Porovnanie produktov Creon a Pangrol | Určenie najlepšieho produktu

Creon a Pangrol sú enzýmové produkty s podobným zložením na liečbu gastrointestinálnych ochorení. Majú takmer rovnaké účinky, ale s určitými rozdielmi. Porovnali sme ich výhody a nevýhody, aby sme zistili, ktorý z nich je najlepší a kedy.

Kreón

Výhody

Nevýhody

Prevaha amylázy

Dávkovanie vypočítané podľa hmotnosti

Rýchle trávenie, účinok sa prejaví do hodiny

Príležitostne sa vyskytujú nežiaduce reakcie v podobe nevoľnosti, bolesti brucha, hnačky

Môže sa používať v pediatrii a u tehotných žien v rámci indikácií

Široké spektrum použitia v gastroenterológii

Pangrol

Výhody

Nevýhody

Prevalencia proteázy v zložení

Účinok nie je taký rýchly

Dobrá znášanlivosť

Často spôsobuje bolesť v oblasti čriev a žalúdka

Krátky zoznam kontraindikácií

Počas liečby sa môže vyskytnúť hnačka

Popis Kreóna

Kreón

Creon je liek s pankreatínom. Vyrába známa farmaceutická spoločnosť Abbott Laboratories GmbH. Predáva sa v kapsulách s 10 000 a 25 000 UEF, čo je rovnaké množstvo ako lipáza.

Liek sa používa na kompenzáciu nedostatku pankreatických enzýmov. Zlepšuje tráviaci proces tým, že podporuje rozklad tukov, bielkovín a sacharidov pre ich normálne vstrebávanie v tráviacom trakte.

Kapsuly obsahujú špeciálne mikrosféry, ktoré sa zmiešajú s obsahom gastrointestinálneho traktu. Viacjednotkové dávkovanie zabezpečuje správnu distribúciu produktu po uvoľnení. Do čreva sa dostávajú enzýmy s lipolytickým a amylolytickým účinkom.

Pri pravidelnom užívaní dochádza k výraznému zlepšeniu trávenia bez ohľadu na etiologické faktory poruchy. Účinnosť bola preskúmaná a preukázaná.

Výskum

Enzýmové lieky sa široko používajú na korekciu malabsorpcie a trávenia. Tráviace enzýmy tiež dobre pôsobia proti bolesti. Terapia liekom Creon pomáha zlepšiť stráviteľnosť tukov a spestriť stravu.

Pri pankreatitíde je vhodné predpísať Creon na 8-12 týždňov ako podporný prostriedok a 1-2 mesiace na úplné odstránenie klinických prejavov ochorenia.

Štúdie tiež preukázali dobré výsledky s liekom Creon po operácii tráviaceho traktu. V takýchto prípadoch sa enzýmy môžu podávať dlhodobo.

Zdroj: „Miesto Creonu v liečbe enzýmovými prípravkami BG“. Lapšin A.. 2006.

Aké sú kontraindikácie

Nie je indikovaný pri precitlivenosti na účinnú látku. Kontraindikované pri akútnej pankreatitíde a akútnych exacerbáciách. Nie je dostatok informácií o bezpečnosti používania výrobku počas tehotenstva. Tehotným ženám sa môže predpisovať v prípade prísnych indikácií, keď je prínos väčší ako riziko. Týka sa to aj dojčiacich žien.

Vedľajšie príznaky

Zriedkavé nepríjemné reakcie sú alergie. Veľmi zriedkavo sa môže vyskytnúť nevoľnosť, zápcha, tekutá stolica a brušné ťažkosti.

Zriedkavo podávanie enzýmu spôsobuje javy, ako sú:

 1. Narušenie vylučovania kyseliny močovej;

 2. bronchospazmus;

 3. slzenie;

 4. svrbenie;

 5. nízky krvný tlak;

 6. anafylaktický šok a iné závažné alergické reakcie.

Pankreas

Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie je individuálne. Výber závisí od stravy a priebehu patologického procesu. Odporúča sa piť čiastočne pred jedlom a čiastočne po jedle. Kapsuly sa môžu otvoriť a zmiešať s jedlom, čo môže byť potrebné pri problémoch s prehĺtaním a v pediatrii.

Pri cystickej fibróze sa dávka upravuje podľa hmotnosti. Do 4 rokov veku – 1000 IU/kg na jedlo, po 4 rokoch – 500 IU/kg.

20000-75000 IU pri hlavnom jedle a 5000-25000 IU pri občerstvení. Počiatočná dávka je 10000-25000 IU.

Dávka sa môže postupne zvyšovať. V klinickej praxi by mal pacient zvyčajne dostávať aspoň 20000-50000 IU ECP s jedlom.

V prípade predávkovania sa pozoruje hyperurikémia a hyperurikúria. Na liečbu sú predpísané symptomatické lieky; Kreón je stiahnutý.

Pre koho je vhodný?

Creon môže byť indikovaný pri nedostatočnosti prostaty ako substitučná liečba. Používa sa aj pri symptomatickej liečbe tráviaceho systému.

Kreón sa používa pri stavoch, ako sú:

 1. cystická fibróza;

 2. Obštrukcia spôsobená novotvarmi RV;

 3. odstránenie žalúdka;

 4. Hepatobiliárne poruchy;

 5. Zvýšený rast baktérií;

 6. obštrukcia žlčových ciest.

Popis Pangrol

Pangrol

Pangrol je enzým obsahujúci pankreatín, lipázu, amylázu a proteázu. K dispozícii v kapsulách obsahujúcich mini tablety. Výrobcom je spoločnosť Ber

 • n-Chemie AG/Menarini Group. Účel – náhrada nedostatkov enzýmov PK. Zlepšuje trávenie a funkčný stav gastrointestinálneho traktu.

  Výskum a účinnosť

  Porovnanie liekov Creon a Pangrol. Štúdie sa zúčastnilo celkovo 20 pacientov mladších ako 16 rokov s cystickou fibrózou. Účinnosť liečby sa hodnotila na základe spoločného programu a vzorca stolice. Ukázalo sa, že pacienti dobre tolerujú zapuzdrený pankreatín. Účinnosť spoločného programu Creon a Pangrol sa nelíšila.

  Pri prechode pacientov z lieku Creon na Pangrol sú nežiaduce reakcie zriedkavé a dočasné. Väčšina pacientov sa rozhodla pokračovať v liečbe liekom Creon aj po ukončení štúdie, čo je do značnej miery spôsobené dlhodobým užívaním lieku Creon.

  Zdroj: „Účinnosť a bezpečnosť pankreatínu v mini tabletách Pangrol 10 000 IU a 25 000 IU u pacientov s cystickou fibrózou“. Orlov A.. Nikitina M.. 2016.

  Aké sú kontraindikácie

  Pangrol sa nesmie používať, ak ste precitlivený na pankreatín alebo iné zložky v ňom obsiahnuté. Nemal by sa užívať pri akútnej pankreatitíde.

  Nežiaduce účinky

  Môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky na gastrointestinálny trakt a kožu:

  1. nadúvanie;

  2. vracanie;

  3. bolestivosť;

  4. voľná stolica;

  5. Urtikária;

  6. svrbenie.

  Dávkovanie a spôsob podávania

  Kapsuly sa užívajú vcelku a zapíjajú sa vodou. Dávkovanie je individuálne. Štandardné dávkovanie je 2-4 kapsule s jedlom pre dospelých. Akékoľvek zvýšenie dávky by malo byť pod dohľadom odborníka. Vyššia dávka 15000-20000 IU sa neodporúča. Dĺžka užívania je tiež individuálna a určuje ju lekár.

  500-1000 IU/kg pre deti.

  Pri cystickej fibróze – 1000 IU/kg na jedlo do 4 rokov, 500 IU/kg po 4 rokoch. Štandardná dávka je do 10000 IU/kg/deň.

  Pri predávkovaní sa u pacientov môže vyskytnúť hyperurikémia a hyperurikozúria. Liek sa potom vysadí a predpíše sa symptomatická liečba.

  Kto je vhodný pre

  Kto je vhodný?

  Pangrol má pomerne málo indikácií na podávanie:

  1. pankreatitída je chronická;

  2. Po operácii gastrointestinálneho traktu;

  3. Predĺžená rakovina prostaty a zúženie, ak sú prítomné kamene;

  4. Cystická fibróza;

  5. Gastrointestinálne poruchy po expozícii;

  6. Konzumácia ťažko stráviteľných potravín;

  7. IBS, akútne infekcie.

  Pangrol sa používa aj pri príprave na ultrazvukové a röntgenové vyšetrenie tráviaceho traktu. Váš lekár vám môže predpísať Pangrol takmer pri každom stave, pri ktorom dochádza k exogénnemu zlyhaniu gastrointestinálneho traktu.

  Náklady a analógy

  Lieky

  Cena

  Náhradníci

  Kreón

  10000 IU #20 – od 270 Euro

  25000 IU #20 – od 530 Euro

  Hermital:

  Má viac kontraindikácií – zlyhanie pečene, hepatitída, mechanická žltačka, črevná obštrukcia

  Micrazyme:

  Úplný analóg, niektoré pomocné látky sú odlišné

  Zentaze:

  Závažnejšie nežiaduce reakcie vrátane porúch imunity

  Pangrol

  10000 IU #20 – od 270 Euro

  25000 IU #20 – od 580 Euro

  Ktorý liek je lepší?

  Creon a Pangrol – analógy s identickým zložením a účinkom. Rozdiel je v tom, že Pangrol obsahuje viac amylázy, ktorá zabezpečuje aktívne rozkladanie sacharidov. V kreóne dominuje proteáza, ktorá je zodpovedná za rozklad proteínov.

  Mechanizmus rozpúšťania kapsúl je odlišný. Tableta Creon sa rozpustí v žalúdku, potom sa dostane do čreva, kde začne pôsobiť. Kapsuly Pangrol obsahujú vo vnútri granule pankreatínu. Rozpúšťajú sa priamo v čreve.

  Gastroenterológ predpisuje liek na indikácie. Samoliečba môže byť nebezpečná.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Build Buildgans

  Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: