8 najlepších slúchadlových zosilňovačov

*Zhrnutie toho najlepšieho podľa názoru redaktora. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Konzultácia s odborníkom pred kúpou.

Obrovská rozmanitosť slúchadiel, ktoré sa predávajú bez náznaku nedostatku, obmedzuje výber spotrebiteľa na cenu jednotlivých modelov. Pri kúpe aj tých najlepších a najdrahších slúchadiel si však nemusíme uvedomiť, že nie na každom zariadení môžu naplno využiť svoj potenciál. Aby ste počuli bohatosť hudobnej skladby, slúchadlám často musí „pomôcť“ špeciálne zariadenie: zosilňovač. Najmä pri slúchadlách s vysokou impedanciou.

V Expertology sme pre vás na základe nášho špecializovaného prieskumu trhu pripravili krátky prehľad najzaujímavejších a najhodnotnejších zosilňovačov na začiatku roka 2020.

Ako si vybrať zosilňovač slúchadiel

Začnime tým, že si ujasníme najdôležitejšie body, ktoré treba zvážiť pri výbere slúchadlového zosilňovača.

Účelom každého slúchadlového zosilňovača je v podstate zosilniť signál bez dodatočného „náhodného“ alebo „úmyselného“ skreslenia. To znamená, aby ste mohli počuť všetko, čo je obsiahnuté v počúvanej skladbe. Všetko ostatné – priestorový zvuk, zvýraznenie výšok alebo nízkych tónov, vytvorenie scény, potlačenie hluku – sú bonusy, ktoré nemusia byť ani vhodné.

Schopnosť zosilňovača s konkrétnym modelom slúchadiel reprodukovať zvuk tak, ako má byť počúvaný, alebo ho rôznymi spôsobmi skrášliť, je charakterizovaná viacerými faktormi.

Trieda zosilňovača

Je to najčastejšia charakteristika, ktorá vám umožní rýchlo zúžiť vyhľadávanie. V tejto súvislosti boli zistené dva postoje. Viac-menej objektívne – rozdelenie na triedy A, B, AB, C, D a ostatné; a čisto marketingové – rozdelenie na Hi Fi a Hi End.

Je všeobecne známe, že Hi Fi je základná úroveň skutočnej kvality zvuku a Hi End – najvyššia úroveň. V skutočnosti však pre túto klasifikáciu neexistuje žiadny objektívny, nieto ešte zdokumentovaný základ. Ak to teda silne zhrnieme, môžeme povedať, že Hi Fi riešenia väčšinou nie sú zlé a majú rozumnú cenu, zatiaľ čo Hi End riešenia sú často preceňované v každom ohľade a ich skutočné výhody sú príliš jemné a môžu ich oceniť len úzko zameraní profesionáli.

Pokiaľ ide o klasifikáciu písmen, situácia je prehľadnejšia. Zosilňovače triedy A sú tie, ktoré dokážu poskytnúť skutočne najlepšiu kvalitu zvuku. Robia to však na úkor samotného zisku, pretože majú relatívne nízku účinnosť 15-30 %. Majú tiež najvýraznejšie vedľajšie účinky v podobe extrémneho tepla, žravosti z hľadiska spotreby energie a najvyššej hornej priečky z hľadiska hmotnosti – hmotnosť sa môže počítať v desiatkach kilogramov.

Triedy B, AB a C sú kompromisné riešenia, ktoré dosahujú rovnováhu medzi vysokou účinnosťou a prijateľným skreslením. Zosilňovače triedy D sú digitálne, zatiaľ čo predchádzajúce boli analógové. Rozdiel je viac-menej zrejmý – analógové zosilňovače sa „snažia“ reprodukovať zvuk skladby „tak, ako je“, teda tak, ako je, bez prikrášlenia a skreslenia, zatiaľ čo digitálna trieda D je viac naklonená simulácii dobrého zvuku, pričom na výstupe prenáša síce skvelo znejúci, ale v skutočnosti úplne iný zvukový materiál.

Zosúladenie parametrov zosilňovača s výkonom slúchadiel

Hlavným kritériom výberu zosilňovača je kompatibilita jeho vlastností s vlastnosťami slúchadiel, s ktorými bude spárovaný. Zosilňovač musí byť prispôsobený konkrétnemu modelu slúchadiel alebo aspoň konkrétnemu rozsahu slúchadiel.

Kľúčovým faktorom je tu zosúladenie výkonu a impedancie. Každý výrobca, ktorý si váži sám seba, uvedie tento parameter v popise výrobku. Najžiadanejšia kombinácia podľa väčšiny spotrebiteľov je 120-200 mW na kanál pri danej impedancii s 0+ skreslením.01%. Ak napríklad výrobca udáva 180 mW na kanál pri impedancii 250 Ω, znamená to, že zosilňovač nemá problém „napumpovať“ slúchadlá s impedanciou 250 Ω alebo ešte väčšou, pričom poskytuje nielen pôsobivú hlasitosť, ale aj slušnú kvalitu.

V každom prípade je najdôležitejšie, aby minimálna pracovná impedancia zosilňovača bola aspoň rovnaká a najlepšie nižšia ako impedancia slúchadiel.

Tieto kritériá sú najdôležitejšie, tie, ktoré skutočne rozhodujú. Ostatné funkcie, ako je šírka pásma a podobne, sú skôr doplnkové a pre masového spotrebiteľa majú zriedkavo rozhodujúci význam.

Hodnotenie najlepšieho zosilňovača slúchadiel

Nomináciasedadlonázov výrobkucena
Najlepšie pevné zosilňovače pre slúchadlá1Fiio Olympus 2-E10K5 380€
2Sennheiser GSX 100013 990€
3Fostex HP-A319 790€
4Burson Audio Soloist SL MK247 920€
Najlepšie prenosné zosilňovače slúchadiel1Fiio BTR34 590€
2Fiio Q1 Mark II7 900€
3OPPO HA-224 990€
4Akord Mojo35 000€

Najlepšie pevné zosilňovače pre slúchadlá

Prejdime priamo k prehľadu a analýze konkrétnych modelov a začnime stacionárnymi zosilňovačmi. Upozorňujeme, že pre účely tohto prehľadu nebudeme brať do úvahy najlacnejšie, ale veľmi dostupné riešenia, ktoré sú väčšinou aj pomerne kompaktné. Veľké a ťažké modely, ktoré fungujú aj s trubkami (moderné) a stoja viac ako tisíc amerických dolárov – téma na iný rozhovor.

Fiio Olympus 2-E10K

Hodnotenie: 4.9

Zoznam špičkových slúchadlových zosilňovačov Expertology uzatvára najdrahší model, ktorý je najbližšie k stacionárnemu modelu. Je logickým a faktickým pokračovaním predchádzajúceho modelu Burson Audio Soloist SL, ktorý mal tiež značný komerčný úspech.

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou sa výkon Burson Audio Soloist SL MK2 zvýšil takmer o štvrtinu. V skutočnosti tento model z hľadiska zosilňovacieho výkonu výrazne zaostáva za všetkými tromi vyššie uvedenými variantmi.

Tu sú kľúčové technické špecifikácie. Výkon predného kanála je 2500 mW na kanál pri impedancii 16 Ohmov. Polovodičové obvody. Koeficient harmonického skreslenia – 0.03%. Odstup signálu od šumu – 96 dB. Vstupná impedancia linky je 30 kΩ. Oddelenie kanálov 73 dB.

Rozmery Burson Audio Soloist SL MK2 sú 140x80x210 mm, hmotnosť 2.5 kg. Už to naznačuje použiteľnosť zosilňovača len v domácom alebo štúdiovom prostredí, ale posledný bod tvorí napájanie. Tento model je napájaný iba zo zásuvky alebo z porovnateľnej alternatívy s napätím a prúdom. A nemá veľkú spotrebu, spotrebuje len 23 W. Zabudovaný napájací zdroj.

Na prednej strane krytu zosilňovača sa nachádzajú tieto ovládacie prvky: tlačidlo prepínača zosilnenia, tlačidlo prepínača vstupu a koliesko hlasitosti. Na zadnej strane sa nachádza vypínač, zásuvka (tvarový faktor je ako u stolného počítača, takže ak sa niečo stane, nie je problém vymeniť napájací kábel) a rozhrania.

Tento model má dva stereo vstupy – to je výhoda a iba jeden výstup – to je nevýhoda. Jeden výstup znamená, že slúchadlá môžete používať len na čisté počúvanie. Ak chcete prenášať zvuk do reproduktora alebo iného prijímacieho zariadenia, musíte si vopred premyslieť vhodné možnosti pripojenia a príslušenstva.

Ešte niekoľko slov o technických vlastnostiach tohto modelu. Z technického hľadiska sa Burson Audio Soloist SL MK2 má čím pochváliť – toroidný transformátor s vysokou účinnosťou filtračného systému, kondenzátory Elna Silmic II, vysoko presná regulácia hlasitosti ALPS, kvalitné rezistory Dale. Montáž a upevnenie bezchybné.

Silné stránky

 • výnimočný výstupný výkon;
 • Presné a kontrolované basy;
 • Neutrálne tónové vyváženie;
 • Pevný a rytmický zvuk;
 • Profesionálny vzhľad;
 • kvalitná elektronika;
 • bezchybná konštrukcia.

Nevýhody

 • Žiadny line out;
 • Žiadne priechodné pripojenie medzi zdrojom zvuku a predzosilňovačom.

Najlepšie prenosné zosilňovače slúchadiel

Druhý výber v prehľade najlepších slúchadlových zosilňovačov predstavuje nielen miniatúrne modely, ale skutočne prenosné, ktoré možno použiť na kvalitné počúvanie zvuku doslova na cestách. Zjednocujúcimi prvkami sú vstavaná nabíjateľná batéria a optimálna kompatibilita s nie príliš „ťažkými“ slúchadlami. Inak nie sú prezentované modely horšie ako vyššie opísané stacionárne modely a nie sú v žiadnom prípade lacnejšie.

Fiio BTR3

Hodnotenie: 4.8

Fiio BTR3

Začnime cenovo najdostupnejším modelom v tejto sade, ktorý vyrába nám už známa mladá, ale renomovaná čínska spoločnosť so sídlom v Guangzhou. Ide o multifunkčné zariadenie so zabudovaným DAC a množstvom ďalších funkcií typických pre prenosné miniaplikátory. Ide o jeden z najpredávanejších prenosných slúchadlových zosilňovačov na prelome rokov 2019 a 2020.

Fiio BTR3 veľkosť vrecka – 25x58x10mm, hmotnosť – 26g. Dizajn je elegantný, ale celkom reprezentatívny. Hlboké čierne puzdro, zaoblené rohy. Puzdro je vyrobené zo skla a kovu, o konštrukcii a kvalite materiálov nie sú žiadne pochybnosti. Vysoká úroveň a trieda je zrejmá vo všetkom, vrátane obalu, holografických artefaktov a dokonca aj zmazateľnej vrstvy kontroly pravosti. Ľahko sa pripevňuje na oblečenie pomocou veľkej obojstrannej klipsy so širokou plochou.

Technicky je zariadenie optimálne navrhnuté pre nízkoimpedančné slúchadlá v kanáli: distribúcia výkonu – 0.033W pri 16Ohm a 0.025 W @ 32 ohmov. Koeficient harmonického skreslenia – 0.003%. Odstup signálu od šumu – 120 dB. Distribúcia kanálov – 75 dB.

Tento model má implicitnú prioritu komunikácie so zdrojom zvuku cez Bluetooth4.2 na čipe CSR8675. Podporuje mnoho dôležitých a menej dôležitých kodekov pre bezdrôtový zvuk vrátane najdôležitejšieho – AptX HD (ďalšie – AAC, LDAC, HWA atď.).). Samotný prevod digitálneho signálu na zvuk sa vykonáva diskrétnym DAC prevodníkom AK4376A. V zariadení je zabudovaný aj mikrofón s funkciou potlačenia šumu, ale je dosť priemerný.

Okrem Bluetooth je tu aj ďalší prvok bezdrôtovej technológie – modul NFC. Ovládacie prvky sú rozmiestnené na ľavej strane skrinky. Fiio BTR3 má vlastné ovládanie hlasitosti, ktoré sa nachádza tam. Len dve rozhrania – USB typu C a štandard 3.5 mm konektor MiniJack na pripojenie slúchadiel.

Malé zariadenie je napájané vstavanou lítiovou batériou s kapacitou 300 mAh. Plné nabitie vydrží 10-11 hodín nepretržitej prevádzky. Zosilňovač môže fungovať a nabíjať sa súčasne cez USB, prípadne sa môže namiesto bezdrôtového pripojenia pripojiť k zdroju zvuku cez rovnaký kábel USB.

Výhody

 • Kvalita zvuku;
 • Dokonalé technické prevedenie;
 • spoľahlivosť a spoľahlivosť;
 • luetooth;
 • NFC;
 • autonómia.

Nevýhody

 • Nedostatky v ergonómii (tesná blízkosť USB a MiniJacku, ťažko sa ovláda naslepo);
 • uzamkne mikrofón smartfónu.

Fiio Q1 Mark II

Hodnotenie: 4.7

Fiio Q1 Mark II

Pokračuje preskúmanie ďalšieho modelu značky Fiio. Je dvakrát lacnejší ako jeho predchodca a môže sa pochváliť výrazne širšími možnosťami a celkovo lepším výkonom. Ide o jednu z najlepších kombinácií ceny, funkcií a kvality, pretože kľúčové elektronické komponenty zariadenia sa často nachádzajú v oveľa drahších modeloch.

Fiio Q1 Mark II je v zásade rovnaké „kombo“ (DAC + zosilňovač) ako predchádzajúci model. Podobne ako predchádzajúca generácia Q1, aj Mark II sa dodáva vo vtipne vyzerajúcom tvare pripomínajúcom miniatúrnu fľaštičku s rozmermi 59x99x13 mm a hmotnosťou 101 g. „Hrdelný uzáver“ – ovládanie hlasitosti. Technické prevedenie je bezchybné. Gadget je príjemný na držanie, a dokonca aj na pohľad na neho.

Obvody tohto modelu sú polovodičové. Pomer výstupu k impedancii 0.112 W pri 16 ohmoch alebo 0.075W pri 32Ω. Ako vidíte, schopnosť zosilňovača „rozhýbať“ slúchadlá je výrazne vyššia ako u predchádzajúceho modelu. Vyznačuje sa neobvykle širokou frekvenčnou odozvou, ktorá siaha ďaleko za rozsah ľudského sluchu, od 5 000 do 55 000 otáčok za minútu. Hz. Nízke harmonické skreslenie – 0.002%. Rozpätie kanálov 79 dB.

Konfigurácia modelu je skutočne vlajková loď a vzhľadom na cenu je príjemným prekvapením. K dispozícii je teda plnohodnotný vyvážený výstup 2.5 mm pri 220 mW na 32 ohmov. DAC podporuje všetky rozlíšenia do 384 kHz/32bit. K dispozícii je dokonca podpora DSD256. Zariadenie komunikuje so zariadeniami Apple bez adaptérov. K dispozícii je aj linkový výstup a pracovná frekvencia je ešte pôsobivejšia, od 6k do 80k. Hz.

Fiio Q1 Mark II funguje autonómne na zabudovanú lítiovú batériu s kapacitou 1800 mAh. Nabíjanie trvá 10 hodín nepretržitej prevádzky v režime DAC. Čas plného nabitia je kratší ako 4 hodiny.

Okrem iného poteší skutočné vlajkové balenie: samotný zosilňovač; vrecko na uťahováky; dva páry elastických krúžkov na spojenie zosilňovača a zdroja do „sendviča“; silikónové tesnenie pre „sendvič“; kábel so zástrčkou

 • ghtning; MicroUSB kábel na nabíjanie a pripojenie k PC; kábel s konektormi 3.5 mm na priame pripojenie ako zosilňovač; dokumentácia.

  Výhody

  • dostatočne vysoký výkon;
  • Široký rozsah pracovných frekvencií;
  • Podpora DSD;
  • dokonalé technické prevedenie;
  • autonómiu;
  • Linkový výstup a vyvážený výstup;
  • Pomer ceny, výkonu a kvality;
  • Vlajkový balík;
  • vcelku výrazne prevyšuje očakávania používateľov.

  Nevýhody

  • sťažnosti používateľov na nedostatok kábla USB Type-C-MicroUSB (potrebného pre zariadenia so systémom Android).

  OPPO HA-2

  Hodnotenie: 4.6

  OPPO HA-2

  Tretie číslo v tomto výbere predstavuje ešte výraznejší „kombajn“ od významnej čínskej spoločnosti OPPO Electronics Corporation. Toto je už zariadenie skutočnej Hi-Fi triedy a aj v porovnaní s viac ako slušným predchádzajúcim modelom vyzerá oveľa vyššie o poriadok. Pozoruhodná je však aj cena – OPPO HA-2 je trikrát drahší ako Fiio Q1 Mark II.

  Rozmery – 68x157x12mm, hmotnosť 175g. V tomto malom prípade s prísnym, ale pekný dizajn s krytom kože reliéfne pravé, obsahuje výkonnú elektroniku, schopný kvalitatívne zmeniť pohľad užívateľa, pre dobre známe a, zdá sa, počúval na prvých hudobných skladieb.

  Srdcom všetkého je špičkový diskrétny DAC ESS Sa
  e32 ES9018-2M. Optimálne pomery výkonu na kanál a záťaže môžu zahanbiť nejeden stacionárny model: 220 mW pri 16 ohmoch, 150 mW pri 32 ohmoch a 17 mW pri 300 ohmoch. Ako vidíme, zosilňovač sa nebojí ani veľmi ťažkých slúchadiel plnej veľkosti. Pracovný rozsah frekvencií začína na 20 Hz a horný pruh je absolútne nehorázny – 200 tisíc. Hz.

  Výrobca sa rozhodol urobiť s rozhraniami nasledovné. Tento model má na palube digitálne vstupy USB A a micro-USB; štandardný analógový vstup mini-jack 3.5 mm; rovnaký konektor pre slúchadlá; linkový výstup v kombinácii s analógovým.

  Niekoľko slov o schopnostiach DAC a samotného zosilňovača. Charakteristiky prichádzajúcich signálov sú úplne porovnateľné s D/A prevodníkmi stacionárnych zariadení – PCM – do 384 tis. Hz pri 32 bitoch, je tu podpora pre DSD – 2.8, 5.6MHz a DSD256 – 11.2MHz.

  Zahraniční experti a odborníci na expertízu sa zhodujú, že tento model možno pokojne zaradiť do triedy AB. To znamená, že pri nízkom výstupnom výkone je OPPO HA-2 v podmienečnom režime A bez skreslenia typu „step“, a keď prekročíte určitú hranicu, automaticky sa prepne do úspornejšieho režimu B. Tieto jemnosti naznačujú, že slúchadlá so zvýšenou citlivosťou so zariadením OPPO HA-2 budú znieť absolútne čistejšie ako bez neho.

  Napájanie pomocou dobíjateľnej batérie

 • -Kapacita iónov 3000 mAh. Rozsah menovitej autonómie – až 13 hodín analógového pripojenia a až 7 hodín cez USB. Čas plného nabitia – asi hodina a pol s adaptérom, cez USB – očakávalo sa oveľa viac.

  Výhody

  • plnohodnotnú úroveň Hi-Fi;
  • výnimočne široký frekvenčný rozsah;
  • schopnosť „pumpovať“ vysokoimpedančné slúchadlá;
  • autonómiu;
  • Podpora DSD256;
  • Prémiová trieda z hľadiska techniky a dizajnu.

  Nevýhody

  • Problémy s kompatibilitou so systémom Android (liečiteľné);
  • Sťažnosti používateľov na ovládanie hlasitosti bez západky.

  Akord Mojo

  Hodnotenie: 4.5

  Akord Mojo

  Prehľad najlepších slúchadlových zosilňovačov od Expertology uzatvára najdrahšie riešenie v ponuke – Chord Mojo. Absencia alfanumerických označení naznačuje príslušnosť zariadenia k prémiovej triede. A je to naozaj tak, hoci na pozadí ostatného sortimentu výrobkov Chord s absolútne nepochopiteľnými cenami vyzerá Mojo dosť „rozpočtovo“.

  Aby bol tento model o niečo prístupnejší masovému spotrebiteľovi, spoločnosť Chord so sídlom v Spojenom kráľovstve dokonca šliapla na plyn a upustila od svojho charakteristického zmyslu pre detail. Preto puzdro Mojo (skratka pre „Mobile Joy“) vyzerá mimoriadne minimalisticky.

  Rozmery zariadenia sú minimálne – porovnateľné s dvoma škatuľkami od zápaliek alebo kreditnou kartou. Sada rozhraní však nie je zlá: micro-USB na pripojenie; koaxiálny vstup s 3.5 mm, nie RCA alebo BNC, ako je bežnejšie; samostatné USB na nabíjanie; dva výstupy mini-jack 3.5 mm.

  Obvody v tomto modeli sú polovodičové. Pomer výkonu predného kanála k zaťaženiu: od 0.72W pri 8Ohm na 0.035 W pri 600 ohmoch. Koeficient harmonického skreslenia je úplne zanedbateľný – 0.00017%. Vzorkovacia frekvencia prevodníka je obrovská: 768 kHz pri 32 bitoch. V tomto prípade ide skôr o marketingový ťah, pretože v skutočnosti nikto nechce takú šialenú hodnotu. Samotný fakt dostupnosti však veľa napovedá o úrovni zariadenia. Odstup signálu od šumu – 120 dB. Oddelenie kanálov je rovnako dôležité.

  Chord Mojo je napájaný vstavanou batériou, ktorá vystačí na 7-8 hodín plnej prevádzky v závislosti od slúchadiel a prevádzkového režimu. Prvé nabíjanie bude trvať najmenej 10 hodín a vedľajším účinkom bude výrazné zahrievanie – nie je to dobré, ale je to nevyhnutné.

  Celkovo je podľa našich odborníkov a ďalších nezávislých testerov Chord Mojo schopný skutočne oslniť a dosiahnuť wow efekt s úžasne presvedčivým zvukovým charakterom a istou dynamikou. Zachytáva plnú silu a rozsah legendárnej klasiky bez toho, aby stratil jemnosť tichých pasáží. V prípade nekvalitných nahrávok sa jeho nedostatky nevyhnutne prejavia, ale DAC sa na ne nebude sústrediť.

  Výhody

  • prémiová trieda;
  • Bezchybné technické prevedenie, ktorému nechýbajú originálne prístupy;
  • Výnimočne nízke harmonické skreslenie;
  • Vysoká, dokonca nadmerná vzorkovacia frekvencia;
  • Čistý, detailný zvuk;
  • virtuózna práca s rytmom a dynamikou;
  • súbor rozhraní;
  • podpora formátu DSD;
  • Autonómia.

  Nevýhody

  • pri nabíjaní sa výrazne zahrieva.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: