5 najlepších totálnych staníc

Pri mapovaní oblasti na vytvorenie topografickej mapy je totálna stanica nevyhnutnosťou. Geodetický prístroj sa používa aj na meranie vertikálnych a horizontálnych uhlov, určovanie súradníc, výpočet výšok bodov, vyznačovanie súradníc v teréne, konštrukciu priamych a inverzných projekčných bodov. Toto vysoko špecializované optické zariadenie vám uľahčí a urýchli geodetické práce, preto sa oplatí vedieť, ktorý tachymetrický prístroj je najlepší a ako ho vybrať pre danú prácu. Materiály, ktoré zostavili naši odborníci, vám pomôžu. Nájdete tu konštruktívne tipy a spätnú väzbu od zákazníkov, ktoré vám pomôžu zúžiť vyhľadávanie produktu.

Kúpa totálnej stanice je rozhodnutím pre tých, ktorí poznajú špecifikácie totálnej stanice. Sú to odborníci v oblasti aplikovanej geodézie, zamestnanci pre geodéziu, kataster alebo pozemkové úpravy. Tachymetre Leica TS09 R1000 5 quot s batériovým napájaním sú produktom pre používateľov, ktorí si nie sú istí možnosťami montáže a majú problémy s orientáciou:

 1. Rozsah merania s reflektorom a bez neho. Čím väčšie je stavenisko, ktoré sa má postaviť, alebo čím väčšia je oblasť, ktorá sa má preskúmať, tým ďalej je potrebné vidieť. Rozsah merania bez reflektora od 500 m do 1000 m. S reflektorom sa táto vzdialenosť zvyšuje na 3000-10000 m. Nie vždy je možné nainštalovať reflektor (mechanické prekážky), preto berte prvú hodnotu ako orientačnú.
 2. Trieda a uhlová presnosť. Celkové údaje stanice zaznamenané v oblúkovej sekunde („). V závislosti od triedy presnosti sú k dispozícii modely so špecifikáciami od 5″ do 20“. Čím vyššie číslo, tým presnejšie môžu byť údaje. Čím ďalej musia byť merania uhla, tým ďalej musí prístroj vidieť. Presnosť na každý kilometer vzdialenosti môže byť až 1.5 až 3 mm alebo viac, čo by sa malo zvážiť pri náročných aplikáciách.
 3. Hmotnosť. Celková stanica váži len 2.5 kg až 7 kg, čo je vhodné na časté presuny po stavenisku.
 4. Rozhranie. Uhlopriečka obrazovky 3-5 palcov ovplyvňuje jednoduchosť čítania. Porty USB a micro-USB pre formáty CSV, GSI, LandXML, DXF, ASCII uľahčujú výmenu údajov s inými zariadeniami.
 5. Napájanie. Všetky totálne stanice sú napájané nabíjateľnými batériami. Dostupnosť 10-30 hodín výdrže batérie závisí od kapacity batérie.
 6. Funkcie.Ďalšie funkcie zlepšujú používateľský zážitok. Bluetooth umožňuje bezdrôtový prenos údajov do počítača. Zabudovaná pamäť s veľkou kapacitou na jednoduché ukladanie údajov. Laserová pomôcka na presné navádzanie na mieste.
 7. Príslušenstvo. Statív umožňuje okamžité použitie totálnej stanice. Puzdro na prenášanie uľahčuje skladovanie a prepravu drahého prístroja. Reflektor vám pomôže pri práci v otvorených priestoroch. Tracker slúži ako medzičlánok medzi statívom a totálnou stanicou a je navrhnutý na jednoduché otáčanie a smerové ovládanie.

Poradie najlepších celkových staníc

Teraz sa pozrime na najlepšie totálne stanice, ktoré získali pozitívne recenzie a ktorých funkcie sú dobre prijaté odborníkmi.

Hodnotenieumiestnenienázov výrobkucena
Prehľad najlepších totálnych staníc1Leica TS09 RUS R1000 5quot1 037 211€
2Leica TS09plus R500 (5″)457 149€
3Sokkia FX-105572 115€
4Nikon XS 5″ LP472 853€
5Spectra Focus 2 (5″) (SUMM-2005)218 773€

Leica TS09 RUS R1000 5quot

Hodnotenie: 5.0

Leica TS09 RUS R1000 5quot

Prvé miesto TS09 s pracovným dosahom až 1000 m bez reflektora. Totálna stanica je vybavená 5-palcovým vyhrievaným dotykovým displejom. Teplo sa dodáva aj do voliteľnej klávesnice, takže prístroj možno prevádzkovať vonku pri -20 stupňoch Celzia. Krytie IP66 nedovolí dažďu poškodiť elektroniku. Tachymetria je schopná osvetliť zameriavací prístroj na piatich úrovniach. Používatelia v recenziách majú radi obrovskú pamäť zariadenia, ktorá obsahuje 60 000 meraní a 100 000 bodov. Dodáva sa s dvoma batériami, takže môžete pracovať celý deň. Presnosť merania bez reflektora je ±2 mm.

Zistili sme, že totálna stanica je najlepšia z hľadiska pracovného dosahu s reflektorom. Pomocou orientačného bodu a pevnej aktívnej dosky je zariadenie schopné merať vzdialenosť až do 10 km, vďaka čomu je výrobok vhodný na meranie veľmi veľkých objektov a prieskum. Má tiež bezdrôtové pripojenie Bluetooth, takže prepínanie na počítače a iné zariadenia je zjednodušené a nevyžaduje káble.

Výhody

 • 5″ podsvietená dotyková obrazovka;
 • má laserové centrum;
 • nahrávanie v piatich bežných formátoch;
 • systém proti krádeži.

Nevýhody

 • Cena viac ako 1 milión Euro;
 • statív ani odrazový mostík nie sú súčasťou balenia.

Leica TS09plus R500 (5″)

Hodnotenie: 4.9

Leica TS09plus R500 (5)

Na druhom mieste je výrobok rovnakej značky, len s pracovným dosahom 500 metrov. V kombinácii s aktívnym reflektorom meria vzdialenosti do 3500 m s presnosťou ±1.5 mm. Model má režim sledovania pre nepretržité meranie, pri ktorom sa presnosť odchýli len o 3.0 mm smerom nahor a nadol. Táto funkcia pomáha výrazne zvýšiť produktivitu a skrátiť prevádzkový čas. Zákazníci v recenziách chvália totálnu stanicu za jej dotykový displej Q-VGA so živými farbami a intuitívnym ovládaním pomocou ikon. Displej je vyhrievaný pre mrazivé podmienky. K dispozícii je voliteľná klávesnica, ktorá rozširuje možnosti využitia geodeta.

Najlepšie hodnotenie vďaka najkomplexnejšiemu balíku FlexField Plus, ktorý je vhodný pre širokú škálu aplikácií. Zariadenie už obsahuje všetko, čo potrebujete na nepriame meranie, súradnicovú geometriu, výpočet 3D objemu, výpočet 2D ciest, obrysovanie, prenos značiek, vytváranie vzťažných a referenčných rovín.

Výhody

 • Praktická prepravná rukoväť;
 • farebný dotykový displej;
 • celý rad aplikačných programov;
 • Dosah 3500 m na jeden reflektor.

nevýhody

 • žiadny prieskum v oblasti robotiky
 • vysoké náklady;
 • V porovnaní s lídrom rebríčka stráca z hľadiska ochrany krytom (IP55 oproti IP66);
 • Nemožno fotografovať.

Sokkia FX-105

Hodnotenie: 4.8

Sokkia FX-105

Ďalšou v revízii je inžinierska totálna stanica od japonskej značky Sokkia. Možnosť merania vzdialenosti až do 500 m bez reflektora a 4000 m s aktívnym reaktívnym zariadením. Dodáva sa v pevnom puzdre so sledovacím zariadením, napájacím adaptérom a dvoma batériami. Vydržia 40 hodín. Plne predinštalovaný softvér na spracovanie projektov (mazanie, vytváranie a nastavovanie), výpočty súradníc, plánovanie línií, meranie objemu. Zákazníci chvália produkt v recenziách, pretože nie je citlivý na prekážky. Tachymeter meria cez sieťku, lístie alebo konáre bez vychýlenia. Majiteľom sa páči aj koaxiálny laserový zameriavací systém, ktorý pomáha presne umiestniť zbraň.

Podľa redakcie časopisu je tento tachymeter najlepší vďaka operačnému systému Windows CE 6.0 v porovnaní s vyššie uvedenými konkurentmi CE 5.0. To vám pomôže udržať všetky aktualizácie dlhšie a lepšie spolupracovať s „čerstvými“ programami v počítači.

Výhody

 • Nie je citlivý na prekážky;
 • jednoduché prepínanie režimov stlačením tlačidla;
 • koaxiálny laserový indikátor;
 • Pohodlne umiestnené tlačidlo štart.

Nevýhody

 • Mierne prehráva s dvoma vyššie opísanými modelmi, pokiaľ ide o presnosť v režime bez reflektora (±3 mm oproti ±2 mm);
 • Modul Bluetooth je zabudovaný a nedodáva sa;
 • dosah laserového zameriavača iba 150 m.

Nikon XS 5″ LP

Hodnotenie: 4.7

Nikon XS 5 LP

Renomovaná značka Nikon pre geodéziu a vymeriavanie pozemkov s uhlovou presnosťou 5″. Bez reflektora je optický výkon zariadenia dostatočný na vzdialenosť 800 m. Má zorný uhol 1º25 a minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť 1 mm.5 . Na nastavenie prístroja na cieľ sa používa optické zaostrovanie. Dodáva sa s dvoma batériami, každá vystačí na 10 hodín. Používateľom sa páči, že batérie sa dajú vymeniť dvoma kliknutiami – dôležitá funkcia pri dôležitých meraniach, keď sa zobrazí správa o slabej batérii. Konektor USB na prenos údajov do počítača. Interná pamäť má rezervu 50 000 bodov.

Tachometer sme zaradili do zoznamu najlepších vďaka dvom dotykovým obrazovkám. Monitory sú umiestnené na každej strane a umožňujú pohodlnejšie monitorovanie prístroja. Každý ovládací panel je zabezpečený kódom PIN, aby sa zabránilo manipulácii alebo neoprávnenému prístupu.

Výhody

 • so sledovacím zariadením;
 • Podsvietené tlačidlá na ovládanie v tmavom prostredí
 • K dispozícii je systém automatického zaostrovania;
 • panely sú chránené kódom;
 • rýchla výmena batérie.

Nevýhody

 • Chyba presnosti ±3 mm;
 • batéria sa nabíja 6 hodín
 • minimálna ohnisková vzdialenosť 1.5 m, zatiaľ čo iné majú 0.3 .

Spectra Focus 2 (5″) (SUMM-2005)

Hodnotenie: 4.6

Spectra Focus 2 (5) (SUMM-2005)

Recenziu uzatvára totálna stanica od japonskej spoločnosti Spectra. Ide o geodetický prístroj s optickým zameraním a dosahom 500 m bez reflektora. S aktívnou odozvou je zariadenie vhodné na prieskum pozemkov do 3 km. Uhlová presnosť 5 oblúkových sekúnd s presnosťou 3 mm na kilometer. Použitie dvojosového kompenzátora. Cez objektív môžete priblížiť až 30x pre presnejšie mierenie. Výrobca sa postaral o osvetlenie žiarovkových sietí. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť 1.5 .

Používatelia si pochvaľujú výdrž batérie až 31 hodín. Ostatní konkurenti v tomto prehľade majú menej ako 20 hodín na jednu batériu. K výrobku sa dodávajú dve batérie a prevádzkový čas sa predĺžil na 62 hodín, preto je uznávaný ako najlepšia tachymetria. Ďalšou výhodou je najľahšia hmotnosť zo všetkých – 2.8 kg už s napájacím zdrojom.

Výhody

 • integrovaná pamäť a slot na kartu CD
 • Môže sa používať pri -20 °C;
 • dve batérie sú súčasťou balenia
 • -ion;
 • reflektor má dosah 3000 m.

Nevýhody

 • Obrazovka je namiesto farebnej monochromatická;
 • Presnosť ± 3 mm;
 • podsvietenie iba na obrazovke – tlačidlá sú v tme zle viditeľné.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: