Ako nahradiť epoxidovú živicu?

O tom, ako nahradiť epoxidovú živicu, je užitočné poznať všetkých milovníkov kreativity. Tento materiál je široko používaný v rôznych typoch tesárskych, vyšívanie, vytváranie položiek dekorov. Aké analógy existujú na výplň a remeslá, ako nájsť lacnú alternatívu k epoxidom doma – všetko stojí za to dozvedieť viac detailov.

Základné faktory náhrad

Výber materiálu, ktorý môže byť nahradený epoxidovou živicou, musí brať do úvahy mnohé faktory. Nie každý materiál je vhodný na plnenie alebo vytvorenie odolnej zlúčeniny. Hlavnou zložitosťou hľadania alternatívy je, že epoxidová živica v pôvodnej forme je oligomérna zlúčenina. S cieľom poskytnúť jej prechod na polymerizovaný stav, vyžaduje sa tužidlo, ktoré prevádzkuje potrebné chemické procesy. Konečný stav materiálu závisí aj od podielu týchto zložiek: či je ťažké alebo bude mať elastickú konzistenciu a vlastnosti v blízkosti gumy.

Nájdite náhradu za epoxidové klesá v prípadoch, keď majú majstri prejavy alergickej reakcie na tento oligomér. Okrem toho nie je živica vhodná na tenké diela spojené s výrobou presného a komplexného tvaru. Je ťažké dosiahnuť presnosť. Nie je možné použiť epoxidové kompozície, ak sú vybavené potravinárskymi výrobkami, ako aj určené pre kontakty s deťmi (hračky, jedlá).

Niekedy hľadanie výmeny majú čisto vnútroštátne dôvody: absencia neďalekých stavebných predajní, nedostatočným množstvom finančných prostriedkov – v tomto prípade je ľahšie nájsť možnosť dostupnú každému majstrovi bez dodatočného vyhľadávania, investícií.

Pri výbere alternatívnej alternatívy epoxidovej živice je dôležité zvážiť množstvo požiadaviek, ktoré musia mať chemické spojenie.

 1. Možnosť polymerizácie s prechodom na nový agregovaný stav. Nielen oligomérne kompozície majú takéto vlastnosti.
 2. Odolnosť voči opotrebeniu. Výmena musí vydržať mechanické a iné zaťaženia, ktoré zostali trvanlivé.
 3. Chemická odolnosť. Po polymerizácii by materiál nemal vstúpiť do reakcie s kyslým a alkalickým médiom, zmeňte jeho vlastnosti pod ich vplyvom. Zároveň v acetóne alebo iných esteroch by sa mala rozpustiť, neuskutočniť zrážanie.
 4. Vysoká odolnosť voči vlhkosti. Nepriepustnosť pre vodu a iné kvapaliny je veľkou výhodou epoxidovej živice.
 5. Pri práci s materiálom žiadne nebezpečné odparovanie. Kompozícia by nemala mať zlúčeniny vyžadujúce osobitné podmienky na prácu s nimi.
 6. Vysoká mechanická sila. Pri vytváraní lepiaceho švu musí materiál vydržať značné úsilie o prestávku.
 7. Nedostatok zmršťovania a deformácie. Je dôležité, aby materiál si zachoval špecifikované geometrické parametre.

Všetky tieto charakteristiky už majú epoxidovú živicu. Pri hľadaní jeho výmeny, niekedy je potrebné kompromisovať, aby získali výsledky podobné pôsobeniu univerzálneho materiálu.

Všeobecne platí, že s náležitou starostlivosťou nájdite alternatívne riešenie, ktoré sú stále úspešné.

Analógy

Nájdite lacný analóg epoxidovej živice pre kreativitu, pre vyplnenie stolových dosiek alebo výroba interiérových položiek je nepravdepodobné. Domov, dobrou alternatívou je látky, ktoré majú schopnosť polymerizácie, charakterizovaná priehľadnou štruktúrou a trvanlivosťou. Pre vyšívanie, výroba šperkov má veľký význam môže mať tiež flexibilitu náhrady za brúsenie, leštenie, iné spracovanie. Pri vytváraní veľkých výrobkov – tabuľky, lampa – stojí za to venovať väčšiu pozornosť rýchlosti jeho vytvrdzovania a jednotnosti materiálu. Niekedy sa podobnosť stále ukazuje, že je zrozumiteľne horšia ako klasická epoxidová živica, ale existujú aj príklady úspešnej alternatívy vyhľadávania.

Kyanakrylátové lepidlá

Ide o kompozície „Titan“, „moment“, známe milovníkom kreativity, ako aj superclays s okamžitou polymerizáciou pri kontaktnom vzduchu. Medzi zjavné výhody takýchto lepidiel je možné poznamenať:

 • Transparentnosť švu po polymerizácii;
 • silu s vysokou zmesou;
 • Rôzne voľby – Tam sú tepelne odolné kompozície;
 • vlhkosť.

Existujú nedostatky. Napriek silu počas statických zaťažení nie sú kyanakrylátové typy lepidla príliš odolné voči mechanickému poškodeniu, šoky. Sú obmedzené na skladovanie a chemické zlúčeniny sú toxické, môžu spôsobiť alergické reakcie.

Okrem toho, aby sa spojil s ich pomocou fluóroplastického alebo polyetylénu nefunguje – len obyčajné plasty alebo kov.

Silikátové lepidlo

Niekedy sa porovnáva s plexiskla, pretože pri ukončení polymerizácie, zmes, skutočne, získava silu a transparentnosť. Medzi výhody silikátového lepidla môžu byť pridelené:

 • extrémne nízka toxicita;
 • univerzálnosť;
 • požiarna odolnosť;
 • Jednoduché varenie.

Nevýhodou je možné nazvať obmedzený rozsah použitia: pre kov, keramiku, okuliare, plastové, textílie a drevo. Zvýšiť vlastnosti kompozície, ktoré môžete, ak pridáte ďalšie zložky. Napríklad zmes hrubého skla a azbestu poskytuje lepidiu kremičitanu zlepšenú chemickú odolnosť. V zmesi s mliečnym kazeínom získava odolnosť voči vlhkosti.

Pri dodržiavaní azbestu a kremenného piesku, alkalická a kyselina ťažká odolnosť môže získať odolnosť.

„Kvapalné sklo“

Zmes aktívne používaná v rôznych typoch tvorivosti. Má mnoho výhod:

 • hypoalergénnosť;
 • Vysoká rýchlosť sušenia;
 • Hladkosť a brilancia hotového povrchu.

Existujú nedostatky. Obmedzený zoznam materiálov, ku ktorým „tekuté sklo“ má dobrú priľnavosť. Okrem toho je potrebné dodržiavať skôr zložité požiadavky na aplikačnú technológiu.

Vzhľadom k tomu, „tekuté sklo“ je kremičitan sodný, najlepšie vlastnosti, ktoré ukazuje, keď sa aplikuje na sklo. V tomto prípade je povrch pokrytý tenkou vrstvou kompozície. O 24 hodín neskôr bude to dosť lepkavé – aby sa tento eliminoval tento efekt, vydáva sa obyčajný alkohol. Potom môžete použiť druhú vrstvu. Pripravené povlak sa už nestane, poskytujú dobrú polymerizáciu a odolný lesk.

Gélový lak s UV polymerizáciou

Tvrdenie tejto kompozície sa vyskytuje takmer okamžite s riadnym spracovaním ultrafialového materiálu. V tom Gély na manikúru sú nadradené epoxidom, s ktorými sú ich príbuzní založené na databáze. Ale tieto kompozície majú skôr nízke pevnostné charakteristiky. Keď zasiahli alebo iné mechanické zaťaženia, rýchlo stratia dekoratívnosť, pokryté trhlinami a žetóny.

Výhody gélu – laku sa môžu pripísať eliminácii defektov. Korekcia odstránením bublín alebo obnova povlaku bude pomerne ľahko stráviteľný doma. Gélový lak je dobrý pri nalievaní tvarovaných výrobkov s nízkymi hrubými šperky, dekorové predmety. Pre polymerizáciu, dostatok UV žiarovky a niekoľko minút.

Pre kreativitu sú vhodné iba konečné formulácie – základný liput aj po použití katalyzátora.

Polyesterové formulácie

Majú tiež živicu formu, po naplnení celkom rýchlo získavajú silu a tvrdosť. Táto možnosť má mnoho výhod, vrátane krátkych polymerizačných podmienok. Kumulátory sú zahrnuté v zložení počas výroby.

Nevýhody polyesterov zahŕňajú obmedzený rozsah pôsobnosti a možný vzhľad alergických reakcií.

Lepidlá bf

Najčastejšie sa predávajú pod známym značkou, ale vo forme kompozícií pod značkou „moment“ a k nemu ako. Spojenie sa vyskytuje podľa určitých pravidiel. Je potrebné vyschnúť prvú vrstvu – primér, potom naneste druhú, aby ste ho odolali 4-5 minút a potom stlačte lepené časti silou. Od tohto faktora závisí od tohto faktora spoľahlivosť a sila fixácie.

Materiál má dosť nedostatok. Lepidlo BF má ostrý zápach, pracuje s ním je lepšie stráviť v respirátore. Vlastnosti adhézie sú tiež obmedzené. Kompozície tohto typu sú zle vhodné na prácu so skleneným a lešteným kovom.

S metódou horúcej aplikácie sú tieto nevýhody trochu vyrovnané.

Ako nahradiť tvrdidlo?

Pri práci s epoxidovou živicou sa skúsení majstri snažia pripraviť ďalšiu hutovačnú fľašu vopred, najmä ak sa pomery zmesi líšia od štandardu. Dôvod je jednoduchý: Táto zložka prichádza v malých objemoch, rýchlo končí. Ak sa to deje priamo počas práce, môžete nájsť hotovú alternatívu katalyzátora medzi predloženými, domácnosťami. Najjednoduchšie možnosti:

 • kyselina ortofosforečná;
 • amoniak (amoniak alkohol);
 • Polárny benzoyl.

Každá z týchto chemických zlúčenín má schopnosť urýchliť vytvrdzovanie epoxidovej živice. Okrem toho, remeselníci ľahko vyrovnať s pomocou bežného suchého paliva, pričom ho pridáva do 10% z celkovej hmotnosti látky. Polymerizácia bude pomerne dlhá – približne 24 hodín. A tiež môžete použiť úspechy lakovacieho priemyslu. Napríklad tvrdidlo pre automobilov z najbližšieho obchodu alebo kompozícií „etal 45m“, „Televízia 410“.

Najúčinnejšou náhradou za katalyzátorov dodávaných spolu s epoxidovou živicou je látky zo skupiny alifatických polyamínov – pepa, deta. V priemere je ich spotreba približne 10%. Ak je pôvodný tužidlo dodávané s oligomérom trochu, ale je to, môžete ho zriediť 1% etylalkoholom.

Je kategoricky nie je vhodný ako katalyzátory pre epoxidovú kyselinu – dusík, soľ, síra. Dávajú čiernu penu, materiál v budúcnosti je nevhodný.

O tom, ako vymeniť epoxidovú živicu, pozrite si nasledujúce video.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenie )
Zdieľať s priateľmi
Vybudova.info - výstavba a opravy, dacha pozemok, byt a vidiecky dom, užitočné tipy a fotografie
Pridať komentár