Všetko o plynových masky gp-5

Z sovietskych časov, mnohí z nás vštiahli pochopenie, že každodenná ochrana životne dôležitých aktivít môže predpokladať nosenie plynovej masky. Ak v iných krajinách takýto spôsob ochrany možno považovať za vysoko špecializovanú a potrebujú len určité kategórie pracovníkov, potom máme veľmi populárne GP-5 plynovej masky, Ktoré meno je tak dešifrované – civilná plynová maska. Musí byť prijaté, že v niektorých situáciách naozaj neublíži, ale mali by ste ho správne používať a pochopiť, že aj takéto obranné zariadenie nie je vynechané.

Popis a vymenovanie

GP-5 a GP-5M plynové masky sú najznámejšie v našej krajine – Aspoň preto, že iba prvá z týchto modifikácií bola vydaná trikrát viac ako rezidenti Sovietskeho zväzu. Naraz sa takáto plynová maska ​​nachádzala v dostatočnom množstve v každom podniku av špeciálnych azyl pre civilistov. Veľmi sa potom obávajú náhleho začiatku vojny. Dnes sa takéto vybavenie používa vo väčšine tried obzh ako tutoriálu, ako aj v tých podnikoch, kde je pravdepodobné, že jej praktické použitie.

Modifikácia GP-5 bola vyrobená v ZSSR od roku 1961 do roku 1989. Hoci prevládajúca väčšina exemplárov sa nikdy neukázala, ale z týchto niekoľkých prípadov, koncov, vývojári urobili primerané závery. V dôsledku toho sa objavila modifikácia GP-5M neskôr.

V súčasnosti nie sú obe modifikácie najmodernejšie a spoľahlivejšie, ale v mnohých situáciách sú veľmi schopné zachrániť život.

Zariadenie je určené na ochranu osoby od vstupu do pokožky, oka alebo respiračných orgánov otravy a rádioaktívnych látok. Chráni ho pred bakteriálnou infekciou. V tomto prípade takáto plynová maska ​​nie je univerzálna, pretože respiračné orgány nie sú schopné chrániť pred absolútne akékoľvek nebezpečenstvo. Veľa závisí aj od správnosti skladovania zariadenia a na servisnosť filtra.

Je tu spoločný názor GP-5 Plynová maska ​​má určitú farbu – bažina alebo čiernu farbu.

V skutočnosti, gumová prilba-maska, podľa ktorej sa zvyčajne určí farba celej plynovej masky, možno to môže byť takmer akúkoľvek farbu, takže definícia bezbranného modelu je len v koreňovom jazyku.

Zariadenie a princíp prevádzky

GP-5 Plynová maska ​​pozostáva z niekoľkých hlavných častí, Každý z nich má svoju vlastnú nevyhnutnú funkciu, bez ktorej nie je možné normálne fungovanie ochranných prostriedkov. Ak chcete pochopiť, ako také zariadenie funguje, študujeme svoju štruktúru.

Hlavná ochranná funkcia vykonáva tzv tvárovýčasť, zabránenie kontaktu kože a slizníc osoby s potenciálne nebezpečným prostredím. Obsahuje Maska prilby s spravodlivou – charakteristické gumové puzdro, ktoré sa nosí na hlave, ktorá injekčná občanom omylom často prevezme celú plynovú masku. Pre normálne preskúmanie je okuliarový uzol usporiadaný s dvomi samostatnými okrúhlymi šošovky plochý forma. Šošovky by mali byť ideálne vybavené špeciálnymi filmami, ktoré nedávajú sklo hmlu.

Niektoré plynové masky zahŕňajú aj izolačná manžeta, Zaručenie, že sklo nebude zmraziť ani v chladnom. V spodnej časti masky sa nachádza Ventilová skrinka, Pomáhajú správne dávkovanie množstva vzduchu na dýchanie.

Zariadenie je založené na, samozrejme, nie na banálny plot osoby z životného prostredia, ale na filtrácii vzduchu, ktorá vstúpi do dýchacích ciest len ​​prostredníctvom špeciálneho filtra. Filtračný prvok Nachádza sa v spodnej časti masky prilby, má druh charakteristickej valcovej boxy kovu. Na masku Shlem Filtrovanie a absorbovanie boxu (FPK) Skrutkový závit. V prípade potreby môžete nahradiť túto časť plynovej masky, bez toho, aby ste zlikvidovali. Krabica na absorbujúcu filtrovanie je vybavená absorbérom škodlivých látok s menším obsahom drahých kovov, ako aj anti-aerosólový filter.

Každá predvolená inštancia zvládania musí byť vybavená špeciálnym Vrecko S ramenným popruhom, ktorý pomáha efektívne prepravovať a uložiť zariadenie v podmienkach turistiky. Štandardná taška je vybavená tromi vreckami potrebnými na skladovanie vymeniteľného príslušenstva (filmov) pre plynovú masku, obliekanie a chemickú ochranu.

technické údaje

Zariadenie GP-5 – To nie je len súbor detailov, ale aj špecifickú prísnu špecifikáciu, ktorá vám umožní pochopiť, aké podmienky sú povinné zodpovedať kvalitnej plynovej maske. Je potrebné uznať, že kvôli odchýlkam v rovnakej forme a veľkostiach hlavy, všetky plynové masky nemôžu byť rovnaké, ale stále ich technické vlastnosti sú regulované pred podrobnosťami.

Takto by mali byť požiadavky normálnou plynovou maskou GP-5.

 1. Plná hmotnosť zariadenia by nemala presiahnuť 900 g. K poli absorbujúcemu filtrovaniu nie je viac ako 250 g hmotnosti. Časti tváre sú povolené rôzne modely, ale ich hmotnosť je tiež regulovaná: 400-430 g pre SHM-62 a 370-400 g pre SHM-62U.
 2. V zloženej forme by mala plynová maska ​​obsadiť maximálne 12x12x27 cm. Skrinka na absorbujúcu filtrovanie má presnejšie rozmery: 11,25 cm v priemere a 8 cm vo výške spolu s čiapkou.
 3. Okuláre a ich umiestnenie na tvári lietadla musia poskytnúť hodnotenie osoby nie menej ako 42% normálu.
 4. Tesnosť FPK je overená nasledujúcim spôsobom: keď sa zníži do kúpeľa s vodou na 8-10 sekúnd, od neho by sa nemali vybrať vzduchové bubliny. Pokiaľ ide o tlak ortuťovej stĺpika, musí dizajn vydržať až 100 mm presahujúci normu.
 5. Čas ochrany nie je v priebehu času neobmedzený – filtre sú nevyhnutne upchaté a dávajú prúdenie. Bez ohľadu na to, zariadenie musí poskytnúť osobe s možnosťou chrániť pred nebezpečenstvom.

Trvanie ochrany je určené acyanom vodíka a azúrového chloridu – zariadenie musí chrániť jeho nosič aspoň 18 minút pri pomerne veľkej koncentrácii týchto plynov vo vzduchu.

Rozmery

Kto sa snažil nosiť plynovú masku, pravdepodobne vie, že dizajn je vždy viditeľný Letná hlava – To je absolútne normálne.

Maska by mala poskytovať najviac hustené pokrytie, aby sa zabránilo tomu, aby sa zabránilo najmenšiemu úniku otravných látok vo vnútri.

Preto pri výbere veľkosti Je potrebné zamerať sa na normálne kompresné ukazovatele. Vývojári, uvedomujúci si, že každý človek má iný objem hlavy, vytvoril niekoľko veľkostí, a tiež vyvinul tabuľku, ktorá vám umožní zistiť, akú veľkosť je vaša.

Veľkosť Plynová maska ​​v obvode tváre, ktorá sa meria s maľbou a bradou. Potom vyberte veľkosť podľa nasledujúcej zásady:

 • Kruh menší ako 63 cm – nula veľkosť;
 • Výsledok do 63,5-65,5 cm – prvá veľkosť;
 • Výsledok 66-68 cm – druhý;
 • meranie rovnajúce sa 68,5-70,5 cm – tretí;
 • Viac ako 70,5 cm – štvrtý.

  Medzi veľkostí, môžete vidieť medzery 0,5 cm, nesúvisiace s kýmkoľvek alebo na inú veľkosť. Takže hotové, pretože menšia veľkosť môže byť príliš veľa, aby sa na hlavu a väčšie – visieť. Ak váš obvod hlavy zobrazuje medzeru medzi dvomi hlavnými rozmermi, je určená metódou montáže susedných rozmerov – voľba bude individuálna a závisí od tvaru hlavy.

  Malo by byť špecifikované oddelene, že veľkosť sa týka celej plynovej masky, ale len gumová maska ​​prilba. Všetky krabice absorbujúce filtrovanie majú štandardné rozmery, vhodné pre masky akejkoľvek veľkosti, môžu byť vzájomne nahradené.

  Ako použiť?

  Ak sa plynová maska ​​predtým nikdy nepoužila (alebo dlhú dobu nepoužívali), potom predtým Utrite von a vo vnútri s navlhčeným tkanivom. Toto, samozrejme, by sa nemalo robiť v núdzi, keď potrebujete konať čo najrýchlejšie. Podmienky používania tiež naznačujú Tečúce výpadkové ventily.

  Stojí za to použiť len prostriedky individuálnej ochrany, ktoré sú vo vhodnom stave, takže periodická kontrola plynovej masky na prítomnosť všetkých prvkov, integrity gumovej masky, absencia hrdze na kovových častiach je povinná. Po odstránení sa plynové masky utrite suchú handričku.

  GP-5 bude fungovať len vtedy, ak ho nosíte správne. Najmenšie štrbiny zostávajúce medzi záhybom pokrčenej gumovej časti sa môžu stať preniknutím škodlivými prvkami do tela. Z tohto dôvodu je dôležité aj v prípade núdze, aby sa nedal na paniku, a prísne dodržiavať rád ponáhľajúce plynové masky.

  Demontáž z vrecka, musíte nasadiť liek, rýchle a sebavedomé pohyby natiahnuté, zaseknite ruky vnútri. Potom, stále drží ruky dovnútra, musíte ho začať s vyňatím ultrazvukovej časti hlavy. Keď sa domnievate, že zariadenie bolo upevnené na maliar, presuňte ruky dole do masky a vytiahnite sa tak, aby ste opravili masku plynu a na brade.

  Uistite sa, že masky na okrajoch nevytvorili záhyby – to je dosť pravdepodobné, že sa ponáhľajú alebo z dôvodu vlasov, ktorých dĺžka presahuje typickú armádu. Ak sú zistené záhyby, skúste ich čo najrýchlejšie odstrániť.

  Existujú tri ustanovenia v tréningových lekciách a cvičení armády, v ktorých môže byť plynová maska.

  1. Zodpovedajúce pozíciu relevantné v bezpečnosti. Zariadenie je zložené a prebýva v taške, ktorá visí na ľavej strane, prepojenie na pravom ramene. Obrazy vrecka musí byť umiestnená vonku.
  2. Pozícia „pozdrav“ prijíma tímy „hrozba rádioaktívnej infekcie“ alebo „AIR ALARM“. V takýchto situáciách sa vrece pohybuje zo strán do popredia a jej ventil je šírený len v prípade.
  3. „Bojová“ pozícia sa prijíma buď samostatne, keď príznaky nebezpečenstva, alebo tímy „Gaza“ alebo „infekcia“ (chemická, bakteriálna, rádioaktívna). V tomto prípade sa zariadenie odstráni z vrecka a zapíše sa v súlade s posudzovanými pokynmi.

  Uskladnenie

  akýkoľvek Čas použiteľnosti GP-5 nie je poskytnutá, To však neznamená, že sa časom nemôže pokaziť. Poškodenie Plynová maska ​​vo veľkej miere závisí od toho, ako správne je alebo nesprávne uložené. Nedbankový majiteľ môže spôsobiť jeho individuálne ochranné zariadenie, ktoré prestalo primerane vykonávať svoje funkcie príliš skoro. Aby sa zabezpečilo, že dizajn zostáva spoľahlivý a nezlyhal v nebezpečnej situácii, niektoré pravidlá by sa mali starostlivo dodržiavať.

  Zvážte tieto pravidlá. Prečítajte si viac. Najlepší spôsob, ako uložiť plynovú masku – v taške plynov, ktorý je na to vyplnený. Uložiť ochranné prostriedky je potrebné v zloženej forme – presne tak, že sa zmestí do tašky. Správne zložená plynová maska ​​trvá minimálny priestor, pričom sa výrazne zníži riziko jeho mechanického poškodenia.

  Vykurovacie zariadenia nachádzajúce sa v tesnej blízkosti uloženej plynovej masky môžu nepriaznivo ovplyvniť jeho tesnosť. Vysoké teploty roztopili masku gumu, takže GP-5 je potrebné držať preč od nadmerného tepla.

  Vlhkosť je nebezpečná pre plynovú masku v rovnakom rozsahu ako vysoká teplota. To môže negatívne ovplyvniť funkčnosť filtračného prvku, takže udržiavanie gp-5 výhodne v normálnej vlhkosti miestnosti.

  Prach a nečistoty Canoreticky sa dostanete na plynové masky aj v taške plynovej masky, najmä ak je zariadenie pravidelne odstránené na školenie. Zahraničné častice sú najväčšie nebezpečenstvo v membráne pre membrány alebo inhaláciu-exhalačné ventily. V prípade núdze budete nútení vdychovať túto nečistotu bez toho, aby ste museli odstrániť plynovú masku. A to konfrontuje život a zdravie. Aby sa zabránilo takémuto vývoju, určené uzly by mali byť udržiavané čisté alebo pravidelne meniť.

  V záujme osobnej bezpečnosti sa odborníci neodporúčajú dotknúť sa holými rukami na vonkajší povrch akýchkoľvek uzlov plynovej masky po navštevovaní znečisteného média.

  Častice otravy látok alebo baktérií by mohli zostať na povrchu, až kým nešúhali zodpovedajúcou dezinfekciou a v domácich podmienkach nie je potrebné na ňu spoľahnúť. Dotýkajte sa infikovaného povrchu, riskujete, že si uvedomíte, že poškodenie vášho zdravia, z ktorého bolo tak starostlivo obhajované.

  Nasledujúce video poskytuje podrobnú prehľad plynoviek GP-5.

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: