Vyberáme najlepšiu klimatizáciu pre dom – invertorovú alebo bežnú

Len pred 20 rokmi sa klimatizácia nainštalovaná v dome považovala za luxus. Vtedy sa mohli majitelia klimatizácie pochváliť bežnou okennou klimatizáciou, ale nie moderným split-systémom. Mnohé značky dnes ponúkajú nielen dobré, ale aj pokročilé klimatické zariadenia. Aké sú rozdiely medzi bežnými kondicionérmi a pokročilými invertorovými kondicionérmi a pre aké prípady je každý z nich vhodný?? Viac o tom neskôr.

Konvenčná klimatizácia: princíp činnosti, použitie

Bežná klimatizácia

Štandardné splitové systémy fungujúce na princípe zapínania a vypínania pri plnom výkone postupne zastarávajú. Prečo sa to deje? Aby sme tomu porozumeli, je dôležité pochopiť funkciu domáceho spotrebiča. V každej klimatizácii, bez ohľadu na jej typ, sa za hlavný pracovný prvok považuje kompresor. Jeho úlohou je stláčať a prepravovať chladivo pozdĺž hlavného potrubia, čo umožňuje chladiť alebo ohrievať prúd vzduchu.

Pôvodne boli všetky klimatizačné zariadenia vybavené neinvertorovými kompresormi, ktoré fungovali na princípe „zapnutie – prevádzkový cyklus – vypnutie po dosiahnutí požadovanej teploty“. Tento typ kompresora sa používa v bežných klimatizáciách. Ako funguje štandardný split-systém?

 1. Prvý krok. Snímač umiestnený vo vnútornej jednotke jednotky zisťuje teplotu v miestnosti a porovnáva ju s teplotou nastavenou používateľom.

 2. Druhý krok. Keď sa zistí iná hodnota teploty ako nastavená, systém zapne kompresor.

 3. Tretí krok. Kompresor pracuje na plné otáčky, kým sa miestnosť neochladí na požadovanú teplotu. Snímač kontroluje teplotu v miestnosti v porovnaní s nastavenou teplotou.

 4. Štvrtý krok. Po dosiahnutí požadovanej teploty sa kompresor vypne.

 5. Piaty krok. Senzor porovnáva vzduch v miestnosti s nastavenou hodnotou v určitých intervaloch.

 6. Šiesty krok. Ak sa skutočná teplota odchyľuje od požadovanej o viac ako 2 0Po opätovnom zapnutí kompresora sa znovu spustí okruh chladenia vzduchu.

Pracovný cyklus v štandardných klimatizáciách trvá nepretržite a požadovaná teplota v miestnosti sa dosahuje náhlymi teplotnými skokmi. To znamená, že takéto zariadenia počas svojej prevádzky spotrebúvajú značné množstvo elektrickej energie, čím vytvárajú nárazové zaťaženie kompresora a elektrickej siete. Štandardné klimatizačné systémy s konštantným výkonom sa vyznačujú vysokým opotrebovaním komponentov. Okrem toho uvažovaný cyklus chladenia vzduchom vytvára neustály prievan.

Pre koho sú vhodné bežné klimatizácie?? Tí, ktorí plánujú používať domáci spotrebič výlučne na boj proti letným horúčavám, nechcú mať problémy s inštaláciou a prevádzkou zariadenia. Je to optimálny variant pre priestory s nízkymi nárokmi na mikroklímu a tiež v prípadoch, keď prudké nárazy studeného vzduchu nikomu neublížia.

Výhody split-systémov bez meniča:

 1. Lacné;

 2. Jednoduché a pohodlné používanie;

 3. Rýchlosť inštalácie.

Invertorová klimatizácia: princíp fungovania, výhody

Invertorová klimatizácia

Nie je to prvýkrát, čo medzi klimatizačnými systémami predávanými na trhu postupne vymierajú štandardné modely klimatizácií. Ich medzeru stabilne zaberajú splitové systémy s invertorovým kompresorom. Mimochodom, vo väčšine európskych krajín je predaj bežných kondicionérov zakázaný zákonom. A niektoré známe značky domácich spotrebičov odmietli vôbec vyrábať neinvertorové klimatizácie.

Aké sú špecifiká invertorových kompresorov? Ich hlavným rozdielom oproti neinvertorovým je možnosť regulovať kapacitu. Princíp fungovania invertorových systémov je vo všeobecnosti prakticky totožný so štandardnými systémami, s tým rozdielom, že po dosiahnutí požadovanej teploty v miestnosti sa jednotka nevypína, ale znižuje prevádzkový výkon na minimum a čo najpresnejšie udržiava nastavený ukazovateľ teploty.

Snímač vo vnútornej jednotke jasne monitoruje klímu v miestnosti a znižuje výkyvy teploty, čím ju udržiava stabilnú. Tým sa vytvára dokonale príjemná atmosféra.

Pre koho sú vhodné invertorové klimatizácie?? Pre tých, pre ktorých je prioritou maximálne komfortná mikroklíma v priestore. Vhodné najmä na použitie v detských izbách, spálňach, telocvičniach, nemocniciach atď. Invertorové domáce spotrebiče sú vhodné do všetkých priestorov, v ktorých je potrebné udržiavať optimálnu teplotu s minimálnou hlučnosťou.

Základné výhody invertorových split-systémov:

 1. Účinnosť – väčšina invertorových systémov spotrebuje málo elektrickej energie (patria do triedy s vysokou spotrebou energie – trieda A). V porovnaní s klasickými split-systémami spotrebujú invertorové zariadenia približne o 30 % menej elektrickej energie.

 2. rýchle vytvorenie požadovanej mikroklímy: vďaka dostatočne výkonnému kompresoru možno dosiahnuť požadovanú teplotu v krátkom čase. Po dosiahnutí nastavenej hodnoty sa prevádzkové otáčky zariadenia znížia a klimatizácia pokračuje v prevádzke pri nízkych otáčkach. To prináša tieto výhody.

 3. Tichosť – vďaka práci motorov vonkajšej a vnútornej jednotky pri nízkych otáčkach je zabezpečená maximálna hladina hluku – invertorové klimatizácie vytvárajú hladinu hluku príjemnú pre ľudský sluch maximálne 22 dB.

 4. Presné udržiavanie nastavenej teploty – vďaka možnosti regulácie výkonu kompresora systém udržiava požadovanú teplotu s presnosťou 0,5 0.

 5. Žiadne nárazové prúdy – bežné klimatizácie (výkonné modely) so slabým prívodom elektrickej energie spôsobujú „prehýbanie“ elektroinštalácie v okamihu ich zapnutia. Pri invertoroch takýto problém nevzniká.

 6. Šetrnosť k životnému prostrediu – v invertorových split-systémoch sa používajú chladivá šetrné k ozónovej vrstve. Nízka spotreba energie nie je najmenej dôležitým faktorom.

 7. Nízke zaťaženie elektrickej siete – absencia vysokých štartovacích prúdov minimalizuje zaťaženie siete.

 8. Možnosť vykurovania miestnosti – niektoré invertorové modely klimatizácií poskytujú účinné vykurovanie vzduchu v miestnosti a zároveň sú oveľa lacnejšie ako plynové a elektrické vykurovanie.

Porovnávacia charakteristika

Porovnávacia charakteristika

Konvenčné

Menič

Prevádzkový cyklus

Kontinuálne

S kolísavým výkonom

Spotreba elektrickej energie

Vysoká

Nízka

Prítomnosť zapínacích prúdov

Áno

Nie

Šetrnosť k životnému prostrediu

Nie

Áno (s použitím chladív, ktoré nenarúšajú ozónovú vrstvu)

Tlak na energetickú sieť

Vysoká

Nízka

Hladina hluku

25 dB

20 dB

Funkcia vykurovania

Nie

Áno

Presné udržiavanie teploty

Až 2 0

Do 0,5 0

Cena

Nízka

Vysoká

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Comments: 1
 1. Vladislav

  Máte skúsenosti s používaním invertorovej alebo bežnej klimatizácie? Aká je vaša názor na tieto druhy? Ako si vyberáte klimatizáciu pre svoj dom? Aké faktory beriete do úvahy pri rozhodovaní? Ak máte o nejakom konkrétnom výrobku skúsenosti, odporúčate ho? Ďakujem za vaše odpovede.

  Odpovedať
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: