Porovnanie penového polystyrénu a minerálnej vlny | Čo je lepšie

Stavebníci sa často sporia o to, ktorá tepelná izolácia je najlepšia do akých podmienok. Niektorí hovoria o penovom polystyréne, iní trvajú na starej dobrej minerálnej vlne. Vo všeobecnosti sú obe možnosti vynikajúce na izoláciu domu, pretože majú takmer rovnaké koeficienty tepelnej vodivosti. Okrem toho sa však zásadne líšia. Naši odborníci zistili, čo je lepšie – penový polystyrén alebo minerálna vlna?

Výber toho najlepšieho

čo je lepšie - penová doska alebo minerálna vlna?

Aby ste mohli sami presne určiť optimálnosť konkrétnej izolácie, musíte jasne pochopiť vlastnosti každej z nich. Naši analytici vykonali podrobné porovnanie oboch materiálov na základe niekoľkých dôležitých kritérií.

Trvanlivosť

Niektorí ľudia sa mylne domnievajú, že penový plast sa už po 7-10 rokoch prevádzky úplne znehodnotí. V skutočnosti však k takejto nepríjemnej situácii dochádza len vtedy, ak je materiál uvedený do prevádzky nesprávne, a to pri absencii ochranného náteru. Ak je, žiadny dážď ani slnko nemôžu mať negatívny vplyv na penu. Pokiaľ ide o minerálnu vlnu, vplyv agresívnych podmienok prostredia nemá na izoláciu žiadny vplyv vzhľadom na jej štrukturálne vlastnosti (vlákna materiálu sú zvyčajne vyrobené z vulkanickej horniny).

Šetrnosť k životnému prostrediu

Ešte pred niekoľkými rokmi sa ako základ používal styrén a pri výrobe tejto izolácie sa používal freón. V dôsledku toho sa tento materiál nemôže používať v interiéroch, pretože uvoľňuje škodlivé plyny. Výrobcovia už nepoužívajú freón pri výrobe penového polystyrénu. Pri zariaďovaní vnútorných priestorov sa však neodporúča prílišné nadšenie z množstva tejto izolácie. Minwool nemá takéto obmedzenia.

Horľavosť

Minerálna vlna je v tomto smere absolútnou špičkou – jednoducho sa nezapáli. Mimochodom, niektoré druhy tejto izolácie (čadič) odolávajú rekordne vysokým teplotám až do 1000 °C . Ale penový polystyrén bude horieť jasne. Je známe, že do zloženia peny sa pridáva penový polystyrén, ktorý zabraňuje horeniu. Lenže ich vlastnosti sa postupne oslabujú a tepelná izolácia sa stáva neschopnou odolávať požiaru.

Odolnosť voči tepelným stratám

Súčinitele tepelnej vodivosti oboch izolantov sú približne rovnaké. Ako však ukazuje prax, penový plast je v tomto smere spoľahlivejší. Ale prečo?? Je to jednoduché: iba hustá čadičová vlna (doska) môže z hľadiska tepelnej vodivosti konkurovať polystyrénu, čo sa nedá povedať o výrobkoch v roliach.

Priepustnosť pre vodnú paru

Koeficient priepustnosti pár penových plastov (bez ohľadu na ich odrodu) – 0,3 mg/m..Steam. Podobný pomer minerálnej vlny je 10-krát vyšší. A preto mnohonásobne lepšie prenáša odparovanú vlhkosť. Ako však ukazuje prax, izolácia stien je zvyčajne viacvrstvová a každá vrstva má svoju vlastnú paropriepustnosť. Konečná priepustnosť vodnej pary sa určuje podľa materiálu s najnižšou hodnotou. Vo všeobecnosti sú izolátory navzájom rovnaké.

niektoré zvláštnosti oboch tepelnoizolačných materiálov by sa nemali ignorovať. Preto nie je žiaduce používať minerálnu vlnu na tepelnoizolačný systém s polymérovou štruktúrou, pretože podklad aj vonkajšia vrstva nezabezpečia dostatočný prenos vlhkosti. Pravidlo je jednoduché: materiál s najlepšou parozábranou sa umiestňuje bližšie k vonkajšej strane domu. EPS neprepúšťa paru, ale ani ju nehromadí. Para uniká zvnútra len cez škáry, chyby povrchovej úpravy. Ťažko povedať, či je to plus alebo mínus.

Jednoduchá inštalácia

Bežné aj extrudované peny sú veľmi pružné a pevné, takže pri ich brúsení alebo delení na kúsky nevznikajú žiadne problémy. Problémy sú však s upevnením na povrch steny: v miestach spojov jednotlivých prvkov sú prakticky nevyhnutné tepelné mosty. Problém sa dá vyriešiť použitím listov s hranami v tvare písmena L. Pokiaľ ide o minerálnu vlnu, tá sa nemôže pochváliť vysokou hustotou (ak nejde o rohože, položené vo fasáde). Ale vôbec nepozná tepelné mosty.

Osobitosti aplikácie tepelnej izolácie

inštalácia izolácie

Málokto vie, že minerálna vlna a expandovaný polystyrén sa môžu v rôznych podmienkach správať odlišne. To znamená, že oba varianty nie sú vždy vhodné pre ten istý objekt.

Penový plast je optimálne vhodný v nasledujúcich prípadoch:

 1. Pri nepodpivničených domoch s monolitickými základmi – penové dosky sa položia na vyrovnanú plochu a zalejú betónom.

 2. Na izoláciu podzemných konštrukcií – penový polystyrén sa nebojí vplyvu zemnej vlhkosti, preto je na takéto účely najvhodnejší. Aj po desiatkach rokov budú inžinierske stavby spoľahlivo chránené pred chladom.

 3. Na izoláciu stien v blokových/murovaných domoch – materiál chráni priestory pred tepelnými stratami bez rizika vzniku rosného bodu (premena pary na vlhkosť).

 4. Pre nevetrané (teplé, ploché) strechy – pena dokonale ochráni takúto konštrukciu pred chladom a zabráni tvorbe kondenzátu.

 5. Na izoláciu podláh – dosky z penového plastu dokonale izolujú podlahy aj stropy izolačnou vrstvou.

V takýchto prípadoch je vhodná vlna Minwool:

 1. Na izoláciu podkrovia, šikmých striech – nie je lepšia možnosť ako minerálna vlna (v prípade prítomnosti vetrania).

 2. Pre izoláciu domov postavených z dreva – pre priedušné steny je najhoršou možnosťou penový plast, pretože prakticky prekonáva priaznivé vlastnosti dreva. Minwool – ideálne riešenie.

 3. Na izoláciu nízkopodlažných domov z tehál – len ak minerálna vlna bude slúžiť ako stredná izolačná vrstva.

 4. Na izoláciu vykurovaných budov – minerálna vlna poskytuje vynikajúcu tepelnú ochranu pri teplotách až do 1 000 °C .

 5. Na tepelnú izoláciu rámových konštrukcií – tepelná izolácia je rovnako dobrá pri rôznych uhloch sklonu.

 6. Na opláštenie stien/striech domov zo všetkých materiálov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: