Porovnanie Piracetamu a Mexidolu | Určenie toho najlepšieho

Piracetam a mexidol patria do zoznamu nootropných alebo psychotropných látok, ktoré sa v neurológii a psychiatrii široko používajú na liečbu ochorení CNS. Účinné látky liekov majú selektívny účinok. Vstupujú do biochemických reakcií výlučne s bunkami mozgu a obnovujú stratené funkcie (metabolizmus pre výživu mozgu, zabezpečenie mozgu potrebným množstvom kyslíka pre život a normálne zásobovanie krvou). Najdôležitejšie: zlepšenie prenosu impulzov medzi bunkami prostredníctvom axonálneho spojenia. Výsledkom týchto reakcií je zvýšenie funkcie mozgu, t. j. centrálneho nervového systému ako celku. Odborní novinári poskytujú komplexné informácie na tému: „Ktorý liek je lepší s Piracetamom alebo Mexidolom?“Sprievodca výberom nootropík na zlepšenie výkonu CNS.

Piracetam

Piracetam

Piracetam je stimulant na opravu poškodených štruktúr mozgových buniek. Táto liečba CNS patrí do skupiny nootropných liekov. Po preskúmaní vlastností lieku naši novinári zistili dôležité skutočnosti: odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie priradili Piracetamu vedúcu úlohu pri liečbe patologických stavov mozgu, najmä pri stimulácii regeneračného procesu po traume, pri zlepšovaní pamäte po stresoch, pri zvyšovaní intelektuálnej výkonnosti a pri posilňovaní psycho-emocionálnej bariéry voči stresu a únave. Lekári odporúčajú Piracetam študentom, žiakom a ľuďom zaoberajúcim sa vedou, zvyšuje kapacitu mozgu, zlepšuje pamäť + rozširuje „topánku“ vedomostí.

Princíp účinku a metabolizmus

Účinná zložka nootropného lieku obnovuje kortiko-subkortikálny prenos impulzov, zvyšuje komunikáciu mozgových hemisfér. Po kompletnej liečbe sa pozorujú zmeny v inteligencii, koncentrácii a motorickej koordinácii. Piracetam zastavuje ďalšiu hypoxiu tým, že odstraňuje nekrotické ložiská spôsobené traumou, otravou, elektrošokom. Účinná látka aktivuje mechanizmus, ktorý obnovuje poškodené nervové tkanivo + funkčné zotavenie mozgu a výsledky sú viditeľné na elektroencefalogramoch mozgu: zvyšuje sa úroveň alfa a beta aktivity a znižuje sa úroveň delta aktivity. Upraví sa obsah vnútrobunkového ATP a ADP, zlepší sa funkcia neurónov a odstráni sa nedostatok kyslíka v mozgových bunkách. Vestibulárny nystagmus sa časovo skracuje.

Dôležité! Piracetam reguluje rytmus vzrušenia mozgu, obnovuje mikro a makrocirkuláciu bez rozšírenia ciev a tiež zastavuje proces tvorby trombov. Nespôsobuje ospalosť a podráždenie, preto sa odporúča pre pacientov, ktorí podstupujú liečbu v prevádzke.

Tablety alebo kapsuly sa rozpúšťajú v žalúdku a tenkom čreve. Absorpcia je až 95 %. Koncentrácia lieku dosiahne najvyšší index do jednej hodiny. Ľahko prechádza cez hematoencefalickú a placentárnu bariéru a za 1 až 3 hodiny sa kumuluje v mozgovom tkanive. Prakticky sa nemetabolizuje, vylučuje sa obličkami.

Indikácie a kontraindikácie podávania piracetamu

Piracetam sa odporúča pacientom na obnovenie funkcie centrálneho nervového systému. Liečba podávaná neurológom. Liečebný plán je individuálny pre každého pacienta, pričom sa zohľadňujú nálezy z RTG, EEG, CT alebo MRI.

Indikácie:

 1. mozgové príhody

 2. rehabilitačné obdobie po mŕtvici;

 3. Poranenia hlavy akéhokoľvek pôvodu;

 4. vegetovaskulárna dystónia;

 5. menopauza;

 6. senilné zmeny v mozgovej cirkulácii;

 7. dystrofické zmeny nervového tkaniva;

 8. obehové poruchy mozgu;

 9. Závislosť + zneužívanie alkoholu;

 10. zhoršená pamäť, koncentrácia;

 11. neurózy.

Kontraindikácie:

 1. alergie;

 2. Tehotenstvo a dojčenie;

 3. detský vek.

Individuálna liečba nootropnými látkami, ako sú Mexidol a Piracetam, sa neodporúča. V prípade nevhodného dávkovania môžu vedľajšie účinky zahŕňať. Ktorý liek je lepší ako Piracetam alebo Mexidol, môžete sa dozvedieť po procese liečby.

Mexidol

Mexidol

Liek zo skupiny nootropných látok sa používa pri liečbe dysfunkcií centrálneho nervového systému. Liek je dostupný vo forme tabliet obsahujúcich účinnú látku etylmetylhydroxypyridínsukcinát 125 mg. Má antihypoxické, membranoprotektívne, nootropné, antikonvulzívne a anxiolytické vlastnosti. Príčiny zahŕňajú zmeny v prekrvení hlavy v dôsledku otrasu mozgu, úrazu, pomliaždenia, cievnej mozgovej príhody, metabolických zmien v dôsledku cukrovky alebo tyreotoxikózy. Nootropikum sa skladá z hlavnej zložky a pomocných látok. Forma: kapsuly a tablety. Hlavný účinok Zvyšuje prietok krvi mozgom, metabolizmus, zlepšuje prenos impulzov.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Mechanizmus účinku je totožný s piracetamom: korekcia vnútrobunkového množstva ATP a ADP, posilnenie nervových membrán, zvýšenie priepustnosti membrán, stimulácia funkcie prenosu impulzov v neurónoch, odstránenie kyslíkového hladovania mozgových buniek.

Zoznam vlastností:

 1. stimulácia funkcie mozgu;

 2. Zlepšuje duševnú výkonnosť;

 3. obnovenie pamäte;

 4. Zlepšenie intelektuálnych schopností;

 5. Rehabilitácia nervových buniek po intoxikácii a nedostatku kyslíka.

Tento liek sa odporúča žiakom a študentom počas štúdia a na skúšky. Naši reportéri zistili, že Mexidol podporuje normálne prekrvenie a prísun potrebného množstva kyslíka, čo zlepšuje funkciu mozgu, pamäť a odolnosť voči stresu.

Odporúčania a kontraindikácie

Zoznam odporúčaní na použitie sa nelíši od zoznamu indikácií pre piracetam, okrem niekoľkých bodov. Odporúča sa na liečbu kardiovaskulárnych ochorení, očných ochorení, stavov emocionálnej nestability, menopauzy. Kontraindikácie, ktoré zahŕňajú tento zoznam: alergické reakcie na účinnú látku, ako aj močové kamene, zlyhanie obličiek, tehotenstvo, dojčenie a detstvo.

Spoločné charakteristiky

Z hľadiska všeobecných vlastností je ťažké určiť, ktoré nootropikum je lepšie, ale existuje niekoľko rozlišovacích bodov. Tieto sú dôležité pri výbere liečby.

Podobné farmakologické vlastnosti piracetamu a mexidolu:

 1. Mexidol a Piracetam sú nootropiká. Môžu zlepšiť výkonnosť a funkciu mozgu každého z nás. Ich účinky sú zamerané na správne fungovanie centrálneho nervového systému.

 2. Mechanizmus účinku oboch liekov je zameraný na zvýšenie pružnosti membrán nervových buniek + zlepšenie metabolizmu, urýchlenie kortiko-subkortikálneho prenosu impulzov prostredníctvom syntézy ATP a ADP a obnovenie normálneho prietoku krvi medzi hemisférami, posilnenie komunikácie mozgových hemisfér.

 3. Zoznam kontraindikácií pre Piracetam a Mexidol je identický: oba lieky majú alergické reakcie na účinnú látku (urtikária, petechie, Quinckeho edém, anafylaktický šok), sú kontraindikované pri urolitiáze, zlyhaní obličiek, tehotenstve, laktácii a v detstve. Pri alergiách funguje princíp abstinencie, ktorý platí pre obe drogy.

 4. Nežiaduce účinky sú klinicky a laboratórne podobné: nevoľnosť, vracanie, dyspepsia, slabosť, zmätenosť, neadekvátne reakcie, nestabilné pohyby, halucinácie. Laboratórne testy ukazujú eusinofíliu, zvýšený počet leukocytov, zvýšenú sedimentáciu, anémiu, moč vykazuje zvýšenú koncentráciu solí a leukocytov a prítomnosť bielkovín, epitelu.

 5. Podobnosti v zozname odporúčaní možno podrobne preskúmať v rámci indikácií na ich prijatie.

 6. Spôsob ich podávania je rovnaký.

 7. Bez obmedzenia pohlavia alebo veku (okrem dojčiat a detí do 5 rokov).

Oba lieky je možné získať v lekárni na lekársky predpis od ošetrujúceho lekára. Cena oboch liekov sa líši podľa ich formy, koncentrácie účinnej látky a počtu tabliet alebo ampuliek.

poranenie mozgu

Rozdiely, priority a špecifiká

V porovnaní s týmito liekmi existuje niekoľko rozdielov. Na dosiahnutie úplného terapeutického účinku pri poranení mozgu sa oba lieky predpisujú paralelne, navzájom sa dopĺňajú.

Rozdiely medzi Piracetamom a Mexidolom:

 1. Piracetam je predpísaný na zvýšený intrakraniálny tlak, mŕtvicu, otras mozgu a intoxikáciu, t. j. na liečbu poškodenia mozgu spôsobeného hypoxiou. Mexidol sa odporúča na zlepšenie prietoku krvi a obnovenie intelektuálneho výkonu mozgu.

 2. Indikácie pre vek: Piracetam je indikovaný pre všetkých pacientov bez obmedzenia veku alebo pohlavia, dokonca aj pre deti vo veku 1,5 roka, zatiaľ čo mexidol je u detí kontraindikovaný a odporúča sa až od 17 rokov. Dávkovanie a trvanie liečby môže predpísať len lekár a malo by sa postupovať individuálne.

 3. Mexidol má často vedľajšie účinky v podobe alergií, preto by sa mal predpisovať len pacientom, ktorí nie sú citliví na jeho zložky. Piracetam, zriedkavo vyvoláva alergie.

 4. Prednosť má najnovší liek, t. j. Mexidol, ktorý sa používa nielen v neurológii, ale aj v kardiológii, oftalmológii, psychiatrii a dokonca aj v urológii. Lekári odporúčajú užívať tento liek pri strese, poruchách pamäti a znížených intelektuálnych schopnostiach. Gynekológovia predpisujú Mexidol pacientkam v menopauze, znižuje úzkosť, zmierňuje návaly horúčavy, zlepšuje náladu. V niektorých prípadoch sa liek podáva ako liečba popôrodnej depresie a pomáha zbaviť sa výkyvov nálady a ľahostajnosti voči dieťaťu. Po liečbe sa prebudí materský inštinkt.

 5. Piracetam: jeho prioritou je liečiť poškodenie mozgu akejkoľvek genézy. Účinne obnovuje stratenú funkciu po hypoxickom poškodení integrity nervových buniek. Po kompletnej liečbe sa obnoví reč, pamäť a myslenie a pacient začne správne myslieť. Okrem psychogénneho faktora rehabilituje motorické funkcie prostredníctvom normálneho metabolizmu, krvného obehu, inervácie. Liek účinne odstraňuje kŕče, úzkosť a agresiu. Môže sa užívať súčasne len v prípade závažného ochorenia. V klinickej praxi sa to robí na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: