Ako si vybrať vzduchovú pištoľ

Moderné vzduchovky nie sú hračky, s ktorými sme sa hrali ako deti. Vzhľad, nerozoznateľný od vojenských zbraní, značná hmotnosť, výkonný výstrel – tieto parametre robia „vzduchovú pištoľ“ vynikajúcim nástrojom na sebaobranu, ako aj skvelý spôsob, ako diverzifikovať voľný čas počas dovolenky v prírode. Aby ste mohli správne nakúpiť – pochopte základné typy týchto zbraní a vyberte si vhodný model.

obsah

 1. Najlepší výrobcovia vzduchových zbraní
 2. Aké sú typy vzduchových zbraní
 3. Najlepší výber vzduchových zbraní
Výber vzduchovej pištole

Najlepší výrobcovia vzduchových zbraní. Ktorý si vybrať??

V súčasnosti sú v predaji rôzne pneumatické zbrane, počnúc kópiami čínskej výroby a končiac plnohodnotnými replikami pôvodných vojenských zbraní vyrábaných v rovnakých továrňach. Po výrobkoch uvedených značiek je dopyt:

 1. Umarex;
 2. Anix;
 3. Smersh;
 4. Gletcher;
 5. Borner;

Konštrukcia týchto pušiek sa vyznačuje jednoduchosťou a spoľahlivosťou, pričom si nevyžadujú veľkú údržbu a starostlivosť. Recenzie týchto alebo iných modelov sú prezentované na internete, existuje aj mnoho videorecenzií, ktoré demonštrujú zbraň v reálnom živote.

Aké typy vzduchových zbraní existujú?

Vzhľadom na to, že všetky vzduchovky sú replikami vojenských zbraní, nemá zmysel deliť vzduchovky na typy podľa ich vzhľadu (pištoľ, samopal, puška). Oveľa viac rozdielov v týchto „zbraniach“ z technického hľadiska.

Pružinové vzduchové pištole

Najjednoduchší typ zbrane. Po natiahnutí záveru sa v zásobníku vytvorí potrebný tlak, ktorý po stlačení spúšte uvoľní piest, ktorý umožní vystreliť náboj. Takéto pištole vyžadujú pred každým výstrelom naťahovanie spúšte a najvýraznejším príkladom takejto zbrane je „vzduchovka“, známa od sovietskych čias.

Výhody

 • Nízke náklady;
 • Nevyžadujú plynové fľaše;
 • Spoľahlivosť konštrukcie;
 • Slušná energia záberu;
 • Realistický pohľad;

Nevýhody

 • Nízka rýchlosť streľby;
 • Pred každým výstrelom musí byť závorník natiahnutý;
 • Menšia rýchlosť streľby;

Zakrivené pištole

Tento typ vzduchovej pištole využíva ako zdroj energie špeciálny valec s oxidom uhličitým. Oxid uhličitý je vynikajúci zdroj energie a na jeho vypálenie je potrebné minimálne množstvo. Výsledkom je kompaktná plynová fľaša s dlhou životnosťou. Okrem toho táto zbraň svojou funkčnosťou pripomína vojenskú – náboje sú uložené v zásobníku a jedno trhnutie záveru stačí na vykonanie série 10-12 výstrelov alebo vyprázdnenie zásobníka.

Výhody

 • Realistické;
 • Zdrojom energie je kompaktný valec s oxidom uhličitým;
 • Priestranný časopis;
 • Vysoká kinetická energia strely;
 • Rýchla streľba;

Nevýhody

 • Cesty;
 • Vyžadujú pravidelné čistenie a mazanie;

Najlepší výber vzduchových pištolí

kritériá výberu vzduchovej pištole

Bez ohľadu na to, ako konkrétna vzduchová pištoľ vyzerá, pri jej výbere treba zohľadniť niekoľko kritérií.

Konštrukcia hlavne pištole

Presnosť a dosah vzduchovej pištole závisí výlučne od konštrukcie hlavne. Z tohto hľadiska sa všetky vzduchové zbrane delia do dvoch pomyselných kategórií:

 1. Zbrane s mäkkou hlavňou. Hlaveň zbrane je valcovitá alebo kužeľovitá rúrka s hladkými, rovnými vnútornými stenami. Tento typ hlavne je ľahký a ľahko sa vyrába, ale má niekoľko nevýhod. Najmä rýchlosť a presnosť strely nemožno označiť za maximálnu;
 2. Rifľová zbraň je obdobou vojenskej zbrane. Pri výrobe je vnútro hlavne špeciálne ryhované, aby sa strela pri výstrele mohla otáčať. To má mimoriadne pozitívny vplyv na silu výstrelu, ako aj na jeho presnosť;

Typ munície

Prakticky všetky vzduchové zbrane strieľajú kompaktné strely, ktoré sa líšia vlastnosťami a štruktúrou použitých materiálov:

 1. Najbežnejším typom streliva sú kovové pozinkované guľôčky alebo ich medené náboje. Poskytujú vysokú rýchlosť streľby a nabíjania, ale nie sú vždy presné;
 2. Olovené guľôčky do vzduchových zbraní majú kónický tvar a sú presné. Jednou z nevýhod takýchto striel je ich silná deformácia, a tým aj ich likvidovateľnosť;

Množstvo energie z ústia hlavne

Faktor, ktorý priamo opisuje palebnú silu a priebojnosť zbrane.

 1. Modely s úsťovou energiou medzi 3 a 7.5 Joulov je v súčasnosti najobľúbenejší. Sú pomerne výkonné, presné a majú veľký dosah, ale nevyžadujú si žiadnu registráciu ani legalizáciu zo strany majiteľa. Ide o úsťovú energiu tradičných vzduchových zbraní, ako aj paintballových a vzduchových zbraní s asistenciou vzduchu;
 2. Zbrane s kinetickou energiou vyššou ako 7.5 Joulov sa podľa Slovenskách zákonov vzťahuje na lovecké a športové zbrane, a preto sa vyžaduje povinná registrácia. Modely nad 25 Joulov – registrácia, registrácia a licencie. Ide o výkonné pištole s dlhým dostrelom, ktoré dokážu spôsobiť vážne poškodenie.

V nasledujúcich článkoch vám naši odborníci poradia, ako si vybrať puškohľad na lov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: