Ako sa líšia komponentné reproduktory od koaxiálnych reproduktorov

Dobrá hudba si vyžaduje aspoň slušný zvuk. Človek chce hlboké, fyzicky vnímateľné basy a obklopujúce, detailné, realistické stredné a vysoké frekvencie. A to platí pre akýkoľvek reproduktor, nielen pre domáce reproduktory. Vodiči áut si chcú vychutnať aj dobrú hudbu.

A preto výrobcovia autorádií neustále zavádzajú nové technológie do známych spôsobov získavania zvuku. Reproduktory sa vyvíjajú, sú čoraz dokonalejšie a príjemnejšie pre ucho. Analógová technológia ustupuje digitálnemu prenosu signálu a bežné reproduktorové systémy menia svoju konfiguráciu.

V dôsledku toho sú v súčasnosti na trhu dva hlavné typy reproduktorov do auta – komponentné a koaxiálne. Určiť, ktorý z nich je najlepšie použiť, je náročné. Pri výmene reproduktorov sa majitelia áut často pýtajú, ako sa líšia komponentné reproduktory od koaxiálnych? V tomto článku ich analyzujeme a povieme vám, ktorý z nich si vybrať.

Koaxiálne reproduktory

Koaxiálne reproduktory

Začnime koaxiálnym audiomobilom, pretože je tak jednoduchý a rozšírený, ako to len ide. Väčšina výrobcov strojov strednej a najvyššej triedy inštaluje tento typ zvukového systému. Okrem uvedených výhod sa vyznačuje aj nízkou cenou, ktorá je často rozhodujúcim faktorom.

Akustická konštrukcia koaxiálneho systému zahŕňa spoločný fond basov, stredov a výšok. To znamená, že z reproduktora vychádza jeden alebo viac ekvivalentných káblov, ktoré súčasne prenášajú signál. Na tieto reproduktory môžete pripojiť basový alebo výškový reproduktor.

A práve vďaka tomu je dizajn čo najjednoduchší. Koaxiálne reproduktory však majú aj jednu veľkú nevýhodu. Ak sú nastavené nesprávne, namiesto kvalitného priestorového zvuku bude výstupom nezrozumiteľná zmes, v ktorej sa „subwoofery“ snažia reprodukovať vysoký zvuk a „piskot“ – basy.

Na ochranu pred týmto efektom sa používajú modely s frekvenčnými filtrami. Tento malý čip oddeľuje prichádzajúci signál do reproduktora a oddeľuje nevhodné linky. Napríklad „píšťalky“ s frekvenčným filtrom reprodukujú len vysoké zvuky a bez neho vysoké aj nízke zvuky.

Priepustný filter je možné inštalovať rôznymi spôsobmi. Umiestnenie jedného na každý reproduktor je len jednou z možností. Môže byť zabudovaný priamo do autorádia alebo umiestnený samostatne – v „koreňovej“ časti zvukového systému (t. j. obsahuje signál z prehrávača, rozdeľuje ho a posiela do jednotlivých reproduktorov).

Všetky tieto nevýhody však blednú pred hlavnou výhodou koaxiálnych reproduktorov: jednoduchá inštalácia. Často sa vyrábajú pre určité modely automobilov a majú ideálne rozmery, aby sa zmestili do špeciálnych drážok na vnútornom obložení (napr. plastové vnútorné panely dverí). Preto sa reproduktory dajú vymeniť čo najrýchlejšie, často bez návštevy servisného strediska, vlastnými rukami.

Hlavné výhody koaxiálnych reproduktorov sú

  1. Jednoduchá inštalácia. Reproduktory (reproduktory) sa často vyrábajú pre konkrétne modely automobilov, a preto ich možno ľahko nainštalovať aj svojpomocne a bez servisného strediska;

  2. Nízke náklady. Reproduktory sú lacné, takže ich výmena je finančne nenáročná;

  3. Prefabrikované reproduktory. Nie sú potrebné žiadne dodatočné úpravy; mnohé reproduktory podporujú inštaláciu plug-and-play.

Hlavné nevýhody koaxiálnych reproduktorov:

  1. Reproduktory, ktoré nemajú dobrý priepustný filter, sa zmenia na kašu. Vyžaduje oddelenie signálu. Môžete to urobiť buď na samotnom reproduktore, alebo na autorádiu, prípadne inštaláciou samostatného frekvenčného filtra;

  2. Koaxiálne káble často trápia „presluchy. Elektromagnetické polia z niektorých častí vozidla, ako je alternátor, rušia elektroinštaláciu. Tento problém sa dá odstrániť použitím tieneného alebo pancierovaného koaxiálneho kábla.

Koaxiálne reproduktory sú vo všeobecnosti riešením pre tých, ktorí chcú jednoducho počúvať hudbu v aute bez toho, aby museli „premýšľať“ o kvalite zvuku. Vďaka jednoduchej inštalácii a nízkym nákladom sú vhodné na samostatnú výmenu. Ak nainštalujete dobrý priepustný filter, môžete dosiahnuť viac-menej príjemný priestorový zvuk.

Komponentné reproduktory

Komponentné reproduktory

Komponentné reproduktory sú, ako už názov napovedá, určené na pripojenie k viacpásmovému systému. Je pravda, že autá zvyčajne používajú len dve pásma. Už teraz je však dostatočne veľký na to, aby vytvoril detailný zvuk.

Nestačí však len kúpiť komponentné reproduktory, aby ste si vychutnali dobrú scénu a vysoký detail zvuku. Stále musíte „manipulovať“ s jeho inštaláciou. Reproduktory musia byť vo všeobecnosti umiestnené na určitých miestach vo vozidle. Stredofrekvenčné akustické hlavy sú nainštalované vo dverách, výškové reproduktory – na predných alebo zadných stĺpikoch, ale subwoofer je trochu bolesť.

Hlavným problémom komponentných reproduktorov je, že nie všetky autá podporujú ich inštaláciu. Otvory pre reproduktory si budete musieť vyrezať sami. A so subwooferom by ste museli veľa manipulovať. Preto sa často umiestňuje do batožinového priestoru nielen preto, aby si celé okolie mohlo v nedeľu ráno o siedmej hodine vychutnať rytmickú linku drum’n’bassovej skladby, ale aj jednoducho preto, že je preň v priestore pre cestujúcich miesto.

Preto pre vás inštalácia komponentných reproduktorov nie je úlohou. Zvyčajne sa majitelia automobilov obracajú na špeciálne štúdiá detailov a autorádií, odborníkov, ktorí určujú najlepší spôsob, ako položiť káble a umiestniť hlavy reproduktorov tak, aby si vodič mohol vychutnať detailný a objemný zvuk.

Komponentné reproduktory používajú aj externé zariadenie na oddelenie frekvencií. Lenže to nie je filter, ale kríženie. Úhľadne presmeruje signál bez orezania, čo vedie k vysokej úrovni detailov v každom z frekvenčných pásiem.

Táto konfigurácia umožňuje experimentovať pri vytváraní presnej zvukovej kulisy, ktorá vyhovuje majiteľovi vozidla. Chcete úderný, koncertný zvuk? „Píšťalky sú umiestnené na predných stĺpoch. Chcem obklopujúci zvuk, ktorý vám pomôže uvoľniť sa a sústrediť sa na cestu? „Výškové reproduktory“ sú umiestnené na zadných stĺpikoch.

Je potrebné zdôrazniť, že používanie komponentných reproduktorov v superkompaktných vozidlách, ako je Daewoo Matiz alebo Smart ForTwo, nie je opodstatnené. Malé rozmery priestoru pre cestujúcich skresľujú zvuk, čo spôsobuje skreslenie zvukovej scény. Niektoré frekvencie sa vám budú zdať príliš vysoké alebo príliš nízke.

Hlavné výhody komponentných reproduktorov:

  1. Poskytnite priestorový, detailný a realistický zvuk. Scéna sa nestáva kašovitou, počujete každý tón. V tomto prípade kvalita zvuku nezávisí od vášho obľúbeného žánru – rovnako pôsobivé budú symfonické koncerty, populárna hudba aj presýtený dubstep s nízkymi frekvenciami alebo hard rock;

  2. Môžete experimentovať so scénou, ktorá vám poskytne presne taký priestorový zvuk, aký chcete – od dôrazného až po obklopujúci.

Hlavné nevýhody komponentných reproduktorov:

  1. Ťažká inštalácia. Väčšina automobilov zvyčajne nie je vybavená vhodnými drážkami na inštaláciu reproduktorov, budete si ich musieť vyrezať sami. A káble musia byť vedené pod vnútorným obložením;

  2. Vysoká cena. Drahé nie sú len samotné reproduktory, ale aj prehrávacie jednotky s crossoverom, ktorý distribuuje signál medzi hlavami reproduktorov;

  3. Nevhodné na inštaláciu do ultrakompaktných vozidiel. Alebo môžete, ale nie je to opodstatnené – v malom aute dostanete frekvenčnú aberáciu.

Komponentné reproduktory – riešenie pre tých, ktorí chcú kvalitný zvuk a sú ochotní zaň zaplatiť. A nejde len o peniaze, ale aj o neopraviteľné úpravy dizajnu vozidla. Odporúča sa tiež kontaktovať auto-detailingové alebo auto-zvukové štúdio, ktoré ich nainštaluje.

kpf.webp

Porovnanie komponentných a koaxiálnych reproduktorov

Komponentné reproduktory sú určené pre tých, ktorí sú ochotní zaplatiť za vyššiu kvalitu zvuku, zatiaľ čo koaxiálne modely sú určené pre tých, ktorí si uvedomujú svoj rozpočet. Tým sa však ich rozdiely nekončia.

Charakteristika

Koaxiálny

Komponent

Kde nájsť

Vozidlá strednej a nižšej triedy

Prémiové vozidlá

Akustická konštrukcia

Spoločný bazén

Spravidla sa používajú dva prúžky

Oddelenie signálov

Frekvenčný filter

Frekvenčný crossover

Pripojenie subwoofera

Obmedzené

Áno

Použiteľnosť v malých priestoroch

Áno

Nie je odôvodnené

Vytváranie scén

Relatívne plochý zvuk

Extrémne priestorový zvuk

Montáž

Jednoduchý

Komplikované

Cena

Relatívne nízka

Relatívne vysoká

Ak chcete dokonalý zvuk, dobrým riešením je pripojenie komponentných reproduktorov. S inštaláciou takýchto reproduktorov sa však budete musieť „dostať do veľkých problémov“ – až po nezvratné zmeny v konštrukcii vozidla. Ak chcete rýchlu a jednoduchú inštaláciu (prípadne ju vykonať vlastnými rukami doma) a chcete ušetriť peniaze, môžete si zaobstarať koaxiálne reproduktory s dobrým frekvenčným filtrom.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: