porovnať glyformín a metformín | ktorý si vybrať

Glyformín a metformín – hypoglykemiká pri cukrovke 2. typu. Majú spoločnú podobnú účinnú látku, ale existujú významné rozdiely v iných.

Droga

Výhody

Nevýhody

Glyformín

+ Účinný hypoglykemický liek na báze metformínu;

+ Je k dispozícii vo forme pohodlných tabliet;

+ Vykazuje dobré výsledky pri cukrovke 2. typu;

+ Zriedkavo spôsobuje nežiaduce príznaky.

– Mnoho závažných kontraindikácií;

– Dávka sa môže často meniť;

– Závažné nežiaduce reakcie pri nedodržaní liečebného režimu;

– Môže spôsobiť smrť pri predávkovaní.

Metformín

+Je k dispozícii v nižšej dávke;

+ Náklady sú o niečo nižšie.

– Podobné.

Opis glyformínu

Glyformín

Glyformín – hypoglykemický liek obsahujúci metformín. K dispozícii vo forme tabliet s obsahom 500, 850 a 1000 mg účinnej látky. Vyrobené v Rusku.

Liek účinkuje tak, že inhibuje syntézu glukózy v pečeni a znižuje jej absorpciu v čreve. Zvyšuje vylučovanie glukózy a zvyšuje citlivosť tkanív na inzulín. Glyformín nemá žiadny vplyv na sekréciu inzulínu v pankrease. Znižuje tiež koncentráciu LDHA a triglyceridov v krvi. Má fibrinolytický účinok.

Biologická dostupnosť 50-60 %. Ak obličky nefungujú správne, môžu sa v tele udržať.

Kontraindikácie

Glyformín má mnoho prísnych obmedzení na jeho používanie.

Nemajú ho používať pacienti s:

 1. ketoacidóza;

 2. Hypokalorická diéta;

 3. pred kómou, kóma;

 4. Pred a po röntgenovom vyšetrení počas 2 dní;

 5. akútne patologické stavy obličiek;

 6. Laktacidóza;

 7. príznaky hypoxie tkaniva;

 8. Závažné chirurgické zákroky;

 9. chronický alkoholizmus;

 10. ochorenia hepatobiliárneho systému.

Liek sa nepoužíva, ak je zložka neznášanlivá. Glyformín je kontraindikovaný aj počas tehotenstva, dojčenia.

Diabetes

Nežiaduce účinky

Možné vedľajšie účinky glyformínu zahŕňajú:

 1. Gastrointestinálne poruchy – nevoľnosť, kovová chuť, znížená chuť do jedla, nadúvanie, bolesť brucha – prechodné príznaky, ktoré sú časté na začiatku liečby;

 2. Alergia – vyrážka;

 3. Metabolizmus – hypovitaminóza B12, laktacidóza – vyžadujú vysadenie;

 4. hematopoéza – anémia;

 5. Endokrinné žľazy – hypoglykémia – pri užívaní nadmerných dávok.

Ak sa objavia vedľajšie príznaky, s výnimkou prechodných príznakov, hypoglykemizujúci liek sa má vysadiť. V prípade gastrointestinálnych porúch sa dávka dočasne zníži.

Režim dávkovania

Dávkovanie glyformínu je prísne individuálne. Prvá dávka je zvyčajne 500-1000 mg raz denne. Po dvoch týždňoch môžete zvýšiť dávkovanie. Na udržiavaciu liečbu 1500-2000 mg/deň. Maximálna dávka je 3 g/deň.

U starších ľudí po 60. roku života by dávka nemala prekročiť 1000 mg/deň. Najnižšia účinná dávka zvolená pri metabolických poruchách.

Liek sa má užívať po jedle s vodou.

Predávkovanie môže viesť k fatálnej laktácidóze. Smrť nastáva v dôsledku vysokých hladín metformínu nahromadených pri poruche funkcie obličiek. Včasné prejavy laktátovej acidózy zahŕňajú hypotermiu, bolesti brucha, hnačku, hypotenziu, zrýchlené dýchanie, poruchy vedomia, po ktorých nasleduje kóma.

Pre koho je vhodný?

Používa sa pri cukrovke 2. typu. Hypoglykemikum sa predpisuje, ak je liečebná diéta neúčinná. Môže sa kombinovať s inými liekmi.

Metformín Popis

Metformín

Metformín je hypoglykemický liek s rovnakou účinnou látkou. K dispozícii v dávkach 500, 850 alebo 1000 mg. Vyrába Ozone, Biochemical, Rafarma.

Ide o hypoglykemický liek. Účinok je spôsobený inhibíciou glukoneogenézy, oxidácie tukov a tvorby voľných mastných kyselín. Neovplyvňuje množstvo inzulínu v krvi, ale mení jeho farmakodynamiku.

Prípravok zlepšuje fibrinolytické vlastnosti krvi, spomaľuje vstrebávanie glukózy v čreve. Hmotnosť zostáva počas liečby stabilná alebo sa mierne znižuje.

Kontraindikácie

Metformín je kontraindikovaný u pacientov s nasledujúcimi stavmi a poruchami:

 1. ketoacidóza;

 2. Prekómia a kóma;

 3. Závažné infekcie;

 4. Riziko hypoxie tkaniva;

 5. infarkt;

 6. Používanie kontrastných látok;

 7. otrava alkoholom;

 8. Precitlivenosť na metformín.

Nedostatočné údaje o bezpečnosti u tehotných žien. Tehotné ženy by mali byť liečené len v krajnom prípade. Účinná látka sa v malom množstve vylučuje s mliekom.

U dojčiat sa nepozorovali žiadne nežiaduce účinky pri užívaní materského mlieka s nízkymi koncentráciami metformínu. Neodporúča sa však pre dojčiace ženy, pretože chýbajú dobre kontrolované štúdie.

Nežiaduce účinky

Pri užívaní tohto lieku sa môžu vyskytnúť nasledujúce nežiaduce reakcie:

 1. Nevoľnosť, vracanie, epigastrické ťažkosti;

 2. porucha hepatobiliárneho systému;

 3. Laktátová acidóza – liečba sa preruší;

 4. zhoršená absorpcia vitamínu B12.

Prípadné príznaky ako vracanie, hnačka a hepatitída vymiznú po ukončení liečby.

Režim dávkovania

Režim dávkovania

Režim a dávkovanie sa majú užívať individuálne. Metformín sa má užívať s jedlom alebo po jedle. Počiatočná dávka je 500 mg 1-3 krát denne. Môže sa postupne zvyšovať až na 850 mg raz alebo dvakrát denne. Dávkovanie sa mení v týždenných intervaloch.

Po 10 rokoch liečby samotným metformínom – 500-850 mg raz denne alebo 500 mg dvakrát denne. Dva týždne po skríningu sa dávka v prípade potreby zmení.

Pri kombinovanej liečbe s inzulínom je dávka 500-850 mg 2-3 krát. Dávkovanie inzulínu upravené podľa výsledkov testov.

Kto je vhodný

Metformín je indikovaný na liečbu cukrovky nezávislej od inzulínu. Je indikovaná, keď je špeciálna diéta neúčinná. U dospelých je indikovaný v monoterapii aj v kombinácii s inými hypoglykemickými liekmi. Po 10 rokoch ako monoformín a spolu s inzulínom.

Výskum a účinnosť

Látka metformín znižuje hladinu glukózy tým, že inhibuje jej tvorbu v pečeni. Táto zložka znižuje glukoneogenézu o viac ako jednu tretinu.

Okrem toho metformín zvyšuje citlivosť tkanív na inzulín, zvyšuje absorpciu glukózy a znižuje jej vstrebávanie v čreve. Liek znižuje koncentráciu inzulínu.

Zahrnutie metformínu do liečby môže znížiť hladinu glukózy o 20 %. Jeho užívanie znižuje riziko srdcového infarktu, čím sa odlišuje od iných hypoglykemík.

Metformín sa používa na liečbu tukového ochorenia pečene a syndrómu polycystických vaječníkov. Účinné aj pri predčasnej puberte. Ide o experimentálnu indikáciu, ktorá zatiaľ nemá dostatočné dôkazy.

Štúdia z MD Anderson Cancer Center ukazuje znížené riziko vzniku rakoviny prostaty s metformínom. Ukázalo sa, že inzulín a sulfonylmočoviny tiež zvyšujú pravdepodobnosť výskytu abnormalít prostaty.

Pozorovacia štúdia na univerzite v Dundee tiež ukázala, že u pacientov užívajúcich metformín sa rakovina vyskytuje oveľa menej často.

Národný inštitút pre štúdium starnutia, štúdia na myšiach preukázala 5,5% zvýšenie dĺžky života s nízkymi dávkami metformínu. Vysoké dávky boli toxické, dĺžka života myší bola krátka.

Zdroje:

 1. Martin-Montalvo A et al. Metformín zlepšuje zdravotný stav a

 2. fespan u myší. Prírodná komunikácia. 2013.
 3. Kirpičnikov D., McFarlane S. I., Sowers J. R. Metformín: aktualizácia. Ann Intern Med. 2002.

 4. Hundal R., Krssak M., Dufour S., Laurent D., Lebon V., Chandramo

   i V., Inzucchi S., Schumann W., Petersen K., Landau B., Sh
    muž G. Mechanizmus, ktorým metformín znižuje tvorbu glukózy pri cukrovke 2. typu. Diabetes : časopis. 2000.
   • Zhou G., Myers R.,

   • Y., Chen Y., Shen X., Fenyk-Melody J., Wu M., Ventre J., Doebber T., Fujii N., Musi N., Hirshman M., Goodyear L., Moller D. Úloha AMP-aktivovanej proteínkinázy v mechanizme účinku metformínu. J C
   • n Investovať. 2001.

Náklady a analógy

Náklady a partneri

Produkt

Náklady

Analógy/substitúty

Glyformín

500 mg #60 – od 115 Euro

850 mg #60 – od 200 Euro

1000 mg #60 – od 470 Euro

Bagomet

Glucomet

Glucophage

Dianormet

Diaformín

Insufor

Langerin

Meglifort

Metformín

Metfogamma

Sioform

Emnorm

Cucronorm

Metformín

500 mg #60 – od 130 Euro

850 mg # 60 – od 150 Euro

1000 mg #60 – od 200 Euro

Ktorý liek si vybrať?

Metformín a glyformín sú zameniteľné. Majú rovnaké indikácie a kontraindikácie, obsahujú metformín. Rozdiel je v tom, že metformín je dostupný v nižších dávkach, čo umožňuje pohodlne vypočítať dávku v prípade mierneho zvýšenia hladiny cukru v krvi.

Glyformín je drahší náprotivok s inými pomocnými látkami, ktorý je relatívne lepšie tolerovaný. Nemá však zmysel prejsť naň z metformínu, ak ten nespôsobuje žiadne vedľajšie príznaky a zvláda svoju úlohu.

Lieky na zníženie hladiny glukózy v krvi môže predpisovať len lekár. Samoliečba môže byť nebezpečná. Odporúča sa poradiť sa s lekárom, ktorý vám predpíše účinný a bezpečný liek, pričom zohľadní individuálne charakteristiky ochorenia a organizmu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: