10 najlepších kompaktných fotoaparátov

*Prehľad najlepších od redaktora. Výberové kritériá. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred nákupom sa poraďte s odborníkom.

Kompaktné fotoaparáty už nie sú také populárne ako pred 8 rokmi. Nahradili ich lacné poloprofesionálne fotoaparáty a smartfóny so zabudovanými kamerami. Musíte si však uvedomiť, že fotoaparáty typu „ukáž a foť“, ktoré sa predávali pred 8-10 rokmi, sa veľmi líšia od kompaktných fotoaparátov, ktoré výrobcovia rôznych spoločností ponúkajú v roku 2020. Dnešné kompaktné fotoaparáty sú oveľa kvalitnejšie a vysoko funkčné. Existujú dokonca aj malé full-frame bezzrkadlovky, ktoré používajú najmä fotografi na cesty.

Jednoduchší odborníci

  analyzovali sme trh s kompaktnými fotoaparátmi a vybrali niektoré z najzaujímavejších modelov na rok 2020, ktoré spĺňajú najdôležitejšie požiadavky používateľov.

  Rebríček najlepších kompaktných fotoaparátov

  NomináciaMiestoNázovCena
  Najlepšie kompaktné fotoaparáty základnej až strednej triedy7Fujifilm FinePix XP14013 800 €
  6Sony Cyber-shot DSC-RX10047 990 €
  5Canon PowerShot G9 X Mark II30 990 €
  4Olympus Tough TG-632 840 €
  3Nikon Coolpix A100026 634 €
  2

  anasonic Lumix DMC-ZS100/TZ100

  34 400 €
  1Ricoh GR III71 339 €
  Prémiové kompaktné fotoaparáty3Sony Alpha ILCE-7M3130 650 €
  2Canon EOS R117 990 €
  1Nikon Z6113 400 €

  Kompaktné vozidlá základnej a strednej triedy

  Náš prvý výber sa zameriava na amatérske a poloprofesionálne kompaktné fotoaparáty. Nielenže zachytí niektoré z najdôležitejších okamihov života, ale zároveň vás prinúti stať sa profesionálnym fotografom. Tieto kompaktné fotoaparáty, ktoré majú kompaktné rozmery alebo sú dokonca na niektorých miestach zmenšené, ponúkajú širokú škálu funkcií.

  Fujifilm FinePix XP140

  Hodnotenie: 4.5

  FUJIFILM FINEPIX XP140

  Začnime najlacnejšou verziou kompaktného fotoaparátu, ktorej približná cena je 180 USD. Tento fotoaparát je veľmi obľúbený pre kombináciu nízkej ceny a niektorých zaujímavých funkcií.

  Fujifilm FinePix XP140 má celkom robustnú konštrukciu.Fotoaparát je vybavený spoľahlivou ochranou proti prachu a vlhkosti. Dokáže sa ponoriť do hĺbky 25 metrov – o 5 metrov hlbšie ako jeho predchodca XP130. Bezpečnostný kryt so zámkom pre priehradku na batérie, ktorý zabraňuje jej náhodnému otvoreniu pod vodou. Veko má gumové tesnenie, ktoré zabraňuje vniknutiu prachu, nečistôt a samozrejme vody.

  Vydrží pád z výšky až 180 cm a funguje až do -10 stupňov Celzia. Takže tento fotoaparát môžete bezpečne používať v extrémnych podmienkach a nevadí vám požičiavať ho deťom.

  Používa 16-megapixelový snímač CMOS so stabilizáciou obrazu. Fotoaparát FinePix XP140 má zabudovaný širokouhlý objektív (28 mm) s päťnásobným priblížením. Takže bez ohľadu na to, kde sa objekt nachádza, či na boku alebo v strede záberu, nikdy ho neprehliadnete.

  Tento model má zabudované pripojenie Bluetooth a Wi-Fi. Rýchlo prenáša snímky do smartfónu a umožňuje pomocou diaľkového ovládania priblížiť, zaostriť na objekt a dokonca aj fotografovať. Pripojenie Wi-Fi a Bluetooth tiež uľahčuje párovanie zariadení a pridávanie geografických značiek k záberom.

  Okrem dobrých fotografií môžete získať aj skvelé video s rozlíšením až 1080p pri 60 fps. Je vybavený aj režimom snímania, ako je Slow Motion a Time-lapse.

  Fotoaparát Fujifilm FinePix XP140 má novo vyvinutý systém automatického zaostrovania, ktorý umožňuje vybrať bod zaostrenia pomocou joysticku na tele fotoaparátu. Detekcia tváre aktivuje sledovanie očí. Ďalšou zaujímavou možnosťou je elektronická vodováha, ktorá umožňuje snímať snímky bez „skreslenia“ horizontu. Okrem toho má kompaktný fotoaparát v nastaveniach sadu najrôznejších filtrov, ktoré, ak sa chcete vyhnúť následnému spracovaniu.

  Výhody

  • pekná cena;
  • robustná ochrana proti prachu a vlhkosti;
  • Fotoaparát je odolný voči mrazu;
  • Môžete fotografovať aj pod vodou;
  • K dispozícii je Wi-Fi a Bluetooth;
  • F
    l Snímanie v rozlíšení HD pri 60 fps;
   • Režimy spomaleného pohybu a časozberného snímania.

   Nevýhody

   • Za túto cenu neboli zistené žiadne väčšie nevýhody.

   Sony Cyber-shot DSC-RX100

   Hodnotenie: 4.6

   Sony Cyber-shot DSC-RX100

   Ďalší model, na ktorý sa pozrieme, vyrába spoločnosť Sony a na trh sa dostal už dávno, v roku 2012. Dopyt po ňom nikdy neklesá a jeho cena sa prakticky nemení až doteraz. Dnes sa cena tohto fotoaparátu pohybuje okolo 360 USD. Zistime, prečo sa tento fotoaparát udržal na prvom mieste už 8 rokov.

   Monolitické telo fotoaparátu je celé z kovu, čím sa ďalšie generácie radu RX nemôžu pochváliť. Fotoaparát má pomerne veľký snímač CMOS 20.2MP v jednom palci „Vidicon“. Minimálna citlivosť je nastavená na 125 ISO a maximálna citlivosť je 6400 ISO. V praxi však pri fotografovaní pri slabom osvetlení dosiahne pracovná citlivosť ISO hodnotu 3200, pretože vyššia hodnota by spôsobila príliš výrazný šum.

   Optika pochádza od legendárnej nemeckej spoločnosti Carl Zeiss, čo je uvedené aj na samotnom tele fotoaparátu. V roku 2012 bol tento objektív naozaj luxusný, ale aj teraz je viac než dobrý. Ide o objektív so zoomom s ekvivalentom ohniska 28-100 mm a svetelnosťou F1.8-F4.9. V porovnaní so štandardným systémovým zoomom 28-100 mm má „clonu“ F3.4-F5.6. Inými slovami, optika fotoaparátu Sony RX100 bude o celý „stupienok“ ľahšia. Jednoducho povedané, tento objektív prepúšťa dvakrát viac svetla pri akejkoľvek dĺžke priblíženia. A má najostrejšiu optiku v rade RX.

   Kompaktný fotoaparát Sony RX100 má úplné, všestranné ovládanie. Okrem režimu AUTO je k dispozícii aj režim priority uzávierky (S), priority clony (A), programový režim (P) a plne manuálny režim (M), ktorý umožňuje nastaviť všetky možnosti manuálne. Má tiež optický stabilizátor obrazu, ktorý odvádza celkom dobrú prácu.

   Fotoaparát má vstavaný blesk s redukciou efektu červených očí. Jeho pokrytie je až 6.30. Fotoaparát má zabudovaný držiak na statív a orientačný snímač. Fotoaparát má aj stereo mikrofón, ktorý umožňuje nahrávanie videa vo vysokej kvalite. Formát nahrávania videa – F

    l HD 1080p s maximálnou rýchlosťou 60 snímok za sekundu. Čas nepretržitého nahrávania videa 9-10 minút.

    Výhody

    • Veľký snímač;
    • rýchly objektív;
    • dobrý detail obrazu;
    • Možnosť fotografovania vo formáte RAW;
    • F
      HD video pri 60 snímkach za sekundu;
     • monolitické puzdro;
     • Rýchle automatické zaostrovanie.

     Nevýhody

     • nie je najpresnejšie vyváženie bielej;
     • Nie je veľa vybavenia.

     Canon PowerShot G9 X Mark II

     Hodnotenie: 4.7

     Canon PowerShot G9 X Mark II

     Mimoriadne tenký fotoaparát Canon G9 X Mark II nie je len výnimočný dizajn inšpirovaný retro štýlom, ale jeho vysoký výkon vám umožní zachytiť vynikajúce fotografie a videá. Cena tohto modelu, rovnako ako v predchádzajúcom prípade, sa už nepribližuje k nižšiemu, ale k strednému cenovému segmentu digitálnych zrkadloviek a pohybuje sa okolo 370 USD.

     Kvalitu obrazu vo všetkých fotoaparátoch najčastejšie určujú dva parametre: snímač a procesor. V tomto prípade je snímač identický s vyššie uvedeným fotoaparátom Sony Cyber-shot DSC-RX100. Canon G9 X Mark II sa môže pochváliť pomerne výkonným procesorom DIGIC 7. Jeho výkon umožňuje pomerne plynulé spracovanie obrazu a „zachytenie“ zaostrenia.

     Objektív má ekvivalent ohniskovej vzdialenosti 28-84 mm a clonové čísla od F2 do F4.9. Tieto údaje naznačujú, že „objektív“ možno považovať za rýchly objektív. Má tiež trojnásobný optický zoom. Vo všeobecnosti postačuje na väčšinu scén, ale ak vám 3-násobný zoom nestačí, môžete ho zdvojnásobiť pomocou funkcie Digital Zoom Plus.

     Na ovládanie fotoaparátu použite tlačidlá a voliče alebo dotykový displej LCD. Kompaktný fotoaparát Canon G9 X Mark II má veľký trojpalcový displej s viac ako 1 miliónom pixelov. Ak ste aktívnym používateľom fotoeditorov, môžete fotografovať v surovom formáte RAW. Tento formát podporuje len málo kompaktných fotoaparátov.

     Optický stabilizátor obrazu v objektíve fotoaparátu PowerShot G9 X môže používateľovi pomôcť pri snímaní. Eliminuje 5-osové kmitanie, čo vám umožňuje robiť ostré snímky v náročných podmienkach a nahrávať video bez prirodzeného chvenia rúk a iných otrasov. Nastavenia môžete meniť aj pomocou ovládacieho krúžku na objektíve, pričom túto funkciu si môžete prispôsobiť sami.

     Canon PowerShot G9 X Mark II pridáva takmer všetky moderné komunikačné rozhrania. Môže sa pripojiť k tabletu alebo smartfónu cez Wi-Fi, Bluetooth alebo NFC. Spárovaním kompaktného fotoaparátu s telefónom môžete nielen rýchlo zdieľať snímky, ale aj diaľkovo ovládať zariadenie z mobilného zariadenia. Canon G9 X Mark II má vlastnú vymeniteľnú batériu, ktorá vydrží približne 235 snímok, čo je na kompaktný fotoaparát celkom dobrý výsledok.

     Výhody

     • Veľký snímač v pomere k veľkosti fotoaparátu;
     • optický stabilizátor;
     • Mimoriadne kompaktné rozmery;
     • Bezdrôtové rozhrania Wi-Fi, Bluetooth a NFC;
     • rýchly objektív;
     • Pomerne výkonný procesor DIGIC 7;
     • Veľkosť snímača 1″;
     • Formát RAW.

     Nevýhody

     • slabý blesk;
     • Volič režimov sa používa nepohodlne;
     • Nie veľká kvalita videa.

     Olympus Tough TG-6

     Hodnotenie: 4.7

     Olympus Tough TG-6

     Ďalší kompaktný fotoaparát v našom prehľade je vyrobený spoločnosťou Olympus. Tento model bol vydaný v júli 2019 a rýchlo si získal popularitu. Po takmer roku a pol dopyt po tomto fotoaparáte neprestáva klesať. Približná cena modelu Tough TG-6 je 395 USD.

     tento fotoaparát možno používať v najextrémnejších podmienkach vďaka utesnenému krytu. Model Tough TG-6 je dokonca obľúbený medzi potápačmi, pretože má objektív so štvornásobným priblížením.. Môžete sa potápať až do hĺbky 15 m pod vodou. Pri ponorení do hĺbky viac ako 1 m fotoaparát automaticky upraví vyváženie bielej. Zvládne aj statické zaťaženie do 100 kg a pády z výšky približne 2 m. Schopnosť stabilne pracovať pri teplotách pod bodom mrazu až do -10 stupňov.

     Olympus Tough TG-6 má zabudovaný 12MP snímač CMOS. Nie je tak veľký ako vyššie uvedené modely, preto je kvalita obrazu o stupeň nižšia. Výrobcovia sa však nesústredili na špičkovú kvalitu fotografií a videa, ale skôr na „nerozbitnosť“ a používanie fotoaparátu v rôznych podmienkach.

     Objektív fotoaparátu je chránený obojstranným sklom bez zahmlievania. Je vybavený štvornásobným zoomom s ohniskovou vzdialenosťou 25-100 mm a maximálnou svetelnosťou F2-F4.9. Objektív sa nevysúva dopredu – v skutočnosti je zapustený hlboko do tela – systém navrhnutý tak, aby maximálne izoloval od vonkajšieho sveta.

     Na rozdiel od predchádzajúceho modelu TG-5 dokáže nový Tough TG-6 natáčať video vo vysokom rozlíšení 4K pri 30 snímkach za sekundu. Dosahuje maximálny čas záznamu 29 minút a maximálnu veľkosť súboru videa 4 GB. Zariadenie podporuje režim makro s minimálnou vzdialenosťou zaostrenia 1 cm.

     Vysokokapacitná batéria fotoaparátu Olympus Tough TG-6 umožňuje na jedno plné nabitie urobiť v priemere 340 fotografií. Zobrazenie a rámovanie záberov sa vykonáva pomocou trojpalcového displeja. Obrazovka nie je citlivá na dotyk, ale vzhľadom na prostredie, v ktorom tento kompakt môže pracovať, je to ešte lepšie.

     Výhody

     • robustná konštrukcia a vysoké bezpečnostné prvky;
     • Video 4K pri 30 fps
     • Navigácia GPS;
     • Režim makro;
     • vysoká kapacita batérie;
     • Objektív so 4-násobným priblížením.

     Nevýhody

     • malý senzor;
     • Viditeľnosť obrazovky LCD je pri jasnom svetle znížená.

     Nikon Coolpix A1000

     Hodnotenie: 4.8

     NIKON COOLPIX A1000

     telo fotoaparátu vyrobené z kovu. Má praktický grip na vonkajšej strane, ktorý bol v porovnaní s predchádzajúcim modelom Coolpix A900 prepracovaný k lepšiemu. Fotoaparát je vybavený elektronickým hľadáčikom, ktorého zorné pole dosahuje 98 %. Hľadáčik EVF vám umožňuje navigovať zábery pri jasnom svetle. Dotykový displej s uhlopriečkou 7″.6 cm sa dá nakloniť smerom nadol až o 180 stupňov, čo vám dáva možnosť fotografovať z rôznych uhlov.

     Nikon Coolpix A1000 má rovnako malý snímač ako predchádzajúci fotoaparát Olympus Tough TG-6. Samozrejme, že to nestačí na vytvorenie snímok špičkovej kvality, ale aj pri takto „orezanom“ snímači možno pozorovať miernu výhodu. Ide o nízky šum pri vysokých nastaveniach ISO.

     Hlavnou výhodou tohto fotoaparátu je jeho 35-násobný zoom. Je to veľký krok vpred v priblížení, keď si predstavíte vyššie uvedené modely. Výrobca si dal skutočne záležať na tom, aby vytvoril optiku tohto fotoaparátu. Optická schéma objektívu je zložená z 13 prvkov v 11 skupinách, medzi ktorými sú asférické šošovky. Ohnisková vzdialenosť optiky dosahuje 24-840 mm pri clone F3.4-F6.9. Taký je výkon zoomu ultra dlhých výmenných objektívov.

     Nikon Coolpix A1000 má najrýchlejšiu uzávierku 1/4000 sekundy. S touto rýchlou uzávierkou môžete ľahko fotografovať objekty, ktoré sa pohybujú vysokou rýchlosťou. Pri fotografovaní vám pomáha aj optický stabilizátor obrazu, ktorý zabraňuje nežiaducim vibráciám.

     Výhody

     • 35-násobný zoom;
     • elektronický hľadáčik;
     • minimálna rýchlosť uzávierky 1/4000 s;
     • Dotykový, otočný displej;
     • bezdrôtové pripojenie k mobilnému zariadeniu;
     • jednoduché umiestnenie ovládacích prvkov.

     Nevýhody

     • bez zvukového záznamu;
     • nízka kapacita batérie.

     Panasonic Lumix DMC-ZS100/TZ100

     Skóre : 4.8

     Panasonic Lumix DMC-ZS100/TZ100

     Pre mnohých používateľov je celkom neznáme vidieť fotoaparáty od spoločnosti Panasonic. A ak sa obmedzíme na „svet fotografie a videa“, väčšina fotografov si myslí, že firma sa spája skôr s výrobou videokamier. Tieto fotoaparáty by ste však nemali úplne ignorovať, pretože ani oni nie sú zlými fotografmi. Takže zvažovaný model Panasonic Lumix DMC-TZ 100 vás môže príjemne prekvapiť funkčnosťou a kvalitou snímok. Cena takéhoto kompaktu je približne 460 USD.

     Snímač tohto fotoaparátu je na kompakt pomerne veľký, meria 1 Vidicon palec a má 20 efektívnych pixelov.1 milión. Stojí za zmienku, že kompaktné fotoaparáty s jednopalcovým snímačom sú k dispozícii len od tých výrobcov, ktorí sú schopní snímače sami vyrábať – ide o spoločnosti Canon, Sony a Panasonic. Ostatné spoločnosti, ktoré vyrábajú fotoaparáty s týmto typom snímača, úprimne povedané, zlyhali. Ich kvalita obrazu sa výrazne líši, a nie k lepšiemu.

     Objektív na tomto fotoaparáte je vyrobený spoločnosťou LEICA, čo už vás núti pozrieť sa na tento model. Objektív s ekvivalentom 35 mm má ohniskovú vzdialenosť 25-250 mm a svetelnosť F2.8-F5.9. Optická štruktúra pozostáva z 12 optických prvkov v 10 skupinách. V tejto konštrukcii je 5 obojstranných asférických šošoviek, ktoré zabezpečujú ostrosť v celom rozsahu zoomu a zabraňujú skresleniu záberu.

     Fotoaparát, rovnako ako všetky moderné modely značky Panasonic, je vybavený režimom post focus – to znamená, že počas snímania prístroj vytvorí až 300 záberov v jednom poli na všetky ohniská a potom je možné vybrať najviac zaostrený záber. Minimálna rýchlosť uzávierky 1/16000s pri elektronickej uzávierke. Nie každá poloprofesionálna digitálna zrkadlovka sa môže pochváliť takou rýchlosťou uzávierky. Panasonic Lumix DMC-TZ 100 má plnohodnotný elektronický hľadáčik vo veľmi kompaktnom tele.

     Môžete natáčať video v rozlíšení 4K UHD pri rýchlosti 100 Mb/s, ale potom potrebujete veľkú pamäťovú kartu. Fotoaparát tiež umožňuje fotografovať v režime F

      l HD s rozlíšením 1080p a 120 snímkami za sekundu. Panasonic Lumix DMC-TZ 100 je tiež vybavený plnohodnotným režimom intervalového snímania. To znamená, že fotoaparát môže sám zostavovať časozberné snímky s danou frekvenciou snímok a zároveň ukladať pôvodné fotografie.

      Výhody

      • palcový snímač;
      • Formát videa F
        l HD a 4K;
       • Objektív LEICA DC VARIO-ELMARIT;
       • Skreslenie a aberácia sú veľmi nízke;
       • Plnohodnotný hľadáčik;
       • Má optický stabilizátor obrazu;
       • minimálna rýchlosť uzávierky je 1/16000s;
       • má makrofotografiu.

       Nevýhody

       • nepohodlná ergonómia;
       • Malá kapacita batérie.

       Ricoh GR III

       Hodnotenie: 4.9

       RICOH GR III

       Ricoh uviedol na trh najkompaktnejší fotoaparát v roku 2019 a stále je považovaný za najmenší na trhu. Fotoaparát sa ľahko zmestí do dlane a je vybavený množstvom funkcií. Priemerná cena tohto kompaktu na trhu je 1180 USD.

       Rozmery fotoaparátu sú len 109x62x33 mm. Pri takejto minimálnej veľkosti sa im podarilo namontovať snímač APS-C s 24 efektívnymi pixelmi.24M. Podobný snímač je zabudovaný napríklad vo fotoaparáte Fujifilm XF10, ale je väčší. Ricoh GR III podporuje 14-bitový RAW vo formáte DNG (špecifikácia digitálneho negatívu) – umožňuje fotografickým editorom vidieť viac informácií o zábere.

       Ohnisková vzdialenosť optiky GR III je 28 mm. Je to niečo medzi širokouhlým objektívom a objektívom so zoomom, čo znamená, že môžete fotografovať portréty aj krajiny. Optická konštrukcia pozostáva zo 6 prvkov v 4 skupinách vrátane asférických šošoviek. Objektív možno považovať za rýchly s hodnotou F2.8. Fotoaparát je vybavený trojosovým optickým stabilizátorom posunu snímača – Shake Reduction.

       Má rýchle zaostrovanie, typ zaostrovania, pri ktorom je zaostrenie pevne nastavené na určitú vzdialenosť. Môžete si vopred nastaviť vzdialenosť, napríklad 2 m, a všetko, čo je za touto hranicou, zostane zaostrené. skutočný prínos pre pouličných fotografov. Fotoaparát má ďalšiu zaujímavú možnosť, ako je meranie okolitého svetla. Nastavením tohto režimu teda nikdy nedôjde k presvetleniu v určitých oblastiach záberu.

       Ricoh GR III má zabudovaný makro režim, ktorý možno aktivovať stlačením tlačidla. Pri bežnom fotografovaní fotoaparát sníma z minimálnej vzdialenosti 10 cm, v makrorežime zo 6 cm. pre fanúšikov Instagramu je tu pomer strán 1:1. Vďaka tomu môžete po pripojení fotoaparátu k mobilným zariadeniam cez Wi-Fi zverejňovať fotografie priamo na sociálnej sieti bez predchádzajúceho orezania.

       Ricoh GR III nahráva video vo formáte MOV. Maximálne rozlíšenie videa je 1080p pri 60 snímkach za sekundu. Je možné aj časozberné snímanie videa.

       Výhody

       • Rekordne malé rozmery a hmotnosť v tomto segmente;
       • Snímač APS-C
       • snímanie vo formáte DNG;
       • Trojosový optický stabilizátor;
       • rýchle zameranie;
       • Dotykový displej s možnosťou výberu zaostrovacieho bodu;
       • funkcia rýchleho zaostrenia.

       Nevýhody

       • malá kapacita batérie;
       • žiadny vstavaný blesk.

       Prémiové kompaktné fotoaparáty

       Ďalej sa pozrieme na prémiové modely, a to sú tzv. bezzrkadlovky (SLC). Mnohí profesionálni fotografi prešli z digitálnych zrkadloviek na bezzrkadlovky kvôli ich kompaktným rozmerom. Rozdiel medzi fotoaparátmi SLC a digitálnymi zrkadlovkami spočíva v tom, že nemajú celý systém zrkadiel a namiesto toho majú ďalší snímač pre hľadáčik. Takýto dizajn sa považuje za progresívny a neustále sa modernizuje. Tieto fotoaparáty, rovnako ako profesionálne digitálne zrkadlovky, majú full-frame snímač (F

        l rám). Náš tím zostavil malý výber najlepších prémiových kompaktov od popredných výrobcov.

        Sony Alpha ILCE-7M3

        Hodnotenie: 4.8

        SONY ALPHA ILCE-7M3

        Spoločnosť Sony je jednou z prvých spoločností, ktoré vyrábajú bezzrkadlový kompaktný fotoaparát s plnoformátovým snímačom F

         l rám. Vo všeobecnosti sú fotoaparáty od výrobcu Sony známe sýtym podaním farieb v zábere a v prípade tohto modelu sa inžinierom spoločnosti podarilo dosiahnuť vynikajúci výsledok. Sony Alpha ILCE-7M a nasledujúce fotoaparáty stoja približne 1800 až 2100 USD.

         Fotoaparát má ľahkú, ale vysoko odolnú vnútornú klietku a telo z horčíkovej zliatiny. Hlavné tlačidlá a ostatné ovládacie prvky sú hermeticky uzavreté, aby sa do fotoaparátu nedostala vlhkosť a prach. Zariadenie je celkom ergonomické – tvar rukoväte je prispôsobený tvaru rukoväte, čo prispieva k bezpečnému držaniu a zvyšuje pohodlie pri používaní.

         Zariadenie Alpha ILCE-7M3 má až dva sloty na pamäťové karty SD. fotografie aj video sa môžu nahrávať na obe karty, môžete to určiť v nastaveniach. Disponuje 3-palcovým výklopným LCD displejom, ktorý možno nastaviť do používateľsky prívetivej polohy. Nakláňa sa o 107 stupňov nahor a 41 stupňov nadol. Dotykový displej s ovládaním zaostrenia.

         Fotoaparát je vybavený full-frame snímačom CMOS typu EXR so zadným osvetlením, ktoré zväčšuje efektívnu plochu svetlocitlivých pixelov. Výkonný procesor Bionz X zabezpečuje vysoko detailné snímky s bohatou reprodukciou farieb a rýchlym spracovaním obrazu.

         Jeho hybridný systém zaostrovania je ideálny pre rýchlo sa pohybujúce objekty, pretože dokáže rozpoznať a sledovať nepredvídateľne sa pohybujúce objekty. Neuveriteľných 693 fázovo asistovaných bodov AF, ktoré pokrývajú 94 % záberu. Pre porovnanie, predchádzajúci model, ktorý mal len 117 týchto bodov.

         Kamera umožňuje natáčať video vo vysokom rozlíšení 4K. Model Alpha 7M3 je vybavený novým obrazovým profilom – Hy
         id Log-Gamma. Podporuje nahrávanie HDR naraz. Fotoaparát je vybavený 5-osovým stabilizátorom, ktorý spoľahlivo zabraňuje najmenšiemu chveniu, nežiaducej aberácii a iným chybám.

         Výhody

         • vysokorýchlostné automatické zaostrovanie;
         • ergonomický dizajn;
         • Dve zásuvky na pamäťové karty;
         • výkonný procesor;
         • vynikajúca kvalita obrazu;
         • vynikajúca stabilizácia;
         • Vysokokapacitná batéria;
         • Vysokokvalitné video.

         Nevýhody

         • Na obrazovke nie je dostatok otočných pohybov;
         • Rozdielna reprodukcia farieb pre obrazovku LCD a hľadáčik.

         Canon EOS R

         Hodnotenie: 4.8

         Canon EOS R

         Tento model bol prvým bezzrkadlovým kompaktným fotoaparátom spoločnosti Canon. Fotoaparát bol uvedený na trh v roku 2018 a rýchlo prekonal predajné rekordy medzi fotoaparátmi v tomto segmente. Hoci na Canon EOS R boli a sú objektívne sťažnosti, tento model má jedinečné funkcie, ktoré mu dávajú výhodu pred konkurenciou.

         Rozlíšenie snímača CMOS je 30.3 megapixely. Snímač je podobný ako v profesionálnej digitálnej zrkadlovke Canon EOS 5D Mark IV. Tento snímač spolupracuje s výkonným procesorom Digic 8, ktorý výrazne zlepšuje kvalitu obrazu a eliminuje šum. Systém Dual Pixel má jednu zaujímavú funkciu. Pomocou vlastného softvéru alebo spracovania vo fotoaparáte je možné po nasnímaní posunúť bod AF, čo je niekedy veľmi dôležité.

         Fotoaparát je odolný voči poveternostným vplyvom, čo zvyšuje jeho univerzálnosť v podmienkach používania. Telo je miestami pogumované a úchop je celkom pohodlný, ako sa na Canon sluší. Na hornej strane fotoaparátu sa nachádza dodatočný displej, ktorý je nezvyčajne veľký a ľahko sa používa, najmä za slnečného počasia. Snímač fotoaparátu Canon EOS R je chránený špeciálnou uzávierkou pre zvýšenú ochranu pred prachom.

         Pokiaľ ide o automatické zaostrovanie, funguje bezchybne. Dual Pixel AF pokrýva 88 % záberu horizontálne a 100 % vertikálne s 5655 fázovými bodmi AF. Tento mechanizmus dokáže zabezpečiť vysoký výkon v širokom spektre scenárov. Možné je aj stredové bodové zaostrovanie, s ktorým sa fotoaparát výborne osvedčil aj pri slabom osvetlení.

         Tento fotoaparát má ešte jednu výhodu: adaptéry, ktoré umožňujú používať optiku pre zrkadlovky Canon. Adaptéry stoja oveľa menej ako cena špecializovanej rady optiky pre Canon EOS R. Ak teda fotografujete s fotoaparátom Canon a máte celú „flotilu“ objektívov pre digitálne zrkadlovky, môžete ich ľahko použiť na tomto kompaktnom modeli.

         Výhody

         • kvalitný zaostrovací systém Dual Pixel AF;
         • existujú adaptéry;
         • Výkonný procesor Digic 8;
         • otočná obrazovka;
         • Formát JPG je lepší;
         • kvalitný hľadáčik;
         • Vysoká kvalita obrazu;
         • Ochrana snímača pomocou žalúzií.

         Nevýhody

         • Nie najlepšia ergonómia tlačidiel;
         • bez matricového stabilizátora;
         • nízka rýchlosť pri sériovom snímaní.

         Nikon Z6

         Hodnotenie: 4.9

         Nikon Z6

         Nikon je ďalšia špičková spoločnosť, ktorá celkom úspešne vytvorila rad bezzrkadloviek, ktorý zatiaľ pozostáva z troch modelov. Spoločnosti Canon a Nikon dlho verili, že budúcnosťou sú plnoformátové kompaktné fotoaparáty. Spoločnosť Sony medzitým vyrábala bezzrkadlovky už v roku 2010. Inžinierom spoločnosti Nikon sa podarilo dosiahnuť vynikajúce výsledky vytvorením veľkého držiaka, do ktorého sa ľahko zmestí snímač, zatiaľ čo inžinieri spoločnosti Sony predtým tento bod prehliadli. Takto kompaktný model Z6 od spoločnosti Nikon získal výhodu pred skúsenejším konkurentom v tejto úzkej oblasti.

         Spomenuli sme bajonet, ktorý v 1.5x väčší ako zrkadlovka Nikon. Toto je dôležitý bod, preto mu venujme väčšiu pozornosť. Veľké uchytenie je otvorenou bránou pre výkonnú a kompaktnú optiku.

         Vďaka veľkému polomeru bajonetu dopadajú lúče zadného objektívu na snímač takmer kolmo, a to aj na okrajoch, čo zabraňuje osvetleniu susedných pixelov snímača. Rozdelenie lúča na snímači bezzrkadlového fotoaparátu je len 16 mm. Tým sa eliminuje chromatická aberácia a optika sa vytvára oveľa jednoduchšie a s rovnakou kvalitou.

         Fotoaparát obsahuje full-frame snímač BSA s 24-bitovým rozlíšením.5 MP. Fotoaparát je tiež vybavený 5-osovým maticovým stabilizátorom, ktorý zabraňuje nežiaducim vibráciám. Nový firmvér Nikon Z6 vo verzii 2.1 obsahuje vylepšené automatické zaostrovanie na tvár a sledovanie očí, ktoré odvádza skvelú prácu aj pri slabom osvetlení. Hľadáčik je elektronický hľadáčik s maximálnym zorným poľom 100 %, ktorý umožňuje plný pohľad pri jasnom svetle.

         Konštruktéri spoločnosti Nikon optimalizovali nielen optiku, ktorú možno namontovať na fotoaparáty série Z pomocou adaptéra, ale to isté urobili aj v prípade napájacieho zdroja. Na trh bola uvedená nová batéria EN-EL 15B, ktorá vyzerá podobne ako štandardná batéria pre digitálne zrkadlovky F

          l rámček fotoaparátu, okrem sivej farby. Staré batérie pre digitálne zrkadlovky Nikon sa však budú dať použiť aj v modeloch radu Z. Jediným rozdielom je možnosť nabíjania z kábla USB vo vnútri fotoaparátu alebo batérie. Kapacita pôvodnej batérie je 310 fotografií.

          Výhody

          • veľký držiak;
          • možnosť použitia adaptérov;
          • rýchle a presné zaostrovanie;
          • pracovať pri vysokej citlivosti ISO;
          • Pohyblivá obrazovka LCD;
          • stabilizátor na snímači;
          • Vynikajúca ergonómia;
          • vysokokvalitný hľadáčik.

          Nevýhody

          • Jeden slot na pamäťovú kartu;
          • Nedostatočná kapacita pôvodnej batérie;
          • nie je najvyššia kvalita videa.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: