Porovnanie DVI-I a DVI-D | dôležité rozdiely

DVI je jedným z najbežnejších rozhraní medzi počítačom a monitorom v strednej cenovej kategórii. Nachádza sa na lacných a nenáročných grafických kartách, ako aj na kancelárskych a domácich displejoch do F

  l HD vrátane a obnovovacia frekvencia do 60 Hz.

  Samotné DVI je jedným z prvých štandardov digitálneho videa. Samozrejme, ešte predtým sa snažili nejakým spôsobom eliminovať analógové metódy pripojenia, ktoré majú extrémne nízku šírku pásma. Ale práve DVI je najrozšírenejší.

  Samotný protokol sa dodáva v troch variantoch – DVI-A, DVI-D a DVI-I. Líšia sa vrátane počtu kontaktov, ktoré sa podieľajú na prenose signálu. Pozrime sa na hlavné rozdiely a podobnosti medzi DVI-I a DVI-D a na to, ako

 • nk sa líši od Dual
 • nk.
  DVI-I a DVI-D

  Ako funguje DVI

  Hoci DVI je v zásade digitálne rozhranie, čo sa odráža aj v názve, ktorý znamená „Digital Visual Interface“, jeho tvorcovia sa rozhodli dosiahnuť kompatibilitu so staršími monitormi. Na tento účel bola do zbernice pridaná podpora analógového prenosu dát.

  Analógové dátové piny sú umiestnené napravo od 24-pinovej zbernice digitálnej časti obalu. Toto sú tie s „dlhou“ zemou a 4 ďalšími konektormi v hornej a dolnej časti. Táto zbernica prenáša informácie v analógovej forme o polohe červených, modrých a zelených pixelov (model RGB).

  Na prenos digitálnych údajov je potrebná 24-pinová hlavná zbernica. V závislosti od typu DVI môže fyzicky pozostávať z rôzneho počtu konektorov.

  Napríklad DVI-I SL a DVI-D SL vyžadujú 18 pinov. A DL má 24 členov. Analógový protokol DVI-A využíva väčšinou uzemnené kolíky – 12 konektorov hlavnej zbernice.

  Po pripojení monitora základná doska určí, ktorý štandard je s danou obrazovkou kompatibilný. Potom sa nastaví hodinová frekvencia, rozlíšenie a ďalšie parametre. Najdôležitejšie je, že šírka pásma rozhrania DVI je ovplyvnená dĺžkou kábla. Rovnaký monitor pripojený 2m alebo 10m káblom bude mať rôzne rozlíšenie a obnovovaciu frekvenciu obrazu.

  Treba tiež poznamenať, že existujú dva spôsoby pripojenia monitorov cez konektor DVI – jednoduchý

 • nk a Dual
 • nk.

  Tento konektor je vybavený duplexnými kolíkmi. Takže má dva červené páry, dva modré páry, dva zelené páry. Každý pár je v podstate plus a mínus.

  Ak monitor prijíma údaje len z jedného páru, nazýva sa Single

 • nk (SL). Ak sú dve, je to Dual
 • nk (DL).

  Režim DL umožňuje zdvojnásobiť šírku pásma zbernice. A je potrebné dosiahnuť dva ciele – buď dvakrát zvýšiť maximálne podporované rozlíšenie, alebo tiež dvakrát zvýšiť obnovovaciu frekvenciu.

  Ide o to, že protokol DVI v režime SL pracuje s monitormi s pomerne nízkym rozlíšením. Maximálne podporované rozlíšenie je 1920 × 1080 pixelov (F

   l HD). V režime SL ho možno mnohonásobne zväčšiť – napríklad až na 2560 × 1600 pixelov.

   Rozhranie DVI-D

   DVI-D (Digital Visual Interface – Digital) je výlučne digitálne video dátové rozhranie. Bežne sa používa v moderných monitoroch a grafických kartách, pretože je lacný a ľahko sa vyrába. Vývojári tiež nemusia dosiahnuť kompatibilitu so staršími technológiami.

   DVI-D môže pracovať v dvoch režimoch – Single

  • nk a Dual
  • nk. V prvom prípade je maximálna taktovacia frekvencia 85 Hz na malých obrazovkách (do SXGA vrátane), v druhom prípade 120 Hz na obrazovkách do WUXGA vrátane F
    l HD.

    Rozhranie DVI-I

    DVI-I (Digital Visual Interface – Integrated) je digitálno-analógové video rozhranie. Prispôsobuje sa podmienkam používania a dokáže prepínať z digitálneho na analógový prenos.

    DVI-I je najčastejšie k dispozícii vo verzii DL pre grafické karty strednej triedy. Vďaka tomu dokážu prenášať HD video alebo stream s vynikajúcou snímkovou frekvenciou na akýkoľvek pripojený monitor alebo projektor.

    Keďže analógové a digitálne piny sú na opačných stranách konektora, nemajú na seba žiadny vplyv. Rozlíšenie a taktovacia frekvencia sú rovnaké ako pri DVI-D.

    Rozdiely a podobnosti medzi DVI-I a DVI-D

    DVI-D je čisto digitálne rozhranie a DVI-I podporuje digitálne aj analógové signály. DVI-D je v skutočnosti súčasťou DVI-I.

    Poďme si ich porovnať a rozhodnúť, ktorý z nich je lepší.

    Parameter

    DVI-D

    DVI-I

    Typ prevodovky

    Iba „digitálne“

    Digitálne a analógové

    Maximálne rozlíšenie v SL

    1920 × 1080 pixelov

    1920 × 1080 pixelov

    Maximálne rozlíšenie v DL

    2048 × 1536 pixelov

    2048 × 1536 pixelov

    Maximálna snímková frekvencia v SL

    60 Hz

    60 Hz

    Maximálna snímková frekvencia v DL

    120 Hz

    120 Hz

    Jediným rozdielom medzi týmito dvoma rozhraniami je prítomnosť pinov na prenos analógového signálu.

    Vývoj noriem

    V moderných grafických kartách (vyrobených približne po roku 2013) sa však tento konektor takmer nepoužíva. Je to spôsobené pomerne veľkým počtom nevýhod. Medzi nimi:

    1. Zvýšená citlivosť na vonkajšie elektromagnetické polia, ktoré môžu byť zdrojom rušenia a šumu;

    2. Výrazná strata signálu pri veľkých dĺžkach kábla (od 2 m);

    3. Slabá kompatibilita s neštandardnými displejmi (napríklad 32:9);

    4. Neschopnosť spracovať rozlíšenie 4K (ani v DL).

    Kvôli všetkým týmto nevýhodám sa začal postupne vyraďovať. V roku 2013 bolo zavedené rozhranie HDMI 2.0, ktorá prináša podporu pre pôsobivo vysoké rozlíšenia. A potom prišiel DisplayPort, ktorý má ešte väčšiu šírku pásma, a preto v iterácii 1.4 dokonca podporuje monitory 8K – a dokáže pracovať cez konektor USB typu C, čo je vôbec prekvapujúce.

    Nové štandardy prenosu videa sa ukázali byť škálovateľnejšie a výkonnejšie ako DVI. A preto sa začala opúšťať. V čase písania tohto článku (apríl 2019) sú tieto konektory veľmi zriedkavé a DVI-I sa nachádza len v „muzeálnych“ grafických kartách.

    Pri zostavovaní nového počítača sa teda nepokúšajte o lacný a povinný konektor DVI. Medzitým existuje mnoho ďalších aktuálnych noriem.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: