Ako si vybrať najlepšie plastové okná do bytu a rodinného domu

Prvé plastové okná boli výsledkom experimentov s plastovými materiálmi v 50. rokoch v západnej Európe. Prišli k nám oveľa neskôr – prvé modely sa objavili až koncom osemdesiatych rokov. Moderné modely sú ďaleko od svojich predkov, ale ak sú vybrané, nainštalované a prevádzkované nesprávne, sotva môžu poskytnúť deklarovanú funkčnosť: prievan, teplotné rozdiely, zahmlievanie a iné „kúzla“ sa určite stanú najčastejšou vecou. Z tohto dôvodu odborníci určili približne 10 kritérií, ktorým treba venovať pozornosť pri výbere plastových okien.

obsah

 1. Najlepší výrobcovia plastových okien
 2. Ktorý profil plastového okna je lepší
 3. Parametre pre výber plastových okien
 4. Aké plastové okná si vybrať – rady odborníkov
 5. Koľko stoja plastové okná
Ako si vybrať plastové okná

Najlepší výrobcovia plastových okien. Ktorú spoločnosť si vybrať?

V súčasnosti vyrába plastové okná obrovské množstvo spoločností. Prednosť by mali dostať výrobky známych značiek, z ktorých mnohé sú priekopníkmi a pioniermi na trhu s plastovými oknami a pred 50 rokmi ich aj zaviedli do sériovej výroby:

 1. Rehau
 2. Veka
 3. KBE
 4. LG Chemistry

V katalógoch každého z vyššie uvedených výrobcov je obrovské množstvo modelov a pred uprednostnením jedného alebo druhého modelu by ste si mali prečítať hodnotenie a recenzie používateľov. A najdôležitejšia vec – mali by ste uprednostniť len tých výrobcov, ktorých výrobky sú certifikované v súlade so systémom kvality ISO9001. Iba takéto výrobky budú plne vyhovovať deklarovaným vlastnostiam a ušetria vás možných problémov počas prevádzky.

Ktorý profil pre plastové okná je lepší

Ktorý profil pre plastové okná je lepší

Kľúčovým prvkom všetkých bez výnimky je profil PVC. Vyrába sa do okenného rámu, a preto je funkčnosť celého systému za všetkých podmienok používania do značnej miery závislá od jeho kvality. Pri výbere plastových okien je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim vlastnostiam profilu.

Trieda profilu

parameter udávajúci hrúbku vonkajšej a vnútornej steny profilu, a tým aj izolačné vlastnosti. Hrúbku profilu nie je možné určiť vizuálne, informácie je potrebné získať z návodu na obsluhu konkrétneho okna.

 1. Izolačné sklo triedy A znamená vonkajšiu stenu s hrúbkou 2 mm.8 mm a vnútorná hĺbka rámu profilu je 2 mm.5 mm. optimálne na použitie v bytoch, súkromných domoch a chatách.
 2. Trieda B je tenšia – hrúbka vonkajšej steny je 2.5 mm, vnútorná strana – 2.0. Tento profil je lacnejší, ale jeho izolačné vlastnosti sú horšie.

používa sa najmä na zasklievanie garáží, prístavieb, obchodných priestorov a balkónov;

hĺbka rámu profilu

parameter vyjadrujúci hrúbku rámu okna. merané od najširšieho bodu vnútornej steny po najširší bod vonkajšej steny. Čím vyšší je tento parameter, tým lepšie zvukovo, vibračne a tepelne izolačné vlastnosti má konkrétny model okna.

 1. 58 mm je typická veľkosť a nevyslovený štandard pre všetkých výrobcov. Možno ho odporučiť na inštaláciu na všetkých miestach – v obytných aj verejných budovách – bez výnimky;
 2. Okná so širším rámom (približne 65-85 mm) sú určené na montáž v oblastiach s náročnými klimatickými podmienkami a trvalými zápornými teplotami;
 3. Najhlbší profil (cca 100-105 mm) je veľmi špecifický a je určený na inštaláciu v špecializovaných inštitúciách, ktoré kladú prísne kritériá na zvukovú a tepelnú izoláciu.

Parametre pre výber plastových okien

Konštrukcia plastových okien zahŕňa okrem profilu aj veľké množstvo zostáv a prvkov, ktorým je potrebné venovať maximálnu pozornosť.

Hrúbka izolačného skla

okno s dvojitým zasklením je akýmsi sendvičom z niekoľkých vrstiev skla, medzi ktorými je vzduchová vrstva bez spojenia s atmosférou. Závisí od hrúbky samotnej sklenenej tabule a od šírky dutiny. pomery: čím väčšia je vzduchová vrstva, tým lepšie zasklenie izoluje hluk a chráni pred výkyvmi teploty.

 1. Zasklenie s nízkou intenzitou (približne 14 až 25 mm) možno odporučiť pre altánky, garáže, komerčné pavilóny, prístavby;
 2. Na inštaláciu v domoch, bytoch a chatách je lepšie zvoliť zasklenie s hrúbkou 30 mm alebo viac.

Typ inštalovaného skla

Typ inštalovaného skla

Najjednoduchšie je obyčajné zasklenie. Stojí málo a spolu s funkciou celého izolačného skla poskytuje prijateľnú úroveň komfortu;

 1. Špeciálne sklá so striebornou vrstvou šetria teplo. dokonale udržujú teplo a umožňujú udržať teplotu v miestnosti o 2-3 stupne vyššiu v porovnaní s bežnými okuliarmi. Nižšia priepustnosť je cenou za tieto vlastnosti;
 2. Okná umiestnené v hlučných uliciach si vyžadujú špeciálne sklá so zvýšenými zvukovoizolačnými vlastnosťami – tzv. triplexové sklo. Okrem bežných vrstvených skiel existujú aj antivandalské vrstvené sklá. Nebojí sa mechanických vplyvov a dokáže odolať ostrému predmetu;
 3. Ak sú okná na slnečnej strane ulice, mali by sa uprednostniť tónované okná. Poskytujú ochranu pred nadmerným slnečným žiarením a pred zvedavými pohľadmi.

Počet komôr, ktorými je vybavené okno s dvojitým zasklením

počet komôr v okne s dvojitým zasklením

Komora je priestor medzi dvoma sklami. poskytuje ochranu pred cudzím hlukom a teplotným rozdielom.

 1. Jednokomorové okná s dvojitým zasklením nemajú žiadne osobitné zvukovoizolačné a tepelnoizolačné vlastnosti, a preto ich nemožno odporúčať pre obytné priestory. Sú určené na balkóny a lodžie, garáže a iné nebytové priestory;
 2. Okná s dvojitým zasklením so šírkou vzduchovej medzery 10-20 mm sú najlepšou voľbou pre rodinné domy a rodinné domy;
 3. trojité zasklenie zabezpečuje maximálnu zvukovú a tepelnú izoláciu, ale nie je vždy nevyhnutné. Môžu sa inštalovať na miestach s vysokou hladinou hluku, ako aj v severných oblastiach krajiny, kde nie sú zriedkavé silné mrazy.

Komory v profile a ich počet

Počet komôr v profile izolačného skla

Každý plastový profil má špeciálnu konštrukciu – skladá sa z niekoľkých oddelených vreciek, ktoré majú priamy vplyv na výkon okna, ako aj na tuhosť rámu.

 1. Trojkomorový profil je tichým štandardom a je vhodný pre väčšinu situácií a pre inštaláciu v tichých obytných oblastiach alebo na vidieku;
 2. Ak sú okná orientované na hlučnú ulicu, mali by sa uprednostniť okná s päťkomorovým profilom;
 3. nie každý potrebuje osemkomorový profil, ale ak bývate v blízkosti železnice alebo letiska, je to nevyhnutnosť.

otvárateľné krídla a ich počet

počet krídel
 1. Dvojité zasklenie s jedným krídlom – vynikajúca voľba pre kúpeľne, kuchyne a iné miestnosti, ktoré si vyžadujú takýto systém vetrania;
 2. Slepé plastové okná bez krídla sú vhodné len tam, kde je už zavedený premyslený systém vetrania;
 3. Krídlové okná s dvoma alebo viacerými spôsobmi otvárania sú vynikajúcou voľbou pre obytné miestnosti. Môžu byť úplne otvorené, otvorené na vetranie alebo ponechané s malou medzerou na mikroventiláciu.

aké plastové okná si vybrať – rady odborníkov

ako si vybrať plastové okná
 1. Na vidiecke chalupy alebo pokojné obytné oblasti úplne postačia klasické plastové okná s trojsklom, ktorých konštrukcia zabezpečuje možnosť otvárania v niekoľkých režimoch vetrania. V závislosti od miesta inštalácie si môžete vybrať štandardné alebo tónované sklo;
 2. Ak sa inštalácia vykonáva na hlučnom mieste alebo ak sú okná orientované na rušnú ulicu, mali by ste uprednostniť plastové okná s päťkomorovým profilom, vybavené trojsklom (ak nebývate na prízemí – zvýšená pevnosť). Konštrukcia krídel musí umožňovať mikroventiláciu aj úplné otvorenie;
 3. V kúpeľniach a kuchyniach, ako aj na iných miestach s núteným vetraním, úplne postačí okno s dvojitým zasklením z 58 mm hrubého profilu.

Koľko stoja plastové okná?

 1. Najlacnejšie sú plastové okná určené na montáž do nebytových priestorov – na balkóny, podkrovia, určené na zasklievanie lodžií. Ich cena je približne 6500 Euro za meter štvorcový;
 2. Okná určené na montáž do kúpeľní a kuchýň stoja približne 7000 Euro za meter štvorcový;
 3. Priestranné okná, ktoré sú určené na montáž do obývacích izieb, stoja približne 8 000 Euro;
 4. modely určené na inštaláciu vo vidieckych domoch sú najdrahšie. Ich cena sa môže pohybovať od 7-8 tisíc do 18-20 tisíc Euro za meter štvorcový.

V nasledujúcich článkoch vám naši odborníci prezradia, ako si vybrať správne žalúzie, tajomstvo výberu parapetu a osobitosti výberu profilu plastového okna.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: