Ako si vybrať WC misu

WC v dnešnom svete znamená tradičný spotrebič, ktorý je samozrejmosťou. O jeho funkčnosti, princípe fungovania, ako aj o alternatívach, ktoré možno v súčasnosti zakúpiť, si takmer nikto nemyslí, že len kým zariadenie nainštalované v domácnosti nezlyhá. Tu nastáva zložitá časť – pri putovaní medzi desiatkami rôznych zariadení roztrúsených po nákupnom centre si musíte vybrať najvhodnejšie zariadenie – z hľadiska vzhľadu aj funkčnosti. Pri výbere takéhoto zariadenia je potrebné venovať pozornosť niekoľkým kľúčovým bodom. O týchto budeme hovoriť.

Typy WC mís

obsah

 1. Spôsob inštalácie
 2. Typ splachovača
 3. Výber splachovacieho systému
 4. Ako naplniť nádrž
 5. Systém splachovania
 6. Materiál WC
 7. Ďalšie funkcie
 8. Najlepší výrobcovia sanitárnej keramiky
 9. Video o výbere WC panvice

Typy WC mís

Ešte nedávno sa nikto nezamýšľal nad takou otázkou, ako sú typy toaliet. Sortiment v obchodoch bol dosť obmedzený, a tak sa muselo kupovať to, čo bolo banálne na sklade. Postupom času sa však na našom trhu začala objavovať moderná európska sanitárna keramika, ktorá sa líši nielen funkčnosťou, ale aj vzhľadom. Všetky tieto vlastnosti treba zohľadniť aj pri výbere konkrétneho zariadenia.

Spôsob inštalácie

Spôsob inštalácie

V súčasnosti sú v predaji klasické modely záchodových mís určené na inštaláciu na podlahu aj ich závesné náprotivky. Tieto sa široko používajú v malých priestorových latrínach, pri inštalácii bežnej toalety, v ktorej je fyzicky nemožné. Konštrukcia takýchto zariadení zahŕňa samostatnú inštaláciu – iba umývadlo zostáva vonku, zatiaľ čo nádržka spolu s hlavným mechanizmom je namontovaná v stene.

Keď už hovoríme o potrebe šetriť miestom, nemožno nespomenúť toalety určené na rohovú inštaláciu. Namontované tieto zariadenia môžu byť skryté, ako závesné alebo otvorené, s externou vypúšťacou nádržou. Podobné zariadenia tiež umožňujú veľkú úsporu miesta a sú skvelým riešením aj pre malé latríny.

Tradičné toalety nie sú jediným riešením. Na trhu je k dispozícii niekoľko zásadne odlišných zariadení:

 1. Pisoáre;
 2. Bidety;
 3. Janovské misky;
 4. Zariadenia určené pre osoby so zdravotným postihnutím;
 5. Detské toalety;

Typ splachovača

Táto vlastnosť priamo ovplyvňuje nielen použiteľnosť konkrétneho zariadenia, ale aj pohodlie pri preprave a premiestňovaní zariadenia. Horizontálna nádržka je najpoužívanejším typom WC misy:

 1. Splachovacia nádržka, ktorá funguje ako nástenná jednotka oddelená od samotnej WC misy;
 2. Splachovacia nádržka v jednom kuse so splachovacou nádržkou WC;

Prvé zariadenia sú skladacie, a preto poskytujú ďalšie pohodlie pri preprave. Na druhej strane sú väčšie a objemnejšie, ale nehrozí riziko netesnosti alebo chybnej inštalácie;

Výber splachovacieho systému

V závislosti od použitého odvodňovacieho systému možno všetky v súčasnosti komerčne dostupné zariadenia rozdeliť na dva základné typy:

 1. Toalety s tradičným pákovým splachovacím systémom, ktorého hlavnými prvkami sú pákový mechanizmus a objemový plavák, ktorý uzatvára vodu, keď je nádržka plná. Jedinou výhodou takýchto systémov je ich lacnosť, ale nevýhod je veľa. Sú objemné, často zlyhávajú a začínajú pretekať a aby ste sa dostali k mechanizmu, musíte demontovať veko nádržky;
 2. Moderné modely ovládané tlačidlami majú všetky tieto nevýhody. WC nádržka má všetky tieto nevýhody, ale moderné bidety s tlačidlom už nie sú chybné. Na tento účel sa splachovacia doska buď rozdelí na dve časti, alebo sa dodáva mechanizmus s dvojitým zatláčaním.

Spôsob plnenia cisterny

Plnenie nádržky na WC

V súčasnosti sú obľúbené dva základné operačné algoritmy:

 1. plnenie nádržky otvorom v hornej časti zariadenia. Keď sa nádrž naplní, plavák upevní špeciálny ventil, ktorý uzavrie prívodný kanál vody;
 2. Plnenie zdola. Najmodernejší dizajn tohto dizajnového prvku využíva svoje prednosti, pretože je absolútne tichý;

preplachovací systém

Všetky komerčne dostupné zariadenia môžu byť vybavené jedným z nasledujúcich splachovacích systémov:

 1. Vertikálne zapustenie. Predpokladá vertikálnu inštaláciu kanalizačného potrubia, a preto sa najčastejšie používa v súkromných domoch;
 2. Horizontálny výtok. V bytových domoch s viacerými rodinami sa osvedčil splachovací systém. Množstvo horizontálnych splachovacích potrubí je pripojených k jednému spoločnému potrubiu;
 3. Šikmý odtok. Zastaraný systém, ktorý sa nachádza len v starších bytových domoch. Konštrukcia je podobná horizontálnej nádrži, jediným rozdielom je usporiadanie potrubia;

Materiál WC

Materiál WC misy

Dlhý čas sa toalety vyrábali z liatiny. Napriek svojej odolnosti tento materiál nezniesol kritiku a po zdokonalení výrobného procesu bol rýchlo nahradený. Porcelán má niekoľko kľúčových výhod:

 1. vysoká odolnosť;
 2. Odolnosť voči mechanickému poškodeniu;
 3. Estetický vzhľad a rozmanitosť farieb a odtieňov;
 4. Nepohlcujú pachy;
 5. Dlhá životnosť;

Jeho súčasným ekvivalentom je kamenina. Napriek nízkej trvanlivosti, vysokej pórovitosti a nízkej mechanickej pevnosti je tento materiál veľmi žiadaný vďaka svojej nízkej cene. Okrem toho je keramika potiahnutá niekoľkými vrstvami glazúry oveľa funkčnejšia a prakticky rovnako kvalitná ako porcelán.

Vyššie uvedené materiály sú najobľúbenejšie, ale experimentovanie sa ani na chvíľu nezastaví. V katalógoch mnohých výrobcov nájdete toalety z ocele, chrómu, medi a mosadze, ako aj pozlátené a postriebrené modely. Takéto topánky sú veľmi úzko špecializované produkty a ich nákup je odôvodnený výlučne ich postavením a vzhľadom.

Materiál topánok

Dlhý čas sa WC vyrábali z liatiny. Napriek svojej pevnosti materiál nezniesol kritiku a po zdokonalení výrobného procesu bol rýchlo nahradený. Porcelán má niekoľko kľúčových výhod:

 1. Vysoká odolnosť;
 2. odolnosť voči mechanickému namáhaniu;
 3. Estetický vzhľad a rozmanitosť farieb a odtieňov;
 4. Neabsorbuje;
 5. Dlhá životnosť;

V súčasnosti je jeho pôvodnou obdobou keramika. Napriek horším vlastnostiam, vysokej pórovitosti a nízkej mechanickej odolnosti je tento materiál veľmi žiadaný pre svoju nízku cenu. Okrem toho sa hlinený riad pokrytý niekoľkými vrstvami glazúry stáva oveľa funkčnejším a je takmer rovnako dobrý ako porcelán.

Vyššie uvedené materiály sú najobľúbenejšie, ale experimentovanie nikdy nekončí. V katalógoch mnohých výrobcov nájdete toalety z ocele, chrómu, medi a mosadze, ako aj pozlátené a postriebrené modely. Takéto jednotky sú veľmi špecifické zariadenia a ich kúpa je odôvodnená výlučne postavením a vzhľadom takéhoto zariadenia.

Ďalšie funkcie

Tu treba zdôrazniť niekoľko funkcií, ktoré nie sú prítomné vo všetkých jednotkách, ale majú priamy vplyv na funkčnosť:

 1. mikrolift;
 2. Funkcia proti rozstreku;
 3. Hygienický náter proti špine;
 4. Dvojrežimové splachovanie;

Tieto a mnohé ďalšie vlastnosti majú priamy vplyv nielen na funkčnosť, ale aj na konečnú cenu zariadenia.

Najlepší výrobcovia sanitárnej keramiky

Rovnako ako pri iných armatúrach, aj pri kúpe sanitárnej keramiky ide predovšetkým o výber výrobkov známych značiek, ktoré sa rokmi osvedčili:

 1. Jika (Česká republika);
 2. Svedbergs (Švédsko)
 3. Ido (Fínsko);

Pred uprednostnením konkrétneho modelu akéhokoľvek výrobcu je potrebné preštudovať technické vlastnosti konkrétneho modelu, ako aj prečítať si spätnú väzbu skutočných zákazníkov, ktorí toaletu používajú už nejaký čas a ktorí zdôrazňujú výhody aj nevýhody toho či onoho modelu.

V nasledujúcich článkoch vám naši odborníci prezradia, ako si vybrať správny vodomer a aké sú tajomstvá výberu kuchynského drezu.

Video o výbere záchodovej misy

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: