Cement M500: vlastnosti a rozsah

Mnoho ľudí si nevie predstaviť stavbu a rôzne druhy opráv bez použitia cementu. Na trhu je veľa značiek, rôzne prísady pre každý typ stavebných prác. Cement značky M500 je však považovaný za jeden z najúspešnejších a najkvalitnejších materiálov používaných v širokej škále činností. Na čo je to dobré a na čo to môže byť použité, si povieme v tomto článku.

Zvláštnosti

Cement je pomerne jemne mletý minerálny prášok. Je vyrobený na báze zlúčenín kremičitanu vápenatého. Výroba je odpadový proces. Hlavnou zložkou cementovej zmesi je slinok. Vápencové lomy ťažia potrebné suroviny. Materiály na špeciálnom zariadení sú rozdrvené na malé častice (frakcia by nemala byť väčšia ako 100 mm). Potom sa granule sušia. Potom sa materiál zmieša so zvyškom cementových zložiek a vypáli sa. Tak vzniká slinok.

Potom sa rozdrví pridaním sadrových kameňov a rôznych prísad. Nečistoty dodávajú cementu rôzne vlastnosti: hydrofóbne chránia pred vlhkosťou, zmäkčovadlá zlepšujú kvalitu malty, kyselinovzdorné chránia pred chemickým napadnutím. Výsledkom je konečný produkt.

V zásade sa cement C500 používa v stavebníctve na zvýšenie pevnosti štruktúr, vytváranie rôznych komponentov budov, základov, chodníkov a stien.

Číslo 500 znamená maximálne povolené zaťaženie na cm – v tomto prípade 500 kg. Toto je najlepší ukazovateľ dostupných typov cementu, ktorý určuje obrovskú popularitu značky v stavebníctve.

Druhy a vlastnosti

Vyvinuli sa dva hlavné druhy cementu M500. Ich hlavný rozdiel je v obsahu nečistôt.

 • Čistá kompozícia. D0 je označený – neobsahuje žiadne nečistoty a látky, ktoré poskytujú určité dodatočné vlastnosti. Použitie tohto typu je veľmi rozsiahle, značka bez prísad je v stavebníctve najbežnejšia. Prídavok D0 do betónu ho robí silným, odolným voči mrazu a vlhkosti.
 • S indexom d20. Tento typ výrobku obsahuje aditíva, ale nie viac ako 20% z celkovej zmesi. Je to bežné na staveniskách v priemyselnom meradle a je obľúbené pre potreby bežných spotrebiteľov. Jeho ukazovatele pevnosti sú o niečo horšie ako u čistého cementu, napriek tomu sa kvalita a trvanlivosť ukázali byť lepšie ako značky M400.

Všetky nečistoty sú rozdelené do niekoľkých typov a uvádzajú určité spôsoby použitia.

 • Rýchlo tuhnúci cement BTC. Charakteristickou črtou tejto kompozície je schopnosť dosiahnuť úplnú tvrdosť a pripravenosť do 72 hodín po ukončení práce, čo je na cement neobvykle rýchle.
 • Sulfátovo odolná SSPC. Používa sa na hlboké základy. Je to spôsobené tým, že aditíva chránia pred účinkami síranových vôd. Podzemné a podzemné rieky často obsahujú veľké množstvo síranov, ktoré pôsobia deštruktívne na betónové konštrukcie.
 • Plast PL (s prídavkom zmäkčujúcich prísad). K hlavným charakteristikám M500 patrí zvýšená elasticita a odolnosť voči extrémnym teplotám.

 • Hydrofóbny GF – odolné voči vode a mokrým parám.
 • Vodotesný VRC. Tento druh rýchlo začína tuhnúť, pričom neumožňuje priechod vody. Tieto vlastnosti sú pri opravách veľmi žiadané, aby sa uzavreli praskliny, praskliny, do ktorých sa môže dostať vlhkosť.
 • „Vznešené“ obchodné centrum. Najčastejšie sa používa na dekoratívne predmety. Vďaka bielej farbe vyzerá pôsobivo.

Jednou z najdôležitejších vlastností 500. cementu je jeho odolnosť voči nízkym teplotám a ich veľkým výkyvom. Zvlášť triedy s prísadami PL a hydrofóbne sú vhodné pre extrémne prevádzkové podmienky. Vysoká mrazuvzdornosť je relevantná pre klimatické vlastnosti mnohých častí našej krajiny. V type M500 dosahuje 10 jednotiek.

Ďalším zásadným ukazovateľom pri výbere cementovej zmesi je jej hmotnosť. Pri vytváraní štruktúr, betónových poterov je dôležité vedieť, aké zaťaženie budú na základňu pôsobiť. Vykonávate napríklad betónový poter v drevenom dome. Je potrebné, aby dosky vydržali zaťaženie minerálnou zmesou. Meranie hmotnosti cementu alebo betónu v kilogramoch je nepraktické, preto sa používajú parametre ako špecifická hmotnosť a objemová hmotnosť. Prvým je veľkosť pomeru hmotnosti zmesi k jej objemu. Hustota má podobný význam.

V procese práce s cementovými zmesami sa medzi časticami kompozícií vytvárajú vzduchové medzery. Ak betón vyplní čo najviac všetky dutiny vzduchom, potom sa to považuje za skutočnú hustotu. Ale vo väčšine prípadov je to nerealistické. Tak sa vytvoria póry, ktoré ovplyvňujú kvalitatívne vlastnosti betónového roztoku.

Cementové zmesi môžu mať rôznu hustotu v závislosti od veľkosti slinkového materiálu, prísad a nečistôt. Typ cementu ovplyvní to, ako vytvára hustotu betónovej zmesi. Na prípravu veľkých objemov betónu sa používajú cementy s nízkou objemovou hmotnosťou. To sa premieta do značného finančného zisku.

Sypná hustota závisí aj od trvanlivosti M500. Novo vyrobený cement má indikátor 1100-1200 kg na meter kubický. m. Čím viac zmes leží, tým je hustejšia a ťažšia. V priebehu času môžu hodnoty dosiahnuť 1600 kg na meter kubický. m. Ukazovateľ skutočnej hustoty sa zároveň pohybuje v rozmedzí 3200 kg na meter kubický. m. Sypná hustota nebude schopná dosiahnuť túto hodnotu ani po dlhom čase. V póroch bude stále malé množstvo vzduchu.

Vyššie uvedené a šifrované zaťaženie 500 kg na m². cm cementová malta začína odolávať 28 dní po pokládke.

Čas, po ktorom zmes začne tuhnúť a postupne tvrdnúť – 45 minút.

Pri kúpe PC M500 by ste mali venovať pozornosť ešte jednému indikátoru kvality – trvanlivosti. Cement sa zvyčajne predáva v 50 kg vreciach. Nie všetci predajcovia dodržiavajú správne podmienky skladovania. Je potrebné, aby bola zmes chránená pred nadmernou vlhkosťou, tesnosť obalu nebola porušená a teplota v sklade bola vždy kladná.

Cement má trvanlivosť 1 rok. Časom však kompozícia stratí aktivitu. Napríklad M500 je po 60 dňoch podľa technických parametrov prevedený na značku M400. Po 6 mesiacoch sa cementová kompozícia stane úplne nepoužiteľným.

Ďalším negatívnym bodom pri použití cementu triedy M500 je jeho nestabilita voči látkam obsahujúcim sírany. Preto je lepšie vyhnúť sa použitiu tejto kompozície v pôdach obsahujúcich zvýšené percento minerálov a na stavbu základov v miestach, kde sa podzemné vody tiahnu.

Pôsobnosť

Technologické vlastnosti značky M500 umožňujú jej použitie v stavebníctve takmer všade.

Vysoké ukazovatele mrazuvzdornosti, hydrofóbnosti a dlhej životnosti umožňujú použitie tohto druhu cementu v kritických zariadeniach:

 • pri stavbe ciest;
 • pri pokladaní letísk a letísk;
 • pri stavbe štruktúr hydraulického charakteru;
 • pre akýkoľvek typ monolitických štruktúr;
 • za usporiadanie nadácie v drsných environmentálnych podmienkach.

Pri vysokej mineralizácii pôd je lepšie použiť modifikácie päťstého cementu odolné voči síranom.

Okrem priemyselných zariadení je M500 použiteľný aj v poľnohospodárstve a bytovej výstavbe.

S jeho pomocou vykonávajú opravy a reštaurátorské práce, základy s rýchlym debnením kvôli vysokej pevnosti a rýchlemu vytvrdzovaniu. Na výrobu chodníkových dlaždíc sa používa vysoko kvalitný cement.

Niektoré typy betónových plotov tiež vyžadujú pevný a trvanlivý cement.

M500 je súčasťou zmesí do betónu, omietky, muriva a ďalších typov malt. S jeho pomocou sa vyrábajú železobetónové dosky, podlahy, nosníky a rôzne ďalšie konštrukcie. Odporúča sa vybrať ho pre zariadenie cementového podlahového poteru.

Výrobcovia

Keďže cementový prášok je nakupovaný a žiadaný materiál na stavebnom trhu, jeho výroba každým rokom rastie a zoznam výrobcov v rôznych krajinách sa len rozrastá.

Spoločnosť LafardeHolsim vznikla relatívne nedávno zlúčením Francúzska značka Lafarge a švajčiarsky Holsim. Obaja výrobcovia sa dlhodobo zaoberajú výrobou vysokokvalitných stavebných zmesí vrátane 500. portlandského cementu. Vďaka fúzii zaujali vedúce postavenie na svetovom trhu a predstavujú svoje výrobky vo viac ako 90 krajinách. Európski dodávatelia neustále zlepšujú výrobné technológie a pokúšajú sa zlepšiť technické vlastnosti cementových kompozícií. Prebieha výroba cementovo odolných síranov pre prácu v ťažkých podmienkach a na rôznych druhoch pôd. Ceny produktov sú celkom dostupné. V mnohých ohľadoch sa to dosiahlo rozvojom výroby stavebných materiálov na území našej krajiny. V súčasnej dobe existujú dve továrne v Moskovskej a Kalugskej oblasti, ktoré predstavujú holding v našej krajine.

Rusko vyvinulo vlastnú výrobu cementu. Známe produkty závodov Pikalevsky, Mikhailovsky, Podolsky, Teploozersky, Spassky a Topkinsky. Výrobok spoločnosti „Eurocement“ si získal širokú distribúciu a popularitu medzi kupujúcimi. Ich výrobky sa vyrábajú vo viacerých mestách Ruska. 500. cement je dodávaný vo forme zmesi bez prísad a v rôznych vylepšených kompozíciách. Ceny sú nízke, takže výrobky môžu dobre konkurovať európskym partnerom.

Značka Cemex je známa po celom svete. Je to mexická spoločnosť so storočnou históriou. Postupne začali rozširovať marketing svojich produktov a otvorené továrne v rôznych krajinách vrátane USA, Európy a Ruska. Značka prišla do našej krajiny v roku 2002. Portlandský cement M500 je prezentovaný v modifikáciách D0 aj D20. Štandardné balenie 50 kg, nízka cena a záruka certifikovanej výroby na vysokokvalitnom zariadení z neho urobili veľmi konkurencieschopnú.

Tipy na použitie

Samostatne si vyberte vysokokvalitnú kompozíciu a správne ju aplikujte, musia byť dodržané niektoré odporúčania.

 • Vyberte si dôveryhodných výrobcov. Veľké firmy si vážia povesť a kvalitu výrobkov a majú aj viac finančných možností na správne skladovanie.
 • Dávajte pozor na balenie. Hmotnosť niektorých balení môže byť 40 alebo 25 kg namiesto štandardných 50 kusov.
 • Skontrolujte dátum výroby. Je lepšie použiť kompozíciu vyrobenú nie viac ako pred mesiacom, aby si zachovala svoje pôvodné vlastnosti.
 • Štítok musí obsahovať úplné informácie o všetkých zahrnutých prísadách a štandardné označenia.
 • Neodporúča sa miešať М500 s inými značkami cementu, aby sa zabránilo strate kvality produktu.

Aké proporcie je potrebné vziať pre cementovú maltu, závisí od toho, ako by ste mali dosiahnuť výsledok.

Niektoré všeobecné rady stále existujú.

 • Piesok do zmesi musí mať vysokú kvalitu, homogénnu, dostatočne jemnú frakciu. Na tento účel je lepšie ho vopred preosiať. Tým sa zabezpečí, že nebudú žiadne nečistoty.
 • Cement s pieskom je potrebné pred zriedením vodou dôkladne premiešať. To zaručuje najlepšiu homogenitu zmesi.
 • Voda sa pridáva v množstve približne 2 litre na desať kilogramov suchých zložiek. Množstvo sa môže líšiť v závislosti od kvality suchého produktu. Postupne je potrebné riediť za stáleho miešania stavebným mixérom.
 • Nepokúšajte sa zmeniť proporcie riešenia, aby ste ušetrili. Hustšia zmes schne rýchlejšie, ale jej pevnosť a trvanlivosť bude otázna. Tekutý roztok nemusí po sušení vôbec dosiahnuť požadovanú pevnú konzistenciu.
 • Kým zmes schne, vyhýbajte sa prievanu, zmenám vlhkosti a teplôt.

Ako vyplniť podlahu cementom M500, pozri nižšie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: