14 najlepších výrobcov zapaľovacích sviečok

*Odborný posudok najlepšieho. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Konzultácia s odborníkom pred kúpou.

Zapaľovacie sviečky sú kľúčové komponenty benzínových spaľovacích motorov. sú určené na zapaľovanie palivovej zmesi v spaľovacích komorách (valcoch) a priamo ovplyvňujú účinnosť hlavného motora vozidla. Netreba pripomínať, že výskyt akejkoľvek poruchy (či už tvorba karbónových usadenín na elektróde alebo zväčšenie medzery medzi jadrom a bočným kontaktom) môže spôsobiť vypnutie jedného alebo viacerých valcov motora alebo vozidlo vôbec nenaštartuje?

V súčasnosti existuje mnoho druhov zapaľovacích sviečok a ich výrobou sa zaoberá množstvo veľkých a špecializovaných spoločností. Rozhodnúť sa v takejto situácii nie je jednoduché a ani od interných poradcov obchodu nemožno očakávať primeranú pomoc. Tím Expertology pochopil obavy používateľov, uskutočnil vlastný výskum v tomto segmente a na základe hodnotenia tisícov používateľov a kompetentných odborníkov v tejto oblasti zostavil rebríček 14 najlepších výrobcov zapaľovacích sviečok. Všetci nominovaní v rebríčku sú rozdelení do geografických kategórií a sú skutočnými lídrami vo svojom konkurenčnom okruhu.

Ako si vybrať zapaľovacie sviečky

Výber zapaľovacích sviečok je založený na určení dvoch kľúčových vlastností: počtu elektród a materiálu.

Z hľadiska prvého kritéria sa všetky zapaľovacie sviečky delia na:

 1. jednoelektródové– klasická verzia, v ktorej je izolačné keramické teleso vybavené kovovou šálkou s jednou bočnou elektródou (v štandardnej verzii s prierezom 2,5 milimetra). Iskra sa v tomto prípade získava interakciou vyššie opísanej elektródy s centrálnou elektródou mierne vyčnievajúcou mimo tela. Výhodou tejto konštrukcie je jednoduchosť a nízka cena konečného výrobku, ale trvanlivosť je ešte veľmi potrebná.
 2. viac elektród– zapaľovacie sviečky s dvoma alebo viacerými bočnými elektródami, ktoré majú vlastnú geometriu konštrukcie pracovnej časti a usporiadanie vzájomne pôsobiacich prvkov. Napriek ich vysokej cene je jednou z ich hlavných výhod odolnosť – je v nich veľa bočných elektród a tie sa opotrebúvajú jedna po druhej. Hlavná nevýhoda spočíva v ťažkostiach so zapálením zmesi, pretože zóna iskry je značne obmedzená… prítomnosťou niekoľkých bočných elektród, ktoré pohlcujú časť vytvoreného výboja (preto je dôležité sledovať medzery medzi jadrom a kontaktmi, aby sa zabránilo oslabeniu výboja).

Existujú tri typy zátok z hľadiska materiálov použitých pri ich výrobe:

 1. niklové elektródy– najprimitívnejšie, najlacnejšie a najspoľahlivejšie zapaľovacie sviečky pre automobily v širokom spotrebiteľskom segmente. Stredová elektródová tyč je vyrobená z niklu, ktorý je veľmi odolný voči teplotám a je kaliteľný. Kvalita záblesku je však kvôli väčšiemu priemeru (2,5 milimetra) veľmi dobrá.
 2. platina– Zapaľovacie sviečky, ktoré sa na široký spotrebiteľský trh dostali priamo z automobilového priemyslu. Vďaka menšiemu priemeru stredovej elektródy (1,1 milimetra) vytvárajú silnejšiu iskru, ktorá následne vyvoláva objemový záblesk. Platinové sviečky majú tiež oveľa dlhšiu životnosť, čo vyrovnáva vysokú cenu súpravy.
 3. iridium– Technicky najpokročilejšie zapaľovacie sviečky so štandardným priemerom elektród menším ako 0,4 milimetra. S najvyššou tepelnou odolnosťou, poskytuje najobjemnejšiu iskru a aktívne prechádza úpravami všetkého druhu na ďalšie zlepšenie výkonu.

Ktorá zapaľovacia sviečka je lepšia: platinová alebo iridiová?

Hoci iridiové sviečky boli vyvinuté neskôr ako platinové a v skutočnosti sú etalónom pre sviečky v tomto segmente, na internete sa stále diskutuje o tom, ktorá z nich je najlepšia. Aby sme túto otázku raz a navždy uzavreli, zostavili sme vizuálnu porovnávaciu tabuľku, kde sme uviedli všetky výhody a nevýhody platinových a irídiových zapaľovacích sviečok – zvyšok je už len na vás.

Typ zástrčky

Výhody

Nevýhody

Platinum

+ Životnosť až 50 000 kilometrov

+ Lacnejšie ako iridiové ekvivalenty

+ Vysoká odolnosť voči tepelnej korózii

– Objem iskry je rádovo menší ako pri iridiových zapaľovacích sviečkach

– Platinové pokovovanie má tendenciu sa časom z kovu odlupovať

Iridium

+ Absolútna odolnosť voči koróznym procesom

+ Až 100 000 kilometrov na jednu súpravu

+ Objemná iskra, ktorá zabezpečuje rovnomerné zapálenie paliva v celej spaľovacej komore

+ Vysoký bod topenia

– Vysoká cena

Rebríček najlepších výrobcov zapaľovacích sviečok

NomináciaUmiestnenienázov výrobkuHodnotenie
Najlepší európski výrobcovia zapaľovacích sviečok1Bosch4.9
2Beru4.8
3Finwhale4.8
4riziko4.7
5Valeo4.7
6SCT4.6
7Eyquem4.5
Najlepší japonskí výrobcovia zapaľovacích sviečok1Denso4.9
2NGK4.8
3HKT4.7
Najlepší americkí výrobcovia zapaľovacích sviečok1Šampión4.9
2Auto
 • te
 • 4.8
  3ACDelco4.7
  Najlepší domáci výrobca zapaľovacích sviečok1Engelsova továreň4.4

  Najlepší európski výrobcovia zapaľovacích sviečok

  osch

  Hodnotenie: 4.9

  BOSCH

  Čestným lídrom rebríčka je svetoznáma spoločnosť Bosch Corporation, ktorá sa zaoberá výrobou zapaľovacích sviečok pre benzínové motory automobilov, motorových vozidiel a dokonca aj záhradného náradia. Najdôležitejším rozdielom medzi touto spoločnosťou a ostatnými je dodržiavanie tradície, konkrétne neustále dodržiavanie geometrických proporcií izolátora a elektródovej časti. Existuje však aj priestor na jemné vylepšenia, ako je zmena koncentrácie elektródových materiálov (bočných aj centrálnych), pridanie legujúcich zložiek a hra s relatívnou polohou kontaktov voči sebe.

  Súdiac podľa recenzií spotrebiteľov a toho, čo môžeme vidieť v katalógoch, väčšina zapaľovacích sviečok Bosch patrí do rozpočtového segmentu. A čo je najdôležitejšie, koncentrácia falzifikátov je tu oveľa menšia ako u iných známych výrobcov. Ako jedného z predstaviteľov tohto radu možno uviesť iridiovú zapaľovaciu sviečku Bosch FR7LDC+, ktorá má životnosť 100 tisíc kilometrov. Okrem toho má výrazný vplyv na zvýšenie výkonu a zároveň znižuje spotrebu paliva (minimalizujú sa straty nespálenej časti zmesi).

  eru

  Hodnotenie: 4.8

  BERU

  O krok za lídrom je nemecká spoločnosť Beru, ktorá rada experimentuje s geometriou zapaľovacích sviečok takmer rovnako ako japonská Denso alebo americká Auto

 • te. Ruskí spotrebitelia si ho obľúbili pre veľký výber vhodného tovaru, vyvážené ceny a faktor novosti, ktorý má pozitívny vplyv na výkonnosť.

  Spoločnosť Beru sa pri výskume snaží vyrovnať nedostatky motorov z hľadiska ich výkonu, či už sú spôsobené chybnými technickými riešeniami alebo postupným opotrebovaním hlavných komponentov. Podľa nášho názoru je to najlepší prístup, vďaka ktorému sa na trh dostal veľmi zaujímavý produkt. Napríklad mimoriadne populárna štvorelektródová sviečka

   TRA-X79 s asymetrickým usporiadaním párových kontaktov vzhľadom na spoločné jadro. Geometria aplikácie je obnovená s cieľom zlepšiť stabilitu pri nízkom napätí posunutím dvoch elektród bližšie k stredu prvku. Tým sa znižuje prierazný odpor a kompenzuje sa aj jeho nedostatočný výkon. Ako sa ukázalo, v sortimente Beru je veľa takýchto príkladov..

   Finwhale

   Hodnotenie: 4.8

   FINWHALE

   Bronzovú medailu v európskej súťaži získala najznámejšia spoločnosť Finwhale – najväčší dodávateľ spotrebného materiálu pre domáce automobily. Viac ako samotní spotrebitelia milujú zástrčky od tejto spoločnosti zamestnanci servisných stredísk, ktorí ich odporúčajú umiestniť pod kapoty nielen automobilov VAZ, ale aj mnohých iných lacných automobilov v Rusku.

   Podľa odborníkov je hlavnou konkurenčnou výhodou sviečok Finwhale ich nízka cena a vysoká rozšírenosť na trhu spolu s nízkou mierou falšovania. Maximálna životnosť platinových vzoriek (irídiové sa na trhu neobjavujú často) je 80 tisíc kilometrov, ale vo všeobecnosti nie je tento údaj veľmi rovnomerný. Najobľúbenejšie zapaľovacie sviečky sú F508 a F706, pretože sú vhodné na montáž do modelov VAZ od 2106 do 2110. Výkon je v poriadku, žiadne vážne sťažnosti a cena sa zdá byť oveľa logickejšia ako prémiové modely napríklad od..
   isk alebo NGK.

   isk

   Hodnotenie: 4.7

   </div><p>ISK“ src=“/wp-content/uploads/2023/08/35916666196251-2714.jpg“ height=“200″ title=“<br />ISK“></p><p>Česká spoločnosť <br />isk sa umiestnil na štvrtom mieste v rebríčku, pričom je nominálnym lídrom v európskom trhovom segmente z hľadiska výkonnosti vlastného vývoja. Je to spoločnosť, ktorej výkonnostný potenciál sa meria tisíckami vyrobených modelov zapaľovacích sviečok a neustálym hľadaním ideálneho vzorca pre jednotlivé aplikácie motora. Prirodzene, v nekonečnom bludisku tejto rozmanitosti sa netreba zamotávať.</p><p>Novinkou v sortimente je už niekoľko rokov <br />Model prémiovej zapaľovacej sviečky LOR15LGS. Okrem toho, že je založený na konštrukcii zvodiča so štyrmi elektródami v tvare okvetných lístkov, pričom každá z nich má originálnu polohu voči jadru. Výsledkom tejto konfigurácie obmedzovača je, že pri menovitom napätí prekoná iskra cez izolátor dlhšiu vzdialenosť, čo poskytuje vysokú pravdepodobnosť zapálenia zmesi s prehorením čo najväčšej časti komory valca. Je pomerne drahý, ale často sa používa v nemeckých, japonských a kórejských vozidlách (Mercedes, BMW, Honda, KIA atď.).), ako aj vo vlajkových modeloch AvtoVAZ.</p><h3> Valeo</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=VALEO

   Ďalší francúzsky výrobca zapaľovacích sviečok, veľmi obľúbený v celej Európe. Na Slovenskom trhu je však známa ako bežná „náhradná“ zapaľovacia sviečka Bosch alebo česká
   isk. Majú veľa spoločného – hneď je zrejmé, že Valeo sa snaží vyrobiť produkt podľa vzoru známejších spoločností, ale nie vždy to funguje dobre. Spotrebitelia vo väčšine prípadov upozornili na nepravidelnosť a výskyt preskokov pri vyšších otáčkach, ktoré sú charakteristické pre sviečky s horúcim štartom pre motory s prepĺňaním.

   Napriek tomu majú Francúzi v sortimente výrobkov dostatok hodnotných vzoriek. Napríklad R76H11 je jednoelektródová žhaviaca sviečka s priemernými parametrami, ktorá v porovnaní s viacerými konkurentmi ponúka výraznú výhodu v oblasti úspory paliva a výkonu. optimálne zladenie medzier medzi elektródami vedie k trvalo dobrej tvorbe iskry, čo ovplyvňuje parametre spaľovania v spaľovacej komore a umožňuje použiť menej benzínu vďaka známemu zníženiu strát pri emisiách (a dohorievaní vo výfukovom potrubí). Prírastok paliva je teda až 2,0 %, rovnako ako prírastok výkonu.

   SCT

   Hodnotenie: 4.6

   SCT

   Spoločnosť, ktorá sa dlhodobo a sebavedomo etablovala na Slovenskom trhu s autodielmi. Je známym dodávateľom zapaľovacích sviečok (vrátane VAZ), pričom nezabúda ani na aktívne zásobovanie maloobchodného trhu.

   V priebehu rokov výroby sa sortiment sviečok SCT rozdelil do štyroch samostatných tried:

   1. Klasické . Štandardné niklové vzorky s tenkým medeným jadrom, vhodné pre všetky bežné automobily. Používa sa v novej generácii motorov, ale môže sa montovať aj do pomerne starých zahraničných vozidiel.
   2. erfektné. Modely zapaľovacích sviečok s dlhšou životnosťou vďaka vlastnostiam elektród. Koniec stredového kontaktu má tvar kužeľa, ktorý má malý vplyv na prevádzkové podmienky, ale umožňuje samočistenie sviečky od sadzí.

   3. latinčina. rad platinových sviečok so životnosťou až 100 000 km, navrhnutý pre štandardné aj preplňované motory. Dodáva sa do prémiových vozidiel skupiny VAG, Lexus, Jaguar, Alfa Romeo, ale často sa nachádza aj v motoroch bežnejších vozidiel.

   4. Ladenie. Špeciálna limitovaná edícia zapaľovacích sviečok pre preplňované a turbodúchadlom prepĺňané motory. Majú predĺženú zapaľovaciu sviečku, ktorá umožňuje zapálenie zmesi presne vtedy, keď piest počas kompresie dosiahne mŕtvy bod.

   SCT je síce z väčšej časti stále hráčom „druhej kategórie“, ale svoje miesto v rebríčku si rozhodne zaslúži.

   Eyquem

   Hodnotenie: 4.5

   EYQUEM

   Málo známa francúzska spoločnosť, ktorá vyrába zapaľovacie sviečky pre montážne linky Rena

    t a Peugeot a postupne presahuje trh jednej krajiny. Práca pre kvalitu je hlavnou zásadou spoločnosti Eyquem, ktorá sa potvrdzuje pri každom novom vývoji.

    Ak je história spoločnosti dosť monotónna existencia v prevažne francúzskom segmente, výrobky nie sú tak jednoduché. Spoločnosť Eyquem, ktorá uviedla na trh sériu zapaľovacích sviečok v maloobchode, si okamžite získala malé percento spotrebiteľov, ktorých „nalákala“ nízka cena a prijateľný výkon. Azda najvýznamnejšími predstaviteľmi spoločnosti sú RFC58LZ2E a RFN58LZ, ktorých číslo kalibru je 17 (extrémny prípad „horúcich“ zapaľovacích sviečok). Inými slovami, je určený výlučne pre segment mestských vozidiel bez akejkoľvek túžby športovať. Elektródy týchto modelov sú vyrobené zo zliatiny niklu a sú ošetrené špeciálnou protizápalovou zmesou, ktorá zabraňuje vzniku defektov na kovoch. Tým sa dosahuje vyššia životnosť a dôležitú úlohu zohráva aj podobnosť s množstvom originálnych (továrenských) sviečok. Všetky tieto vlastnosti sú všeobecne charakteristické pre ostatné produkty spoločnosti Eyquem, takže si spoločnosť zaslúži byť zaradená medzi najlepšie.

    Najlepší japonskí výrobcovia zapaľovacích sviečok

    Denso

    Hodnotenie: 4.9

    DENSO

    Významná strojárska spoločnosť založená v povojnovom roku 1949. je jedným z gigantov na japonskom trhu s náhradnými dielmi a od roku 2017 vyvíja kompletný elektromobil v spolupráci s Toyotou a Mazdou. Čo však neruší prácu na výrobe zapaľovacích sviečok, ktoré sú pre spoločnosť tradične rozdelené do štyroch skupín:

    1. Štandard. Obyčajné niklové zátky legované malým množstvom medi na zabezpečenie lepšieho elektrického výboja. V rámci sortimentu sa bočné elektródy vyrábajú v rôznych častiach, ale v poslednom čase sa objavil jednotný typ so zárezom v tvare písmena U. Príkladom takejto zapaľovacej sviečky je model W20EPR-U.
    2. latinum. Platinové sviečky so štandardným priemerom stredovej elektródy a najvyššími vlastnosťami pri opotrebovaní. Vďaka použitiu nových technológií sú odolné a vydržia (bez straty účinnosti) až 100 tisíc kilometrov. Zástupcom tejto skupiny je v spotrebiteľských kruhoch dobre známa spoločnosť Denso Platinum Long

    3. fe.
    4. Iridium. Zapaľovacie sviečky majú tenkú, zosilnenú irídiovú elektródu, ktorá umožňuje hustejšiu iskru a zabezpečuje rovnomerné spaľovanie v celom objeme komory. Veľmi drahé, ale schopné prejsť až 130 tisíc kilometrov. Príklad – Denso Iridium IW20 používané pre vozidlá na zemný plyn.
    5. Twin-Tip. Nedávny vývoj spoločnosti, ktorý umožnil výrazné zníženie výrobných nákladov bez straty kvality na úrovni iridiových ekvivalentov. Jedinečnosť radu TT spočíva v zúžení bočných a stredových elektród na 1,5 milimetra. Ten istý nikel sa používa ako materiál. Ideálne sa hodí pre motory na LPG, ako aj pre štandardné benzínové motory. Zástupca: Denso TT Q20TT.

    NGK

    Hodnotenie: 4.8

    NGK

    Spoločnosť NGK je nesporným lídrom v srdciach spotrebiteľov, pretože vyvinula veľké množstvo zapaľovacích sviečok s vynikajúcimi výkonnostnými vlastnosťami. Všetky sa tak či onak vyznačovali originálnym tvarom elektródovej časti, vyšším alebo nižším obsahom kovu vo vzťahu k sebe, čo sa prejavilo v lepšej spotrebe paliva, účinnosti motora (až 6,3 % – maximálny výsledok dosiahnutý pri použití štyroch elektród), ako aj dôležitým faktom atraktívnej ceny. NGK BKR6EK je zapaľovacia sviečka pre benzínové motory s dvoma kontaktmi v tvare písmena V, ktoré umožnili zväčšiť plochu zapaľovania a úplnosť spaľovania paliva v celom objeme valca.

    Azda najväčšou zásluhou japonskej spoločnosti je však výroba špeciálnej „značky“ zapaľovacích sviečok pre motory na zemný plyn. Ukazuje sa, že výrobky NGK v súčasnosti predstavujú 85-87 % trhu v tomto segmente. Príkladom sú zapaľovacie sviečky NGK na LPG

   • ne č. 2, ktorý zvyšuje výkon o pôsobivé 3 %, spolu s celkovým zvýšením prevádzkovej stability.

    HKT

    Hodnotenie: 4.7

    HKT

    Tretie miesto v rebríčku patrí na domácom trhu pomerne známej spoločnosti HKT, pre ktorú je výroba zapaľovacích sviečok zväčša vedľajšou činnosťou. Je to spôsobené predovšetkým tým, že japonský grant má záujem o menej konkurenčné prostredie vznetových motorov, a teda o hromadnú výrobu žhaviacich sviečok. Napriek tomu nie sú na trhu dostupné takmer žiadne niklové alebo platinové zapaľovacie sviečky pre benzínové motory za veľmi atraktívnu cenu.

    Ako však zdôraznili samotní spotrebitelia, cena je jedinou skutočne vážnou výhodou výrobkov HKT. Môžu sa používať ako prechodné súpravy, ktorých životnosť nie je z dlhodobého hľadiska veľmi dôležitá. Podľa odborníkov sa aj pri kopírovaní továrenských sviečok vyskytujú určité odchýlky v geometrii, čo výrazne ovplyvňuje výkon motorov (a nie vždy k lepšiemu). Bohužiaľ, v Japonsku neexistuje žiadny iný výrobca, ktorý by mohol konkurovať lídrom v segmente (NGK a Denso) – okrem samotných automobilových gigantov, ale ich diely sú v maloobchode sotva dostupné.

    Najlepší americkí výrobcovia zapaľovacích sviečok

    Šampión

    Hodnotenie: 4.9

    ŠAMPIÓN

    Nesporný líder v segmente amerických zapaľovacích sviečok, ktorý aktívne spolupracuje s mnohými výrobcami prémiových automobilov a veľkými korporáciami: Honda, Lexus, Jaguar, General Motors atď.. Neustále hľadá spôsoby, ako zlepšiť výkonnosť výrobkov, na čo zriadila celé oddelenie pre vlastný výskum. Jedným z najsilnejších produktov Champion bola klasická trojkolíková zapaľovacia sviečka N9BYC4, ktorej životnosť je 50-70 tisíc kilometrov. Sortiment výrobkov zahŕňa aj modifikované výrobky, v ktorých je nikel kombinovaný s meďou (ktorá má vyšší bod topenia a vodivosť), čím sa niekoľkonásobne zvyšuje životnosť napríklad štandardnej jednoelektródovej zapaľovacej sviečky.

    Ako označujú odborníci, spoločnosť Champion nikdy nebola známa svojou snahou o nové technológie a rok čo rok sa obmedzovala na „zabehnuté“ niklové sviečky a niekoľko platinových sviečok. Pred niekoľkými rokmi však koncepcia vývoja konkurencie podnietila Američanov, aby zrýchlili tempo vlastnej výroby a najmä aby začali výskum zameraný na zlepšenie výkonu iridiových zapaľovacích sviečok. Žiadny impozantný technologický posun vpred z ich strany svet ešte nevidel, ale tento trend sa určite objaví.

    Auto
   • te
   • Hodnotenie: 4.8

    AUTO<li></div><p>TE“ src=“/wp-content/uploads/2023/08/69016666196251-7814.jpg“ height=“200″ title=“AUTO</p><li>TE“><p>Druhé miesto v rebríčku patrí dobrej spoločnosti Auto</p><li>te, ktorá sa preslávila vo svete motoristického športu. Kedysi špeciálna výrobná divízia skúmala výkonnosť rôznych typov sviečok v motoroch s rôznymi konfiguráciami parametrov. Potom sme na základe experimentálnych údajov odvodili nasledujúce vyvážené hodnoty, ktoré by mal mať prvok zapaľovacej sviečky. Celý sortiment výrobkov od Auto<li>te jasne rozdelené do štyroch skupín:<ol><li>Meď – niklové zátky s medeným nástrekom alebo tenké medené jadro stredovej elektródy;</li><li><p>latina – ako každý iný štandardná platinová zapaľovacia sviečka, prezentovaná v rôznych konfiguráciách pracovných častí;</li><li>Dvojitá platina – koncepčne nový vývoj založený na vyššom podiele platiny v telese centrálnej elektródy. Poskytuje stabilnejšiu tvorbu iskier a o 20-30 % dlhšiu životnosť v porovnaní so sériou Platinum;</li><li>Iridium XP – zatiaľ posledný variant sviečok s iridiovou elektródou, ktorá prispieva k najkomplexnejšiemu spaľovaniu paliva podľa objemu spaľovacej komory. Prevádzka až do 100 tisíc kilometrov.</li></ol><p>Na domácom trhu spoločnosť Auto</p><li>te prezentované na dlhú dobu, ale kvôli svojej nízkej popularite (kupovať ich väčšinou úzky okruh „obyvateľov“ tematických fór) sa nemôže pochváliť rovnakým objemom predaja ako líder hodnotenia.<h3> ACDelco</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=ACDELCO

    Americká výrobná spoločnosť vyrábajúca široký sortiment náhradných dielov pre viac ako 50 značiek automobilov. Medzi množstvom brzdových doštičiek, remeňov, napínačov a rôznych filtrov v ich sortimente je miesto aj pre obyčajné zapaľovacie sviečky. Celý rad označených prvkov zapaľovacích sviečok od spoločnosti ACDelco nie je v praxi ničím iným ako dobrou analógiou továrenských sviečok, ktoré sa do vozidla vkladajú vo fáze montáže. K tomuto zaujímavému záveru dospeli spotrebitelia, ktorí odhadovali podobnosť výrobkov (napr. ACDelco 41602 je jednou z kópií Toyoty 90919-01164) jednoduchým vizuálnym porovnaním.

    V skutočnosti je však všetko oveľa jednoduchšie: táto spoločnosť je dcérskou spoločnosťou Genetal Motors, ktorá dodáva diely do montážnych liniek mnohých automobilových gigantov (najmä rovnaké Toyota, Chevrolet (modely Niva), Honda atď.).). Pokiaľ ide o zdroje a servisovateľnosť zapaľovacích sviečok, nie je potrebné zdôrazňovať nič zvláštne – celá rada, od niklu až po irídium, funguje veľmi predvídateľne a prechádza riadnou životnosťou. Spoločnosť ACDelco sa tiež snaží aktívne upravovať tvar bočných elektród, ale v praxi to neprináša žiadne hmatateľné zlepšenie.

    Najlepší domáci výrobca zapaľovacích sviečok

    Engelsov závod

    Hodnotenie: 4.4

    ENGELS

    Prvou a jedinou líniou v rebríčku v kategórii Slovenskách výrobcov zapaľovacích sviečok je Engelsov závod, ktorý realizuje politiku vytvárania vysokokvalitných analógov zahraničných výrobkov. Hlavným znakom spoločnosti je cena: je minimálna a vyzerá dobre na pozadí vynikajúcej kvality a trvanlivosti ukazovateľov.

    Odborníci poznamenávajú, že „Engelsov závod“ sa nezameriava výlučne na vytváranie jednoduchých jednoelektródových zástrčiek, ale spolieha sa na viacelektródové modely. Je pomerne ťažké urobiť jednoznačné vyhlásenie o celej línii, pretože každá konkrétna vzorka má množstvo charakteristických znakov. Napríklad T17DVRM je model s niklovým jadrom a tromi bočnými kontaktmi, ktorý patrí do triedy Standard. Zabezpečuje presné zapaľovanie a umožňuje úsporu paliva (v porovnaní s jednoelektródovým náprotivkom) v priemere o 1,7-2,1 %. Závod vyvinul iridiové zapaľovacie sviečky, ktorých životnosť niekedy dosahuje 90 až 100 tisíc kilometrov bez najmenších sťažností. Ide o model WR7DC+, ktorý je vybavený klinovitým zárezom po celej dĺžke bočnej elektródy na zabezpečenie lepšieho šírenia iskry.

    Na záver je potrebné poznamenať, že spoločnosť aktívne spolupracuje so spoločnosťou AvtoVAZ a súbežne dodáva výrobky na maloobchodný trh, kde sa často nakupujú ojazdené zahraničné vozidlá.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: