Ako odstrániť nálepku z odevu

Potlač na tričku alebo košeli sa nemusí vždy zdať vhodná. Aj keď sa vám nálepka spočiatku páči, časom sa môže stať nudnou alebo sa výrazne zhoršiť, čo ovplyvní celý vzhľad odevu.

Pripravili sme zoznam tipov, ktoré vám pomôžu odstrániť nálepky z oblečenia.

Ako odstrániť tepelnú nálepku z oblečenia

Typy nálepiek

Existujú štyri typy nálepiek:

  1. Tepelná nálepka. Je ťažký a nemal by sa žehliť. Termálna nálepka sa vyznačuje vzorom s mnohými odtieňmi a poltónmi. Pod obrázkom nie je možné rozoznať štruktúru tkaniny;

  2. Termálna tlač. Tieto vzory sú menej husté, takže cez ne vidíte štruktúru látky;

  3. Obrázok na látke;

  4. Vinylová aplikácia. Tieto nálepky nie sú hrubé a majú dve farby, takže cez ne možno ľahko vidieť štruktúru látky.

Spôsob odstránenia nálepky závisí od typu nálepky. Ak je nový, je najjednoduchšie ho odstrániť.

Ak je odev potlačený fixkou na báze alkoholu, odstráňte fixku pomocou alkoholu. Rastlinný olej sa používa na odstraňovanie náterov na báze mastnoty.

V špecializovaných predajniach sú k dispozícii odstraňovače tepelných nálepiek. Ak ich nemáte k dispozícii, na odstránenie nežiaducich odtlačkov by sa mala použiť domáca starostlivosť.

Ako odstrániť nálepku z oblečenia vlastnými rukami

Iron

Umiestnite odev s nálepkou na rovný povrch, pričom na oboch stranách nálepky musia byť kúsky papiera. Nahrejte žehličku na maximálnu teplotu a žehlite ňou odev, kým sa nálepka neprilepí na papier. Pri posúvaní žehličky sledujte hranice obrazu a dbajte na to, aby ste tieto hranice neprekročili. Ak prekročíte limit, látka sa zafarbí.

Nahrievanie žehličkou je vhodné aj pre gumové nálepky. Obráťte odev naruby a pevne obviažte postihnuté miesto. Odstránenie nálepky bez čakania na vychladnutie lepidla.

Ak je odev vyrobený z látok, ktoré nevydržia vysoké teploty, namiesto žehličky použite sušič vlasov. Ideálna metóda je napríklad pre biele bavlnené oblečenie, pretože pri pôsobení žehličky začne žltnúť. Nastavte sušič vlasov na maximálny stupeň a umiestnite ho vedľa tkaniny. Para spôsobí odlepenie nálepky, preto ju skúste odstrániť až potom.

Nakoniec môžete použiť paru zo žehličky. Nálepka sa tým zmäkčí a neskôr sa ľahšie odstráni.

Pred zahrievaním odevu si prečítajte údaje na štítku. Vystavenie oblečenia vyšším teplotám, než je pre daný materiál určené, môže poškodiť tkaninu – napríklad polyester sa pri vystavení vysokým teplotám topí.

Odolnosť voči mrazu

Vložte odev do mrazničky na 2-3 hodiny. Nízka teplota zničí povrch tlače a spôsobí jej odlupovanie. Potom ho opatrne, ale rýchlo zoškrabte z odevu.

Sušička

Vložte odev do bubna a vyberte vysoké nastavenie teploty. Teplo začne zmäkčovať lepiacu podložku obrázka, potom môžete nálepku ľahko odstrániť.

Páska Scotch

Prilepte lepiacu pásku pevne na obrázok na niekoľko minút a potom ju rýchlo a pevne odtrhnite. Možno bude potrebné tento postup zopakovať 3 až 4-krát, aby sa nálepka úplne odstránila.

Pozornosť !Nepoužívajte lepiacu pásku na tkaniny, ktoré sa ľahko deformujú a rozťahujú.

Ako odstrániť termotlač z odevu

Umývanie v horúcej vode

Táto metóda je ideálna pre džínsové a bavlnené oblečenie. Arašidové maslo môžete umývať ručne alebo v práčke. V oboch prípadoch nastavte teplotu vody na maximum.

Pri ručnom praní používajte pracie mydlo a vodu. Oblečenie namočte na 30 minút do horúcej vody s veľkým množstvom mydla. Po polhodine ihneď opláchnite pod tečúcou teplou vodou. Jedna časť nálepky odpadne okamžite a druhá časť sa odlepí až po opakovaní postupu.

Po uschnutí odevu môžu byť viditeľné zvyšky nálepky. Na ich odstránenie použite tupú stranu noža.

„Whitewash

Táto metóda je vhodná pre biele odevy z polosyntetických a prírodných tkanín. Namočte do nej potlač a nechajte odev namočený 3 hodiny. Vyperte ju opäť ručne alebo v práčke.

Ak sa prvýkrát odstráni len časť, môže byť potrebné proces zopakovať.

Medicínsky alkohol

Ide o univerzálnu metódu: je vhodná pre mnoho typov odevov. Môžete ho použiť na odstránenie značiek vytvorených farbou alebo špeciálnou fixkou. Nepoužívajte ho však na syntetické tkaniny, pretože by sa na potlači vytvorila nepríjemná diera.

Postup:

  1. Namočte penovú hubku do alkoholu a potom do nej namočte obrázok;

  2. Počkajte, kým odev úplne vyschne;

  3. Oblečenie perte v teplej tečúcej vode s mydlom na pranie.

Potom odev opäť vyperte.

Arašidové maslo

Takýto olej má jedinečné zloženie, ktoré je deštruktívne pre štruktúru lepidla. Na obrázok naneste veľkú vrstvu oleja a dobre (ale jemne) ho votrite do obrázka. Počkajte 10-15 minút, kým sa olej úplne vstrebe, a potom oblečenie vyperte v práčke, pričom doň pridáte čo najviac prášku.

Víla

Na znečistené miesto naneste prací prostriedok a nechajte odev schnúť 4-5 hodín. Počas tejto doby sa gél úplne vstrebe do nálepky.

Potom vložte odev do bubna práčky a vyperte ho.

Namiesto prípravku Fairy môžete použiť akýkoľvek iný čistiaci prostriedok.

Pozor!Samotná metóda nemusí stačiť na odstránenie nálepky z odevu. Experimentujte s niekoľkými metódami, ako sa rýchlejšie a účinnejšie zbaviť nežiaducich výtlačkov.

Ako sa zbaviť zvyškov lepidla

Po odstránení nálepky môžu na oblečení zostať stopy lepidla. Použite tieto metódy na ich odstránenie:

  1. acetón alebo riedidlo;

  2. Alkohol, pleťové mlieko a iné výrobky na jeho báze;

  3. rastlinný olej.

Ak na vinylovej nálepke zostanú stopy, potrite miesto, kde bola nálepka nalepená, octom.

Ak chcete predísť poškodeniu trička alebo iného odevu, nastriekajte prípravok na jednu nenápadnú oblasť tkaniny a skontrolujte výsledky.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: