15 najlepších mikrofónov

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny a nepredstavuje schválenie alebo odporúčanie na nákup. Pred kúpou je potrebné poradiť sa s odborníkom.

Mikrofóny zažívajú druhú mladosť. Zatiaľ čo v minulosti sa používali len na profesionálne účely (zvyčajne pri filmových alebo televíznych produkciách alebo v rozhlasových staniciach), v súčasnosti takéto zariadenia potrebuje bežný človek. Už nie je ťažké pripojiť mikrofón k fotoaparátu alebo smartfónu a nahrávať video do domáceho archívu s dobrým zvukom. Bez slušného dynamického alebo kondenzátorového mikrofónu sa ťažko zaobíde aj každý videobloger, ktorý si váži sám seba. Online magazín Expertology vám v krátkosti predstaví najlepšie mikrofóny. Všetky modely uvedené v tomto hodnotení sú voľne dostupné v Slovenskom maloobchode.

Ako si vybrať kvalitný mikrofón

Bez dobrého mikrofónu sa v dnešnej dobe nezaobídete, najmä ak sa chystáte pravidelne natáčať videá. Samozrejme, že smartfóny, videokamery a dokonca aj fotoaparáty majú vlastný mikrofón. Ich kvalita však zďaleka nie je ideálna. A ak je zvuk pre diváka nepríjemný, nedokončí vaše video až do konca. Preto by sa aj mikrofón ako samostatné zariadenie mal vyberať inteligentne.

Najskôr sa musíte rozhodnúť pre typ mikrofónu. Najobľúbenejšie sú:

 1. Mikrofón v pilotnej kabíne– sa upevňuje na obojok, pričom jeho minimálna veľkosť umožňuje, aby zostal pre diváka prakticky neviditeľný.
 2. Štúdiový mikrofón– Dostatočne veľký na to, aby sa dal namontovať na statív, tyč alebo jednoducho položiť na stôl. Lacné modely sa bežne používajú aj v domácnostiach.
 3. Ručný mikrofón– poznáte ho už od detstva, pretože ho spevák zvyčajne drží v ruke, keď vystupuje. Môže sa používať aj na karaoke.
 4. Delový mikrofón– Samostatný typ zariadenia určeného na pripojenie k videokamere alebo fotoaparátu.

A to, samozrejme, nie je celý zoznam. Na trhu nájdete napríklad slúchadlá alebo dokonca závesné mikrofóny. Zariadenia sa líšia aj technológiou ovládania:

 1. Dynamický mikrofónnevyžaduje napájanie. To znamená, že funguje s úplne akýmkoľvek zariadením s príslušným konektorom. Vyznačuje sa tiež schopnosťou vyrovnať sa s výkyvmi akustického tlaku, a preto je to mikrofón, ktorý sa používa pri nahrávaní bicieho súboru. Nevýhodou však je, že nie je možné poskytnúť čo najautentickejší zvukový obraz.
 2. Kondenzátorový mikrofónJe oveľa citlivejší, takže zachytí širší rozsah zvukov. Treba s ním však zaobchádzať opatrne, pretože jeho vnútro je veľmi chúlostivé. A je to príslušenstvo, ktoré potrebuje ďalší 48V napájací zdroj. Ak má vaša videokamera alebo diktafón fantómové napájanie, nemali by ste mať žiadne problémy. V ostatných prípadoch by ste sa mali uistiť, že mikrofón má priehradku na batérie.

Existujú aj páskové a elektretové mikrofóny, ale len veľmi málo. Po prvé, ich výroba je podstatne drahšia. Po druhé, takmer úplne nahradil kondenzátorový model, ktorý je oveľa univerzálnejší.

Mikrofóny môžu mať rôznesmerový vzor. Je to vždy uvedené na obale. Určuje, z ktorých strán bude zvuk zachytený. Napríklad „závesné“ a stolové mikrofóny majú zvyčajne kardioidnú, superkardioidnú alebo hyperkardioidnú smerovú charakteristiku. To znamená, že nebudú prichádzať žiadne vonkajšie zvuky odniekiaľ zo strany nahrávky. Ak chcete príslušenstvo používať napríklad na hovory cez Skype, je lepšie kúpiť model s kruhovým diagramom.

Nemôžete sa pomýliť sZástrčka. Bolo by veľmi nešťastné, ak by vybraný mikrofón nevyhovoval vášmu zariadeniu, pretože sa nedá pripojiť. Najobľúbenejšie typy konektorov v súčasnosti sú tieto:

 1. mini-jack– známy 3,5 mm zvukový konektor. Mikrofón vybavený jedným z nich môžete pripojiť k širokej škále zariadení. Vrátane smartfónu (niekedy len s použitím adaptéra).
 2. USB a mini-jack– Stolové a niektoré ďalšie modely používajú kombinovaný typ pripojenia. USB sa v tomto prípade používa na napájanie.
 3. USB– Niektoré mikrofóny používajú iba toto rozhranie, čím odpadá potreba 3,5 mm konektora. Mali by ste si uvedomiť, že príslušenstvo sa bude používať len s počítačom – je nepravdepodobné, že by dokázalo identifikovať iné zariadenia, aj keď majú tiež port USB (niektoré smartfóny sú však výnimkou z pravidla).
 4. XLR– Takýto konektor sa zvyčajne vyžaduje pre profesionálne mikrofóny pripojené k príslušnému zariadeniu.
 5. USB a XLR– Veľmi málo modelov má dve zástrčky súčasne.

Pravdepodobne hlavné funkcie, na ktoré si treba dať pozor. Samozrejme, trh s mikrofónmi je oveľa bohatší, než si myslíte. Preto nájdete v predaji aj niektoré veľmi špecifické modely. Na popularite získavajú napríklad rádiové mikrofóny, ktoré eliminujú problémy s kabelážou. Ak sa nechcete zaoberať vyššie uvedenými funkciami, použite náš výber. Produkt sme si starostlivo vybrali, pričom sme sa zamerali na jeho špecifikácie, používateľské skúsenosti opísané v mnohých recenziách a príbehoch výrobcov. Prihliadali sme aj na recenzie – napríklad pri spoznávaní USB mikrofónov nám pomohli kolegovia zo zahraničného PC Magazine, ktorí vykonali rozsiahle testovanie.

Najlepšie nahrávacie mikrofóny

NomináciaMiestoNázovCena
Najlepšie dynamické mikrofóny1Sennheiser MD421 II34 590 €
2Shure SM7B26 140 €
3RODE PodMic10 070 €
4Shure SM5817 357 €
Najlepšie kondenzátorové mikrofóny na nahrávanie vokálov1Neumann TLM-10252 590 €
2Modré mikrofóny Bluebird SL29 990 €
3AKG C21428 990 €
4RODE NT1-A28 310 €
5Audio-Technica AT2020USB+14 290 €
6Modrý Yeti X15 980 €
7Behringer C-12 990 €
Najvýhodnejšie mikrofóny1Audio-Technica AT20208 049 €
2AKG P1205 975 €
3BEHRINGER C-1U2 858 €
4BOYA BY-M11 438 €

Najlepšie dynamické mikrofóny

Sennheiser MD421 II

Hodnotenie: 4.9

Sennheiser MD421 II

Niektoré mikrofóny sú populárne už mnoho rokov. Najmä Sennheiser MD421 je žiadaný už najmenej 35 rokov! Až pred časom sa výrobca rozhodol vylepšiť tento model druhou generáciou. Tento dynamický kardioidný mikrofón prekonáva všetky očakávania. Relatívne kompaktný, s vysoko pokročilou elektronikou vo vnútri.

Zariadenie je univerzálne, čo je presne to, čo chcete za takú skvelú cenu (u nás sa za mikrofón pýta 34 tisíc). RUR.). Pomocou tohto príslušenstva možno nahrávať nielen hudobné nástroje, ale aj vokály. Niektorí ľudia ho používajú na nahrávanie reči do podcastov alebo videoblogov. Výsledok je perfektný – spracovanie zvuku v editore je potrebné len vo výnimočných prípadoch. Ďalšie funkcie produktu Podpora vypínania basov. Stručne povedané, Sennheiser MD421 II je na vrchole nášho zoznamu!

Výhody

 • Vynikajúca citlivosť;
 • Päť polôh predzosilnenia basov;
 • Silná smerovosť;
 • Konštrukcia puzdra je veľmi robustná;
 • Maximálny dynamický rozsah.

Nevýhody

 • Vysoké náklady;
 • Kompletný s mikrofónom a klipom.

Shure SM7B

Hodnotenie: 4.9

SHURE SM7B

Myslíte si, že dynamický mikrofón nezvládne veľmi široký dynamický rozsah? V tomto prípade si pozrite Shure SM7B. Napriek tomu, že sa jeho výrobca preslávil kondenzátorovým mikrofónom (vynašiel ho v roku 1932), spoločnosť stále vyvíja dynamické modely. Shure SM7B je štúdiové príslušenstvo, ktoré zvýrazní krásu vašich vokálov. Má nielen pop filter, ale aj pneumatické tlmenie, ktoré úplne eliminuje dýchanie a mechanické zvuky.

Mikrofón má klasickú kardioidnú membránu, ktorá je ideálna pre štúdiové prostredie. Výrobok je chránený proti elektromagnetickému rušeniu. To znamená, že žiadne monitory, počítače, smartfóny ani iné zariadenia nemôžu ovplyvniť váš krištáľovo čistý záznam.

Shure SM7B sa používa predovšetkým na nahrávanie vokálov. Takto si určite vychutnáte hrejivý zvuk výsledných skladieb. A nielen pre vás, ale aj pre všetkých ostatných. Výrobca však na stránke svojho produktu tvrdí, že mikrofón je vhodný aj na nahrávanie hudobných nástrojov. Využíva totiž dynamickú kapsulu so širokou frekvenčnou odozvou. Stručne povedané, veľmi sa líši od kapsúl, ktoré sú súčasťou väčšiny konkurentov. A práve preto sa tento model ukázal ako veľmi drahý.

Tvrdenie výrobcu potvrdzujú aj názory kupujúcich. Napríklad, jeden z návštevníkov „Yandex.Marquette používa Shure SM7B už viac ako rok a napísal nasledujúce: „Vokály, vysielanie, nástroje, čokoľvek. Najlepší dynamický mikrofón, rovnako ako niektoré iné dynamické mikrofóny od spoločnosti SHURE. Súhlasíme s ním, spoločnosť založená v roku 1925 vie o tomto druhu technológie veľa.

Zostáva dodať, že pripojenie 765-gramového modelu k zariadeniu pomocou rozhrania XLR. Ak sa z nejakého dôvodu rozhodnete kúpiť mikrofón na domáce použitie, uistite sa, že máte konektor.

Výhody

 • Používa kardioidný smerový vzor;
 • Vynikajúco chráni pred mechanickými zvukmi a hlukom spôsobeným dýchaním;
 • Dlhá životnosť;
 • Nie je určený len na nahrávanie vokálov;
 • Nevyžaduje ďalšie napájanie;
 • Nie je to zlá súprava;
 • K dispozícii sú prepínače frekvenčného útlmu a zosilnenia.

Nevýhody

 • Nie každý si môže dovoliť cenu.

RODE PodMic

Hodnotenie: 4.8

RODE PodMic

Tento štúdiový mikrofón má pekný dizajn a pôsobivé funkcie. Napriek tomu, že zariadenie patrí k dynamickému typu, je pripravené prijať veľmi široký rozsah zvukových frekvencií. Výrobca deklaruje počiatočný bod na 20 Hz, čo umožňuje nahrávať aj bicie nástroje. Testy v rukách odborníkov, ak nepotvrdzujú slová tvorcov RODE PodMic, potom sú tak blízko k pravde.

Podľa výskumu je takmer dokonalý na nahrávanie vokálov. Krabica s výrobkom sa dodáva so stojanom. Spomíname ho len preto, že má ľahko otočné matice, ktoré umožňujú presné umiestnenie mikrofónu. Kardioidný vzor je kľúčový, pretože nedokáže zachytiť zvuky zo strán alebo zozadu. A pre mnohých súťažiacich je stojan najslabším článkom.

Napriek dynamickému typu si mikrofón RODE PodMic stále vyžaduje fantómové napájanie. V štúdiovom prostredí to však nie je veľký problém. Rovnako ako pripojenie cez trojpinový XLR. Kovové puzdro je príjemný prvok. To je čiastočne dôvod, prečo stupnica pod mikrofónom ukazuje 937 g. A to vôbec nie je nevýhoda.

Tento model má zabudovaný tlmič nárazov a vnútorný pop filter. Treba však priznať, že svoju úlohu nezvládajú na 100 %. Ak chcete vyradiť úplne všetky zvuky dychu, pripravte si približne 15 dolárov za externý pop filter. Výrobca ho však mohol dať do súpravy… To je však jediná vážna nevýhoda tohto mikrofónu. A nie je to najdrahšie! Niekto iný by sa mohol sťažovať na nedostatok prepínačov na zoslabenie alebo zosilnenie určitých frekvencií, ale pri mikrofóne s takouto cenovkou je to ospravedlniteľné.

Zostáva dodať, že na uvedenej webovej stránke sa dospelo k záveru, že mikrofón RODE PodMic je o niečo vhodnejší na nahrávanie mužských hlasov ako ženských. Podľa odborníkov nie je zlá ani citlivosť mikrofónu – je o niečo hlasnejší ako väčšina ostatných dynamických modelov, ktoré sú určené aj na štúdiové použitie.

Výhody sú

 • Dodáva sa s dokonale realizovaným stojanom;
 • Cenu nemožno označiť za nedostupnú;
 • Zachytáva široký rozsah zvukových frekvencií;
 • Mikrofón je ťažký a spoľahlivý;
 • Telo je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele;
 • Citlivosť nie je zlá.

Nevýhody

 • Nedodáva sa s externým pop filtrom;
 • Žiadny prepínač pre zoslabenie a zosilnenie.

Shure SM58

Hodnotenie: 4.8

Shure SM58

Tento mikrofón má tradičný vzhľad, akoby bol určený na bežné karaoke. Produkt by však nebol v našom hodnotení, ak by nemal pôsobivé funkcie a veľa pozitívnej spätnej väzby od spokojných zákazníkov. Dynamický kardioidný mikrofón má frekvenčný rozsah 50 Hz až 15 kHz. To znamená, že zariadenie zachytáva všetky nuansy ľudského hlasu. Skreslenie zvuku je tu minimálne aj pri vysokom SPL. Výrobca si prekvapivo dal záležať a dokonca pridal aj veterný štít, ktorý skvele eliminuje hluk vetra a dychu. A má zabudovaný tlmič hluku, ktorý už znižuje mechanický hluk.

Spoločnosť Shure je známa svojimi mikrofónmi, ktoré sa môžu používať mnoho rokov. Model SM58 nie je výnimkou – je bezpečné ho upustiť a jeho technický stav sa nezhorší. Mal by potešiť kupujúceho a skutočnosť, že používa štandardný konektor XLR – môže ľahko nájsť dlhší mikrofón alebo ďalší kábel.

Celkovo je to skvelý mikrofón na nahrávanie vokálov, ale aj na použitie v divadle, cirkuse, na koncerte alebo kdekoľvek inde. Sotva stojí za 9k. Euro. Môžete si kúpiť kvalitnejší hlasový mikrofón.

Nevýhody

 • Vysokokvalitné vyhotovenie;
 • Široký frekvenčný rozsah;
 • Vynikajúca ochrana proti vetru s filtrom;
 • Dobré potlačenie mechanického hluku;
 • Dodáva sa nielen s držiakom, ale aj s puzdrom na prenášanie a šnúrkou;
 • Používa konektor XLR.

Nevýhody

 • Nevhodné pre hudobné nástroje (okrem dychových nástrojov).

Najlepšie kondenzátorové mikrofóny na nahrávanie vokálov

Neumann TLM-102

Hodnotenie: 4.9

Neumann TLM-102

Tento mikrofón, ktorý stojí až 45 tis. Euro., Používa sa v štúdiách a rozhlasových staniciach. Má skvelý vzhľad a pocit. Navyše sa to dá povedať o striebornej aj čiernej verzii. Nemecký výrobca obdaril svoj výtvor mimoriadne veľkou membránou, ktorá zachytí každú nuansu ľudského hlasu. Využíva kardioidný polárny vzor, ktorý pomáha eliminovať nežiaduci hluk v pozadí.

Neumann TLM-102 je štandardne určený na nahrávanie vokálov. Pravidelne sa však používa aj na iné účely – zariadenie sa napríklad umiestňuje do blízkosti bubnov, gitarových zosilňovačov a iných zdrojov hlasných zvukov. Zaujímavé je, že dokáže zvýšiť hlasitosť v oblasti stredných tónov, takže v mixe jasne rozoznáte ľudský hlas. Kupujúci by mali byť spokojní s antivibračným upevnením kapsuly, ktoré zabezpečuje absenciu mechanického hluku. Dodáva sa s pomerne ťažkou kovovou rukoväťou na mechanizme závesu SG 2.

Výhody

 • K dispozícii sú dve farebné varianty;
 • Kapsula je na svojom mieste uchytená pomocou antivibračného držiaka;
 • Mikrofón má schopnosť zvýrazniť váš hlas;
 • Zvuk je čo najčistejší;
 • Súčasťou balenia je skvelý kovový držiak;
 • Môžete ho nazvať univerzálnou jednotkou;
 • Mikrofón je skonštruovaný tak, aby vydržal roky a roky.

Nevýhody

 • Cenovka sa nebude páčiť každému.

Mikrofóny Bluebird SL

Hodnotenie: 4.8

Blue Microphones Bluebird SL

Pomerne lacný štúdiový mikrofón. Stojí menej ako 20k. Euro., A práve to ho privádza do rebríčka online časopisu Expertology. Má modré kovové puzdro. Výrobok obsahuje filter -20 dB, ako aj vysokofrekvenčný filter, vďaka čomu je mikrofón skvelou voľbou na snímanie vokálov. Nielen to! Zariadenie sa používa na zachytávanie zvuku klavírov, gitár a mnohých ďalších hudobných nástrojov. Zariadenie určite poteší bohatými basmi, hladkými stredmi a jasnými výškami.

Ide o jeden z mála kondenzátorových mikrofónov, ktorý používa ručne montovanú kapsulu. Tento model dokáže potešiť aj pozlátenou meilárnou membránou. Pre vokály poskytuje vynikajúcu rezonanciu. Nemožno opomenúť reliéfnu časť pevnej elektródy, ktorá má za následok dokonale vyvážený zvuk v celom frekvenčnom spektre.

Výhody

 • Vhodné na nahrávanie hlasu aj hudobných nástrojov
 • Obsahuje pozlátenú mylarovú membránu;
 • K dispozícii je hornopriepustný filter a filter -20 dB;
 • Mikrofón je čiastočne ručne zostavený;
 • Minimálna hladina hluku;
 • Odolný dizajn.

Nevýhody

 • Cenovku stále nemožno označiť za nízku;
 • Nie každému sa dizajn páči.

AKG C214

Hodnotenie: 4.7

AKG C214

Jediný mikrofón v našom hodnotení, ktorý sa dodáva v puzdre. Vďaka tomu sa zariadenie veľmi ľahko prenáša z jedného štúdia do druhého. Zariadenie je, ako všetky tu skúmané mikrofóny, kardioidné. Pracovný frekvenčný rozsah je 20 mHz až 20 kHz. Zvuk sa zachytáva pomocou jednopalcovej membrány. A túto úlohu zvláda veľmi dobre – z nejakého dôvodu tento model používajú niektorí populárni hudobníci.

Ak sa vrátime k téme konfigurácie, je potrebné spomenúť prítomnosť protiveternej ochrany. Toto jednoduché príslušenstvo umožňuje používať mikrofón vonku bez obáv o kvalitu zvuku. Dostanete aj držiak H85, pomocou ktorého môžete nastaviť sklon zariadenia.

Nemecký výrobca použil pri konštrukcii AKG C214 úplne nové obvody. To umožňuje výrazne zvýšiť dynamický rozsah. Výrobok sa tiež môže pochváliť plochou frekvenčnou odozvou. Zaujímavosťou je, že mikrofón dokáže odolať prakticky akémukoľvek akustickému tlaku – prispieva k tomu špeciálna konštrukcia kapsuly, ktorá zabraňuje skratu membrány na zadnej elektróde.

Výhody

 • Vynikajúca ochrana proti rádiovému rušeniu;
 • Spoľahlivá a odolná kovová konštrukcia;
 • Bohaté vybavenie;
 • K dispozícii je prepínač citlivosti (filter -20 dB);
 • Hornopriepustný filter je možné zapnúť;
 • Chráni pred všetkými druhmi akustického tlaku;
 • Nízky vlastný šum.

Nevýhody

 • Cena je až 30 tisíc. Roubles.

RODE NT1-A

Hodnotenie: 4.7

RODE NT1-A

Spoločnosť RODE Microphones bola založená v roku 1967. Svoju históriu začína servisom a úpravami profesionálnych audio systémov. O niekoľko rokov neskôr začala podobné zariadenia vyrábať sama. Názov dostal kondenzátorový mikrofón RODE NT1-A, ktorý dostal svoje meno neskôr. Toto zariadenie je k dispozícii už teraz, ale vo výrazne vylepšenej podobe.

Tento model kupujú tvorcovia podcastov, manažéri nahrávacích štúdií aj vysielatelia. Austrálsky montovaný mikrofón sa pripája k zariadeniu pomocou konektora XLR (dodáva sa 6-metrový kábel). Zariadenie vyžaduje buď 24 V, alebo 48 V fantómové napájanie. Ale to nie je problém – môže poskytnúť takmer všetky existujúce mixážne konzoly. Netreba dodávať, že túto funkciu majú aj profesionálne videokamery.

Jeden z kupujúcich RODE NT1-A zanechal svoj názor na Ozovik. Jeho názor si môžete vziať k srdcu, pretože si získal vynikajúcu povesť. Tento používateľ poznamenáva: „Jednou z hlavných výhod tohto mikrofónu je jeho veľmi nízka vlastná hlučnosť 5 dBA.“. A skutočne. Problémom mnohých kondenzátorových mikrofónov je, že vnášajú vlastný šum. To však nie je problém – takmer všetky súčasné mixážne konzoly to dokážu. Preto sa tento model môže bezpečne používať na nahrávanie vokálov alebo hudobných nástrojov. Nehovoriac o podcastoch.

RODE NT1-A je už mnoho rokov stabilne žiadaný. Preto nie je prekvapením, že si získava pozitívne komentáre nielen od bežných používateľov, ale aj od odborných publikácií. Napríklad test vykonaný DJ-om ukázal, že tento mikrofón je „univerzálny pracovný kôň“. Recenzent sa väčšinou zameral na podstatné veci. Výrobca napríklad zabudoval do držiaka pop filter, ktorý nie je odnímateľný. To určite nie je dobré riešenie. Nechýba ani hornopriepustný filter, čo je zrejme najvýraznejšia odlišnosť modelu RODE NT1-A od drahších štúdiových mikrofónov.

Pod pozlátenou membránou tohto zariadenia sa skrýva jednopalcová kapsula. Váha iba 326 g. Na uskladnenie mikrofónu sa odporúča použiť kompletné puzdro. V balení s antivibračným držiakom RODE NT1-A SM6.

Výhody

 • Klasický kardioidný smerový vzor;
 • Kryt je vyrobený z kovu;
 • Rozsah vnímaných zvukových frekvencií je široký;
 • Dobrá citlivosť;
 • Nie je to zlý balík;
 • Pozlátené kontakty.

Nevýhody

 • Pop filter je súčasťou stojana;
 • Cenu stále nemožno označiť za nízku;
 • Žiadny hornopriepustný filter.

Audio-Technica AT2020USB+

Hodnotenie: 4.6

Audio-Technica AT2020USB+

Ide o jeden z najdostupnejších mikrofónov štúdiového typu. Od mnohých iných sa líši spôsobom pripojenia – zariadenie vyžaduje rozhranie USB. Z tohto dôvodu sa tento model v nahrávacích štúdiách vyskytuje len zriedkavo. Je však obľúbený u tých, ktorí pravidelne píšu podcasty alebo vytvárajú videá pre YouTube. Títo ľudia oceňujú čistý zvuk, ktorý vychádza.

Mikrofón je schopný poskytnúť bohatý balík. Dodáva sa nielen so stolným stojanom, ale aj s adaptérom na stojan z 5/8″ na 3/8″. V krabici sa nachádza aj polstrovaná taška na prenášanie, držiak a kábel USB.

Audio-Technica AT2020USB+ vysoko oceňujú autori Geeksrising (a títo ľudia sú veľkými fanúšikmi všetkých druhov podcastov). V recenzii sa chváli prítomnosť 3,5 mm výstupu na slúchadlá. To umožňuje zvukárovi alebo autorovi vysielania posúdiť výkon mikrofónu a upraviť ho pred vysielaním. Na nastavenie sa používajú len dva gombíky. Bohužiaľ, nie sú tu žiadne gombíky na zoslabenie alebo zosilnenie určitých frekvencií.

Odborníci upozorňujú, že výrobca neklame, keď uvádza vnímaný frekvenčný rozsah 20 Hz – 20 kHz. Testovanie nepreukázalo žiadne preskakovanie ani výpadky frekvencie. Tvorcovia mikrofónu tiež uviedli kardioidný smerový vzor. V skutočnosti však zariadenie dokáže zachytiť zvuky aj z bočnej alebo spodnej strany – počas testu sa v zvukovom zázname zachovali najmä slabé zvuky klikania z klávesnice. A to je dôvod, prečo Audio-Technica AT2020USB + nie je na vrchole nášho rebríčka.

Nie je určený len na nahrávanie hlasu. Je vhodný aj na nahrávanie hudobných nástrojov. V skutočnosti najlepšie komentáre o tomto modeli urobil istý návštevník spoločnosti Yandex.Marquette, ktorá chcela utajiť svoje meno. Tento mikrofón mal v držbe viac ako rok. Ten muž píše: „Môžem vám povedať, že tento mikrofón je dostatočne dobrý pre malé domáce štúdio s obmedzeným rozpočtom, a ak je to váš prvý štúdiový mikrofón, je ešte vhodnejší na štúdiové použitie.

Výhody

 • Nie je tak drahý;
 • K dispozícii je výstup na slúchadlá;
 • Široký rozsah počuteľných frekvencií;
 • Dlhá životnosť.

Nevýhody

 • Príliš široký kardioidný smerový vzor;
 • Nie je k dispozícii veľa úprav;
 • Mikrofóny z najnovšej série sa predávajú bez stojana;
 • Spôsob pripojenia nebude vyhovovať každému.

Modrý Yeti X

Hodnotenie: 4.6

MODRÁ YETI X

Neodborník by si mohol myslieť, že Blue Yeti X je výtvorom nejakej čínskej spoločnosti. Ale nie! Blue Microphones je dcérska spoločnosť spoločnosti Logitech, založená v roku 1995. Vyzná sa v štúdiových a spotrebiteľských mikrofónoch. A práve preto je cena Blue Yeti X plne opodstatnená. Mimochodom, nie je taká vysoká.

Mnohé amatérske mikrofóny predávané pod touto značkou komunikujú so zariadením prostredníctvom rozhrania USB. Tento model nie je výnimkou. To znamená, že nebudete môcť pripojiť príslušenstvo k videokamere, najmä ak nepatrí medzi profesionálne typy. Telo mikrofónu je vyrobené z kovu. Vo vnútri sa nachádzajú pomerne objemné komponenty. Výsledkom je, že výrobok váži 1280 g – jeden z najťažších mikrofónov v našom výbere.

Tento model vás informuje o nízkom zisku alebo prekročení primeraných limitov pomocou LED merača. Mikrofón má aj veľké tlačidlo, ktoré slúži ako príkazové centrum – môžete ním prepínať medzi režimami, nastavovať zosilnenie, ako aj vypínať zariadenie. Miešanie je k dispozícii v jednom z režimov. Túto funkciu ocenia najmä streameri – umožňuje rýchlo nájsť rovnováhu medzi zvukmi hry a vlastným komentárom.

Na rozdiel od profesionálnych modelov sa pri modeli Blue Yeti X nemusíte spoliehať len na kardioidnú smerovosť. Toto je predvolené nastavenie, ale pomerne rýchlo môžete prepnúť na iné režimy. K dispozícii sú obojsmerné, všesmerové a stereo režimy! Stručne povedané, záleží na tom, čo sa chystáte nahrávať a za akých podmienok.

Zahraničný časopis PC Magazine udeľuje tomuto mikrofónu USB solídnu štvorku. Prečo nie najvyššie hodnotenie? Skutočnosť, že výrobca šetril na pop filtri. Ale to nie je to najhoršie. Oveľa väčším sklamaním je absencia adaptéra pre štandardný mikrofónový stojan v súprave. Tvorcovia veria, že ich produkt bude stáť výlučne na stole. Aj recenzenti boli v rozpakoch z absencie ekvalizéra – na prácu s určitými frekvenciami zvuku je potrebné použiť pomocný softvér. Všetky tieto nevýhody sú však len drobnosti, ktoré sa dajú ľahko odstrániť.

Výhody

 • Používa sa štvorica kondenzátorových kapsúl;
 • Kryt je vyrobený z kovu;
 • Má LED indikátor zaťaženia;
 • Šikovný a funkčný softvér spoločnosti Logitech;
 • Cena sa nedá označiť za extrémne vysokú;
 • Má konektor na slúchadlá;
 • Rýchle prepínanie medzi rôznymi režimami prevádzky.

Nevýhody

 • Nie každému bude vyhovovať spôsob pripojenia;
 • Žiadny pop filter;
 • Užitočný by bol adaptér na mikrofónny stojan;
 • Žiadna funkcia na zoslabenie a zosilnenie určitých frekvencií.

ehringer C-1

Hodnotenie: 4.5

Behringer C-1

Jeden z najlacnejších kondenzátorových mikrofónov, ak si nemyslíte, že čínske výtvory. Cena Behringer C-1 v našich obchodoch je asi 5 tisíc. Euro. Takáto cenovka vás prinúti premýšľať o kúpe tohto zariadenia aj pre bežného spotrebiteľa, ktorý sa nechystá zarábať nahrávaním zvuku alebo natáčaním videa. Mikrofón má pomerne pekné kovové telo a pozlátený konektor XLR. Napriek jeho nízkej cene je radosť ho používať vďaka takmer úplnej absencii vlastného hluku. Práve šum je problémom čínskych modelov, ktoré tiež používajú fantómové napájanie.

Samozrejme, že kvalitu zvuku nahraného pomocou Behringer C-1 nemožno nazvať štúdiovým zvukom. Napriek tomu možnosti takéhoto mikrofónu stačia na to, aby sa k videu z cesty jeho rodiny na dovolenke pridal nejaký príbeh, ktorý sa diktuje pri úprave. Je to tiež skvelá voľba pre ľudí, ktorí píšu podcasty. Budú celkom spokojní so stredne veľkou membránou, rovnako ako s kardioidnou smerovou charakteristikou, ktorá eliminuje vonkajší hluk.

Výhody

 • Indikátor fantómového napájania je prítomný;
 • Obsahuje stojanový adaptér a puzdro;
 • Na vstupnom stupni sa používa obvod FET s veľmi nízkym šumom;
 • Robustná konštrukcia;
 • Používa sa pozlátený konektor XLR;
 • Lacné.

Nevýhody

 • Nie je to najširší frekvenčný rozsah;
 • Citlivosť by mohla byť lepšia.

Najvýhodnejšie mikrofóny

Audio-Technica AT2020

Hodnotenie: 4.7

AUDIO-TECHNICA AT2020.jpg

Je to cenovo veľmi dostupný štúdiový mikrofón. Používa trojpinový konektor XLR. Musíte tiež zabezpečiť fantómové napájanie jednotky. Iba v tomto prípade vás Audio-Technica AT2020 poteší dostatočne vysokou citlivosťou, aj keď nie rekordnou (v okolí -37 dB).

Mikrofón je na trhu už najmenej pätnásť rokov. A je po ňom stály dopyt. Napriek elektretovej kapsule, ktorá má priemer len 16 mm. Mnoho ľudí si myslí, že táto veľkosť neumožňuje dostatočne teplý a hutný zvuk. To však nie je! Výsledok nahrávania sa vám bude určite páčiť. Áno, v oblasti 70 Hz je pokles, ale je veľmi malý. Svedčí o tom rozsiahle testovanie Paula Whitea na SoundOnSound. Tento odborník tiež tvrdí, že zariadenie možno bezpečne používať na nahrávanie akustickej gitary – nemusí sa obmedzovať len na hlas.

Telo tohto mikrofónu je vyrobené z kovu. Používa sa aj na vytvorenie kompletného držiaka. Mimochodom, v krabici so zariadením nájdete adaptér pre štandardný mikrofónový stojan. Nemáte však pop filter. Výrobca však nešetril na peknom vrecku s mäkkou podšívkou.

Audio-Technica AT2020 má kardioidný vzor. Je však o niečo širší ako drahšie mikrofóny tohto typu. To, čo sa deje za zariadením, nie je vôbec počuť. Pri nahrávaní podcastu však musíte byť opatrní – zvuky klávesnice môžu byť počuť spolu s vaším hlasom, aj keď veľmi jemne. Je to známa vlastnosť tohto modelu, s ktorou sa dá žiť.

V neposlednom rade treba spomenúť atraktívny vzhľad zariadenia. Zákazník mohol mikrofón posúdiť na základe spätnej väzby od zákazníka z mesta Tula: „Dizajn mikrofónu ma hneď zaujal – na pracovnej ploche vyzerá pekne a elegantne. Už som nahral veľa klipov, bez straty kvality.

Výhody

 • Nie príliš vysoká cena;
 • Pekný dizajn;
 • Dodáva sa s puzdrom na prenášanie, adaptérom a držiakom na stojan;
 • Nie je to zlá citlivosť;
 • Široký rozsah vnímateľných frekvencií;
 • Dlhá životnosť.

Nevýhody

 • Súprava neobsahuje pop filter;
 • Príliš široký kardioidný smerový vzor;
 • Neumožňuje veľa úprav;
 • Hladina hluku – mierne nadpriemerná.

AKG P120

Hodnotenie: 4.6

AKG P120

Rakúska spoločnosť AKG bola založená v roku 1947. Mnohí používatelia ho poznajú z veľkého zvukového vybavenia. Teraz je súčasťou spoločnosti Harman International Industries, ale to nič nemení na tom, že výrobky AKG si vo všeobecnosti zaslúžia pochvalné recenzie. Prečo teda nie je na internete veľa recenzií mikrofónu AKG P120?? Ide o to, že tento model sa nachádza niekde na pomedzí rozpočtového a stredného cenového segmentu. Mnohí sa domnievajú, že po takomto zariadení nebude veľký dopyt. Bohužiaľ, výrobok má celkom dobré technické vlastnosti.

455-gramové balenie s mikrofónom obsahuje iba držiak na stojan. Bohužiaľ, v záujme zníženia ceny musel výrobca odmietnuť všetky druhy príslušenstva, ktoré by používateľovi uľahčili život – napríklad pop filter si bude musieť kúpiť samostatne. Na pripojenie k zariadeniu sa používa XLR-jack. Mikrofón vyžaduje fantómové napájanie. S ním je citlivosť -32,5 dB, čo nie je zlý výsledok.

Jeden zákazník vo svojej recenzii napísal, že mikrofón je dosť hrubý. Zdá sa, že to nie je problém. To však v skutočnosti kladie vážne nároky na stojan. V lacných čínskych táto jednotka jednoducho nemôže zapadnúť.

Ostatné vlastnosti zariadenia nemôžu nepotešiť. Vynikajúco zachytáva prakticky všetky zvukové frekvencie od 20 Hz do 20 kHz. Poskytuje kardioidný vzor. To znamená, že to, čo sa deje za mikrofónom, je určite mimo záznamu. Je to tiež jeden z najlacnejších modelov, ktoré sú vybavené tlmičom.

Výhody

 • Dobrá citlivosť;
 • Mikrofón je navrhnutý tak, aby bol všestranný;
 • Je tu PAD;
 • Nízke náklady;
 • Klasický kardioidný vzor;
 • K dispozícii je dolnopriepustný filter.

Nevýhody

 • Riedky balík;
 • Hladina hluku je tesne nad priemerom;
 • Dizajn nebude vyhovovať každému.

BEHRINGER C-1U

Hodnotenie: 4.5

BEHRINGER C-1U

Je možné nájsť mikrofón s kovovým telom za 3 000 eur?. Najlepší spôsob predaja kvalitného mikrofónu? Áno, ale bude mať niekoľko zjednodušení. Takéto peniaze sa žiadajú napríklad za stacionárny prístroj BEHRINGER C-1U. Výrobca ho umiestnil ako štúdiový a dokonca aj koncertný reproduktor. Boli by sme opatrní pri jeho využívaní, ak by sa koncert nekonal v dedinskom kultúrnom dome. Celkovo to nie je také zlé, ako by ste si mohli myslieť.

Puzdro zariadenia je vyrobené z kovu. Žiadne zbytočné detaily – žiadne tlačidlá, žiadne ovládacie prvky, žiadny výstup na slúchadlá. Balenie s výrobkom obsahuje kábel USB, držiak a adaptér na mikrofónny stojan z 5/8″ na 3/8″. Už teraz môžete vidieť, ktorý typ pripojenia sa používa. Rozhranie USB znamená, že zariadenie bude prijímať už spracovaný zvuk – ak je k dispozícii, ekvalizér nefunguje dokonale. Výsledok by však mal osloviť každého, kto sa venuje nahrávaniu videa a hudby na neprofesionálnej báze. Potvrdzuje to aj testovanie spoločnosti GeeksRising, v ktorom sa dosiahol slušný zvuk pri nahrávaní vokálov, akustickej gitary a dokonca aj pri nahrávaní elektrickej gitary. Malé problémy začínajú pri vysokých frekvenciách – tu realizovaná kapsula je schopná absorbovať maximálne len 16 kHz. Ak máte obavy, odporúčame nájsť verziu s konektorom XLR – má rozšírený frekvenčný rozsah.

Tento model má kardioidný vzor. Je však o niečo širší, než sa uvádza v reklame. Preto je pri kúpe takéhoto mikrofónu lepšie vhodne vybaviť domáce štúdio, v tomto prípade bude zvuk určite bez zbytočného šumu. Mimochodom, pod mikrofónom takmer nepočuť, čo sa deje – písanie na klávesnici nebolo na testovacej nahrávke zachytené.

Citlivosť tohto zariadenia je stredná. Je lepšie priblížiť ho čo najbližšie k ústam, inak bude výsledná nahrávka príliš tichá. To je ďalší dôvod, prečo by si majiteľ profesionálneho štúdia tento mikrofón určite nekúpil.

Výhody

 • Telo mikrofónu je vyrobené z kovu;
 • Nízke náklady;
 • Dobrá eliminácia hluku v pozadí;
 • Jednoduchšie používanie;
 • Pomerne bohaté vybavenie.

Nevýhody

 • Držiak je vyrobený z plastu;
 • Používa sa pripojenie USB;
 • Nie veľmi vysoká citlivosť;
 • Mikrofón neposkytuje žiadne nastavenia.

BOYA BY-M1

Hodnotenie: 4.4

BOYA BY-M1

Náš výber pozostáva najmä zo štúdiových mikrofónov. To neznamená, že ho môžu používať len profesionáli. Musíte však uznať, že ich rozhodne nie je možné používať kdekoľvek mimo miestnosti. Za takýchto okolností prichádza na pomoc lavalierový mikrofón. A presne taký je aj model BOYA BY-M1.

Ak sa rozhodnete objednať „spätnú slučku“ na podmienečnom A

 • V 95 % prípadov je to v prospech modelu BOYA BY-M1. Prečo? Z niekoľkých dôvodov. Po prvé, výrobok je overený časom – existuje už roky. Po druhé, tento lavalierový mikrofón je podstatne lacnejší ako konkurenčné mikrofóny od známejších spoločností. Zároveň nie je v mnohých ohľadoch horší ako oni!

  Ide o kondenzátorový model. Nevyžaduje však fantómové napájanie. Umožňuje pripojiť mikrofón k úplne akémukoľvek zariadeniu s 3,5 mm audio vstupom. V niektorých prípadoch stačí prepnúť prepínač do príslušnej polohy, aby mikrofón začal čerpať energiu z nainštalovanej batérie.

  Odporúčame vám včas vymeniť batériu! Mikrofón je bohužiaľ navrhnutý tak, že vás neupozorní na to, že je batéria vybitá. A nezabudnite si zvyknúť na vypínanie zariadenia BOYA BY-M1 po skončení natáčania – zariadenie to neurobí automaticky a naďalej spotrebúva energiu.

  Oprátka je uviazaná na šnúre. Mohlo by sa zdať, že to obmedzuje jeho použitie. Ale nie je to tak! Drôt je dlhý 6 m, takže sa môžete dosť pohybovať. A ak ho pripojíte k smartfónu alebo diktafónu, nie je to žiadny problém. Až na jednu výnimku. Tenký kábel sa neustále zamotáva, čo predlžuje čas potrebný na nastavenie nahrávania. Bolo by pekné, keby výrobca v budúcnosti umiestnil nejaký druh meracieho pásu, na ktorom by bol tento drôt navinutý. Zatiaľ však veľkoryso daroval len jeden kufor. Dokonca aj dobrú ochranu proti vetru si musíte kúpiť samostatne (hoci niektoré obchody vám dajú „chránič“ ako darček).

  Na kvalite konečného produktu je ťažké nájsť chybu. Zvuk nie je v žiadnom frekvenčnom pásme utlmený, nevyžaduje si žiadnu špeciálnu úpravu. Všimnite si, že mikrofón je všesmerový, takže môžete voľne otáčať hlavou – tichšie to už nebude. Niet divu, že ľudia nechávajú väčšinou len pozitívne recenzie.

  Výhody

  • Veľmi nízke náklady;
  • Dlhý drôt;
  • Mikrofón môže byť napájaný z batérie;
  • Dobrá citlivosť;
  • Konštrukčné prvky sú vybavené príchytkami.

  Nevýhody

  • Žiadny údaj o stave batérie;
  • Nepripomína vám, aby ste ho vypli;
  • Kábel sa neustále zamotáva.

  Záver

  Toto sú najlepšie mikrofóny, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii. Samozrejme, hovorili sme len o najdostupnejších modeloch. Rozhodli sme sa nehovoriť o drahých profesionálnych mikrofónoch, ktoré si televízne stanice zvyčajne objednávajú priamo od výrobcu. Zdá sa nám, že čitatelia Expertology takéto zariadenia nepotrebujú, pretože sa ťažko kupujú a sú veľmi drahé. Taktiež nemáme žiadne „závesné reproduktory“, o ktorých budeme hovoriť v samostatnom článku.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Build Buildgans

  Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: