Ktorá práčka je lepšia – s predným plnením alebo vertikálna: názor odborníkov

Práčka je už dlho základom medzi domácimi spotrebičmi. Trh ponúka obrovský výber modelov všetkých tvarov, farieb, veľkostí a originálnych dizajnov. Jedna vec sa nemení – typ nakladania: bez ohľadu na model: čelné alebo vertikálne nakladanie. Aký je medzi nimi rozdiel a ktorý je lepší?? Tu je podrobné porovnanie.

práčka

Hlavné rozdiely medzi rôzne zaťaženými strojmi

Pred niekoľkými desaťročiami boli na trhu dominantnou voľbou vertikálne práčky. V súčasnosti ich prakticky nahradili jednotky montované spredu. Je dôležité si uvedomiť, že práčky bez ohľadu na typ náplne fungujú na úplne rovnakom princípe.

Najdôležitejším a najviditeľnejším rozdielom je poloha dverí, do ktorých sa bielizeň vkladá. Pri práčkach s predným plnením je umiestnené vpredu a možno ho otvoriť len do strany. Vertikálne sú otočené nahor a ich kryt sa otvára smerom nahor. Obe majú vertikálny umývací bubon.

Ak chcete spustiť spredu plnenú práčku, musíte otvoriť dvierka. So vzpriameným sedadlom je to trochu inak. Najskôr sa musí otvoriť horné veko a potom zámok. Mimochodom, na konci pracieho cyklu je niekedy potrebné bubon posunúť, aby ste dosiahli na veko, pretože sa môže vždy zastaviť v inej polohe. Samozrejme, nie je to nič zložité, ale pre tých, ktorí sú zvyknutí na predné nakladače, je to nepríjemnosť.

To, ako dobre práčka plní svoju hlavnú úlohu, závisí najmä od modelu a jeho kľúčových vlastností, nie od polohy horného krytu. Ak chcete určiť, ktorý typ záťaže je pre vás najvhodnejší, musíme sa bližšie pozrieť na rôzne parametre stroja.

Ako si vybrať ten správny?

Úspora miesta

Spredu plnené práčky sa považujú za univerzálnejšie, pretože sa dodávajú v širokej škále modelov rôznych veľkostí. Nezabúdajte však na potrebu voľného priestoru, aby ste mohli oblečenie po praní bez problémov naložiť alebo vyložiť. Predné jednotky sa delia na štyri typy:

 1. Plná veľkosť – výška 85-90 cm, šírka a hĺbka 60 cm, pojme bielizeň s hmotnosťou do 7 kg.

 2. Slim modely majú výšku 85-90 cm, šírku 60 cm a hĺbku do 40 cm a pojmú až 5,2 kg bielizne.

 3. Ultra úzke – výška 85-90 cm, šírka 60 cm, hĺbka 35 cm; vhodné pre náklad do 4 kg.

 4. Sú kompaktné – majú výšku 68-70 cm, šírku do 50 cm a hĺbku 45 cm a pojmú až 3 kg bielizne.

 5. Modely s vertikálnym nakladaním nie sú obzvlášť všestranné. Ich maximálna výška je 85 cm, maximálna hĺbka 60 cm a maximálna šírka 40 cm. V skutočnosti sú užšie ako modely s prednou montážou.

Vlastnosti poklopu

Poloha krytu nemá vplyv na kvalitu pracieho cyklu, ale stupeň pohodlia sa môže líšiť. Dvere v strojoch s predným nakladaním majú rôzny priemer (23-33 cm) a sú uzavreté dvierkami z kovu alebo plastu so sklenenou vložkou. Dvierka zostávajú zatvorené počas celého pracieho cyklu vďaka špeciálnemu zámku. Odomknúť ich možno až po skončení prania. Dôležitá je aj veľkosť veka batožinového priestoru a šírka otvárania dverí – ovplyvňuje to jednoduchosť a ľahkosť nakladania bielizne.

Práčky s vertikálnym plnením sú často vybavené horizontálne uloženým bubnom. Je upevnený na dvoch valcoch na každej strane. Majú jednoduchý mechanický zámok, ktorý sa po skončení pracieho cyklu dosiahne ručným otočením bubna. S podobnou funkciou sa stretávame len v modeloch nižšej triedy. Výrobky vyššej triedy majú parkovací systém – na konci pracieho cyklu je bubon správne umiestnený.

Dôležitý bod, ktorý stojí za zváženie: vo vertikálne plnenej práčke môžete počas pracieho cyklu pridať viac bielizne bez toho, aby ste vyliali vodu. V prípade modelov s predným plnením to neplatí: systém blokovania dverí zabraňuje ich otvoreniu.

práčka

Jednoduché a ľahké používanie

Jednotky namontované spredu majú všetky ovládacie tlačidlá na prednom paneli, kde sa nachádza poklop. Mnohé spotrebiče majú LCD displej. Na ľavej strane sa nachádza zásuvka na prací prostriedok, ktorá má 3 časti: jednu na tekutý prací prostriedok, jednu na prášok a jednu na prostriedok na plákanie. Vrchná časť výrobku sa nepoužíva a môže slúžiť ako praktická podpera alebo sa dá skryť, aby sa ušetrilo miesto a nenarušil sa interiér.

Vertikálne stroje majú ovládacie tlačidlá na rôznych miestach: niektoré ich majú vo vrchnej časti veka, iné na boku. Výlevka sa zvyčajne nachádza vždy na rovnakom mieste – pod vekom. Hlavnou nevýhodou vertikálnych strojov je nemožnosť použitia horného veka v praxi.

Trvanlivosť

Ako ukázali laboratórne testy, typ zaťaženia nemá vplyv na opotrebenie pracovného prvku – bubna. Hoci sa niektorí ľudia mylne domnievajú, že model s predným nakladaním sa pokazí rýchlejšie, pretože jeho bubon poháňa len jeden hriadeľ. Prax ukazuje, že nič také neexistuje: ak je výrobok vyrobený kvalitne, typ zaťaženia nie je dôležitý.

Estetika a ergonómia

Väčšina spotrebiteľov uprednostňuje model s predným plnením kvôli väčšej estetickej príťažlivosti a dizajnovej univerzálnosti. A tieto práčky vyzerajú lepšie v každom interiéri. Ale keď ide o obmedzený priestor a potrebu maximálne prispôsobiť všetko v miestnosti, nenájdete lepší vertikálny model.

Ďalšie možnosti

Je ich veľa, ale existuje niekoľko najbežnejších a najžiadanejších medzi spotrebiteľmi:

 1. Systém ochrany proti úniku nie je len praktický – je to životne dôležitý bezpečnostný prvok – zabraňuje vytopeniu miestnosti v nepravdepodobnom prípade nehody.

 2. Kontrolný systém – zabudované senzory detskej bezpečnosti, senzory kvality vody atď.

 3. Priamy pohon – bubon je poháňaný motorom namiesto remeňa.

 4. Odložený štart – umožňuje používať práčku, aj keď nie ste doma (práčka sa spustí v určenom čase a bielizeň sa vyperie, keď prídete domov).

Porovnávacia charakteristika

Nakladanie spredu

Vertikálne zaťaženie

Rozmery

Výška 68-90 cm; hĺbka 32-60 cm; šírka 47-60 cm; nosnosť 3,5-7 kg (niektoré modely ponúkajú viac ako 7 kg)

Výška – 80-85 cm; hĺbka – 60 cm; šírka – 40 cm; nosnosť – do 7 kg (existujú modely s nosnosťou nad 7 kg)

Dvere

Zatvára sa horizontálne pomocou špeciálnych kovových/plastových dvierok so skleneným výklenkom

Zatvára sa vertikálne pomocou špeciálnych dvierok

Praktická prevádzka

Ovládací panel sa zvyčajne nachádza v mieste, kde je poklop. Horná časť sa dá použiť ako polica

Ovládací panel sa nachádza na hornom alebo bočnom veku. Hornú rovinu nemožno použiť ako policu

Ergonómia

Široká škála modelov z hľadiska dizajnu, farby, veľkosti a konštrukčných prvkov

Malá rozmanitosť modelov z hľadiska dizajnu, farby, veľkosti a dizajnových prvkov

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Comments: 1
 1. Matej

  Ktorá práčka je podľa odborníkov lepšia – tá s predným plnením alebo vertikálna? Aká je výhoda jednej oproti druhej? Akú práčku by ste mi odporučili?

  Odpovedať
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: