Sauna a Hammam: Čo je iné?

V akejkoľvek kultúre sú ich recepty na čistenie a udržiavanie krásy. V škandinávskych krajinách je teda fínska sauna av Turecku – hammam. Napriek tomu, že obaja aj iné postupy sa vykonávajú pod vplyvom páru, určitý rozdiel v teplotnom pozadí, úroveň vlhkosti a zásady stavby medzi nimi stále majú.

Zvláštnosť

Sauna

Sauna je známa ako fínska kúpeľ, je prítomná v takmer každom škandinávskom dome, verejnej inštitúcii a hotela. Sauny sú v mnohých športových zariadeniach, klinikách a rastlinách. Sú rozlíšené horúce, ale so suchou parou. Teplota zahrievania v parnej miestnosti sa môže dosiahnuť až 140 stupňov, zatiaľ čo úroveň vlhkosti nepresahuje 15%. Takáto kombinácia robí vzduch v interiéri ľahko. V priemere sa teplota udržiava na 60-70 stupňoch, čo umožňuje inštalovať saunu v každej chate a dokonca aj v byte.

Princíp fungovania sauny je pomerne jednoduchý – oheň v peci zahreje kamene, dávajú výsledné teplo vo vnútri páru, takže ohrev vzduchu sa zahrieva na požadovanú teplotu. Sauny sú vybavené komínmi, ktoré vám umožňujú bezpečne stiahnuť parnú parnú parnú.

Po dosiahnutí požadovanej úrovne vykurovania sa návštevníci sauny nachádzajú na lavičkách a čas od času nalial horúcu vodu do ohniska, aby ste získali novú časť pary. Mnohí sa pridávajú k jej éterickým olejom, zlepšujúcu prácu ľudského dýchacieho systému. Predohrevený vzduch spôsobuje intenzívny priestor potu – tento princíp je základom celého procesu kúpeľa.

Najčastejšie po parných návštevníkoch si studenú sprchu buď ponorte v ľadovej vode (bazén alebo dokonca otvor) – teda telo sa ochladí na normálne teploty.

Nie tak dávno, infračervené sauny sa stali populárnymi. Vykurovanie vzduchových hmotností v nich sa vyskytuje na úkor IR žiaričov, namontovaných v stenách a stropoch miestnosti.

Hammam

Zásada fungovania tureckého hammamu je v mnohých smeroch odlišná od tradičnej sauny, ale nebránilo mu, aby získal obrovský počet fanúšikov. Popularita tohto kúpeľa je vysvetlená inherentná východná chuť a špecifický vplyv na životne dôležité orgány a ľudské systémy.

Teplota v tureckom hammame sa líši od 32 do 52 stupňov a vlhkosť drží na značke 90-95%. Strop v takom kúpeli zostáva v pohode – to umožňuje pár sa usadiť a kondenzovať na jeho povrchu.

Hammam v klasickej technike zahŕňa niekoľko izieb, ktoré sú konvenčne rozdelené na technické a priamo kúpele. Zariadenie sa nachádza v úžitkovej jednotke a tvorba horúceho páru, odtiaľ sa podáva v kúpeľňových hál. V minulosti sa para pohybovala vriacou vodu vo veľkom kotle, v našom dni dali parný generátor.

Páry spôsobuje jednotné otepľovanie stien, ako aj pohlavie a postele. Kvôli tomuto dopadu je jednotné otepľovanie kostí, svalov a kĺbov.

Kúpeľová časť obsahuje tri izby, každý z nich má svoj účel. V blízkosti vstupu je pohodlná šatňa, teplota v ňom je udržiavaná do 32-35 stupňov. Konštrukcia poskytuje sprchovú inštaláciu, aby používatelia mohli umyť potenie a znečistenie.

Ďalej sa dodáva priamo na parný kúpeľ, tu je úroveň zahrievania vyššia – 42-55 stupňov. V priestranných hammamoch sú priestory dodatočne poskytnuté; na vôli sa teplota môže zvýšiť na 65-85 stupňov, ale podmienky sú skôr výnimkou ako pravidlo.

Vysokoškolský vzduch sa vstrekne do parnej miestnosti, takže para sa cíti fyzicky. Okrem toho môže byť vzduch dodatočne voňavý – umožňuje spočívajúci úplne relaxovať.

Tretia zóna v Hammam je relaxová zóna, môžete plne relaxovať a relaxovať po postupoch, piť šálku bylinného čaju a chatovať s príbuznými a blízkymi.

Porovnávacie charakteristiky

Hlavný rozdiel medzi fínskou kúpeľou a hammamom je, že naznačujú rôzne úrovne vykurovania a vlhkosti. V sauny sa vzduchové hmotnosti zahrejú na 100 alebo viac stupňov s vlhkosťou najviac 15%. V Hammam je mikroklíma úplne odlišný – teplota nepresahuje 45 stupňov a vlhkosť dosahuje 95%.

Užívatelia poznamenali, že napriek vyhrievanému vzduchu, v saune je ľahké zostať, zatiaľ čo vysoká vlhkosť Hammamu je príliš ťažká pre ľudí s problémami kardiovaskulárnych a endokrinných systémov.

Fínska kúpeľ z vnútra je lemovaná zalesneným materiálom, Hamam je tehlová štruktúra, ktorá je vo vnútri kameňa.

Aby sa dosiahla požadovaná úroveň vykurovania, je v saune inštalovaná špeciálna rúra priamo v parnej miestnosti. Vytvorí sa okolo neho kovový kryt, ktorý sa nachádza na určitej vzdialenosti od nej – Hmotnosť horúceho vzduchu preniká z podlahy do tvarovanej medzery, prechádza v blízkosti horúcej pece, stúpa a rozbieha cez pár. Vďaka tejto budove, kúrenie miestnosti zaberá veľmi málo času.

Princíp distribúcie tepla v Hammam je trochu iný. Tu je nainštalovaný špeciálne vybavenie – generátor, ktorý je zodpovedný za rozvoj pary. V parnej miestnosti sa podáva pod rozsiahlym systémom rúrok, ktorý a zahriať hammam.

Takýto generátor je v skutočnosti veľký chan, kde sa udržiava vriaca voda. Párová teplota dosahuje 100 stupňov, samotná para je nasýtená vlhkosťou a regálmi na dne.

Čo si môžete vybrať, čo je lepšie?

Výber medzi mäkkým hammamom a horúcou saunou je potrebné pokračovať výlučne z osobných preferencií, blahobytu a iných subjektívnych faktorov. Niektorí ľudia, obzvlášť starobné, sú dosť zle tolerované horúcim vzduchom, preto mikroklumatické charakteristiky uprednostňujú viac jemného hammamu. Mnohí používatelia, naopak, v duši tepla, takže uprednostňujú fínsku kúpeľňu.

Sauna vyhovuje ľuďom bez patológií srdca. Faktom je, že horúci vzduch je ťažké dýchať aj napriek tomu, že v ňom je malá voda a veľa kyslíka. Keď sa vykurovanie vzduchových hmotností v miestnosti presiahne značku 36,6 stupňov v tele akejkoľvek osoby začína intenzívne produkovať pot. V podmienkach nízkej vlhkosti sa rýchlo odparuje z povrchu kože.

Fínsky kúpeľ bude najlepším riešením pre:

 • Používatelia, ktorí odporučili pobyt vo vlhkom prostredí;
 • Tí, ktorí uprednostňujú mäkký tepelný vplyv na telo;
 • odstránenie nervového stresu, stresu a depresívnych štátov;
 • výstup trosky a toxíny z tkanív;
 • zníženie prejavov únavy;
 • Tréningové hormonálne pozadie a práca vegetatívneho systému;
 • zvýšiť imunitu;
 • Liečba bronchopulmonálnych ochorení, patológií močových orgánov a kostného svalového systému.

V Hammam sa vlhkosť zvýši, a má nehnuteľnosť kondenzovaná na koži, čo je dôvod, prečo je potenie v týchto kúpeľoch minimálne, a mokré telo nie je nič viac než dôsledkom školstva kondenzátu. Epidermis a vlasy počas postupu nie sú ohromení, takže takýto vplyv sa považuje za priaznivejší pre choroby a kožných kože. V podobnej saune, póry sa otvárajú oveľa rýchlejšie ako vo fínskej kúpeli, preto sú hammamy účinnejšie z hľadiska kozmetiky.

Hammam je nevyhnutný pre:

 • ventilátory soláriových a kúpeľných postupov;
 • obnovenie srdca a krvných ciev;
 • Jednotné zahrievanie kĺbov, väzov a svalov;
 • Zbavenie stresových štátov;
 • Terapia ochorenia nosofarynses a orvi;
 • Zrýchlenie metabolizmu;
 • Všeobecná omladzovanie tela.

Samostatná ochrana si zaslúži tému chudnutie. Ak chcete začať, poznamenávame sa, že sa zbaviť nenávistných kilogramov s použitím jedného kúpeľa sám, či už je to hammam alebo spoločná sauna, nebude to fungovať. Samozrejme, oba typy postupov môžu pomôcť obnoviť nadmernú telesnú hmotnosť, ale vo veľmi blízkej budúcnosti sa vráti – ihneď po obnove objemu tekutiny v tele. Avšak, ak je vaša úloha kúpiť dobre udržiavaná a krásna výhľad, je lepšie uprednostniť Hammam. Je obzvlášť účinný v boji proti kožným ochoreniam, jeho peelingu a oranžovej kôry.

Kvôli zrýchlenému metabolizmu sa podkožná vrstva tukovej vrstvy štiepi oveľa rýchlejšie, vďaka expanzii pórov z tkanív, škodlivých toxínov, ako aj trosky a prebytočnej kvapaliny.

  Jednoznačný názor na to, čo je vhodnejšie po intenzívnom tréningu – hammam alebo sauna, nie. Zostať v fínskej kúpeli zrýchľuje kyselinu mliečnu akumulovanú vo svalovom tkanive, účinne eliminuje bolestivé pocity. Obvykle sa tréneri odporúčajú po horúcej saune urobiť malý úsek – to umožňuje maximalizovať svaly čo najviac.

  Turecký hammam po športe pomáha relaxovať, rovnako ako obnoviť sily vynaložené, normalizovať dýchanie, vytvorte prácu mazových žliaz a vyčistite kožu. Možno navštíviť pred a po športe.

  Avšak, bez ohľadu na to, aké významné rozdiely medzi saunou a hammamom je hodnota len jedna vec – a druhý pár prispievajú k zlepšeniu zdravia a prispievajú k prevencii mnohých patologických podmienok.

  O základných rozdieloch sauny a hammamu.

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: