Nahrávanie prednášok pomocou Cornellovej metódy

Mnohí z našich čitateľov nemajú problém s diktovaním. Potrebujú však kontrolu nad rýchlosťou hovoriaceho. Ak si potrebujete robiť poznámky počas rozhovoru, pri ktorom učiteľ hovorí pomerne rýchlo, narazíte na problémy. Preto odporúčame naučiť sa nahrávať prednášku pomocou Cornellovej metódy. V tomto prípade sa poznámky v zápisníku nezmenia na súbor čmáraníc.

Princíp Cornellovej metódy

Nahrávanie prednášok pomocou Cornellovej metódy

Na používanie nami navrhovaného systému nebudete potrebovať neobvyklý notebook. Stačí ten najbežnejší, môžete písať aj do zošita, pokiaľ nie je príliš malý.

Pred prednáškou je potrebná určitá príprava. Najprv nakreslite vodorovnú tučnú čiaru 5 cm nad spodným okrajom kruhu. Potom nakreslite tučnú zvislú čiaru 5-7 cm od ľavého okraja.Nakoniec je list v zošite rozdelený na tri časti:

  1. Ľavá strana je určená na základné otázky a myšlienky;

  2. Pravá ruka slúži na písanie najrôznejších poznámok;

  3. Spodná časť – slúži na napísanie zhrnutia.

Aby ste sa k tejto otázke v budúcnosti nevracali, rozdeľte si celý zošit takto. Ak ste na to príliš leniví, v obchode s kancelárskymi potrebami nájdete knihu na písanie poznámok pre túto metódu. Alebo si ich vytlačte – šablóny ľahko nájdete na internete.

Použitie Cornellovej metódy

Príprava je dokončená. Teraz sa poďme venovať písaniu poznámok. Proces by sa mal začať zapísaním dátumu a témy podujatia. V budúcnosti bude oveľa jednoduchšie nájsť požadované informácie.

Počas prednášky by ste si mali zapisovať hlavné body prednášky do stĺpca „Poznámky“. Snažte sa písať všetko za sebou. Cornell uvádza, že čím menej materiálu nakoniec máte, tým lepšie. Nezabudnite na prípadné otázky – mali by ste si ich tiež zapísať. Môžete si tiež zapísať veci, ktoré budete riešiť neskôr.

Ľavého reproduktora sa zatiaľ nedotýkajte. Malo by sa to urobiť až po opätovnom prečítaní poznámok. Túto úlohu v žiadnom prípade neodkladajte – mali by ste sa jej venovať hneď po príchode domov alebo na druhý deň. Čím dlhšie budete čakať, tým viac sa spomienka na prednášku vytratí. Pri čítaní si všímajte vety, ktoré nie sú jasné – mali by ste ich hneď opraviť.

Hlavné myšlienky z prednášky by sa preto mali objaviť na ľavom okraji. Nezabudnite si zapísať otázky, ktoré ste si položili? Teraz na ne musíte odpovedať.

Najťažšia je spodná časť. Mal by obsahovať hlavnú myšlienku prednášky. Mali by ste vlastnými slovami zhrnúť všetko, čo ste počuli. Ak je vaše zhrnutie dobré, urobili ste dobre.

Niektorí čitatelia Expertology môžu byť v pokušení napísať celú prednášku na jednu stranu. Nemusíte to robiť. Naopak, môžete ho rozdeliť na niekoľko logických častí. Nemusíte otáčať ďalšiu stranu, nemusíte mať na to čas. Predchádzajúcu časť ponechajte tučným písmom. Pokiaľ ide o zhrnutie, môžete ho napísať pre celú prednášku alebo pre jednotlivé kapitoly.

Cornellova metóda je vynikajúca na prípravu na skúšku. Ak ho budete používať, určite nebudete mať problémy s pochopením vypočutého materiálu. Aby ste si to ešte lepšie osvojili, urobte si test. Zakryte pravú stranu papiera rukou. Teraz sa pokúste vlastnými slovami vysvetliť každú z téz, ktoré ste napísali v ľavom rámčeku.

Robte si poznámky o iných činnostiach

Cornellovu metódu možno použiť nielen na prednáškach. Jeho znalosť môže byť užitočná aj na stretnutiach a stretnutiach. Ak ste požiadaní, aby ste si robili poznámky, uveďte všetky najdôležitejšie informácie na pravom okraji. V budúcnosti v ľavom stĺpci opíšte hlavné myšlienky stretnutia – to by sa malo urobiť, podobne ako v prípade prednášky, po skončení podujatia.

Upozorňujeme, že vaše poznámky môžu byť zmätočné. Dôvodom je, že ľudia na stretnutiach pravidelne preskakujú z jednej témy na druhú a tiež sa v nich utápajú. Je to normálne, nie je to prednáška, ktorá sa snaží obsiahnuť obrovské množstvo materiálu v krátkom čase. V určitom okamihu budete mať pocit, že nemá zmysel robiť si poznámky. Ale neprestávajte s tým! Čoskoro zistíte, že poznámky, ktoré ste si urobili, vám umožnia analyzovať informácie a vyvodiť správne závery. Tieto údaje by mali byť napísané v dolnej časti hárku.

Zaujímavé je, že Cornellovu metódu možno použiť aj pri príprave na vlastnú prednášku. V tomto prípade musíte do ľavého stĺpca napísať svoju tézu. Bude to akási osnova vašej prezentácie alebo prednášky. Do stĺpca „poznámky“ môžete napísať krátky opis každej témy. Môžete tiež napísať o jednotlivých bodoch, ktoré by ste chceli uviesť. V časti „Zhrnutie“ musíte opísať hlavné posolstvo prednášky – takto svoju prezentáciu ukončíte.

Aké sú výhody tohto spôsobu prednášania?? Všetky body budete vypisovať ručne. Ideálne je to robiť pomocou pera, aby vaša vizuálna a svalová pamäť fungovala. Počas tohto procesu si na všetky body, o ktorých sa hovorí, spomeniete viackrát a nebude ťažké si ich zapamätať. A pred samotnou prednáškou si ju stačí zopakovať tak, že po nej prejdete očami.

Niektorí ľudia používajú Cornellovu metódu aj na plánovanie svojho týždňa.V takom prípade vyplňte tri políčka takto:

  1. „Hlavné myšlienky“ – tu sa nachádzajú samotné plány na daný týždeň;

  2. „Poznámky“ – Tu môžete svoje plány rozdeliť na menšie úlohy a napísať si niektoré spresnenia;

  3. „Zhrnutie – na koniec tohto hárku môžete napísať svoj hlavný cieľ na tento týždeň. Ak ste veľmi plodný človek, môžete počet týchto cieľov zvýšiť.

Ľudia používajúci Cornellovu metódu konštatujú, že začali riešiť oveľa viac problémov ako v časoch, keď sa všetko nechávalo na náhodu.

Záver

Teraz už poznáte Cornellovu metódu. Určite sa vám bude hodiť, ak si pravidelne potrebujete robiť poznámky z prednášok alebo myšlienok na inom podujatí. Hlavnou výhodou tejto metódy je jednoduchosť.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: