15 najlepších nemrznúcich zmesí do auta

Poznámka redakcie: *Prehľad najlepších pneumatík. Kritériá výberu. Tento materiál je subjektívny a nepredstavuje schválenie alebo odporúčanie na nákup. Pred nákupom pneumatík sa vždy poraďte s odborníkom.

Zabezpečenie účinného odvodu tepla z bežiaceho motora je úloha, nad ktorou sa od vzniku automobilového priemyslu zamýšľajú tisíce odborníkov. Modernizujú sa systémy, menia sa výrobné materiály, ale hlavnú úlohu zohrávajú chladiace kvapaliny. Na začiatku to bola len voda, ale jej chladiaca schopnosť sa skončila tam, kde začala vrieť. Okrem toho nepretržité zahrievanie vedie k rýchlemu odparovaniu kvapaliny zo systému, tvorbe vodného kameňa a korózii kovových prvkov.

Dlhé hľadanie (ktoré trvalo desaťročia) optimálneho zloženia chladiacej kvapaliny prinieslo svoje ovocie a voda v systéme bola nahradená nemrznúcou zmesou – látkou vyrobenou z destilátu a etylénglykolu s prídavkom rôznych prísad (lobrid, karboxylové skupiny) a modifikátorov, ktoré potláčajú korózne pôsobenie.

Vývoj nemrznúcich zmesí dosiahol v poslednom čase kolosálny rozsah a proces vývoja nezintenzívnili len oficiálne spoločnosti, ale aj takzvaní „tieňoví“ výrobcovia, ktorí plynule zásobujú trh falšovaným tovarom. Vzhľadom na tento miestny „chaos“ nie je vždy možné, aby sa používateľ rozhodol správne, čo má za následok, že trpí nielen vozidlo, ale aj jeho finančná situácia. Časopis Expertology preto nezávisle preskúmal tento segment a vybral 15 najlepších nemrznúcich kvapalín v troch kategóriách, zhrnutých podľa ceny. Spätná väzba od používateľov a verdikt skupiny interných odborníkov, ktorí produkt preštudovali do posledného detailu, boli použité ako informácie pre hodnotenie finálnej najvyššej.

Ako si vybrať nemrznúcu zmes

téma výberu nemrznúcej zmesi je jednou z tých, kde princíp a kritériá výberu ešte neboli usporiadané. Redaktori portálu Expertology preto ponúkajú vlastný zoznam kľúčových vlastností, na ktoré si treba dať pozor pred kúpou:

Koncentrát alebo hotový výrobok.Výber nemrznúcej zmesi podľa tohto kritéria je podmienený jej špecifickým použitím. Ak je teplota vo vašom regióne často nižšia ako -40 stupňov Celzia, má zmysel kúpiť koncentrát riediteľný vodou v potrebných dávkach. Ak ste úplne spokojní s teplotnými podmienkami nemrznúcej zmesi pripravenej na spotrebu z pultu, je výhodnejšie (z hľadiska nákladov aj absencie zbytočných činností) ju kúpiť.

Trieda a farba.Toto kritérium udáva, ktorej špecifikácii nemrznúcej zmesi má nákup zodpovedať. Klasifikácia navrhnutá spoločnosťou Volkswagen sa stala najpopulárnejšou v automobilovej oblasti. Rozdeľuje všetky nemrznúce zmesi do troch veľkých skupín:

 1. G11 – kremičitan (najčastejšie zelený, menej často modrý alebo žltý);
 2. G12 – karboxylát (červená, vrátane všetkých možných odtieňov – od oranžovej po ružovú);
 3. G13 – lobrid (zvyčajne fialový, ale existujú aj varianty v žltej farbe).

Každá z nich má svoj vlastný súbor užitočných vlastností, o ktorých sú informácie uvedené v jednej z porovnávacích tabuliek v článku nižšie. Okrem toho existuje tekutina extra triedy s názvom tosol, ktorej vlastnosti sú tiež uvedené v tabuľke. Vo všeobecnosti sú odporúčania nasledovné:

 1. Dôrazne neodporúčame používať domáce osviežujúce roztoky v chladiacich systémoch zahraničných automobilov, pretože nie všetky ich motory znesú agresívny vplyv zlúčenín kyselín;
 2. Ak je zvláštnosťou motora a chladiaceho systému vášho vozidla prítomnosť veľkého množstva mosadzných a medených prvkov, najlepšou ochranou pre ne bude červená nemrznúca zmes triedy G12;
 3. ak má váš motor vysoký podiel hliníka a uzavretý chladiaci systém, je správne kúpiť zelenú nemrznúcu zmes G11 na silikátovej báze;
 4. G13 je univerzálny výrobok na komplexnú ochranu motora a chladiaceho systému bez ohľadu na prvky, ktoré sú v nich obsiahnuté, vek vozidla a stupeň opotrebenia jeho komponentov.

Zväzok. Tento bod nie je základný, ale spotrebitelia sa často mýlia v množstve nemrznúcej zmesi, ktorú majú kúpiť. Ak vaše vozidlo nemá žiadne problémy s netesnosťou systému, optimálna dávka na kúpu bude 4-5 litrov. Ak je vaše auto staré alebo má malú poruchu, ktorá môže spôsobiť únik nemrznúcej zmesi, bolo by bezpečnejšie kúpiť 1-2 litre na doplnenie.

Hlavné rozdiely vo farebnej klasifikácii nemrznúcej zmesi

Farba je jasným znakom nemrznúcej zmesi podľa nemeckej špecifikácie VAG (G11-G13++) a je oveľa konštruktívnejšia ako „pekné vizuálne spestrenie“, ako tvrdia niektorí ľudia, ktorí sa v tejto problematike príliš nevyznajú. Zistite, aké vlastnosti majú jednotlivé farebné skupiny:

Farba nemrznúcej zmesi

Výhody

Nevýhody

Modrá

Charakteristika pre chladiace kvapaliny nekategorizované v rámci VAG (t.. vyrobené v bývalom ZSSR).

+ Nízka cena

+ Bod varu 110-115 stupňov Celzia

– Mimoriadne silná chemická aktivita, škodlivá pre chladiace systémy automobilov

– Musí sa vymeniť aspoň každé dva roky z dôvodu úplného vyčerpania výplňových prvkov

– Slabá kompatibilita s motormi zahraničných vozidiel

Zelená

Patrí do triedy nemrznúcich zmesí G11, vytvorených pomocou silikátovej technológie (niekedy sa vyskytujú žlté alebo dokonca modré verzie kvapaliny).

+ Silikáty v nemrznúcich zmesiach pokrývajú komponenty chladiaceho systému a chránia ich pred koróziou a iným poškodením.

– Vytvára ochrannú vrstvu, ktorá výrazne znižuje intenzitu rozptylu tepla

– Vplyvom teplotných výkyvov a vibrácií sa nerozpustná kremičitanová vrstva ničí, zanáša systém a cirkuluje ako abrazívny prvok.

– Musí sa vymeniť aspoň každé dva roky

Červená

Farba označujúca príslušnosť k týmto triedam:

G12 je karboxylátová nemrznúca zmes, ktorá prekonáva nevýhody svojich silikátových náprotivkov.

G12+ je hybridná chladiaca skupina obsahujúca niekoľko skupín karboxylových kyselín.

+ Zvýšený odvod tepla vďaka absencii „bariér“, ktoré sa môžu vytvoriť

+ Nezanáša systém nerozpustnými zlúčeninami

+ Životnosť až 5 rokov

+ Vynikajúco lokalizuje a neutralizuje miesta korózie, ako ochranná funkcia

– Nechránia komponenty chladiaceho systému pred účinkami náhodných abrazívnych častíc a iných škodlivých faktorov (okrem korózie)

Žltá a fialová

Nemrznúca zmes triedy G12++ a G13. Rovnaké ako tie, ktoré sú vytvorené lobridovou technológiou, ktorá zahŕňa pridanie časti minerálnych zložiek do organického základu. majú podobné výhody a nevýhody.

Ich jediný významný rozdiel je, že nemrznúca zmes G12++ obsahuje etylénglykol a nemrznúca zmes G13 obsahuje ekologický a neškodný propylénglykol.

+ Má hybridné zloženie, ktoré kombinuje výhody kremičitanovej a karboxylovej nemrznúcej zmesi

+ Môže sa používať viac ako päť rokov

+ Zloženie G13 sa naďalej aktívne vyvíja a upravuje

– V súčasnosti sú to referenčné chladiace kvapaliny, ktorých jedinou nevýhodou je vysoká cena (v prípade G12++ aj G13).

Hodnotenie najlepšej nemrznúcej zmesi

Nomináciamiestonázov výrobkucena
Najlepšia nízkonákladová nemrznúca zmes1SINTEC LUX G12146€
2LUKOIL Red G12119€
3Fe
 • x Carbox G12
 • 147€
  4Diaľnica G11+330€
  5Starex Red149€
  Najlepšia nemrznúca zmes pre autá podľa pomeru cena/výkon1
 • qui Moly Langzeit GTL12 Plus
 • 2 050€
  2SINTEC OSN
 • MITED G12++
 • 159€
  3FE
 • X PROLONGER -40
 • 135€
  4AGA Z65668€
  5Toyota Long
 • Fe Coolant Red Concentrate 1L
 • 1 269€
  6TCL Power Coolant Green -40 2L630€
  7MOT
   INUGEL EXPERT
  1 403€
  Najlepšie nemrznúce koncentráty1NEMRZNÚCA ZMES MOBIL
   TRA
  475€
  2
 • Qui Moly Kuhlerfrostschutz KFS 2001 Plus
 • 712€
  3Castrol Radicool SF450€

  Čo je lepšie: nemrznúca zmes alebo nemrznúca zmes?

  Tosol, ktorý sa vyznačuje výraznou modrou (alebo modrou) farbou, bol vyvinutý v sovietskych časoch a celkom predvídateľne stratil význam vzhľadom na uvoľnenie nemrznúcej zmesi. Stále je však možné nájsť výhody pri jeho používaní. Čo? Odkazujeme vás na podrobnú porovnávaciu tabuľku:

  Typ chladiacej kvapaliny

  Výhody

  Nevýhody

  Tosol

  + Skutočná absencia falzifikátov na trhu z dôvodu nezmyselnosti procesu falšovania

  + Ceny sú podstatne nižšie ako ceny vysokokvalitných nemrznúcich zmesí

  – Spotreba výplňového balenia je nerovnomerná a aktívnejšia

  – Môže mať negatívny vplyv na hliníkové časti obsiahnuté v systéme

  – Môže spôsobiť ľahké poškodenie ľudskej pokožky a slizníc (nebezpečnejšie pri manipulácii ako nemrznúca zmes)

  – Pri používaní tolov existuje riziko kavitácie

  – Pri teplotných zmenách a iných prevádzkových faktoroch vytvára nerozpustné zlúčeniny a gély, ktoré sa postupne usadzujú v chladiacich systémoch a zhoršujú proces prenosu tepla

  Nemrznúca zmes

  + Nízky negatívny vplyv na plastové, gumové a hliníkové časti chladiaceho systému a motora

  + Účinnosť chladenia je vyššia ako pri parafíne (k varu dochádza aj pri vyšších teplotách)

  + Plniace balenie sa spotrebúva pomalšie a rovnomernejšie, čím sa predlžuje životnosť jednej náplne

  + Zabraňuje kavitácii, ktorá je škodlivá pre ventilátor vodného čerpadla

  + Zabraňuje tvorbe nerozpustných častíc alebo iných látok, ktoré blokujú systém

  – Veľmi rozšírená výroba falzifikátov

  Najlepšia nízkonákladová nemrznúca zmes

  SINTEC LUX G12

  Hodnotenie: 4.8

  SINTEC LUX G12

  Karboxylátová nemrznúca zmes G12 od ďalšieho renomovaného výrobcu, nazývaná najlepšia vďaka jej použitiu pri výrobe automobilov LADA, akokoľvek to môže znieť zvláštne. Ide o to, že okrem obľúbenosti medzi spotrebiteľmi sa SINTEC LUX G12 teší aj dôvere spoločnosti AvtoVAZ, ktorá si túto kvapalinu vybrala na továrenské plnenie chladiacich systémov nových automobilov, ktoré zišli z montážnej linky.

  Štandardná životnosť tohto nemrznúceho prostriedku je 5 rokov alebo 250 000 kilometrov na míľu pre osobné vozidlá. Jeho bod mrazu je -40 stupňov Celzia a táto hranica zostáva stabilná počas celého obdobia jeho používania. Zloženie je doslova plné najrôznejších organických prísad, modifikátorov a katalyzátorov, ktoré spoločne účinne bojujú proti stopám korózie, vodnému kameňu, pevným časticiam a udržujú systém dokonale čistý. Napriek jednoduchosti obalu sa spotrebitelia príliš často nesťažujú na nákup falšovaných výrobkov, čo svedčí o nízkom záujme výrobcov falzifikátov o výrobok. Na základe kombinácie vlastností a testovacích parametrov sa SINTEC LUX ukázal ako najlepší, a preto bol povýšený na najlepšiu nemrznúcu zmes v segmente cenovo dostupných.

  Výhody

  • Na trhu je málo falzifikátov;
  • kryštalizácia prebieha pri teplote -40 stupňov Celzia;
  • stabilné chemické zloženie s pridaním organických prísad, modifikátorov a katalyzátorov;
  • Garantovaná životnosť až 5 rokov pri strednom počte najazdených kilometrov (do 250 tisíc kilometrov);
  • optimálna cena pre rozpočtový segment.

  Nevýhody

  • nie je zistená.

  LUKOIL Red G12

  Hodnotenie: 4.7

  LUKOIL Red G12

  O jednu priečku vyššie v rebríčku sa nachádza červená nemrznúca zmes od popredného výrobcu motorových olejov zastúpeného spoločnosťou Lukoil, ktorá sa stala akýmsi štandardom kvality pre veľký segment spotrebiteľov. Chladiaca kvapalina spĺňa všetky požiadavky normy G12, rovnomerne a čo najefektívnejšie využíva aditíva, aby predĺžila životnosť jednej náplne až na 6 rokov. Tieto vlastnosti boli umožnené zavedením modifikátorov, ktoré minimalizujú riziko kolapsu výplňového obalu pod vplyvom extrémnych teplôt a pôsobia ako jeho „inteligentný“ aktivátor.

  Spoločnosť Lukoil Red G12 však nebola ušetrená pomerne nešťastných okolností. Vzhľadom na mimoriadne vysokú popularitu sa táto nemrznúca zmes stala najfalšovanejšou v rozpočtovom segmente. Výrobca však nebojuje proti falšovateľom ako takým, obmedzuje sa na nepriame upozornenia firemných zákazníkov na dôležitosť nákupu prostredníctvom oficiálnych predajcov. Z tohto dôvodu, pri všetkej úcte ku kvalite originálu, jednoducho nemôžeme dať Redovi najvyššie hodnotenie.

  Výhody

  • Široká škála prísad a modifikátorov, ktoré ovplyvňujú úroveň aktivity nemrznúcej zmesi;
  • spoľahlivá ochrana proti korózii a neutralizácia tvorby pevných častíc
  • poctivo odoláva až -40 stupňom mrazu;
  • mimoriadne jemný účinok na gumové, plastové a kovové časti chladiaceho systému.

  Chyby

  • Najviac falšovaná nemrznúca zmes v rozpočtovom segmente.

  Fe
 • x Carbox G12
 • Hodnotenie: 4.6

  Fe<li></div><p>x Carbox G12″ src=“/wp-content/uploads/2023/02/9561666196251-2715.JPG“ height=“450″ title=“Fe</p><li>x Carbox G12″><p>Nie je to zlá karboxylátová nemrznúca zmes štandardu G12, ktorá sa dostala do rebríčka vďaka dobrým recenziám zo spotrebiteľského segmentu. Pozitívne vlastnosti domáceho vývoja ocenili najmä majitelia ojazdených vozidiel (8 až 12 rokov), ktorí si všimli dôležité čistiace vlastnosti, ako aj „inteligentný“ mechanizmus pôsobenia na miesta korózie so zníženou spotrebou aditív na predĺženie životnosti na jedno natankovanie.</p><p>Ako ukazujú experimenty, Fe</p><li>x Carbox zabezpečuje aktívne chladenie motora bez ohľadu na výkon motora, či už ide (napríklad) o preplňovaný motor V6 osobného automobilu alebo o motor ťažkého nákladného vozidla. Bod varu tejto nemrznúcej zmesi je 110 stupňov Celzia, čo je o 5 stupňov viac ako štandardná hodnota. Prvé známky kryštalizácie sa na etikete objavujú pri teplote -40 °C, čo je tiež znakom dobrého výrobku. Jedinou nevýhodou je rozsah falšovaných výrobkov: Vzhľadom na jednoduchosť kanistra nie je pre pochybných výrobcov príliš ťažké vyrobiť kópie nižšej kvality, najmä vzhľadom na vysokú popularitu tejto rozpočtovej tekutiny.<h4>Výhody</h4><ul><li>nemrznúca zmes zodpovedajúca všetkým normám triedy G12 (má toleranciu ASTM D 3306, ASTM D 4985, KSM 2142 atď.).);</li><li>Vynikajúce na udržiavanie starých motorov v uspokojivom prevádzkovom stave;</li><li>vrie pri 110 a mrzne pri -40 stupňoch Celzia;</li><li>Úsporný a efektívny mechanizmus spotreby aditív, ktorý umožňuje dlhšiu životnosť na jedno naplnenie.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>vysoká pravdepodobnosť, že sa na maloobchodnom trhu stretnete s falzifikátom.</li></ul><h3>Diaľnica G11+</h3><p>Hodnotenie: 4.5</p><div style=Diaľnica G11+

  Napriek zvláštnemu zelenému sfarbeniu je Highway G11+ karboxylátová nemrznúca zmes na báze organických prísad a etylénglykolu, čo je typické pre výrobky G12. Označenie G11+ (alebo Long

 • fe (ako je uvedené na plechovke) v tomto prípade neznamená nič iné ako prechod na nový súbor účinných látok, ale so zachovaním tradičnej farby, a je skôr silnou marketingovou zbraňou.

  Vo všeobecnosti sa mechanizmus pôsobenia Highway nelíši od štandardnej karboxylátovej nemrznúcej zmesi: rovnaké výrazné funkcie proti korózii a usadzovaniu vodného kameňa, udržiavanie čistoty chladiaceho systému a zabezpečenie účinného odvodu tepla. Kvapalina môže poctivo pracovať počas avizovanej päťročnej životnosti a nezamŕza až do -40 stupňov Celzia. Za zmienku stojí aj to, že nemrznúca zmes sa dodáva v plechovke, čím sa výrobok stáva neatraktívnym pre falšovateľov.

  Výhody

  • Zloženie G11+, ktoré je v podstate rovnaké ako zloženie G12, ale v zelenej farbe;
  • poskytuje spoľahlivú ochranu proti korózii a vodnému kameňu
  • vydrží až -40 stupňov pod nulou;
  • plná životnosť jednej náplne je 5 rokov.

  Nevýhody

  • Najdrahší produkt v cenovo dostupnom segmente.

  Starex Red

  Hodnotenie: 4.5

  Starex Red

  Na vrchole zoznamu najlepších nízkonákladových nemrznúcich zmesí je vývoj Starexu, ktorý spĺňa triedu karboxylátovej chladiacej kvapaliny G12. Má červené sfarbenie s fluorescenčnými prísadami a organickými látkami, ktoré majú inhibičný účinok na korózne škvrny. Zloženie na báze etylénglykolu aktívne zabraňuje tvorbe vodného kameňa a chráni chladiaci systém pred abrazívnymi účinkami pevných usadenín a upchávaním.

  Starex Red spĺňa prakticky všetky požiadavky medzinárodných noriem SAE J 1034, ASTM D 3306 a ASTM D 4985, s výnimkou niektorých prevádzkových aspektov. Najmä bod tuhnutia kvapaliny bol mierne podhodnotený: na štítku je uvedených -40 stupňov Celzia, ale v prevádzke začína karboxylátové zloženie kryštalizovať už pri -35 stupňoch. Nešťastný aspekt, ktorý však aj bez „zvratu“ vyzerá celkom slušne.

  nevýhody

  • Nízka cena za tekutinu triedy G12, dokonca aj podľa štandardov rozpočtového segmentu;
  • dobre neutralizuje koróziu a zabraňuje tvorbe vodného kameňa;
  • má fluorescenčnú prísadu, ktorej spotreba ukazuje stupeň vhodnosti na ďalšie použitie.

  Nevýhody

  • skutočný bod tuhnutia nemrznúcej zmesi nezodpovedá deklarovanej teplote;
  • Môžete naraziť na falzifikát.

  Najlepšia nemrznúca zmes pre autá z hľadiska pomeru ceny a kvality

 • qui Moly Langzeit GTL12 Plus
 • Hodnotenie: 4.9

  <li></div><p>qui Moly Langzeit GTL12 Plus“ src=“/wp-content/uploads/2023/02/58016666196251-5415.jpg“ height=“400″ title=“</p><li>qui Moly Langzeit GTL12 Plus“><p>A aj tentoraz je lídrom kategórie výrobok od notoricky známej nemeckej spoločnosti</p><li>qui Moly, ktorý je síce drahý, ale majitelia automobilov na celom svete si ho veľmi vážia. Možno sa pýtate prečo? Koniec koncov, trieda G12 už dávno nie je inovatívnou alternatívou, hoci si naďalej drží značku dobrého súboru noriem. Ide o to, že Nemci pristupujú k zabezpečeniu kvality úplne iným spôsobom ako ostatní výrobcovia, čím svoje výrobky v tomto smere posúvajú na najvyššiu úroveň. A Langzeit GTL12 Plus nie je výnimkou.<p>Táto jedinečná nemrznúca zmes kombinuje niekoľko typov karboxylátových kyselín a podľa správ niektorých odborníkov aj malé množstvo minerálnych prísad, ktoré pôsobia v prospech celkovej koncepcie ochrany motora a chladiaceho systému. Je trochu znepokojujúce, že oficiálna webová stránka odporúča!) vymeniť nemrznúcu zmes raz za sezónu, čo je úplne v rozpore so zdravým rozumom a zákonmi logiky. Podľa správ všetkých rovnakých odborníkov sa kvapalina cíti dokonale a pri výmene každých päť rokov zabezpečuje absolútnu čistotu systému.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>vynikajúca kombinácia ceny a kvality;</li><li>Odoláva teplotám od -40 do 155 stupňov Celzia;</li><li>základ s vysokým obsahom etylénglykolu a rôznorodý balík prísad;</li><li>produkt, ktorému výrobcovia a majitelia vozidiel veľmi dôverujú.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>žiadne sa nenašli.</li></ul><h3>SINTEC OSN<li>MITED G12++</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style= SINTEC UN<li></div><p>MITED G12++“ src=“/wp-content/uploads/2023/02/6871666196251-8815.jpg“ title=“ SINTEC OSN</p><li>MITED G12++“><p>Ako sa uvádza v oficiálnom popise SINTEC OSN</p><li>MITED G12++ – jedinečná lobridová nemrznúca zmes vyrábaná na území Ruskej federácie. Jeho silnou stránkou, tradične pre túto triedu, bolo univerzálne zloženie s karboxylátovými a minerálnymi prísadami, ako aj vysoká teplotná odolnosť, ktorá umožňuje odolávať teplotám až do 160 stupňov Celzia. Nie je potrebné zdôrazňovať, že v tejto situácii sa odolnosť voči korózii aj prevencia procesov tvorby vodného kameňa obrátili na maximum?<p>Aj na SINTEC UN</p><li>MITED G12++ sa najlepšie prejavuje funkciou proti kavitácii, ktorá pomaly, ale isto ničí čerpadlo chladiaceho systému. Pokiaľ však ide o nevýhody, prvá vec, ktorá udrie do očí, je množstvo falšovaných výrobkov na domácom trhu. Spoločnosť SINTEC bola mnohokrát kritizovaná za ľahostajnosť k problémom spotrebiteľov vrátane problému falšovania vlastných výrobkov. Nechce radikálne meniť svoje metódy balenia, ani prejsť na menej radikálne uzatváracie zariadenia, ktoré by sa dali použiť na rozlíšenie nepoctivého tovaru. V každom prípade je samotný výrobok v pôvodnej podobe veľmi dobrý a aj vzhľadom na vysokú cenu si jednoznačne zaslúži jedno z popredných miest v hodnotení najlepších.<h4>Výhody</h4><ul><li>hybridný vzorec na báze maximálne prečisteného elitenglykolu;</li><li>absolútnu bezpečnosť komponentov chladiaceho systému;</li><li>vrie pri teplote 160 stupňov Celzia;</li><li>zabezpečuje chladenie a chráni chladiaci okruh počas 5 rokov;</li><li>Vynikajúca ochrana proti tvorbe minerálnych usadenín, korózii a rôznym deštruktívnym procesom.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>obrovské množstvo falzifikátov na domácom trhu.</li></ul><h3>FE<li>X PROLONGER -40</h3><p>hodnotenie: 4.8</p><div style= FE<li></div><p>X PROLONGER -40″ src=“/wp-content/uploads/2023/02/9191666196251-9515.jpg“ title=“ FE</p><li>X PROLONGER -40″><p>Pomerne lacná nemrznúca zmes s, neskrývajme, mierne predraženými špecifikáciami, ktorá sa spotrebiteľom tak páči, že by bolo neprijateľné umiestniť ju pod tretie miesto v hodnotení. PROLONGER, ktorý používa už starý vzorec štandardu G11, sa vyznačuje hybridnými vzorcami, do ktorých boli okrem kremičitanov pridané niektoré karboxylátové kyseliny a organické látky. Napriek všeobecnej podobnosti s ostatnými členmi triedy sa teda jeho schopnosti neobmedzujú na notoricky známe vytvorenie kremíkového filmu na vrchnej časti chladiaceho systému. Organické prísady pridali tak dôležitú vlastnosť proti zamrznutiu, ktorou je potláčanie korózie, ako aj tvorba vodného kameňa a usadzovanie pevných látok.</p><p>Zatiaľ čo bod tuhnutia bol zjavnou lžou, bod varu bol viac než objektívne určený. 109 stupňov Celzia nie je najvýnimočnejšia hodnota, ale je nepravdepodobné, že by niekto riskoval prevádzku motora pri takýchto hodnotách. Mierne nevýhody, ktoré sú vlastné základným kvapalinám, sú vo všeobecnosti ponechané bokom a výsledkom je veľmi spoľahlivá nemrznúca zmes, ktorá je v spotrebiteľských kruhoch mimoriadne obľúbená.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>veľmi nízka cena;</li><li>vysokú popularitu medzi domácimi spotrebiteľmi;</li><li>hybridný vzorec na báze kremičitanov s prídavkom organických prísad a karboxylátových kyselín;</li><li>vrie pri 109 stupňoch Celzia;</li><li>trvá tri roky.</li></ul><h4>Chybná stránka</h4><ul><li>bod tuhnutia kvapaliny sa zníži o 3-5 stupňov.</li></ul><h3>AGA Z65</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=AGA Z65

  Nemrznúca zmes s bohatým komplexom „anti“ zlúčenín je veľmi dobrým príkladom toho, ako sa vo všeobecnosti neznámy výrobok stane skutočným lídrom na trhu z hľadiska predaja. Jeho výhodou oproti konkurencii bolo, že ako koncentrát s bodom tuhnutia približne -65 stupňov Celzia sa svojou skutočnou cenou zaradil do kategórie štandardných nemrznúcich zmesí v rozpočtovom segmente. Používatelia si preto všimli osobný prínos a neváhali používať žltú chladiacu kvapalinu štandard G12++.

  Ďalšou dôležitou výhodou AGA Z65 je, že sa môže miešať s úplne akoukoľvek nemrznúcou zmesou na báze etylénglykolu. už hybridné zloženie pridaním napr. kremičitanu G11 zosilňuje ochranné mechanizmy polymérnych dielov, pričom proces „vytvrdzovania“ koróznych škvŕn na kovoch je o niečo komplikovanejší. Vo všeobecnosti platí, že získanie dokonale fungujúceho vzorca metódou pokusov a omylov je výhradne výsadou spotrebiteľa a výrobca by za to mal dostať uznanie. AGA Z65 sa bohužiaľ nedostala na popredné miesta v hodnotení, ale určite si zaslúži byť v ňom zaradená.

  Výhody

  • sa môže miešať s inými nemrznúcimi prípravkami na báze etylénglykolu;
  • V koncentrovanej forme je bod tuhnutia -65 stupňov Celzia (a bod varu 132);
  • rozšírený balík aditív (antioxidant, antikorózny, protipenový a protišmykový);
  • veľmi priaznivá cena;
  • prítomnosť fluorescenčných prísad, ktoré indikujú možný únik zo systému.

  Nedostatky

  • nebola nájdená.

  Toyota Long
 • Fe Coolant Red Concentrate 1L
 • Hodnotenie: 4.6

  Toyota Long<li></div><p>Fe Coolant Red Concentrate 1L“ src=“/wp-content/uploads/2023/02/741666196251-5715.jpg“ height=“400″ title=“Toyota Long</p><li>fe Coolant Red Concentrate 1L“><p>Ďalší výrobok japonského segmentu výrobcov určený na plnenie automobilov značky Toyota. K dispozícii výlučne ako koncentrát a za veľmi primeranú cenu pre tento spôsob distribúcie. Dlhé</p><li>TCL Power Coolant je červeno sfarbená kvapalina, typická pre normu G12, v neriedenom stave schopná odolať až -80 stupňom mrazu. Pre ľudí žijúcich v severných oblastiach, kde teploty často klesajú pod -40 stupňov Celzia, je to vynikajúci výrobok. Je teda jasné, že s jeho príchodom na domáci trh ho začali nalievať nielen do automobilov japonského výrobcu: aj keď nemrznúca zmes nemá príslušné schválenie, spotrebitelia (majitelia Slovenskách automobilov) sa plne spoliehajú na jeho kvalitatívne vlastnosti.<p>Podrobnejšie o akcii spoločnosti Toyota Long</p><li>Fe Coolant Red sa prakticky nelíši od priamych konkurentov. Jeho antikorózne vlastnosti sú na vysokej úrovni, rovnako ako ochrana proti znečisteniu, var začína až pri 140oC a jeho zásoba zdrojov stačí na 5 rokov úspešného používania. Len jedna malá výhoda: koncentrát môžete riediť v ľubovoľnom pomere, aby ste dosiahli ešte vyššiu prevádzkovú teplotu.<h4>Výhody</h4><ul><li>nízky počet falzifikátov na trhu;</li><li>koncentrát sa môže riediť v ľubovoľnom pomere;</li><li>Japonská kvalita nielen v chladiacich systémoch automobilov Toyota;</li><li>zvýšený počet aktívnych prísad; – veľmi priaznivá cena.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>nenájdené.</li></ul><h3>TCL Power Coolant Green -40 2L</h3><p>Hodnotenie: 4.4</p><div style=TCL Power Coolant Green -40 2L

  Posilnená hybridná zmes triedy G12++ má pomerne netypickú zelenú farbu, ktorá sa na Slovenská trh dostala prostredníctvom dlhej predajnej cesty v Japonsku. Používa sa predovšetkým pre vozidlá Lexus, Mitsubishi, Honda, Suzuki a podobné vozidlá (podľa krajiny pôvodu), ale často sa používa ako nemrznúca zmes pre domáce vozidlá. Na pomery kategórie je pomerne drahý, ale vynahradzuje to dobrým výkonom a pozitívnymi aplikačnými účinkami.

  Spotrebitelia si všimli najmä veľmi vysokú aktivitu TCL Power Coolant proti oxidom kovov. Nežiaduca chemická zlúčenina sa uvoľní už niekoľko dní po naplnení a účinok, ktorý má chrániť diel, pretrváva počas celej životnosti. Čo je mimochodom 4 roky, za predpokladu mierneho používania vozidla. Organické zloženie prísad obsahuje okrem iného malý podiel minerálnych zložiek, ktoré vytvárajú mikroštruktúrny ochranný film na polyméroch a neželezných kovoch. Inovatívna nemrznúca zmes TCL tak nielenže rieši problém odvodu tepla, ale aj výrazne znižuje opotrebovanie prvkov chladiaceho systému motora.

  Výhody

  • Hybridné zloženie posilnené modifikátormi a minerálnymi prísadami;
  • nezamŕza až do -40 stupňov Celzia;
  • poskytuje komplexnú ochranu skupiny materiálov používaných pri vytváraní chladiacich systémov motorov;
  • navrhnuté na 4 roky používania.

  Nevýhody

  • Vysoké náklady na formuláciu v Rusku.

  MOT
   INUGEL EXPERT

  Hodnotenie: 4.5

   MOT<ul></div><p> INUGEL EXPERT“ src=“/wp-content/uploads/2023/02/2031666196251-4915.jpg“ title=“ MOT</p><ul> INUGEL EXPERT“><p>Chladiaca kvapalina triedy G11 je na domácom trhu naďalej obľúbená, a to aj napriek tomu, že sa v poslednom čase objavil silný prúd konkurentov. Výsledky jej používania nemožno nazvať „referenčnými“ (najmä od zavedenia nemrznúcej zmesi G13), ale prispieva k výkonu motora. Je to spôsobené najmä tvorbou kremičitanovej vrstvy, ktorá chráni kov a polyméry pred agresívnymi účinkami kyslého prostredia, ako aj zachováva korózne vrecká. Ale účinný boj proti hrdzi nezískate: inhibítorov je v zložení veľmi málo a cez hustý tvrdý film nemôžu preraziť.</p><p>Keď hovoríme o výkonnostných schopnostiach MOT</p><ul> Pri INUGEL EXPERT sú teploty, pri ktorých G11 začína kryštalizovať a vrieť, nezlé -36,4 a 135 stupňov Celzia. Vzhľadom na jej nominálne vysokú kvalitu používajú francúzsku nemrznúcu zmes mnohí výrobcovia automobilov, pričom najväčšiu vernosť jej prejavujú najmä značky Peugeot a General Motors. Na domácom trhu sa však spotrebitelia čoraz častejšie stretávajú s lacnými napodobeninami, čo ovplyvňuje prestíž spoločnosti v segmente nemrznúcich zmesí. Mot<ul> Spoločnosť sa nepokúša zmeniť situáciu, dokonca ani o triviálne zlepšenie obalu.<h4>Výhody</h4><ul><li>Veľmi kvalitné špecifikácie pre kvapalinu štandardu G11;</li><li>Var začína pri 135 stupňoch Celzia a mráz pri -36 stupňoch;</li><li>Stabilná forma tvorby oxidu kremičitého;</li><li>vynikajúce vlastnosti výmeny tepla.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>vysoký objem falzifikátov na domácom trhu s nemrznúcou zmesou.</li></ul><h2>Najlepšie nemrznúce koncentráty</h2><h3>NEMRZNÚCA ZMES MOBIL<ul>TRA</h3><p>Hodnotenie: 4.9</p><div style= MOBIL ANTIFREEZE<ul></div><p>TRA“ src=“/wp-content/uploads/2023/02/64516666196251-8615.jpg“ title=“ MOBIL ANTIFREEZE</p><ul>TRA“><p>Koncentrovaná nemrznúca zmes na báze lobridu G13 s hodnotou pH 8,2 až 8,6. To znamená, že vstrekovaná kvapalina je síce okyslená, ale neškodná a nemá vplyv na polymérové prvky (plast, guma) ani na kovové časti v kontúre chladiaceho systému. Okrem aktívneho komplexu organických prísad výrobcovia zaviedli množstvo minerálnych zložiek, ktoré zvyšujú odolnosť nemrznúcej zmesi voči teplotným výkyvom a účinok.</p><p>Oficiálne štatistiky ukazujú, že MOBIL ANTIFREEZE</p><ul>TRA sa väčšinou používa v nových vozidlách, hlavne v prémiových vozidlách. Medzi jeho hlavné výhody patrí veľmi vysoký bod varu (približne 160 stupňov Celzia), nízky (-45) bod mrazu hotovej kvapaliny zmiešanej v pomere 1:1, ako aj trvanlivosť päť rokov. Je to vynikajúci koncentrát, ktorý je výhodné kúpiť aj z hľadiska ceny.<h4>Výhody</h4><ul><li>bod mrazu -45 stupňov Celzia;</li><li>rozšírený komplex prísad, ktoré zvyšujú odolnosť voči teplotným výkyvom;</li><li>poskytuje ochranu proti korózii, sadziam a tvrdým usadeninám;</li><li>Úplne bezpečné pre kovové, plastové a gumové výrobky.</li></ul><h4>nevýhody</h4><ul><li>žiadne zistiteľné.</li></ul><h3><li>qui Moly Kuhlerfrostschutz KFS 2001 Plus</h3><p>Hodnotenie: 4.8</p><div style=<li></div><p>qui Moly Kuhlerfrostschutz KFS 2001 Plus“ src=“/wp-content/uploads/2023/02/5411666196251-715.jpg“ title=“</p><li>qui Moly Kuhlerfrostschutz KFS 2001 Plus“><p>Renomovaný nemecký koncentrát triedy G12+, jednoznačne schválený väčšinou výrobcov automobilov na celom svete. Používa sa ako štandardná nemrznúca zmes v chladiacich systémoch vozidiel VAG, Mercedes-Benz a BMW. Môže sa miešať s vodou v ľubovoľnom pomere, ale výrobcovia odporúčajú dodržiavať formálny pomer – 1:1, 1:1,5 alebo 1:2. V rámci týchto limitov môžu majitelia vozidiel získať nemrznúcu zmes s bodom mrazu -40, -27 a -20 stupňov Celzia.</p><p>Podľa návodu na použitie na webovej stránke spoločnosti Kuhlerfrostschutz KFS 2001 Plus sa môže voľne miešať s inými karboxylátmi (G12, G12+) a nemrznúcou zmesou na báze kremičitanov G11, čím sa vytvorí vyvážený systém (kremičitany vytvárajú ochranný film a karboxylové kyseliny neutralizujú škvrny hrdze a rozpúšťajú pevné častice). V skutočnosti toto riešenie sotva vydrží niekoľko rokov. Vo svojej čistej podobe má však viac ako dostatočný potenciál na päť rokov, čo je pre produkt za túto cenu ideálny výsledok.</p><h4>Výhody</h4><ul><li>možnosť miešania karboxylátovej kompozície s kremičitanovou nemrznúcou zmesou;</li><li>v čistej forme má kvapalina životnosť 5 rokov;</li><li>Spoľahlivé a chemicky stabilné zloženie, ktoré nemá žiadny negatívny vplyv na skupiny zložiek.</li></ul><h4>Nevýhody</h4><ul><li>vysoká hodnota.</li></ul><h3>Castrol Radicool SF</h3><p>Hodnotenie: 4.7</p><div style=Castrol Radicool SF

  Koncentrovaná karboxylátová nemrznúca zmes G12 s predĺženým intervalom výmeny, obľúbená medzi vodičmi osobných a nákladných automobilov so vznetovými motormi. Je viac ako dostatočná na 3 roky účinného chladenia elektrárne s následnou ochranou pred koróziou a tvorbou pevných častíc sedimentov.

  Vo všeobecnosti neexistujú žiadne prísne obmedzenia, ako sa Castrol Radicool SF pripravuje na použitie, ale výrobcovia odporúčajú riediť koncentrát vodou v pomere 33 až 50 %. V tomto prípade sa jeho bod tuhnutia bude pohybovať okolo -35 stupňov Celzia a známky varu sa objavia bližšie k 150 stupňom. Táto chladiaca kvapalina je teda celkom slušnou možnosťou na každodenné plnenie, ktorej cena pozitívne vyniká oproti konkurencii.

  Výhody

  • Rozsiahle možnosti riedenia s veľkým rozsahom dosiahnuteľných prevádzkových teplôt;
  • Vysokokvalitná ochrana systému proti vodnému kameňu a korózii vďaka prítomnosti inhibítorov a aditív;
  • Trojročný interval výmeny.

  Nevýhody

  • vysoká chemická aktivita.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: