15 najlepších základných náterov

Maliarsky materiál, ako je základný náter, nachádza široké uplatnenie. Hlavnou úlohou základného náteru je vytvoriť špeciálnu vrstvu medzi podkladom a povrchovou úpravou. Vytvorený substrát musí mať dobrú priľnavosť (adhéziu) k rôznym materiálom. V súčasnosti sa na miestnom trhu stretávame s množstvom výrobkov, ktoré sú spotrebiteľom ponúkané drahé aj lacné, v malých plechovkách s objemom 0,5-1,0 l a v obrovských plechovkách s objemom 10-20 l. Prečítajte si rady odborníkov o výbere správneho zámku.

 1. Označenie. Pred nákupom musíte predovšetkým vedieť, na aký povrch plánujete zmes aplikovať a aký typ povrchovej úpravy sa bude v budúcnosti používať. To je veľmi dôležitý bod, t. . Rôzne materiály majú rôznu absorpčnú schopnosť. Hoci je dôležité vytvoriť dobrú ochrannú vrstvu na povrchu kovových výrobkov, základný náter musí preniknúť hlboko do dreva alebo betónu. Spotreba farby, lepidla alebo omietky sa po aplikácii výrazne znižuje. Pojem univerzálnosť nie je vždy výhodou pre základné nátery, preto je lepšie uprednostniť špecializované prípravky.
 2. Recept.Bolo vyvinutých mnoho rôznych základných náterov, ktoré majú spoločný základ. Aktívna zložka môže byť akrylátového, alkydového, polymérneho alebo epoxidového pôvodu. Ako rozpúšťadlo sa najčastejšie používa voda alebo organická zlúčenina. Prísady však vytvorili veľké množstvo. Antiseptiká zabraňujú výskytu plesní a húb, pridanie silikónov zvyšuje vodoodpudivosť podkladu, polymérne prísady zvyšujú hĺbku penetrácie.
 3. Hĺbka prieniku. Jednou z najdôležitejších vlastností základného náteru je stupeň jeho penetrácie do podkladu. pri poréznych materiáloch je potrebná maximálna hĺbka prieniku. Betón, cementovo-pieskové omietky, drevo. Hĺbka by mala byť v rozmedzí 10 až 15 mm. Na druhej strane, v prípade kovových dielov je dôležitejšie zabezpečiť ochrannú vrstvu proti korózii s dobrou priľnavosťou. V tomto prípade môže byť hĺbka prieniku minimálna (do 1 mm).
 4. čas sušenia.Základný náter je medzistupeň pri renovácii miestností, budov alebo automobilov, preto musí byť proces schnutia veľmi rýchly. Najlepšia možnosť je 1-2 hodiny, tento čas môžete využiť na obed alebo na prípravu na dokončenie práce.
 5. Náklady a spotreba. Cena základného náteru na Slovenskom trhu sa výrazne líši, a to aj medzi jednotlivými značkami. Ide o to, že mnohé známe spoločnosti v našej krajine vytvorili spoločné podniky, v ktorých vyrábajú farby a laky. Kvalita nie je vždy porovnateľná s originálnymi výrobkami, ale nízka cena je príjemným prekvapením. Okrem cenníka je dôležité poznať spotrebu základného náteru pre každý druh podkladu. Lacnejšie základné nátery často vyžadujú 2-3 vrstvy, čo vedie k vyššej spotrebe. To stojí za zváženie pri porovnávaní viacerých produktov.

V našom prehľade sme vybrali 15 najlepších základných náterov. Všetky sú k dispozícii v Rusku. Pri zostavovaní rebríčka sa zohľadnili názory odborníkov a spotrebiteľov.

Čo je lepšie – betónové spojivo alebo základný náter

Typ náterového materiálu

Výhody

Nevýhody

Konkrétny kontakt

+ vysoká priľnavosť

+ aj povrchy s olejovou farbou možno natrieť základným náterom

+ robí povrch drsným

– nízka odolnosť voči vode

– nie je vhodný na porézne podklady

– Je potrebný dôkladný výber

Primer

+ široký rozsah použitia

+ prijateľná cena

+ preniká hlboko do poréznych podkladov

+ jednoduchá manipulácia

– povrch zostáva hladký

– nie je vhodný pre všetky materiály

– Staré nátery sa musia vopred odstrániť

Hodnotenie najlepších základných náterov

Nomináciamiestonázov výrobkucena
Najlepšie základné nátery na betón1Knauf Betokontakt2 838€
2Eskaro Aquastop Professional4 857€
3Optimist G 103417€€
4Ceresit CT 17783
5

o

 • min Super Primer AC-7
 • 6Tikkurila Euro Primer1 399€
  Najlepšie základné nátery na použitie v exteriéri1Fasáda Eskaro Aquastop421€
  2Marshall Maestro2 278€
  3Olsta Primer Exteriér800€
  4TEX 2 v 1185€
  Najlepšie základné nátery na drevo1Buďte na
 • Základňa nka
 • 547€
  2Biofa 3754 Univerzálny tvrdý1 285€
  Najlepšie základné nátery pre autá12K WASH PRIMER366€
  2Ranal S-2000 5+1 s tvrdidlom794€
  3APP 2K Grund EP1 214€

  Najlepšie hĺbkové penetračné nátery na betón

  Betónové podklady sa vyznačujú vysokou absorpčnou schopnosťou. Aby sa zabránilo opadávaniu omietky alebo obkladov v prvom roku, odporúča sa použiť základný náter s vysokou penetráciou. Odborníci odporúčajú tieto zlúčeniny.

  Knauf Betokontakt

  Hodnotenie: 4.9

  KNAUF BETOKONTAKT

  Na prípravu betónových a pórobetónových povrchov pre vysokokvalitné povrchové úpravy odporúčajú odborníci Knauf Betokontakt. Malta nepreniká hlboko do podkladu; vo väčšine prípadov preniká do podkladu na 4 – 5 mm. Hlavnou prednosťou tohto zloženia je však vytvorenie vysokej priľnavosti porézneho povrchu. Po zaschnutí kvapaliny (12 hodín) sa vytvorí hrubá vrstva. Dokonale na ňom držia aj suché nátery. Betónové spojivo možno použiť na základný náter peny, plastu, omietky. Je vhodný na steny a stropy, hmotu možno nanášať štetcom, valčekom alebo airbrushom.

  Napriek pomerne vysokej cene je tento produkt víťazom nášho hodnotenia produktov. Stavitelia si pochvaľujú jednoduchú aplikáciu a nízku spotrebu (0,25 – 0,4 kg/m2). .).

  Výhody

  • zvýšená priľnavosť;
  • úsporná spotreba;
  • všestranné použitie;
  • vysoká kvalita.

  Výhody

  • nenájdené.

  Eskaro Aquastop Professional

  Hodnotenie: 4.8

  ESKARO AQUASTOP PROFESSIONAL

  Vnútorné a vonkajšie podklady pripravte na ďalšie dokončovacie práce hydroizolačným základným náterom – modifikátorom Eskaro Aquastop Professional. Zloženie je koncentrované 1:10. Na rozdiel od svojich konkurentov zloženie poskytuje nielen dobrú priľnavosť, ale aj spoľahlivú hydroizoláciu. Hĺbka penetrácie do 6-10 mm, preto je vhodný nielen na penové a plynové bloky, ale aj na ošetrenie dreva, sadrokartónu, tehál a omietok. Odborníci si pochvaľujú čas schnutia (1-2 hodiny), ako aj použiteľnosť na rôzne povrchové materiály, od farieb až po obklady.

  Dokončovacie práce sú spokojné s kvalitou základného náteru, len je potrebné prísne dodržiavať pokyny, inak bude priľnavosť slabá.

  Výhody

  • hlboký prienik;
  • široká oblasť použitia;
  • vodotesnosť a paropriepustnosť;
  • rýchle sušenie.

  Nevýhody

  • vysoká cena.

  Optimist G 103

  Hodnotenie: 4.7

  OPTIMIST G 103.jpeg

  Ekologický produkt na základný náter povrchov pred dokončovacou prácou je Slovenská prípravok Optimist G 103. Odborníci mu v našom hodnotení udelili tretie miesto pre jeho vynikajúci pomer cena/výkon. Malta je určená na prípravu povrchov betónových, sadrových, drevených, cementových a tehlových stien a stropov. Základný náter je vhodný aj na ošetrenie podláh pred vyrovnaním. V zaschnutej vrstve sa neusadzujú baktérie, huby ani plesne.

  Domáce zloženie je dobré aj z hľadiska pohodlia pri používaní. Vďaka farebnému indikátoru dokáže dobre ošetriť povrch a nanesená vrstva zaschne približne za 2 hodiny. Používatelia sú spokojní s technickými vlastnosťami základného náteru, len mnohým sa nepáči vôňa.

  Výhody

  • prijateľná cena;
  • široký rozsah použitia;
  • šetrnosť k životnému prostrediu;
  • odolnosť voči biologickému znečisteniu.

  Nevýhody

  • nepríjemný zápach.

  Ceresit CT 17

  Hodnotenie: 4.7

  CERESIT CT 17.webp

  Jedným z najobľúbenejších základných náterov medzi miestnymi staviteľmi je Ceresit CT 17. Vodou riediteľná zmes vyniká svojou hĺbkou penetrácie (až 10 mm) a dobrými spevňujúcimi a penetračnými vlastnosťami. základný náter možno nanášať na rôzne podklady, od betónu po drevo. Zloženie odolné voči mrazu a iným poveternostným podmienkam je vhodné na ošetrenie podkladov v interiéri aj exteriéri.

  Výrobca zámerne vytvoril svetložltú farbu, aby používatelia ľahšie rozoznali základný náter od neošetreného povrchu. Hoci ide o zvláštnosť, ktorá spôsobuje sťažnosti spotrebiteľov. Ďalšími nevýhodami sú vysoká cena a výrazný zápach. Štvrtý základ v rebríčku.

  Výhody

  • hlboký prienik;
  • všestrannosť;
  • jednoduchá aplikácia;
  • rýchlo schne.

  nevýhody

  • vysoká cena;
  • nepríjemný zápach.

  o

 • min Super Primer AC-7
 • Hodnotenie: 4.4

  PO<li></div><p>MIN SUPER-PRIMER ACE 7.jpeg“ src=“/wp-content/uploads/2023/08/11616666194711-8715.jpg“ height=“415″ title=“PO</p><li>MIN SUPER-PRIMER ACE 7.jpeg“><p>Hlboká penetrácia primeru Po</p><li>Super-Grunt AS-7 je vhodný nielen na prípravu povrchu na povrchovú úpravu. Môže sa používať ako modifikujúce činidlo pri výrobe betónu. Špeciálne vyvinuté pre podklady s vysokou absorpciou vody. Hĺbka penetrácie sa pohybuje v rozmedzí 6-8 mm, výrobok sa dodáva do maloobchodnej siete vo forme pripravenej na použitie. Odborníci ocenili adhézne vlastnosti roztoku, malú veľkosť častíc (0,1-0,3 μm). Zároveň sa základný náter nemohol umiestniť na vyššej pozícii v rebríčku kvôli dlhému času schnutia (4 – 6 h).<p>Používatelia sú spokojní s kvalitou zloženia, stupňom penetrácie a jednoduchosťou používania. Len nie vždy je možné kúpiť ukrajinský výrobok v Rusku.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>hlboký prienik;</li><li>vysoká kvalita</li><li>jednoduchá aplikácia;</li><li>spevňuje podklad.</li></ul><h4>nevýhody</h4><ul><li>dlho schne;</li><li>nedostupné v obchodoch.</li></ul><h3>Tikkurila Euro Primer</h3><p>Hodnotenie: 4.4</p><div style=TIKKURILA EURO PRIMER

  Fínsky náter Tikkurila Euro Primer má univerzálne vlastnosti. Obsahuje antibakteriálne a antiseptické prísady, ktoré sú vynikajúce proti mikroorganizmom. Charakteristickou vlastnosťou výrobku, pre ktorú ho odborníci zaradili do nášho hodnotenia, je jeho odolnosť voči vlhkosti. Oblasť použitia začína vnútornými priestormi a končí vonkajšími substrátmi. Vzhľadom na hlbokú penetráciu (12-15 mm) sa spotreba roztoku zvyšuje na 0,7 l/m2. . Základný náter je v obchodoch dostupný ako koncentrát, ktorý sa môže riediť vodou len na použitie v interiéri.

  Subjekty vykonávajúce povrchovú úpravu si pochvaľujú výrobok pre jeho vysokú kvalitu, rýchle schnutie (1 hodina), flexibilitu pri aplikácii. Cena a spotreba je veľmi žiaduca.

  Výhody

  • vysoká kvalita;
  • dobrá absorpčná schopnosť;
  • univerzálnosť;
  • spevňuje tmel.

  Nevýhody

  • vysoká cena;
  • vysoká spotreba.

  Najlepší základný náter na použitie v exteriéri

  Aby náter dobre priľnul k vonkajším povrchom, musí mať dobrú vodoodpudivosť a byť odolný voči mrazu. Jednotlivé zmesi môžu mať nepríjemný zápach a neodporúča sa ich používať v interiéri domov. Odborníkom sa páčili tieto formulácie.

  Fasáda Eskaro Aquastop

  Hodnotenie: 4.9

  ESKARO AQUASTOP FACADE.webp

  Jednozložkový tmel je zloženie Eskaro Aquastop Facade. Výrobca pridal siloxán, ktorý má priaznivý vplyv na hydrofóbne vlastnosti betónových podkladov. Základný náter preniká hlboko do materiálu, čím mu dodáva paropriepustnosť. Profesionálni stavitelia si všimli, že použitie tejto zmesi pomáha výrazne znížiť spotrebu drahých dokončovacích materiálov. Rôzne povrchové úpravy vyžadujú špecifický pomer koncentrátu a vody. Maximálne riedenie sa vykonáva pred tapetovaním (1:5). Pri príprave povrchu pred natieraním je pomer 1:3.

  Užívatelia si pochvaľujú kvalitu základného náteru a hĺbku penetrácie. Neodporúča sa používať koncentrát bez riedenia. Mastic sa stal víťazom nášho rebríčka.

  Výhody

  • vysoká penetračná schopnosť;
  • vysoká kvalita;
  • vodotesnosť a paropriepustnosť;
  • úsporná spotreba.

  Nevýhody

  • vysoká cena.

  Marshall Maestro

  Hodnotenie: 4.8

  Marshall Maestro

  Základný náter Marshall Maestro dokáže kvalitne pripraviť povrch na dokončovacie práce. Po základnom nátere je podklad drsný a pripomína šmirgľový papier. Odborníci konštatujú niekoľkonásobné zvýšenie priľnavosti, čo zlepšuje spojenie podkladu s povrchovým materiálom. Výrobca pridal do zloženia účinné látky, vďaka ktorým sa hĺbka penetrácie zvýšila až na 10 mm. Základný náter má tieto výhody: rýchly čas schnutia (1 h). Použitie impregnačného prostriedku sa odporúča len na impregnáciu vonkajších podkladov.

  Používatelia sú spokojní s prijateľnou cenou, vysokou mierou lepenia a rýchlym časom schnutia. Nevýhodou výrobku je vysoká spotreba (0,1 l/m2). ).

  Výhody

  • hlboký prienik;
  • rýchly čas schnutia;
  • drsný povrch;
  • nízka spotreba vody.

  Nevýhody

  • len na použitie v exteriéri;
  • vysoký prietok.

  Olsta Primer Exteriér

  Hodnotenie: 4.7

  OLSTA PRIMER EXTERIÉR

  Produkt Olsta Primer Exterior z Fínska a Ruska je v našej top trojke. Základný náter sa odporúča len na použitie v exteriéri, nie je vhodný na povrchy natreté alkydovými alebo olejovými emailami. Výrazné zníženie nasiakavosti betónových podkladov pomocou výrobku. Okrem zlepšenej priľnavosti bola pozorovaná aj odolnosť voči praskaniu. Hĺbka penetrácie do 15 mm. Po nanesení základného náteru je potrebné počkať 12 h, potom je možné povrch dokončiť cementovo-piesčitou omietkou alebo lepidlom, prípadne vyliať poter alebo samonivelačnú maltu.

  Vysoká spotreba (0,2 kg/m2) neumožnila lepšiu priľnavosť zmesi. m) a vysoká cena.

  Výhody

  • zlepšenie adhézie;
  • vysoká penetračná schopnosť;
  • zabraňuje praskaniu;
  • spevňuje povrch.

  Výhody

  • vysoká cena;
  • Dlhý čas sušenia.

  TEX 2 v 1

  Hodnotenie: 4.6

  TEX 2 v 1.webp

  Základný náter TEX 2v1 sa môže pochváliť univerzálnymi vlastnosťami. Výrobca pridal do zloženia antibakteriálne a antiseptické zlúčeniny, ktoré zabraňujú rozvoju mikroorganizmov. Zloženie sa odporúča na porézne podklady, ktoré sa neskôr natierajú alebo lepia. Dá sa použiť na široký rozsah podkladov, od betónu až po drevené povrchy. Malta preniká až do hĺbky 6 mm, zlepšuje priľnavosť, zvyšuje pevnosť podkladu, znižuje nasiakavosť podkladu.

  Zloženie sa zastaví o jeden krok pred prvou trojkou rebríčka. Používatelia si ho pochvaľujú pre jeho nízku cenu, jednoduchú aplikáciu. Základný náter funguje najlepšie na betóne, nie na omietke.

  Výhody

  • nízka cena;
  • rýchly čas schnutia (1 h);
  • univerzálnosť;
  • dobrá priľnavosť.

  Nevýhody

  • nie je dostatočne účinný na omietnuté povrchy.

  Najlepšie základné nátery na drevo

  Výrobky na základnú impregnáciu pomáhajú zabezpečiť dlhú životnosť drevených výrobkov. Majú vysokú penetračnú schopnosť a prítomnosť antibakteriálnych a antiseptických prísad zabraňuje rozvoju mikroorganizmov. Stavitelia odporúčajú niekoľko prípravkov.

  Buďte na
 • Základňa nka
 • Hodnotenie: 4.9

  BE<li></div><p>NKA BASE.webp“ src=“/wp-content/uploads/2023/08/80616666194711-1815.jpg“ height=“360″ title=“BE</p><li>NKA BASE.webp“><p>Na zabezpečenie maximálnej ochrany dreva pred viacerými škodlivými faktormi je potrebné použiť ochrannú impregnáciu</p><li>Základňa nka. Základný náter Základný náter na báze alkydovej živice, na rozpustenie zložiek sa používajú organické zlúčeniny. Impregnácia zabraňuje výskytu a množeniu baktérií, húb a hmyzu. Chrániť možno širokú škálu drevených konštrukcií od podláh až po nábytok. Hĺbka penetrácie malty sa pohybuje medzi 10 až 15 mm. Čas vytvrdzovania 24 h. Základný náter možno aplikovať akýmkoľvek spôsobom. Odborníci udelili produktu prvé miesto v našom hodnotení.<p>Používatelia si pochvaľujú výrobok pre jeho trvanlivosť, jednoduchú aplikáciu a dobrú ochranu proti škodcom a chorobám. Medzi nevýhody patrí silný zápach.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>primeraná cena;</li><li>Všestranné použitie;</li><li>hlboký prienik;</li><li>dlhodobá ochrana pred biologickým znečistením.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>silný zápach.</li></ul><h3>Biofa 3754 Univerzálny tvrdý</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=BIOFA 3754 UNIVERSAL FAST

  Biofa 3754 univerzálny základný náter na tvrdé drevo len na použitie v interiéri. Pomocou tohto výrobku je však možné účinne chrániť nielen drevo, ale aj kovové, kamenné a korkové povrchy pred negatívnymi faktormi. Odborníci odporúčajú ošetrovať mäkké drevo, ktoré neabsorbuje lakové materiály rovnomerne. Povrch je potrebné po vyschnutí prebrúsiť. Zmes preniká do hĺbky 12-15 mm, úplné vyschnutie trvá 12 hodín. Impregnant je v našom rebríčku na druhom mieste, t. . má obmedzené použitie vo vnútri budov.

  Stavebníci sú spokojní so stupňom penetrácie, jednoduchou aplikáciou a kvalitou impregnácie. Nevýhodou je vysoká cena.

  Výhody

  • chráni rôzne materiály;
  • preniká hlboko do štruktúry dreva;
  • jednoduchá aplikácia;
  • úsporná spotreba.

  Nevýhody

  • vysoká cena;
  • Obmedzený rozsah použitia.

  Najlepšie penetračné nátery pre autá

  Základné nátery pre automobilový priemysel sú určené nielen na zabezpečenie dobrej priľnavosti kovu k náteru, ale aj na ochranu podkladu pred koróziou. Najčastejšie sa používajú dvojzložkové zmesi, je dôležité ich správne pripraviť. Tu je niekoľko osvedčených produktov.

  2K WASH PRIMER

  Hodnotenie: 4.9

  2K WASH PRIMER.webp

  2K WASH PRIMER základný náter na báze kyseliny poskytuje maximálnu ochranu karosérie automobilu. Zmes zabraňuje korózii ocele, hliníka a iných kovov. Prípravok je obzvlášť účinný proti účinkom nárazov nečistôt z ciest v zimnom období. Dvojzložkový roztok by sa mal aplikovať na holý kov, ochranné vlastnosti sa najlepšie dosiahnu dvojvrstvovým náterom. Po zaschnutí je potrebné povrch natrieť akrylovým alebo epoxidovým náterom.

  Kulturisti sú spokojní s účinkom základného náteru na kovové povrchy. Opravená plocha si dlhodobo zachováva celistvosť laku. Jedinou nevýhodou je jeho vysoká cena.

  Výhody

  • účinná ochrana kovových častí;
  • jednoduchosť použitia;
  • jednoduchá príprava;
  • trvanlivosť.

  Nevýhody

  • vysoká cena.

  Ranal S-2000 5+1 s tvrdidlom

  Hodnotenie: 4.8

  RANAL S-2000 51 s chladničkou.webp

  Dvojzložkový základný náter Ranal S-2000 5+1 na akrylátovej báze. Môže sa používať koncentrovaný aj zriedený. Koncentrované zloženie má vysokú hustotu, je ideálne na obnovu lokalizovaných oblastí. Po zriedení v pomere 5:1 sa základný náter aplikuje ako výplň na veľké plochy. Po zaschnutí vytvorí pevnú vrstvu, vyplní všetky póry, trhliny a plytké nerovnosti. Odborníci vysoko oceňujú kryciu schopnosť náteru; náter možno sušiť vonku alebo pomocou vykurovacích telies. Zmes je druhá najlepšia v našom rebríčku. Používatelia, ktorí si zakúpili poľský základný náter, sú pochválení jeho vlastnosťami. je ťažké ho nájsť na trhu.

  Výhody

  • dobrý prienik
  • schopnosť vyrovnávania;
  • univerzálnosť použitia;
  • ľahké sušenie.

  Nevýhody

  • ťažko kúpiť v Rusku.

  APP 2K Grund EP

  Hodnotenie: 4.7

  APLIKÁCIA 2K GRUND EP

  Polish APP 2K Grund EP je dvojzložkový základný náter na báze epoxidu. Je určený na aktívnu ochranu kovových častí proti korózii. obsahuje fosforečnan zinočnatý, ktorý dodáva oceľovému podkladu tenkú vrstvu zinku. Výrobok sa môže použiť na ošetrenie karosérie osobných a nákladných automobilov a autobusov. Odborníci na opravy si všímajú vynikajúcu priľnavosť nielen k oceli, ale aj k neželezným kovom, skleneným vláknam a minerálnym podkladom. ⭐ Povrch pôdy možno brúsiť rôznymi spôsobmi (za sucha alebo za mokra).

  Základný náter sa v našom hodnotení dostal do prvej trojky za vynikajúcu ochranu proti korózii a dobrú priľnavosť. Medzi nevýhody podľa používateľov patrí nedostatok obchodov v krajine.

  Výhody

  • vysoká odolnosť proti korózii;
  • má dobrú priľnavosť k rôznym materiálom;
  • jednoduchosť spracovania;
  • jednoduchá aplikácia.

  Nevýhody

  • Chyby v predajnej sieti.
  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: