne. Často sa dajú od seba rozlíšiť aj podľa farby krytu – zjednodušené brúsky Bosch Dremel majú zelenú farbu. V prevažnej väčšine prípadov sú uhlové brúsky napájané zo siete. V posledných rokoch však Nemci začali vyrábať aj nabíjateľné modely. Ich náklady sú však nad rámec rozumných možností, takže nie sú veľmi žiadané. Napríklad za Bosch GWX 18V-10 (06017B0102) žiadajú viac ako 30 tisíc dolárov. Euro. Ide však o zriedkavý prípad batérie s napätím 18 voltov. S týmto parametrom môže stroj roztočiť pílový kotúč rýchlosťou až 9 000 otáčok za minútu! Model je tiež vybavený patentovaným systémom X-LOCK, ktorý mení príslušenstvo v priebehu niekoľkých sekúnd. Pri uhlových brúskach to trvá dlhšie, pretože si to vyžaduje špeciálny kľúč.

Pokiaľ ide o hobby píly, ani na tieto sa nemôžete sťažovať. Často sa dodávajú s plastovým puzdrom, ktoré uľahčuje ich prenášanie a skladovanie. Výrobca ponúka aj prídavnú rukoväť z tvrdej gumy. Zámok vretena umožňuje bezpečnú výmenu pílového kotúča. A niektoré modely nie sú horšie ako profesionálne, pokiaľ ide o rýchlosť nástroja – môže dosiahnuť až 12 000 otáčok za minútu.

Metabo

Hodnotenie: 4.7

Metabo

Nemecká spoločnosť Metabowerke GmbH bola založená v roku 1924. Od svojich začiatkov sa zaoberá výrobou elektrického náradia. Svoj súčasný názov dostala v roku 1929 podľa ručnej vŕtačky do kovu. Spoločnosť čoskoro začala predávať svoje výrobky pod značkou Metabo.

Spoločnosť v priebehu rokov stratila svoju nezávislosť. V roku 2015 ju prevzala dcérska spoločnosť japonského konglomerátu Hitachi. Odvtedy sa však zmenilo len málo – elektrické náradie Metabo naďalej schádzalo z výrobnej linky. Navyše prešli veľkým vývojom. V roku 2016 spoločnosť napríklad uviedla na trh nezvyčajnú akumulátorovú uhlovú brúsku. Prekvapil zákazníkov svojou veľkosťou – použitý nástroj mal kruh 230 mm. Je to vôbec prvýkrát, čo akumulátorový sústruh poskytuje hĺbku rezu 77 mm! Na dosiahnutie tohto cieľa musel výrobca použiť 36V lítium-iónovú batériu! Jedinou nevýhodou tohto mlynčeka je jeho cena. V Slovenskách obchodoch žiadajú takýto stroj za viac ako 105 tisíc. Euro!

Netreba dodávať, že sortiment spoločnosti zahŕňa aj lacnejšie uhlové brúsky. Cena profesionálnych modelov je 15-25 tisíc Euro. Euro. Používajú sa rôzne priemery kolies a nástroje sa často môžu otáčať rýchlosťou až 11 otáčok za minútu. V týchto nástrojoch je implementovaný pozvoľný štart a tlmenie vibrácií. Často sa dodávajú v krabici, pretože profesionáli si vhodné puzdro radšej kupujú samostatne.

Aj v prípade kráčajúceho náradia Metabo zanechávajú veľmi dobrý dojem. Áno, tieto nástroje sú menej výkonné a nepodporujú niektoré moderné technológie. Ale aj lacné brúsky sú veľmi spoľahlivé – sú pripravené slúžiť majiteľovi mnoho rokov. Nie bez dôvodu poskytuje výrobca trojročnú záruku.

AEG

Hodnotenie: 4.6

AEG

História spoločnosti AEG siaha do roku 1887. Vtedy si Emil Rathenau nechal patentovať vynálezy Thomasa Edisona a začal vyrábať elektrické lampy v Nemecku. Potom začala vyrábať ďalšie elektrické zariadenia. Napríklad v roku 1935 spoločnosť AEG predstavila prvý magnetický záznamový stroj na svete K1. V tomto roku sa začala aj výroba lokomotív. A napriek tomu sa vtedy parné stroje stále vyrábali plnou rýchlosťou! Výroba elektrického náradia sa začala v druhej polovici dvadsiateho storočia.

Bohužiaľ, dnes už neexistuje žiadna pôvodná spoločnosť. V roku 1996 ju kúpila švédska spoločnosť AB Electrolux (ktorá prevzala divíziu zodpovednú za výrobu domácich spotrebičov) a čínska spoločnosť Techtronic Industries. Nástupca sa oprávnene rozhodol, že elektrické náradie pod jeho značkou nebude rovnako žiadané. Tieto mlynčeky a ďalšie podobné výrobky sú naďalej označené tromi červenými písmenami AEG.

Elektrické náradie AEG je teraz rovnako dobré ako konkurencia. Ich oranžové puzdro ukrýva výkonný motor. Niektoré modely ponúkajú výkon až 2400 W! Výrobca sa nezameriava na neobvyklé technológie. Výsledkom je, že aj AEG WS24-230GV DMS nestojí viac ako 16 tisíc. Euro. Len bezdrôtové modely majú oveľa vyššiu cenu. Zvyčajne používajú nástroje s priemerom 125 mm a otáčkami vretena do 11 000 ot/min. Je škoda, že aj tieto modely vyžadujú na výmenu kotúča špeciálny kľúč. To znamená, že na inštaláciu nového kola potrebujete aspoň jednu minútu.

DeWalt

Hodnotenie: 4.5

DeWalt

Nástroje vyrobené v USA sa vyrábajú vo vlastnej réžii. Vrátane tých, ktoré na svoju prevádzku potrebujú elektrickú energiu. Najmä v Spojených štátoch, kde bola v roku 1922 založená spoločnosť DeWalt. Pôvodne vyrábala radiálne ramenové píly. A okamžite sa vsadilo na vysokú spoľahlivosť – Raymond Devolt chcel, aby jeho výrobky slúžili zákazníkovi dlhé roky.

Spoločnosť DeWalt sa na európsky trh zamerala až v roku 1995. Bolo to krátko po tom, ako jej výrobky prešli na jednotnú žlto-čiernu farebnú schému. Práve vtedy sa v Slovenskách obchodoch začalo objavovať elektrické náradie DeWalt. Teraz bolo možné kúpiť aj uhlovú brúsku DeWalt.

Americký výrobca sa môže pochváliť širokým sortimentom uhlových brúsok. Zariadenia sa od seba líšia nielen výkonom, ale aj priemerom použitého kolesa. Najmä v obzvlášť veľkých prípadoch, ktoré si vyžadujú 230 mm nástroje. Tieto nástroje sú určené pre profesionálov, ktorí potrebujú mimoriadne hlboké rezy. Tieto modely sú tiež lepšie pri rezaní kovu ako iné. Najžiadanejšie sú však brúsky, ku ktorým je pripojený 150 mm kotúč. Ich cena sa môže pohybovať vo veľmi širokom rozmedzí – závisí od zariadenia, otáčok vretena a mnohých ďalších parametrov.

Najdrahšie uhlové brúsky DeWalt sú akumulátorové modely. Niektoré z týchto nástrojov stoja až 35 000 eur. Euro! Je však potrebné si uvedomiť, že takéto peniaze stoja za píly, ktoré sú napájané 18-voltovou batériou. Takéto vysoké napätie umožňuje motoru pracovať s takmer akýmkoľvek materiálom pomocou reznej píly. Nevýhodou týchto riešení je minimálny priemer kolesa – zvyčajne je to len 125 mm.

Interskol

Hodnotenie: 4.4

Interskol

Kedysi bolo v našej krajine veľmi veľa výrobcov elektrického náradia. Niektoré z nich boli založené v čase, keď ešte existoval Sovietsky zväz. História niektorých z nich sa však začala po rozpade tejto krajiny. Napríklad v roku 1991 vznikla uzavretá akciová spoločnosť Interskol. Založil ju VšeSlovenská výskumný ústav stavebných mechanizovaných ručných nástrojov a stavebných a dokončovacích strojov. Pôvodne výrobky schádzali z linky závodu v Chimkách, ale približne po desiatich rokoch bola postavená továreň v Bykove v tej istej moskovskej oblasti. A v budúcnosti spoločnosť Interskol získala niekoľko ďalších spoločností – napríklad taliansku spoločnosť Fe

 • satti.

  Všetky uhlové brúsky Interskol majú sivý kryt. Líšia sa od seba typom napájania, priemerom použitých nástrojov a mnohými ďalšími parametrami. A v neposlednom rade je domáci výrobca pripravený potešiť nízkou cenou! Dokonca aj model s 18-voltovou lítium-iónovou batériou sa predáva len za 6-7 tisíc. Euro! A ak sa uspokojíte s pripojením pomocou zástrčky a zásuvky, môžete sa spoľahnúť na nástroj, ktorý dokáže dosiahnuť otáčky vretena až do 10 000 ot/min!

  Uhlové brúsky Interskol vo všeobecnosti vyžadujú priemer kotúča 125 mm. Existujú však uhlové brúsky s nástrojmi s priemerom 180 mm alebo dokonca 230 mm. Na trhu sa ťažšie hľadajú. Je to spôsobené tým, že ľudia si zvyčajne kupujú oveľa kompaktnejšie sústruhy, ktoré sú aj pohodlnejšie na používanie.

  Pravdepodobne hlavnou nevýhodou brúsnych strojov Interskol s vysokým brúsnym výkonom je dodacia súprava. Bohužiaľ, tieto nástroje sa dodávajú v krabici – kufor si musíte kúpiť samostatne. Mnohí spotrebitelia ju však nepotrebujú.

  Zubr

  Hodnotenie: 4.3

  Zubr

  Pod značkou Zubr sa vyrába široká škála stavebného náradia. Spoločnosť Zubr HVAC je jednou z tých, ktoré vznikli krátko po rozpade ZSSR. Ich výrobky teraz nájdete vo väčšine obchodov s pílami a inými podobnými výrobkami. Tieto nástroje sa môžu pochváliť vysokou spoľahlivosťou. Ak by sa však s vaším elektrickým náradím niečo stalo, nemusíte sa ničoho obávať. Spoločnosť má celkovo najmenej 16 pobočiek. Obsluhujú deväť skupín výrobkov. Celkovo má spoločnosť v ponuke 10 000 riedidiel a viac ako 100 000 párov rotačných skrutkovačov. názvov (berúc do úvahy modely, ktoré sa už dávno nevyrábajú). Mimochodom, mnohé nástroje majú záručnú dobu až päť rokov!

  Mnohí výrobcovia sa snažia všetky svoje výrobky vybaviť rovnakým farebným krytom. Výkonné brúsky Zubr sú však výnimkou z pravidla. Niektoré z nich majú sivé kufre na náradie, iné sú natreté na modro. Farba nemá na nič vplyv – nedá sa povedať, že modré uhlové brúsky sú výkonnejšie ako ich sivé náprotivky alebo naopak. Majú rovnakú hodnotu. Ktorá mimochodom zvyčajne nepresahuje 11 tis. Euro!

  Najvyššiu cenu má brúska ZUBR USHM-P230-2600 PVST. ak sa pozorne pozriete na názov stroja, uvidíte priemer kolesa, ktoré používate, aj jeho výkon. Nepríjemne prekvapiť môžu len otáčky vretena, ktoré nepresahujú 6000 ot/min. Napriek tomu pri takomto obrovskom výkone nie je rozumné očakávať, že fréza sa bude zasekávať v akomkoľvek materiáli.

  Napájanie úplne všetkých mlynčekov Zubr je zabezpečené z elektrickej siete. V ponuke ruského výrobcu zatiaľ nie sú žiadne bezdrôtové modely – tento trh je stále ponechaný konkurencii. Všetky nástroje spoločnosti však majú množstvo bezpečnostných prvkov. Môžu sa pochváliť najmä ochranou proti neúmyselnému spusteniu a v niektorých prípadoch dokonca aj mäkkým štartom. Každý model sa dodáva s prídavnou gumovou rukoväťou. Ak by výrobca ponúkol aj plastové puzdro, bolo by to naozaj pekné.

  Sturm!

  Hodnotenie: 4.2

  Sturm!

  Môže sa zdať, že značka Sturm! Stroje Zubr vyrába nejaká rakúska alebo nemecká spoločnosť. Ale v skutočnosti to tak nie je. Túto značku používa ruská skupina spoločností „Sturm“. Elektrické náradie, ktoré sa pod ňou distribuuje, je v podstate určené na domáce použitie. Výkon niektorých z týchto skrutkovačov je však taký, že im nie sú cudzie ani profesionálne skrutkovače.

  Na rozdiel od mnohých iných domácich výrobcov si skupina Sturm objednáva svoje výrobky na montáž v Číne. Proces sa vykonáva v spoločnosti Lutian Machinery Co. Ltd. Nemusíte sa toho báť, pretože existuje prísna kontrola kvality. Všetky nástroje sa testujú v laboratóriu a potom v reálnych pracovných podmienkach. Vďaka tomu výrobky získavajú všetky potrebné certifikáty – najmä ROSTEST a CE. To znamená, že sa dajú ľahko predávať nielen v Rusku, ale aj v mnohých iných krajinách.

  Značka Sturm! založená v roku 2011. V súčasnosti sa pod ňou vyrábajú rôzne produkty vrátane uhlových brúsok. A väčšina elektrického náradia má predĺženú záruku – jej trvanie sa pohybuje od 14 do 25 mesiacov. Spoločnosť Sturm už nejaký čas predáva elektrické náradie! V minulosti bolo možné kúpiť elektrické náradie len v jednom internetovom obchode (v našej krajine), ale to sa zmenilo. Teraz sa však objavil ďalší problém. Uvedená skupina spoločností sa rozhodla zamerať svoju pozornosť na iné značky, ktoré vlastní. V dôsledku toho sa mnohé zo Sturmových! teraz už nie je vo výrobe. Nenachádzajú sa v skladoch príslušných obchodov. Preto nebuďte prekvapení, ak nájdete v predaji len relatívne málo výkonné modely pracujúce s nástrojmi 125 mm. Aj oni však odvádzajú skvelú prácu, pretože ich koleso sa dokáže otáčať rýchlosťou až 10500-11000 ot. Cena takýchto brúsok je len 3500-4000 Euro!

  DIOLD

  Hodnotenie: 4.1

  DILD

  Ako nie je ťažké uhádnuť, značka DILD je ruská. Patrí spoločnosti Diffusion Instrument Co. so sídlom v Smolensku. Značka bola založená v roku 2003. A ak pôvodne existovali nejaké nároky na výrobky, ktoré sa pod ňou šíria, teraz už prakticky žiadne nie sú. Továreň sa snaží používať kvalitné a hrubé plasty, ktoré sú veľmi príjemné na dotyk. Zvýšená automatizácia výroby umožnila výrazne znížiť náklady na každé elektrické náradie. Všetky výrobky sú zároveň odborníkmi považované za odolné. Preto nie je prekvapujúce, že niektoré modely sa môžu pochváliť trojročnou záručnou lehotou.

  Značka DILD ponúka široký sortiment elektrického náradia. Uhlové brúsky DILD možno bez problémov nájsť aj v Slovenskách obchodoch. Väčšina z nich má modro-červený kryt. Cena takýchto zariadení nie je vysoká. Maximálne vám môže byť účtované 6000 Euro. Ale častejšie uhlové brúsky DILD majú nižšiu cenu – v oblasti 4000 Euro. To z neho robí najrozumnejšiu voľbu, ak máte v úmysle používať zariadenie len raz ročne alebo ešte menej často.

  Výkon typickej mlynčeka od ruského výrobcu je 1300-1500 wattov. Existujú však ešte výkonnejšie stroje. Zvyčajne sú určené na maximálne hlboké rezy. Napríklad Diold MSHU-2-01-230 používa koleso s priemerom 230 mm. Viete si predstaviť, aké hrubé drevo si poradí s takýmto monštrom. Musíte sa však pripraviť na poriadnu záťaž, nástroj váži až 5 kg. Je samozrejmé, že iné brúsky sú podstatne kompaktnejšie a ľahšie.

  Azda jedinou vážnou nevýhodou uhlových brúsok DILD je chýbajúca podpora moderných technológií. Tieto nástroje napríklad často nedokážu udržať konštantnú rýchlosť pri zaťažení. A určite neočakávajte, že okamžite zmenia nástroj – na tento účel sa používa kľúč.

  Záver

  Teraz už viete niektoré podrobnosti o každom populárnom výrobcovi záchodových mís. Ak si kúpite náradie od niektorej zo spoločností uvedených v tomto článku, je veľká pravdepodobnosť, že vám vydrží dlhé roky. A je nepravdepodobné, že by ste si mohli nárokovať nedostatok energie.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: