Ako si vybrať herný notebook

Notebooky sú na hranie hier zle prispôsobený typ počítača. Je to spôsobené osobitosťami relatívnej polohy obrazovky a klávesnice, vysokou zložitosťou (a často nemožnosťou) aktualizácie, nízkym výkonom chladiaceho systému a množstvom ďalších faktorov. Napriek tomu sa mnohí ľudia rozhodujú pre herné notebooky vďaka ich prenosnosti a kompaktným rozmerom.

Obsah

 1. Ako si vybrať herný notebook: parametre, ktorým treba venovať pozornosť
 2. Parametre zobrazenia
 3. Možnosti grafickej karty
 4. Parametre procesora
 5. Množstvo pamäte RAM
 6. Ostatné parametre

Ako si vybrať dobrý herný notebook: parametre, ktorým treba venovať pozornosť

Ako si vybrať herný notebook

Herný notebook vyžaduje vysoký výkon, najmä pokiaľ ide o spracovanie grafiky. Zoznam funkcií, na ktoré si treba dať pozor, je nasledujúci:

 1. Rozlíšenie obrazovky;
 2. Parametre grafickej karty;
 3. Výkon procesora;
 4. Kapacita pamäte RAM.

Toto sú základné parametre, ktoré musíte zohľadniť pri výbere herného notebooku. Môžete tiež posúdiť pohodlie klávesnice a touchpadu, kvalitu chladiaceho systému a špeciálne funkcie pre hráčov.

Parametre obrazovky herného notebooku

Parametre zobrazenia

Rozlíšenie obrazovky určuje plynulosť zobrazenia, počet prvkov v obraze a možnosť hrania moderných hier – mnohé z nich sa na menšej obrazovke jednoducho „nehrajú“. Okrem toho nepriamo určuje snímkovú frekvenciu.

Optimálne rozlíšenie obrazovky pre herné notebooky – F

  l HD (1920 × 1080 pixelov). Pri menšej hodnote tohto parametra nebude obraz vyzerať príliš krásne, pri väčšej – zvýši sa zaťaženie grafickej karty, čo pri nedostatočne fungujúcom chladiacom systéme povedie k prehriatiu a v každom prípade spôsobí intenzívne vybíjanie batérie.

  Štandardné nastavenie uhlopriečky obrazovky moderných herných notebookov je 17.3 palce. Zariadenia s menšími displejmi môžu byť nepohodlné na hranie a väčšie displeje môžu byť nepohodlné na prepravu. Ak zároveň neplánujete notebook vynášať z domu, môžete si zaobstarať model s 21-palcovou obrazovkou a rozlíšením vyšším ako F

   l HD.

   Parametre grafickej karty

   Parametre grafickej karty

   Grafické karty sú hlavným kameňom úrazu pre výrobcov moderných herných notebookov. Špeciálne „mobilné“ grafické akcelerátory majú veľmi nízky výkon, ktorý určite nestačí na vykreslenie bohatých detailov obrazu. Výkonné grafické karty si vyžadujú výrazne zvýšený systém chladenia a vedú aj k zvýšenej spotrebe energie.

   Preto sa drvivá väčšina herných notebookov strednej triedy nedodáva s výkonnou grafickou kartou. To umožňuje výrobcom optimalizovať chladenie, aby sa zabránilo prehriatiu čipov. Vlajkové herné notebooky sú vybavené grafickou kartou blízkou stolnému počítaču (a niekedy aj skutočnou stolnou kartou – napríklad NVIDIA GeForce GTX 980 v MSI GT80 2QE Titan S)

  • , ktorý na Slovenskom trhu stojí približne 400 tisíc Euro).

   Ak teda hľadáte herný notebook za rozumnú cenu, budete musieť zabudnúť na skutočne výkonné grafické karty. Ak chcete výkonnú grafickú kartu, budete musieť minúť viac peňazí, než očakávate.

   Napriek tomu pre pohodlný prechod väčšiny moderných hier nie je potrebná špičková grafická karta. Takéto projekty možno spustiť na grafickom akcelerátore s 2 GB video pamäte. Obnovovacia frekvencia alebo hĺbka detailov môže byť podstatne nižšia ako v prípade špičkovej alebo stolovej konfigurácie.

   Všeobecne platí, že 2 GB je minimálna požadovaná veľkosť video pamäte pre herný notebook. Nemá zmysel kupovať menej ako to. Viac je možné (a potrebné), ale malo by sa počítať predovšetkým s rozpočtom.

   Parametre procesora notebooku

   Parametre procesora

   Zatiaľ čo grafická karta je zodpovedná za vizuálnu stránku hry, procesor je zodpovedný za „neviditeľné prvky“, ako je umelá inteligencia, podrobné fyzikálne modelovanie a formovanie prvkov prostredia a virtuálneho prostredia. V dôsledku toho by mal byť aj dostatočne produktívny.

   Optimálne procesory pre moderné herné notebooky – Intel Core i5 alebo i7 štvrtej (Haswell) alebo vyššej generácie. Takéto čipy poskytujú nižšiu spotrebu tepla a energie pri zachovaní výkonu.

   Procesory AMD by ste mali používať len vtedy, ak máte veľmi obmedzený rozpočet na herné notebooky. Nie sú tak produktívne, energeticky účinné a „cool“ ako čipy Intel, ale sú lacnejšie.

   Kapacita pamäte RAM

   Kapacita pamäte RAM je dôležitá aj pre spustenie hier náročných na zdroje (a to sú takmer všetky moderné projekty). Ísť do extrému a kúpiť si ASUS ROG G752VY-GC337T, ktorý stojí necelých 250 tisíc Euro, ale je vybavený 32 GB RAM, nie je správna cesta.

   Pre väčšinu moderných hier stačí 8 GB pamäte RAM. Hovoríme o notebooku, ktorý však nie je vhodný na spustenie akýchkoľvek projektov v maximálnej kvalite a priori – hrozí prehriatie vnútorných komponentov. Ak chceš najlepší herný zážitok, postačí ti zariadenie so 16 GB pamäte RAM.

   Ďalšie nastavenia, ktoré treba zvážiť pri rozhodovaní o kúpe herného notebooku

   Ostatné parametre

   Pri výbere herného notebooku je potrebné zvážiť aj niekoľko ďalších vecí:

   1. Kapacita pevného disku. Vzhľadom na náročnosť moderných hier na zdroje má sotva zmysel kupovať notebook s HDD menším ako 500 GB. Najlepšia konfigurácia: 128-256 GB SSD na spustenie OS a 0.75-1.5TB pevný disk na inštaláciu hier;
   2. Použiteľnosť klávesnice a touchpadu. Je to dôležité, pretože práve prostredníctvom týchto ovládačov komunikujete s hrou. Mechanické klávesnice sú často najlepšie na hranie hier, ale notebooky s nimi sú zriedkavé a drahé (ako napríklad MSI GT80 2QE Titan S vyššie)
   3. ). Pri kúpe notebooku sa oplatí zhodnotiť, ako sa vaše ruky opierajú o klávesy a akú veľkú časť prstov máte na klávesnici;
   4. Chladiaci systém. Herné notebooky sú vďaka vysokému výkonu svojich komponentov pomerne horúce, najmä v moderných projektoch. Preto je kvalita chladiaceho systému veľmi dôležitá;

   Špeciálne funkcie pre hráčov – ďalšie klávesy na klávesnici, podsvietenie aktívnych klávesov, interaktívne displeje na touchpade – to všetko spríjemňuje hranie.

   Zhrnutie

   Vzhľadom na vysokú cenu herných notebookov je potrebné vyberať ich zodpovedne. Odporúčame zakúpiť konfigurácie, ktoré nielenže spĺňajú, ale aj prevyšujú vaše súčasné potreby, aby ste v budúcnosti mohli na svojom zariadení spúšťať aktuálne hry.

   !

   V nasledujúcich článkoch vám naši odborníci poradia, ako si vybrať náhlavnú súpravu pre notebook, tajomstvá výberu pamäte RAM pre notebook, hlavné kritériá výberu spoľahlivej tašky na notebook a kompletný návod na výber operačného systému pre notebook.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: