8 najlepších mazív na brzdové strmene automobilov

*Prehľad najlepších podľa redakčnej rady. Výberové kritériá. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred nákupom je nevyhnutné odborné poradenstvo.

Brzdový strmeň vozidla je prvok kotúčovej brzdy, ktorý udržiava brzdové doštičky na mieste. Táto časť zriedkavo zlyháva, ale pri pravidelnej a komplexnej údržbe. Jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti o strmene automobilov je aplikácia maziva. Jeho kvalita priamo ovplyvňuje životnosť a výkonnosť strmeňa, preto by sa mal výber maziva vykonávať s maximálnou starostlivosťou.

Rozmanitosť mazív

Pri výbere pasty na strmene je potrebné zohľadniť prevádzkové podmienky vozidla. Agresívna jazda spôsobuje zahrievanie strmeňov nad 300 °C, v priemere 150-200 °C v meste a 50-100 °C na ceste. Na strmeň neustále pôsobí vlhkosť, chemické činidlá a nečistoty. Z tohto dôvodu musí mať mazivo tieto vlastnosti:

 1. Pri kontakte s vodou a inými kvapalinami si zachováva svoje pôvodné vlastnosti;
 2. odolnosť voči teplotným zmenám;
 3. schopnosť odolávať nízkym teplotám (až do -50 °C);
 4. nemá deštruktívny účinok na komponenty brzdového systému z plastu a gumy.

Nedávajte prednosť lacným mazivám, pretože nespĺňajú vyššie uvedené parametre. Patrí sem litol, grafitová pasta, nigro a podobné výrobky. Moderný vývoj je oveľa účinnejší, rozdeľuje sa do niekoľkých skupín.

Do prvej skupiny patria minerálne a syntetické tuky s kovovými prísadami. Môže sa klasifikovať ako vysokoteplotné extrémne tlakové mazivo. Teplotný rozsah syntetických mazív sa pohybuje v širokom rozsahu od -185 °C do +1100 °C. Základný materiál: minerálny alebo syntetický olej v kombinácii so zahusťovadlami a kovovými prvkami.

Druhým typom sú mazivá na báze minerálnych olejov. Bentonit ako zahusťovadlo, okrem toho, že obsahuje mastné kyseliny a kovové častice. Hlavnou výhodou minerálneho maziva je jeho odolnosť voči teplotám od -45 °C do +180 °C. Pasta je ideálna pre strmene v automobiloch, ktoré sú prevádzkované v miernych podmienkach.

Mazivá tretieho typu sú na báze syntetického oleja. Ide o univerzálnu pastu, ktorá je vhodná nielen na použitie na strmeňoch, ale aj na iných častiach brzdového systému vozidla. obsahuje syntetický olej, antioxidanty, antikorózne prísady a prísady proti opotrebovaniu. Mazivo je nerozpustné v brzdovej kvapaline a vode, odolné voči kontaktu s kyselinami a zásadami, má dielektrický účinok. Vykazuje špecifikované vlastnosti pri teplotách od -40° do +300°C.

Najlepšie mazivá pre brzdové strmene automobilov

Pri výbere správneho maziva na brzdové strmene skontrolujte zloženie, odporúčania výrobcu vozidla, rady odborníkov a názory majiteľov vozidiel. Na pultoch nájdete veľké množstvo mazív, ale nie všetky spĺňajú deklarované vlastnosti. Na základe komplexného dlhodobého výskumu sme zostavili zoznam najúčinnejších a cenovo dostupných možností.

NomináciaUmiestnenieNázovCena
Najlepšie mazivá na brzdové strmene pre automobily1

armatex

110 €
2MC-1600290 €
3XADO VeryLube440 €
4TRW PFG110200 €
5
 • QUI MOLY
  emsen-Anti-Quietsch-Paste
 • 214 €
  6S

 • PKOTE 220-R DBC
 • 841 €
  7Molykote Cu-7439 Plus865 €
  8RUSEFF229 €

  armatex

  Hodnotenie: 4.9

  Parmatex

  Mazivo používané na mazanie spojok, čapov, tŕňov a puzdier brzdového systému. Výrobok sa aplikuje na prvky brzdového systému, ktorý pracuje v náročných podmienkach. Preto si Parmatex vyberajú vodiči, ktorí obľubujú agresívny štýl jazdy. Zložky sú výnimočne bezpečné a nemajú žiadny negatívny vplyv na gumové prvky.

  Mazivo Parmatex je schopné fungovať pri teplotách od -40 °C do +200 °C. Má antikorózny účinok a zabezpečuje mazanie v suchom alebo skôr vlhkom podnebí. Mazivo má tieto pozitívne vlastnosti:

  1. chráni pred vznikom nepríjemných zvukov pri prevádzke kotúčových bŕzd;
  2. Výrobok neobsahuje žiadne zložky nebezpečné pre životné prostredie;
  3. pracuje v extrémnych podmienkach
  4. Má antikorózny účinok
  5. je za rozumnú cenu.

  Nevýhody, ktoré používatelia zdôrazňujú, sú možnosť opuchu prašníkov. Pred použitím plastického maziva Parmatex je preto potrebné oboznámiť sa s odporúčaniami výrobcu vozidla.

  MC-1600

  Hodnotenie: 4.8

  MC-1600

  Na dlhodobú ochranu strmeňov sa používa MS-1600. Ide o univerzálne mazivo vyvinuté spoločnosťou VMP-AUTO. Prvé domáce mazivo vhodné na údržbu podložiek, gumových prvkov zavesenia, ako aj piestov. Medzi vlastnosti maziva patrí:

  1. odolné voči vysokým teplotám až do 1000 °C;
  2. sa nezmýva vodou ani brzdovou kvapalinou;
  3. antikorózny účinok;
  4. Zobrazuje deklarované charakteristiky v rozsahu od -50 do +1000 °C;
  5. Chráni časti brzdového systému pred chemikáliami, nečistotami a prachom.

  V priebehu výskumu sa zistilo, že pasta sa môže používať s brzdovými kvapalinami typu DOT 3, DOT 4 a DOT 5.1. MC-1600 sa nesmie používať v spojení s DOT 5.

  Z hodnotenia používateľa EXO-rcist (majiteľ vozidiel Toyota Camry a Opel Corsa) : „Mazivo MS-1600 je v porovnaní s predchádzajúcimi mazivami, ktoré sa používali na brzdové strmene, hrubšie a lepivejšie. Presne po roku používania som sa rozhodol vykonať bežnú údržbu a mazivo je stále rovnaké, husté, homogénne a mierne mastné, dokonca ani farba sa nezmenila. Je vynikajúcou náhradou za menej účinné patentované ružové mazivo Toyota 08887-01206“.

  XADO VeryLube

  Hodnotenie: 4.7

  XADO VeryLube

  Mazivo vyrába ukrajinský výrobca HADO, ktorého názov znamená „Charkovský dom“. Táto značka sa zaoberá výrobou motorových olejov, autochémie a mazív, ktoré svojou kvalitou a účinnosťou úspešne konkurujú zahraničným kolegom. VeryLube je k dispozícii ako mazivo v spreji pre jednoduché použitie. Používatelia zistili tieto výhody pasty

  1. odstránenie nepríjemných zvukov vznikajúcich počas prevádzky brzdového systému;
  2. predĺženie životnosti strmeňov, podložiek a vodiacich líšt;
  3. nemá nepriaznivý vplyv na gumové tesnenia a plastové diely;
  4. odolné voči vode a brzdovej kvapaline.

  Je tu jedna veľká nevýhoda – tuk rýchlo vysychá a stráca svoje pôvodné vlastnosti. Systém VeryLube si vyžaduje systematickú obnovu, preto musíte brzdový systém často servisovať.

  TRW PFG110

  Hodnotenie: 4.7

  TRW PFG110

  silikónové mazivo poskytuje spoľahlivú ochranu všetkých kovových, plastových, chrómových a gumových častí brzdového systému, ktoré sú vystavené treniu. Zmes zaručuje ľahké kĺzanie a vytvára na povrchu dielov tenký film odolný voči mechanickému poškodeniu. Vykonali sme komplexnú štúdiu o

  W PFG110, ako aj analýzu spätnej väzby automobilových nadšencov a vyzdvihol nasledujúce pozitívne vlastnosti:
  1. vysoká odolnosť voči oderu a opotrebovaniu dielov;
  2. odolnosť voči vode a iným tekutinám vrátane agresívnych;
  3. Vynikajúca priľnavosť, vďaka ktorej pasta priľne takmer na všetky povrchy;
  4. prevádzková teplota od -45 °C do +250 °C.

  Nevýhodou je jeho obmedzená dostupnosť; môžete si ho kúpiť v bežných predajniach automobilov

  W PFG110 je dosť problematický, ale dá sa objednať online. Toto konkrétne mazivo je však náchylné na falšovanie. Pôvodný výrobok možno rozlíšiť podľa týchto atribútov:
  1. k dispozícii výlučne v 25 g tube;
  2. Na obale nie sú žiadne nálepky;
  3. Informácie na výrobku sú vyleptané laserom rovnakým typom a veľkosťou písma.

  Pre väčšiu istotu môžete predajcu požiadať o certifikát. mazivo

  W PFG110 si obľúbili takí známi výrobcovia automobilov ako Mazda, BMW, Range Rover, Jaguar.

 • QUI MOLY
  Emsen-Anti-Quietsch-Paste
 • Hodnotenie: 4.6

  <li></div><p>QUI MOLY <br />emsen-Anti-Quietsch-Paste“ src=“/wp-content/uploads/2023/10/7016666196011-38-.jpg“ height=“480″ title=“</p><li>QUI MOLY <br />emsen-Anti-Quietsch-Paste“><p>Plne syntetická pasta obsahuje keramické zložky, ktoré účinne chránia brzdový systém vozidla pred opotrebovaním a odieraním. Charakteristická vlastnosť pasty</p><li>QUI MOLY <br />Modrá farba pasty emsen-Anti-Quietsch-Paste je. Odolnosť voči agresívnym chemikáliám a vode. Mazivo funguje pri prevádzkových teplotách od -40 °C do +1200 °C. Pozitívne vlastnosti<li>QUI MOLY pasta:<ol><li>Brzdová kvapalina bola testovaná, aby sa zabránilo nepríjemným zvukom pri brzdení;</li><li>zlepšuje celkový výkon brzdového systému;</li><li>ochrana proti hrdzi;</li><li>primeraná cena.</li></ol><p>Na základe nášho výskumu sme zistili, že sa neodporúča ošetrovať čapy strmeňov a vkladať do nich pastu.</p><p>Z recenzie používateľa VoenSpecz (majiteľ vozidla Mitsubishi Pajero) na : „Kúpil som mazivo</p><li>QUI MOLY <br />Pasta odporúčaná predajcom automobilov na nanášanie na vodiace lišty brzdových strmeňov. Na moje prekvapenie, keď som doma preložil informácie na obale, sa ukázalo, že táto pasta nie je určená na vedenie prstov. Tieto informácie sa potvrdili po návšteve oficiálnej webovej stránky. Podarilo sa mi tiež zistiť, že spoločnosť Liqui Moly má pre vedenie strmeňov iba jedno mazivo – Anti-Quietsch-Paste v červenej farbe. Je vhodný na údržbu čapov strmeňov a vodiacich čapov, pracuje pri teplote max. 250 °C. Opäť som sa presvedčil, že poradcom v obchodoch sa nedá veriť.<h3>S<li>PKOTE 220-R DBC</h3><p>Hodnotenie: 4.5</p><div style=S<li></div><p>PKOTE 220-R DBC“ src=“/wp-content/uploads/2023/10/15016666196011-378-.jpg“ height=“420″ title=“S</p><li>PKOTE 220-R DBC“><p>Mazivo umiestnené ako spoľahlivá ochrana proti opotrebovaniu a korózii. Je na báze silikónu a je určený na aplikáciu na pohyblivé plochy brzdových strmeňov osobných a nákladných vozidiel. Odolnosť voči teplotným výkyvom na zachovanie deklarovanej výkonnosti v rozsahu od -46 °C do +299 °C. silikónové mazivo je nerozpustné vo vode a brzdovej kvapaline, nepoškodzuje plastové diely a zabraňuje vonkajšiemu hluku pri ovládaní bŕzd. Medzi pozitívne vlastnosti maziva patria:</p><ol><li>odolnosť voči vysokým teplotám;</li><li>Vysoká dielektrická pevnosť, ktorá zaručuje ochranu pred hrdzou, koróziou a oxidáciou;</li><li>nemá negatívny vplyv na gumové a plastové diely</li><li>Nízke náklady a dostupnosť.</li></ol><p>Pozor! Použitie maziva S</p><li>PKOTE 220-R DBC na vnútornej strane brzdových doštičiek a kotúča je prísne zakázané!<h3>Molykote Cu-7439 Plus</h3><p>Hodnotenie: 4.5</p><div style=Molykote Cu-7439 Plus

  Pasta sa nanáša v tenkej rovnomernej vrstve na povrchy strmeňov, čím sa zabezpečí ochrana proti opotrebovaniu a korózii. Mazivo je k dispozícii vo forme spreja, ktorý uľahčuje jeho aplikáciu, a pre väčšie pohodlie vývojári poskytli špeciálnu tubu. Môže sa používať na nanášanie tuku na ťažko prístupné miesta. Medzi hlavné pozitívne vlastnosti Molykote Cu-7439 Plus patria:

  1. vysoká priľnavosť;
  2. odolné voči teplotným výkyvom, prevádzková teplota od -30 °C do +650 °C;
  3. ochrana proti korózii;
  4. bez efektu odparovania.

  Pre bezpečné a bezproblémové brzdenie aplikujte Molykote Cu-7439 Plus pri každej výmene brzdových doštičiek.

  RUSEFF

  Hodnotenie: 4.4

  RUSEFF

  Syntetická pasta RUSEFF obsahuje prísady proti škrípaniu a treniu. Po namazaní čapov strmeňa už nie je nepríjemný hluk počuť. Použitie maziva na údržbu pohyblivých čapov a piestneho valca sa neodporúča, pretože bod klesania je len 205 °C. Zároveň nižšia kritická hodnota -50 °C, ktorá zabezpečuje spoľahlivú ochranu prvkov brzdového systému v náročných podmienkach domácej zimy. Medzi ďalšie pozitívne vlastnosti patrí:

  1. prijateľná cena;
  2. dôveryhodnosť výrobcu;
  3. rýchle odstránenie nepríjemného zvuku;
  4. Chráni strmeň a vodiace kolíky pred opotrebovaním.

  RUSEFF je jedným z najobľúbenejších domácich výrobcov automobilových olejov a mazív. Značka sa často umiestňuje na popredných miestach rôznych hodnotení. Časté zmienky o ňom nájdete v renomovaných publikáciách ako Auto View a Za Rulem.

  K výberu maziva pre strmeň a vodítka je potrebné pristupovať zodpovedne a opatrne, pretože určuje stupeň ochrany, ako aj výkon brzdového systému. Pred nákupom je bezpodmienečne nutné preskúmať vlastnosti maziva, jeho pracovnú teplotu, zloženie. Vždy nakupujte od dôveryhodného dodávateľa, aby ste sa vyhli riziku falšovania výrobkov. Pred použitím je nevyhnutné prečítať si návod na použitie.

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Build Buildgans

  Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: