4 najlepšie interaktívne tabule

Medzi celým radom zariadení a príslušenstva na školenia, prezentácie a informačný biznis majú osobitné miesto interaktívne tabule. Takéto zariadenie, ktoré je v podstate veľkou dotykovou obrazovkou a funguje v úzkom spojení s projektorom a riadiacim počítačom, poskytuje prednášajúcim, trénerom a ďalším odborníkom z oblasti infobiznisu množstvo nových funkcií a výrazne im uľahčuje prácu. Dnes sa budeme venovať krátkemu hodnoteniu interaktívnych tabúľ rôznych typov a výrobcov, ktoré odborníci z Expertology považujú za najlepšie vo svojej triede. Najprv sa však v krátkosti pozrieme na klasifikáciu a poskytneme vám niekoľko tipov pre výber tohto druhu zariadenia.

Ako si vybrať interaktívnu tabuľu

Interaktívne tabule sa výrazne líšia princípom fungovania a implementovanými technologickými riešeniami. Výber konkrétneho modelu často závisí od kombinácie kľúčových technických vlastností. Uvedieme ich nižšie, ale najprv niekoľko všeobecných rád.

Všeobecné odporúčania

Predtým, ako si kúpite takú pomerne drahú vec, akou je interaktívna tabuľa, mali by ste vykonať niekoľko prípravných prác a zvážiť niekoľko odporúčaní.

Tip pre všetkých – vopred si na internete vyhľadajte, aké modely sú k dispozícii. Spätná väzba od používateľov je dôležitá. Opýtajte sa zástupcu výrobcu vo vašom meste – bude záležať na tom, ako dlho budete musieť čakať na vyriešenie problému v prípade záručného prípadu. Zdá sa to byť samozrejmé, ale príliš veľa ľudí túto fázu ignoruje a príliš rýchlo kupuje.

Je veľmi žiaduce kúpiť si kompletnú súpravu naraz – tabuľa + projektor. Týmto spôsobom získate maximálnu kompatibilitu a v niektorých prípadoch je doska s „nenatívnym“ projektorom vôbec nepoužiteľná.

Musí sa dodať so súpravou spojovacích prvkov a úchytiek, ako aj s montážnymi pokynmi.

vyberte si dosku s matným povrchom. Ako možnosť – dosky s antireflexnou vrstvou, ale matné sú stále vhodnejšie.

Typ premietania

Interaktívne tabule sa líšia aj typom projekcie – priama alebo spätná. Priama projekcia vyžaduje, aby bol projektor umiestnený v prednej časti tabule, zadná projekcia – v zadnej časti. Prvá možnosť je lacnejšia a jednoduchšia na montáž – tabuľu môžete jednoducho zavesiť na stenu. Druhá možnosť je dobrá, pretože lúč projektora neruší prednášajúceho a samotný projektor nevrhá tieň. Systémy so zadnou projekciou sú však podstatne drahšie a ich inštalácia si vyžaduje služby vysoko špecializovaného odborníka.

Typ snímača

Snímanie polohy stylusu alebo prsta/prstov prednášajúceho je kľúčom k samotnej interaktivite, vďaka ktorej sa takéto riešenia oplatí. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť:

 1. Elektromagnetické. Na celom povrchu dosky sú v rámci štruktúry dosky umiestnené mriežky kontaktných vodičov. Dotykom povrchu stylus okamžite a presne identifikuje miesto kontaktu. Takéto tabule sú relatívne lacné, pevné, všeobecne spoľahlivé a odolné, môžu byť vybavené krytom proti vandalizmu. Na druhej strane sú takéto dosky náchylné na elektromagnetické rušenie a možno ich ovládať len pomocou stylusu.
 2. Odporový. Princíp je rovnaký ako v prípade dotykových telefónov pred érou kapacitných obrazoviek. Miesto kontaktu je určené fyzikálnym tlakom. Je možné používať nielen stylus, ale aj prsty. Hlavnou nevýhodou je mierne oneskorenie medzi dotykom a reakciou systému.
 3. Infračervený. Vnútri periférie sa nachádzajú senzory, ktoré zisťujú, kde sa dotýkame. Má takmer všetky výhody odporovej technológie a navyše sa nebojí poškodenia látky, resp. poškodenie nemá vplyv na funkčnosť. Nevýhody – vysoká cena, náchylnosť na rušenie.
 4. Optické. V rohoch sú v určitých uhloch k tabuli umiestnené miniatúrne digitálne kamery. Dva fotoaparáty stačia, ale štyri sú lepšie. Môže fungovať s akýmkoľvek nepriehľadným objektom, ale presnosť polohovania tohto riešenia je horšia ako pri ostatných vyššie uvedených riešeniach.

Existujú aj iné technológie detekcie a určovania polohy, napríklad laserové alebo mikro-bodové, ale sú oveľa menej rozšírené a väčšinou príliš drahé.

Prenos údajov

Podľa tejto vlastnosti sa rozlišujú aktívne a pasívne dosky. Aktívne napájanie a priame pripojenie k počítaču. Tie sú plne autonómne. Pasívne interaktívne tabule majú oveľa menšie možnosti využitia technológie, takže existuje len niekoľko typov – mikrotužkové, magnetické a niekoľko ďalších. V našom zozname hodnotenia sa zobrazujú len aktívne tabule.

Veľkosť

Mimoriadne dôležitý parameter, ktorý určuje druh publika, ako aj druh informačného materiálu, s ktorým je tabuľa určená na prácu.

V skutočnosti sa veľkosť dosky môže merať podľa dĺžky jej strán, ale častejšie sa definuje pomocou uhlopriečky, ako napríklad pri televízoroch alebo monitoroch. Pomer strán je ďalší parameter. Čím väčšia je uhlopriečka, tým viac divákov dokáže plne vnímať informácie na obrazovke. Približné výpočty

 1. 2 až 10 divákov – aspoň 50 palcov;
 2. 10 až 25 divákov – od 60 do 90 palcov;
 3. Od 50 divákov – od 91 do 105 palcov.

Informácie na základe minimálnych rozmerov miestnosti. Čím väčšia je miestnosť, tým väčšia bude tabuľa pre rovnaký počet divákov.

Všimnite si tiež, že mnohé modely obsahujú tzv. neinteraktívne zóny na okrajoch, ktoré zmenšujú využiteľnú plochu.

Softvér

Samotné technické vlastnosti nestačia na to, aby sa interaktívna tabuľa stala pohodlným multifunkčným nástrojom. Je to funkcia, ktorá priamo závisí od softvéru. Overte si to aj u výrobcu alebo na predajnom mieste a porovnajte s budúcimi aplikáciami. Ak sa má tabuľa napríklad trvalo používať v škole, je nevyhnutné, aby softvér obsahoval čo najúplnejšiu alebo aspoň štandardnú sadu interaktívnych softvérových nástrojov: pravítko, kompas, uhlomer atď.

Ďalším dôležitým aspektom softvéru je ruská lokalizácia. Musí byť kompletný, vrátane príručiek a aktualizácií. Výnimkou by bolo, ak by sa tabuľa používala ako trvalá súčasť učebne angličtiny.

Hodnotenie najlepších interaktívnych tabúľ

Hodnoteniepriestornázov výrobkucena
Hodnotenie najlepších interaktívnych tabúľ1ActivPanel Touch 86″ 4K653 900€
2SMART SBX885200 000€
3Smart Board SB480IV4147 000€
4Activboard Touch 8899 900€

ActivPanel Touch 86″ 4K

Hodnotenie: 4.9

ActivPanel Touch 86 4K

Začnime hodnotenie s najdrahším, ale určite vynikajúcim riešením – vlajkovou loďou radu interaktívnych obrazoviek ActivPanel obchodnej značky Promethean. V skutočnosti je potrebné objasniť, že interaktívne obrazovky sú akýmsi „špeciálnym prípadom“ interaktívnych tabúľ – sú to v podstate veľké monitory s dotykovými obrazovkami a nevyžadujú ani projektor, ani pripojenie k počítaču, pretože potrebný softvér už obsahuje firmvér.

Panel má uhlopriečku 86 palcov a jeho rozlíšenie je aj na takéto rozmery veľmi dobré – 3840×2160 (4K) pri 60 Hz. Pomer strán – 16 až 9. Úroveň svietivosti 350 nitov, kontrast 4 tis. 1. Displeje s podsvietením LED majú fyzickú životnosť približne 50 tisíc hodín. Hodiny pred znížením jasu na polovicu.

Vybavené 4 mm hrubým tvrdeným sklom s tvrdosťou podľa Mohsa 7. V skle je integrovaný vysoko citlivý systém rozpoznávania dotyku, ktorý umožňuje manipulovať s obrazom nielen pomocou stylusu, ale aj iných predmetov alebo jednoducho prstami. Podporované spoločnosťou M

  Detekcia až 20 dotykov súčasne s presnosťou 1 mm.

  Dva 15W reproduktory sú integrované priamo v paneli. Ovládací panel s periférnymi konektormi v spodnej časti. Vstupné porty: dva USB, tri HDMI, jeden Display port. Externé ovládanie cez Ethernet, RS-232C a USB. Panel spotrebuje v prevádzke až 350 W energie.

  Rozmery zariadenia – 2039x1236x115 mm, čistá hmotnosť – 78 kg.

  Zdôraznime niektoré črty tohto modelu, ktoré ho najvýraznejšie odlišujú od jeho analógov. Vyššie je spomenutý systém rozpoznávania dotyku zabudovaný do ochranného skla. Inovatívna technológia InGlass prekonáva infračervenú technológiu v mnohých kritériách, najmä v tom najdôležitejšom – presnosť polohovania a rýchlosť rozpoznania s okamžitým zobrazením.

  Panel sa dodáva so špecializovaným počítačom s operačným systémom Android s už nainštalovaným špeciálnym softvérom. Systém umožňuje synchronizovať obrazy obrazovky dvoch miniaplikácií naraz. Tisíce užitočných aplikácií dostupných v online obchode sú kompatibilné so systémom.

  možnosti sú takmer nekonečné: vytváranie a vedenie interaktívnych hodín, pripojenie študentov kdekoľvek na svete, spúšťanie testov a ankiet, vzdialený prenos a monitorovanie úloh, jednoduché používanie nositeľných gadgetov, okamžité posielanie správ študentom, využívanie cloudových služieb a mnoho ďalšieho.

  Výhody

  • Vysoké rozlíšenie;
  • kvalita obrazu;
  • Presné a rýchle rozpoznávanie dotykov;
  • multitouch až do 20 súčasných dotykov;
  • špeciálny počítač v súprave;
  • Široký výber aplikácií v online obchode.

  Nevýhody

  • vysoké náklady.

  SMART SBX885

  Hodnotenie: 4.8

  SMART SBX885

  Druhá interaktívna tabuľa v našom hodnotení je vlajkovou loďou ôsmeho radu SMART Board. Tento model je už výrazne lacnejší ako prvý, ale vo svojej triede je naozaj jedným z najlepších. V skutočnosti to nie je „veľký monitor“, ale tabuľa s projektorom a systémom rozpoznávania gest.

  Veľkosť obrazovky je 188×117 cm (uhlopriečka 87 palcov) s pomerom strán 16:10. Projektor s pevnou montážou na hornej strane prenáša obraz s rozlíšením až 4000×4000. Na rozpoznávanie gest sa používa optická technológia DViT – 4 kamery v rohoch obrazovky. Podporuje sa dvojitý pravopis.

  Technológia rozpoznávania DViT umožňuje obsluhu dosky viacerým používateľom súčasne. Používajte stylusy, perá, akékoľvek neostré predmety alebo prsty. M

   Umožňuje meniť veľkosť, otáčať, presúvať a zväčšovať jednotlivé objekty alebo celý obrázok. Povrch tabule má robustný oceľový základ s odolným polyesterovým povlakom a môže sa používať v pasívnom režime so suchými stierateľnými fixami.

   Zariadenie využíva špeciálny pokročilý ovládací panel, pomocou ktorého možno jednoducho prepínať medzi rôznymi zariadeniami – notebookmi, dokumentovými fotoaparátmi, optickými jednotkami a inými multimediálnymi zariadeniami.

   Systém možno ľahko integrovať do všeobecnej infraštruktúry inštitúcie prostredníctvom pripojenia k sieti LAN a vzdialenej správy. Dodáva sa so špecializovaným softvérom SMART Notebook s aktivačným kľúčom.

   Rozmery dosky 199x130x17mm, hmotnosť balenia 224x144x11mm, 41kg. Obsahuje samotnú tabuľu projektora, rozšírený ovládací panel, sadu na upevnenie skrutiek; sadu značiek; 5-metrový kábel USB; návod. Kompatibilita s operačnými systémami Windows a Mac OS.

   12 mesiacov záruka výrobcu na tento model.

   Výhody

   • jednoduchá inštalácia a používanie
   • Rýchlosť a presnosť rozpoznávania gest;
   • celková rýchlosť;
   • súbor softvéru;
   • Vysoké rozlíšenie, vysoká kvalita obrazu;
   • Multi-touch – súčasné používanie viacerými osobami.

   Nevýhody

   • pripojenie pevnej dosky a projektora.

   Smart Board SB480IV4

   Hodnotenie: 4.7

   Smart Board SB480IV4

   Ďalšia inteligentná tabuľa v našom hodnotení má formálne o niečo menej funkcií ako predchádzajúce riešenie, ale nie je bez niektorých vlastností, ktoré ju charakterizujú z dobrej stránky.

   SB480IV4 je súprava interaktívnej tabule, ktorá obsahuje samotnú tabuľu, projektor s krátkou projekčnou vzdialenosťou s diaľkovým ovládaním a sadu príslušenstva. Projektor SMART V30 vysiela obraz v rozlíšení XGA (1024×768) s pomerom strán 4:3; podporuje HDTV prostredníctvom vstupu HDMI 1.4. Projektor má tiež zabudovaný 5W reproduktor.

   Využíva rovnakú technológiu optického rozpoznávania gest DViT ako jej predchodca, ale bez zložitého vzhľadu – používajú sa len dve kamery. Umožňuje používanie dosky až dvom osobám súčasne.

   Veľkosť dosky – 157×117 (77 palcov). Jas obrazu dosahuje 3000 lúmenov pri optimálnych podmienkach okolitého svetla, kontrast až 2900:1. Životnosť lampy 6500 hodín v štandardnom režime a až 8000 hodín v úspornom režime. Sada rozhrania obsahuje: dve 15-pinové zásuvky Mini D-Sub x 2; jeden kompozitný vstup RCA; jedno 9-pinové rozhranie RS-232 D-Sub; jeden 15-pinový vstup D-Sub pre počítač; štandardný stereo audio vstup a výstup Mini Jack.

   Systém sa rovnako jednoducho a jednoducho inštaluje a používa, pričom ponúka takmer rovnaké funkcie ako jeho predchodca, pokiaľ ide o aplikácie, kreslenie, písanie, integráciu do celkovej infraštruktúry inštitúcie. Povrch dosky je rovnaký ako u vyššie uvedeného modelu – kovová základňa s odolným polyesterovým povlakom, ktorý odoláva oderu.

   Obsahuje: bielu tabuľu, podnos, upevňovaciu súpravu so skrutkami, fixku, 5 m USB kábel, projektor, držiak, diaľkové ovládanie s batériou, 4.5 m napájací kábel, sada dekorácií, držiak, návod na inštaláciu a pripojenie.

   Výhody

   • vysokokvalitný projektor s krátkou projekčnou vzdialenosťou
   • vysokokvalitné, jasné a kontrastné snímky;
   • Rozpoznávanie gest je pomerne účinné;
   • Súčasné používanie dvoma operátormi;
   • Jednoduchá inštalácia, obsluha a integrácia s inými systémami.

   Chyby

   • Neboli zistené žiadne nedostatky.

   Activboard Touch 88

   Hodnotenie: 4.6

   Activboard Touch 88

   Náš rebríček dopĺňa ďalší zástupca produktových radov Promethean. Aj napriek viacerým výhradám nemožno tento model považovať za „mladšiu sestru“ vyššie uvedeného špičkového riešenia Touch 86″. 4K, pretože princíp je tu úplne odlišný, ale vo všeobecnosti je model vysoko kvalitný a funkčný a stojí neporovnateľne lacnejšie.

   Ide teda o „klasickú“ tabuľu, ktorá vyžaduje projektor. Veľkosť pracovného plátna – 190×119 cm (88 palcov) s pomerom strán 16:10. Infračervené snímanie dotykov (podporuje až 6 súčasných dotykov). Podporovaná je technológia duálneho zápisu. Softvér zariadenia je kompatibilný so systémami Windows a Mac OS.

   Vlastnosti tohto modelu: podpora až šiestich používateľov súčasne; písanie, kreslenie objektov s výberom hrúbky čiary, akákoľvek manipulácia; sada elektronických „verzií“ vzdelávacích pomôcok – pravítko, uhlomer atď.; rozpoznávanie rukopisu; videozáznam diania na obrazovke; sada pripravených šablón; podpora rôznych systémov testovania žiakov.

   Balenie obsahuje: bielu tabuľu, 5 m kábel USB, sadu na montáž na stenu, držiaky na pripevnenie k stojanu, dva stylusy, návod na použitie.

   Rozmery dosky bez obalu: 2006x1292x40mm, zabalené: 2148x1422x100mm. Hmotnosť balenia 30 kg.

   Výrobná záruka na tento model je 12 mesiacov.

   Výhody

   • Vysoká citlivosť na dotyk;
   • multitouch až do 6 súčasných dotykov;
   • povrchová úprava odolná proti oderu, odolná základňa;
   • funkčný softvér.

   Nevýhody

   • vybrať vhodný projektor samostatne.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: