14 najlepších materiálov na izoláciu hluku

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nepredstavuje odporúčanie na nákup. Pred kúpou je vhodné poradiť sa s odborníkom.

Protihlukové bariéry sú nevyhnutnou súčasťou obydlia alebo bytu. Čím menej rušivých zvukov a hluku z ulice alebo od susedov, tým pohodlnejšie sa obyvatelia cítia. Izolácia proti hluku od podlahy je hlavným problémom pre majiteľov bytov a domov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti rušných ciest alebo železníc. Izolačné materiály a moderné podlahové technológie môžu pomôcť znížiť úroveň hluku a vibrácií. Na Slovenskom trhu je široká ponuka výrobkov na zníženie hluku. Odporúčania našich odborníkov vám pomôžu vybrať najlepšiu cenu a vlastnosti materiálu.

Odporúčania týkajúce sa protihlukových bariér

Index redukcie hluku. Na posúdenie účinnosti materiálu výrobcovia uvádzajú parameter, ako je index redukcie hluku. Najčastejšie sa vzťahuje na úroveň zníženia hluku jednovrstvovej inštalácie izolantu. Väčšina materiálov má v priemere index útlmu hluku 20 – 30 dB. To stačí, ak má byt dobrý strop alebo podlahu, ktorá udrží hluk do 50-55 dB. Merania ukazujú, že plač dieťaťa alebo krik dospelého človeka dosahuje 75 dB.

Šetrnosť k životnému prostrediu.Protihlukové bariéry sú vyrobené z rôznych prírodných a syntetických materiálov. Preto sa miera vplyvu na ľudský organizmus líši.

 1. Najbezpečnejšie materiály znižujúce hluk sú materiály vyrobené z prírodných surovín. Môžu to byť prírodné minerály alebo minerály získané z rastlín.
 2. Moderné syntetické zvukovoizolačné výrobky sa vyrábajú bez pridania škodlivých zlúčenín. Výrobcovia čoraz častejšie odmietajú používať fenolformaldehydovú živicu ako spojovací prostriedok vo svojich výrobných procesoch.
 3. Niektoré zvukovoizolačné materiály sú pre ľudské telo nebezpečné len počas fázy presunu alebo pokládky, pretože sa pri nich tvorí prach. Ďalej nepredstavujú hrozbu pre obyvateľov domu.

Trvanlivosť. Keďže podlaha je najviac namáhaná, dôležitou vlastnosťou zvukovej bariéry je jej odolnosť. Niektoré materiály sú veľmi pružné, iné ľahké. Pevnosť akustickej izolácie sa môže rokmi zhoršovať a negatívne na ňu vplýva UV žiarenie, vlhkosť a teplotné rozdiely.

Technológia inštalácie.Pri výbere zvukovoizolačného materiálu je dôležité zvážiť technológiu inštalácie.

 1. Vo fáze výstavby je najlepším riešením inštalácia zvukovej izolácie pod poter alebo medzi drevené trámy. Na podkladovú vrstvu bude potrebný tenký podklad.
 2. Ak medzi poterom a podlahovou krytinou nie je vzduchová medzera, mali by sa uprednostniť penové výrobky.
 3. Protihlukové izolačné dosky sa dajú namontovať do roviny, aby sa zabránilo prenikaniu zvukových vĺn do miestnosti cez medzery a škáry. Jednoduchá inštalácia závisí od jednoduchého rezania, spôsobu upevnenia a dôkladnej prípravy podkladu.

Našich 14 najlepších produktov na blokovanie hluku v tomto prehľade. Všetky sa predávajú v stavebninách po celej krajine. Redakcia časopisu Expertology pri zostavovaní rebríčka vychádzala z názorov odbornej komunity a zohľadnila spätnú väzbu od Slovenskách spotrebiteľov.

Hodnotenie najlepších materiálov pre zvukovú izoláciu podlahy

Nomináciamiestonázov výrobkuhodnotenie
Hodnotenie najlepších materiálov pre zvukovú izoláciu podlahy1AKUSTICKÝ TECHNOELAST5.0
2SoundGuard EcoAcoustic4.9
3Vibrostek-V3004.8
4SoundGuard isocover4.7
5Texound4.6
6Shumnet-100 Kombi4.5
7StP NoiseBlock4.4
8Svukoizol VEM 4 cmk4.3
9Knauf AcousticKnauf Slab4.2
10Zvuková izolácia Isover4.1
11

enoterm HPP LE 8 mm

4.0
12Kamenná vlna4.0
13Penový polystyrén4.0
14Korok4.0

AKUSTICKÝ TECHNOELAST

Hodnotenie: 5.0

TECHNOELAST ACOUSTIC

viacvrstvová štruktúra robí z TECHNOELAST ACUSTIC najlepší izolátor hluku. Kompozit je založený na sklenených vláknach a bitúmenovo-polymérovej hmote s kovovou vrstvou ako povlakom. Odborníci považujú výrobok za univerzálny zvukovoizolačný materiál, ktorý môže byť rovnako účinný na betónovej podlahe alebo drevených trámoch, systémoch podlahového vykurovania alebo plávajúcich konštrukciách. Výrobca dodáva výrobok v kotúčoch, čo uľahčuje jeho prepravu a ukladanie. TECHNOELAST ACUSTIC má aj hydroizolačné vlastnosti.

Testy preukázali, že materiál bol účinný a už po jednej vrstve znížil hluk o 27 dB. Nevýhodou je vysoká cena.

Výhody

 • účinnosť znižovania hluku;
 • jednoduchosť používania;
 • širokú škálu aplikácií;
 • hydroizolačné vlastnosti.

Nevýhody

 • vysoká cena.

SoundGuard EcoAcoustic

Hodnotenie: 4.9

SoundGuard EcoAcoustic

V rámových konštrukciách sa široko používajú akustické panely SoundGuard EcoAcoustic. Je vhodný na konštrukciu stien, stropov a podláh. Odborníci si pochvaľujú jeho všestrannosť; je vhodný pre betónové a drevené podlahy, pre plávajúce konštrukcie a vykurované systémy. Výhodou dosky je jej nízka hmotnosť, pružnosť a ekologickosť. Pri výrobe sa nepoužíva odpad z vysokých pecí ani fenolformaldehydová živica. Izolátor hluku nespôsobuje alergické reakcie, ľahko sa inštaluje. Materiál získal v našom hodnotení striebro.

Majitelia domov sú spokojní s presnosťou panelov, ekologickosťou, účinnou absorpciou zvukových vĺn. Medzi nevýhody, ktoré uvádzajú, patrí vysoká cena a rozlievanie výplne.

Výhody

 • univerzálnosť použitia;
 • odolnosť;
 • šetrnosť k životnému prostrediu;
 • jednoduchá inštalácia.

Nevýhody

 • vysoká cena
 • výplňový materiál.

Vibrostec-V300

Hodnotenie: 4.8

Vibrostek-V300

Dobrú účinnosť redukcie hluku vykazuje ďalší domáci materiál Vibrostek-V300. Jediná vrstva výrobku znižuje hluk približne o 29 dB. Hrúbka valcového materiálu je len 4 mm. Základom tohto substrátu je sklenené vlákno, ktoré je odolné voči vysokému zaťaženiu. Môže sa umiestniť pod laminátovú alebo parketovú podlahu, ako aj pod betónový poter. Odborníci upozorňujú na potrebu spoľahlivej hydroizolačnej vrstvy, t. j. . Vibrostec-V300 dobre absorbuje vlhkosť. Dodáva sa v kotúčoch s dĺžkou 450 m.

Používatelia sú spokojní s účinnosťou redukcie hluku, tenkosťou izolátora a užívateľskou prívetivosťou. Nevýhodou je zničenie zvukovej izolácie prienikom vody.

Výhody

 • Výkon redukcie hluku;
 • odolnosť voči vysokému zaťaženiu;
 • všestrannosť;
 • prevádzkový komfort.

Nevýhody

 • Nízka odolnosť voči vlhkosti.

SoundGuard isocover

Hodnotenie: 4.7

SoundGuard isocover

Všestrannosť a univerzálnosť spočíva v inovatívnom kryte SoundGuard isocover. Odborníci ocenili zvukovo a vibračne izolačné vlastnosti. Základom akustickej izolácie je ihlou dierovaná rohož zo sklených vlákien, ktorá je stlačená a následne prekrytá ochrannou vrstvou zo spunbondov. Je vhodný na širokú oblasť použitia od stropov po podlahy. Výrobok sa môže použiť ako podklad alebo ako tlmiaci materiál pod betónový poter. K dispozícii v 1,5 m širokých a 5 m dlhých kotúčoch.

Domáci spotrebitelia si pochvaľujú zvukovú izoláciu pre všestrannosť, účinnosť a jednoduchú inštaláciu. Nevýhodou je menšia skutočná veľkosť panelu (do 5 cm od každého okraja) a vyššia cena.

Výhody

 • multifunkčnosť;
 • univerzálnosť;
 • jednoduchá inštalácia;
 • účinnosť.

Nevýhody

 • Menšie skutočné rozmery;
 • predražené.

Texound

Hodnotenie: 4.6

Texound

Španielsky výrobca použil pri výrobe zvukovoizolačného materiálu Texound inovatívne technológie. Podkladová membrána je založená na aragonite a polyméroch, ktoré sú pre človeka absolútne neškodné. Pružné telo je zaliate špeciálne vyvinutým kompozitom, ktorý je porovnateľný s olovom na účinné zníženie hluku. Materiál si zachováva vysoké zvukovoizolačné vlastnosti aj pri nízkych teplotách (-20ºC). Hrúbka substrátu je len 3,7 mm. Odborníci tvrdia, že Texound znižuje akýkoľvek vplyv hluku na polovicu. Môže sa inštalovať pod podkladovú vrstvu, ako aj pod betónový poter.

Domáci používatelia si všímajú šetrnosť k životnému prostrediu a biopriestor, vysokú účinnosť pri malej hrúbke. Nevýhodou je veľmi vysoká cena.

Výhody

 • pružnosť;
 • šetrnosť k životnému prostrediu;
 • odolnosť voči nízkym teplotám;
 • vysoká účinnosť.

Nevýhody

 • vysoká cena.

Shumanet-100 Kombi

Hodnotenie: 4.5

Shumanet-100 Combi

Obľúbeným zvukovoizolačným materiálom pre plávajúce podlahy je Slovenská výrobok Shumanet-100 Kombi. Odborníci si obľúbili účinnú absorpciu nárazového hluku, ktorá sa dosahuje kombináciou vrstvy zo syntetických vlákien a bitúmenového podkladu. Hlavnými výhodami výrobku sú vysoká teplotná odolnosť (+85 °C), vynikajúce hydroizolačné vlastnosti a dobrý index redukcie hluku pri náraze (26 dB). Jednovrstvová podložka má hrúbku 5 mm, dĺžku 10 m a šírku 1 m. Hluková bariéra uzatvára top 6 v našom prehľade.

Obyvatelia bytových domov si pochvaľujú jeho účinnosť pri znižovaní hluku. Ale hlasný prejav alebo hudba nie sú brzdené materiálom. S inštaláciou dvojvrstvového výrobku sú spojené aj ťažkosti.

Výhody

 • tepelná odolnosť;
 • vodotesnosť;
 • Účinná absorpcia nárazového hluku;
 • malá hrúbka.

Nevýhody

 • jednoduchá inštalácia;
 • nezadržiava hlasitú hudbu a hlas.

StP NoiseBlock

Hodnotenie: 4.4

StP NoiseBlock

Samolepiaci povrch má protihlukový materiál StP NoiseBlock. Je to viacvrstvová fólia s lepivou polymérovou vrstvou ako podkladom. Lepiaca podložka je chránená antiadhezívnym papierom, predná časť je pokrytá netkanou textíliou. Zníženie hluku sa dosahuje vytvorením súvislej podlahovej rohože. Dobré zvukovoizolačné schopnosti výrobku si všimli motoristi, ktorí ho používajú ako zvukovú izoláciu pod podlážku podvozku.

používatelia ocenili jednoduchosť podrezania, jednoduchú inštaláciu, prijateľnú cenu. Materiál sa na seba silno viaže a nie je viac životaschopný. Okrem toho by sa mal povrch podlahy pred lepením dôkladne pripraviť.

Výhody

 • prijateľná cena;
 • ľahko sa reže;
 • účinná redukcia hluku;
 • nízka hmotnosť.

nevýhody

 • Vyžaduje sa opatrné zaobchádzanie;
 • starostlivá príprava podkladu.

Zvuková izolácia VEM 4 cmc

Hodnotenie: 4.3

Zvuková izolácia VEM 4 cmc

Pozornosť odborníkov upútala cenovo dostupná zvukotesná membrána VEM 4 cmk. je to 4 mm hrubá polymérna kompozícia so samolepiacou podložkou. Materiál je určený na izoláciu hluku a vibrácií rôznych typov konštrukcií. Jednovrstvový podklad znižuje hluk o 27 dB. Membrána si zachováva pružnosť pri nízkych teplotách (-25 °C), predĺženie pri pretrhnutí dosahuje 300 %. Výrobca neodporúča lepiť zvukovú bariéru na betónový podklad, pretože. . účinnosť materiálu sa znižuje. Výrobok sa dodáva v kotúčoch 1,2 x 2,5 m.

Domáci používatelia na stavebných fórach si pochvaľujú cenovú dostupnosť a vysokú elasticitu materiálu. Majú však pochybnosti o deklarovanom indexe zníženia hluku.

Výhody

 • univerzálnosť použitia;
 • odolnosť proti mrazu;
 • pružnosť;
 • prijateľná cena.

Nevýhody

 • Prehnaný index zníženia hluku.

Doska Knauf AcousticKnauf

Hodnotenie: 4.2

Doska Knauf AcousticKnauf

Renomovaný výrobca stavebných materiálov Knauf modernizoval svoju výrobu v roku 2015. Výsledkom je, že Slovenská trh má k dispozícii inovatívny výrobok spoločnosti AcustiKnauf založený na technológii ECOSE. Táto séria sa vyznačuje tenkými a dlhými vláknami, ktoré dokážu znížiť hladinu hluku v jednovrstvovej inštalácii až na 57 dB. Keďže vo svojom zložení neobsahuje fenolformaldehydovú živicu, odborníci klasifikujú výrobok ako materiál šetrný k životnému prostrediu. dôležitou výhodou dosky je jej nehorľavosť. Zvuková izolácia sa odporúča na použitie nielen v obytných budovách, ale aj v detských zariadeniach.

Nízku pozíciu tohto inovatívneho produktu v hodnotení možno vysvetliť týmito nevýhodami. Používateľom sa nepáči objemnosť dosiek, slabá absorpcia nízkofrekvenčných zvukov.

Výhody

 • šetrnosť k životnému prostrediu;
 • vysoký index zvukovej pohltivosti;
 • široká oblasť použitia;
 • jednoduchá montáž.

Nevýhody

 • nepohodlné na prepravu;
 • vysiela nízkofrekvenčný zvuk.

Isover SoundSafe

Hodnotenie: 4.1

Isover SvukoZaschita

Základom zvukovoizolačného materiálu Isover SvukoZashchita je minerálna vlna. Je vyrobená zo sklenených dosiek so šírkou 600 mm. Odborníci upozorňujú na vysokú úroveň akustických vlastností, výrobok sa odporúča na použitie pri výstavbe vnútorných podláh a podlahových krytín. Žiadne škodlivé zlúčeniny v zložení, nové spojivo vyrobené z obnoviteľných surovín. Medzi výhody zvukového izolantu patria vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, priedušnosť, požiarna bezpečnosť. Materiál sa ľahko inštaluje, ľahko sa reže.

Ako nevýhodu stavitelia uvádzajú nízku odolnosť voči vlhkosti. Počas inštalácie sa najmenšie častice sklených vlákien môžu dostať do dýchacích ciest a očí.

Výhody

 • účinná redukcia hluku;
 • tepelnoizolačné vlastnosti;
 • požiarna bezpečnosť;
 • jednoduchá montáž.

Nevýhody

 • nízka odolnosť voči vlhkosti;
 • Je potrebné nosiť osobné ochranné prostriedky.

enoterm HPP LE 8 mm

Hodnotenie: 4.0

Penoterm HPP LE 8 mm

Zvukovoizolačný materiál Penoterm LPP LE je k dispozícii v širokej škále hrúbok (6-10 mm), odborníci odporúčajú 8 milimetrovú modifikáciu. Jednovrstvová akustická ochrana dosahuje až 22 dB. Domáci výrobca použil ako substrát penový polypropylén, ktorý má povrch potiahnutý fóliou. Materiál je vhodný na inštaláciu medzi trámy alebo na liatie betónového poteru. Odborníci používajú Penotherm aj ako podložku pod parkety alebo laminátové podlahy. Životnosť materiálu presahuje 50 rokov, pričom zvukovoizolačné vlastnosti sa nezhoršujú.

Domáci používatelia sú spokojní s prijateľnou cenou, šetrnosťou k životnému prostrediu, univerzálnosťou použitia. Medzi nevýhody patrí zvlnenie a mierne zníženie šumu.

Výhody

 • primeraná cena;
 • univerzálnosť;
 • šetrnosť k životnému prostrediu;
 • jednoduché.

Nevýhody

 • vlnitosť;
 • mierne zníženie hluku.

Kamenná vlna

Hodnotenie: 4.0

Kamenná vlna

Kamenná vlna dokáže izolovať podlahu a zároveň poskytuje spoľahlivú ochranu proti hluku. Odborníci sa domnievajú, že použitím materiálu môžete ušetriť veľa peňazí. Hlavnými výhodami tohto akustického izolantu sú jeho ohňovzdornosť (do 1000º), primeraná cena a trvanlivosť. Inštalácia kamennej vlny tiež nie je problém. Najlepšie miesto na inštaláciu akustickej izolácie je medzi drevenými trámami. Pred inštaláciou by ste sa však mali uistiť, že podlaha je vodotesná, pretože je. . kamenná vlna má vysokú hygroskopickosť.

Počas procesu kladenia podlahy by mali stavbári používať osobné ochranné prostriedky, t. j. . najmenšie častice sa môžu dostať do dýchacieho systému. Materiál môžu napadnúť hlodavce, preto je potrebné použiť kovové pletivo s jemnými okami.

Výhody

 • požiarna odolnosť;
 • prijateľná cena;
 • vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti
 • trvanlivosť.

nevýhody

 • sa bojí vlhkosti;
 • priťahuje hlodavce.

Penový polystyrén

Hodnotenie: 4.0

Penový polystyrén

Ďalší materiál úspešne kombinuje tepelné a akustické izolačné vlastnosti. Ide o penový polystyrén. Existuje mnoho rôznych modifikácií, rôzne hustoty výrobkov, rozmery, farba atď. . Pokiaľ ide o zvukovú pohltivosť, 20 mm hrubá doska z expandovaného polystyrénu môže znížiť hluk o 23 dB. Penový polystyrén sa široko používa na vyplnenie betónového poteru, ako aj ako podklad pod finálnu podlahu. Odborníci oceňujú zvukový izolátor pre jeho trvanlivosť (až 100 rokov), ľahkosť a jednoduchosť pokládky. Materiál je vhodný na podlahové vykurovanie.

Penový polystyrén má aj svoje nevýhody. Používatelia nie sú spokojní s ľahkou deformáciou dosiek, vysokou cenou a tendenciou k požiaru.

Výhody

 • široký rozsah;
 • odolnosť voči vlhkosti;
 • trvanlivosť;
 • šetrnosť k životnému prostrediu.

nevýhody

 • ľahko sa deformuje;
 • náchylnosť na požiar.

Korok

Hodnotenie: 3.9

Korok

Prírodným izolantom hluku, ktorý má zároveň nízku tepelnú vodivosť, je korok. Ekologický výrobok, ktorý možno použiť v domoch aj bytoch, ako aj v detských zariadeniach. Materiál nemá alergický účinok. Korok sa ukladá na betónový poter alebo medzi drevené trámy. Hladina hluku 10 mm hrubej korkovej vrstvy môže dosiahnuť 22 dB, podľa odborníkov dokáže tlmiť zvuky na oboch stranách. Medzi výhody zvukového izolátora patrí odolnosť proti vlhkosti, vysoká protipožiarna ochrana a odolnosť proti biocídom.

Po korku nie je medzi Slovenskámi používateľmi veľký dopyt. Jedným z dôvodov jeho nízkej popularity je vysoká cena a krehkosť.

Výhody

 • šetrnosť k životnému prostrediu;
 • univerzálnosť použitia;
 • odolnosť voči vlhkosti;
 • protipožiarna ochrana.

Nevýhody

 • vysoká cena;
 • krehké.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: