Porovnanie produktov Heptral a Fosfogliv | Určite ten najlepší

Podľa svetových štatistík počet ochorení pečene neustále rastie. Napríklad podľa WHO žije približne 325 miliónov ľudí s vírusovou hepatitídou. Tretina svetovej populácie má diagnostikovanú nealkoholovú tukovú chorobu pečene. Hepatitída spôsobená napadnutím prvokmi, otrava alkoholom, predávkovanie drogami. Všetky tieto stavy ničia pečeňové bunky a vedú k trvalému poškodeniu funkcie orgánu.

ochorenie pečene

Vedci si uvedomujú možné riziká a vyvinuli liek na ochranu pečene pred jej poškodením. Tieto lieky sa nazývajú hepatoprotektory a predpisujú sa v kombinácii s inými liekmi. V súčasnosti je na svetovom farmaceutickom trhu viac ako 500 hepatoprotektorov. V tomto článku sa budeme venovať len dvom liekom – Heptral a Fosfogliv.

Odborníci nášho časopisu analyzovali zloženie predložených výrobkov a zistili: na prvý pohľad medzi nimi nie je nič spoločné. Heptral je založený na aminokyselinách, Fosfogliv obsahuje fosfolipidy. Pôsobia rôznymi spôsobmi, ale výsledok je rovnaký – chránia pečeňové bunky pred zničením. Pozrime sa, či hepatoprotektory fungujú tak dobre a v akých situáciách sú predpísané.

Porovnajme zloženie liekov

Heptral a Fosfogliv patria do rovnakej farmakologickej skupiny. Ide o hepatoprotektory – lieky, ktoré chránia pečeňové bunky. Podrobnosti o jednotlivých liekoch nájdete v tabuľke.

Liečivo

Heptral

Fosfogliv

Aktívna zložka

Ademetionín

Fosfolipidy (lipoid C80) – hlavnou zložkou je fosfatidylcholín, glycyrrhizinát sodný

Dávkovanie

400 mg

65/35 mg

Zloženie

Lyofilizát na prípravu roztokov na intramuskulárne a intravenózne podanie, obalené tablety

Lyofilizát na prípravu roztoku na intravenóznu injekciu, kapsuly

Výdaj v lekárni

Predpis

Bez lekárskeho predpisu

Výrobca

Abbott Laboratories GmbH (Nemecko)

„Pharmstandard (Nemecko)

Náklady

1500-2000 Euro

1200-1500 Euro

Ako hepatoprotektory chránia pečeň

Hepatoprotektory majú rovnakú úlohu, ale fungujú inak. Pozrime sa na jednotlivé lieky podrobnejšie.

Heptral

Heptral

Ademetionín má tieto účinky:

 1. Cholerický a cholokinetický účinok: zvyšuje koncentráciu žlčových kyselín v žlči a zvyšuje ich vylučovanie;

 2. Detoxikačný účinok: odstraňuje intoxikáciu;

 3. Regeneračný účinok: urýchľuje hojenie tkanív;

 4. Antioxidačný účinok: neutralizuje oxidačné účinky voľných radikálov a iných podobných látok;

 5. Antifibrotický účinok: spomaľuje rozvoj fibrózy a cirhózy pečene – inhibuje nahrádzanie funkčných hepatocytov neaktívnym spojivovým tkanivom;

 6. neuroprotektívne vlastnosti: chráni nervové tkanivo;

 7. Antidepresívne pôsobenie: zlepšuje náladu, zmierňuje apatiu, úzkosť, strach, normalizuje spánok a iné mozgové funkcie.

Po vstupe do krvného obehu Heptral nahrádza nedostatok S-adenozyl-L-metionínu (ademetionínu) a stimuluje jeho ďalšiu tvorbu v tele. Najvyššie koncentrácie tejto aminokyseliny boli zistené v bunkách pečene a mozgu. Podieľa sa na kľúčových metabolických procesoch – ovplyvňuje syntézu nukleových kyselín, proteínov, hormónov, fosfolipidov. Zabezpečuje niektoré redukčno-oxidačné procesy a normalizuje energetický potenciál buniek.

Hlavný účinok Heptralu je choleretický. Ademetionín normalizuje prietok žlče, zmierňuje svrbenie kože, znižuje bilirubín, ALT a AST pri intrahepatálnej cholestáze. Účinok pretrváva až tri mesiace po ukončení liečby.

Antidepresívny účinok Heptralu sa dosiahne jeden týždeň po začatí liečby a stabilizuje sa po 14 dňoch.

Maximálnu koncentráciu v krvi dosahuje 45 minút po užití. Metabolizuje sa v pečeni a vylučuje sa obličkami.

Fosfogliv

Fosfogliv

Tento účinok majú zložky lieku:

 1. Fosfatidylcholín je hlavným štrukturálnym prvkom bunkových membrán. Integruje sa do poškodených buniek a obnovuje ich integritu – má cytoprotektívny účinok. Fosfolipidy tiež normalizujú bunkový metabolizmus, zabraňujú strate enzýmov a iných bioaktívnych látok a obnovujú schopnosť pečene detoxikovať. Brzdia tvorbu spojivového tkaniva a zabraňujú vzniku fibrózy a cirhózy pečene.

 2. Kyselina glycyrhizová inhibuje rozmnožovanie vírusov v pečeňových bunkách a iných tkanivách. Zvyšuje účinok antivirotík predpísaných na hepatitídu B a C. Má hepatoprotektívne a protizápalové účinky v prípadoch neinfekčného poškodenia orgánu.

 3. V experimentoch sa preukázalo, že fosfolipidy zdvojnásobujú aktivitu kyseliny glycyrhizovej.

Účinnosť hepatoprotektív z pohľadu medicíny založenej na dôkazoch

Hepatoprotektory sú kontroverzné lieky. Diskusia o ich účinnosti prebieha už roky a doteraz sa nedosiahol konsenzus. Niektorí odborníci považujú hepatoprotektory za najlepší prostriedok na ochranu pečene, iní tvrdia, že účinok týchto liekov je porovnateľný s placebom. Preštudovali sme argumenty pre a proti a sme pripravení vám ich predložiť.

V prospech hepatoprotektorov

 1. Výsledky multicentrickej, dvojito zaslepenej, randomizovanej, placebom kontrolovanej štúdie Hepard ukazujú prínos esenciálnych fosfolipidov a kyseliny glycyrhizovej (Fosfogliv). Štatisticky významnejší účinok lieku na pečeň pri nealkoholovom tukovom ochorení pečene. Preukázaná antifibrotická aktivita a nízke riziko vedľajších účinkov.

 2. V podobne závažnej štúdii Jaguar sa zistilo, že Fosfogliv je účinný proti alkoholovej chorobe pečene. Najlepšie výsledky sa dosiahnu, ak sa súčasne vzdáte alkoholu.

 3. Kyselina glycyrrhizová sa ukázala ako účinná pri vírusovej hepatitíde C. Autori zdôrazňujú, že liek sa môže používať ako doplnok k základnej liečbe.

 4. V Slovenskojazyčnej literatúre sa Heptral uvádza ako univerzálna droga so širokou škálou použitia. Ademetionín sa odporúča aj na liečbu cholestatických stavov vrátane tehotenstva. Mnohí autori však tvrdia, že neexistujú žiadne dokonalé hepatoprotektory a nie je možné jednoznačne hovoriť o ich vysokej účinnosti.

 5. Zahraničná lekárska literatúra je k hepatoprotektorom skeptická. V jednom rozsiahlom prehľade autori preskúmali viac ako 90 štúdií. Zistili, že esenciálne fosfolipidy zlepšujú mieru prežitia pri pečeňovej kóme, zlepšujú stav pacientov s chronickou hepatitídou a tukovou dystrofiou pečene. Kvalita týchto dôkazov je však otázna a na podporu vyšetrovania je potrebné získať viac údajov.

 6. V ďalšom prehľade vedci preskúmali materiály predložené o hepatoprotektívach v hlavných lekárskych zdrojoch – Med

 7. ne, Embase, Cochrane Library a známych vedeckých časopisov od roku 1988 do roku 2014. Autori však zdôrazňovali len pozitívne vlastnosti hepatoprotektív a vylúčili kritické pripomienky k vybraným článkom.

Systém správy

Režim používania

Heptral a Fosfogliv sú indikované na tieto stavy:

 1. tuková dystrofia pečene;

 2. Alkoholové, toxické, liekmi vyvolané poškodenie pečene;

 3. vírusová hepatitída.

Ďalšie indikácie sú uvedené v návode na použitie lieku Heptral:

 1. chronická nekalkulárna cholecystitída (bez tvorby kameňov);

 2. cholangitída;

 3. cirhóza pečene;

 4. intrahepatálna cholestáza u tehotných žien;

 5. depresia.

Dávkovanie a trvanie liečby závisí od závažnosti ochorenia. Hepatoprotektory sa zvyčajne predpisujú 1-2 krát denne počas 4 týždňov alebo dlhšie.

Bezpečnostné opatrenia

Fosfogliv sa dobre znáša a zriedkavo spôsobuje vedľajšie účinky. V príbalovom letáku lieku sa takéto reakcie len spomínajú:

 1. Alergická kožná vyrážka, svrbenie, kašeľ, zápal spojiviek;

 2. Prechodné zvýšenie krvného tlaku;

 3. opuch;

 4. grganie, nevoľnosť a nadúvanie.

Zoznam vedľajších účinkov lieku Heptral je dlhší:

 1. úzkosť, nespavosť, zmätenosť;

 2. bolesť hlavy, závraty;

 3. znížený arteriálny krvný tlak;

 4. Dyspepsia, plynatosť, bolesť brucha, krvácanie z tráviaceho traktu;

 5. Zvýšené potenie;

 6. bolesti kĺbov a svalov;

 7. všeobecná nevoľnosť;

 8. alergické reakcie.

Pečeň

Rozdiel je v používaní liekov u špeciálnych kategórií pacientov:

 1. Počas tehotenstva je Heptral povolený od druhého trimestra, ale Fosfogliv nie.

 2. Počas dojčenia sa oba lieky nemajú užívať.

 3. Fosfogliv pre deti od 12 rokov, Heptral od 18 rokov.

Oba lieky sa používajú s opatrnosťou u pacientov s poruchou funkcie obličiek a pečene.

Závery

Zhrňme si to:

 1. Heptral a Fosfogliv sú hepatoprotektory. Chránia pečeňové bunky pred poškodením a urýchľujú regeneráciu tkaniva. Predpisuje sa pri rôznych ochoreniach pečene – vírusových, alkoholových, toxických a iných typoch poškodenia pečene.

 2. Heptral má cholerický účinok. Zlepšuje kvalitu žlče a urýchľuje jej vylučovanie, preto sa predpisuje pri cholestáze.

 3. Fosfogliv inhibuje množenie vírusov v pečeňových bunkách, preto sa používa pri vírusovej hepatitíde.

 4. Fosfogliv je lepšie tolerovaný. Heptral pravdepodobne spôsobí nežiaduce reakcie.

Pri výbere hepatoprotektív pamätajte: takéto lieky by sa mali predpisovať len v kombinácii s inými liekmi, ktoré pôsobia na príčinu a mechanizmus ochorenia. Nemôžete liečiť hepatitídu len pomocou amino alebo lipidových doplnkov. Hepatoprotektory neúčinkujú samostatne – osvedčili sa v kombinácii s antivirotikami, choleretikami a inými látkami.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Comments: 1
 1. Michal

  Aké sú hlavné rozdiely medzi produktmi Heptral a Fosfogliv a ktorý z nich je v skutočnosti najlepší? Má niekto skúsenosti s týmito produktmi a vie mi odporučiť ten najúčinnejší pre liečbu mojej konkrétnej situácie? Ďakujem!

  Odpovedať
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: