10 najdrahších mien na svete

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že americký dolár alebo britská libra sú najsilnejšou a najdrahšou menou na svete. Ale ako ukazuje čas a prax, nie je to tak. Je tu zvláštnosť, ktorú treba vziať do úvahy, a až potom hovoriť o význame tej či onej meny. Toto je jeho hodnota. Hodnotenie najsilnejších mien na svete.

O hodnote meny

Ak ide o získanie značnej sumy peňazí, ktorú menu by ste uprednostnili – tú, ktorú počujete, alebo tú s vyššou kúpnou silou? Správna odpoveď je druhá možnosť. Prečo tak? Je to jednoduché: význam menovej jednotky nemožno posudzovať na základe hospodárskych výsledkov krajiny (prvé a druhé nie sú vždy vzájomne prepojené).

Japonsko je toho najlepším príkladom. Krajina vychádzajúceho slnka patrí k svetovej špičke v oblasti priemyslu, HDP na obyvateľa a je nesporným predchodcom modernej robotiky. Aká je hodnota japonských áut. A predsa. Hodnota japonského jenu je ďaleko od hodnoty, ktorú by mal vo svetovom rebríčku: 1 JPY zodpovedá 0,01 USD.

Dôležité je tiež zohľadniť mieru inflácie. Na druhej strane v Japonsku je nízka, takže hodnota národnej meny je vo všeobecnosti stabilná. Dá sa teda povedať, že jen je silná mena, ale nie najdrahšia.

Najdrahšie meny na svete

Nomináciamiestonázov menyVýmenný kurz voči USD
Najdrahšie meny na svete1Kuvajtský dinár1 KWD = 3.29 USD
2Bahrajnský dinár1 BHD = 2.65 USD
3Ománsky Real1 OMR = 2.60 USD
4Jordánsky dinár1 JOD = 1.41 USD
5Britská libra1 GBP = 1.23 USD
6Kajmanský dolár1 KYD = 1.20 USD
7Európske euro1 EUR = 1.10 USD
8Švajčiarsky frank1 CHF = 1.00 USD
9Americký dolár1 USD = 1.00 USD
10Kanadský dolár1 CAD = 0.75 USD

Kuvajtský dinár

Poradie: 5.0

Kuvajtský dinár
 1. 1 KWD = 3.29 USD
 2. 1 KWD = 212.6 Euro

Kuvajtský dinár je v súčasnosti najhodnotnejšou menou na svete. Je pozoruhodné, že tento obraz nie je jediný: už približne dve desaťročia si kuvajtská národná mena udržiava prvenstvo medzi všetkými menami na svete. V neposlednom rade je to aj vďaka veľmi silnej ekonomike, ktorá výrazne rastie (najmä vďaka významnému vývozu ropy).

Pozoruhodné je, že Kuvajt je malá krajina, ktorá je v mnohých ohľadoch nevýrazná. Napriek tomu je jednou z najrýchlejšie rastúcich ekonomík nielen na Arabskom polostrove, ale aj na svete. Niektorí analytici odhadujú, že obsahuje takmer 10 % svetových zásob ropy. Kuvajt tiež patrí medzi najbohatšie krajiny sveta, v rebríčku HDP na obyvateľa je na siedmom mieste.

Bahrajnský dinár

Poradie: 4.9

Bahrajnský dinár
 1. 1 BHD = 2.65 USD
 2. 1 BHD = 171.5 Euro

Ďalšia krajina so skromnou rozlohou a rovnako malým počtom obyvateľov (nie viac ako 1 mil. obyvatelia). Čo sa nedá povedať o jeho potenciáli: nedávno objavené významné zásoby ropy zaradili Bahrajn medzi najbohatšie krajiny sveta. Značná časť príjmov krajiny preto pochádza z vývozu čierneho zlata.

V krajine sa nachádza aj americká námorná základňa, čo znamená, že je v úzkom kontakte so Spojenými štátmi. A tiež ekonomický: Bahrajnský dinár je pevne naviazaný na americký dolár: už takmer 15 rokov sa jeho hodnota takmer nemení; je to veľmi drahá mena.

Zaujímavosť: Predtým, ako sa Bahrajn stal ropnou krajinou, bol považovaný za cenného dodávateľa perál (tento priemysel bol jedným z hlavných). S príchodom 30. rokov 20. storočia sa však všetko zmenilo – ťažba kameňa bola zastavená, pretože Japonsko začalo prudko rásť.

Ománsky rijál

Hodnotenie: 4.8

Ománsky riál
 1. 1 OMR = 2.60 USD
 2. 1 OMR = 168 Euro

Tento predstaviteľ Arabského polostrova má strategickú polohu. Práve to (a samozrejme obrovské množstvo vyťaženej ropy) umožnilo krajine dosiahnuť novú úroveň hospodárskeho rozvoja. Podarilo sa mu tiež zlepšiť životnú úroveň svojich občanov: Omán je jedným z mála štátov, ktoré sa môžu pochváliť tým, že nemajú nezamestnaných a bezdomovcov.

Bohužiaľ, v posledných rokoch došlo k rýchlemu poklesu zásob ropy. Ománska vláda sa rozhodla diverzifikovať svoje zdroje príjmov: namiesto ťažby ropy sa teraz zameria na rozvoj metalurgie, plynárenstva a cestovného ruchu.

Za zmienku stojí, že hodnota ománskej meny je taká vysoká, že sa vydáva v mizivej nominálnej hodnote: namiesto bežnej 1/100 národnej meny sa používa tzv. „baiza“. Táto skromná minca má hodnotu 1/1000 ománskeho rijálu.

Jordánsky dinár

Hodnotenie: 4.7

Jordánsky dinár
 1. 1 JOD = 1.41 USD
 2. 1 JOD = 91.39 Euro

Niektorí analytici nedokážu vysvetliť, prečo je hodnota jordánskej meny taká vysoká vzhľadom na jej pomaly rastúce hospodárstvo. Takmer celé územie tejto arabskej krajiny je púšť: iba 10 % Jordánska je obývaných. Celá populácia je v podstate sústredená v troch veľkých mestách – Ammán (hlavné mesto), Irbid a Madaba.

Bohužiaľ, štát sa nemôže pochváliť dostatkom niektorých strategicky dôležitých zdrojov (medzi nimi je aj ropa). Okrem toho musí vyvážať energiu, čo ju robí veľmi závislou od susedov a MMF. Okrem toho má Jordánsko značný zahraničný dlh. To všetko však nezabránilo tomu, aby jordánsky dinár zostal stabilný a drahý: už prvý rok nie je jeho kurz stanovený na 1,41 USD.

Britská libra

Hodnotenie: 4.6

Britská libra
 1. 1 GBP = 1.23 USD
 2. 1 GBP = 79.75 Euro

Britskú libru, presnejšie libru šterlingov, niektorí mylne považujú za jednu z najsilnejších mien: v skutočnosti je drahá, ale nie natoľko, aby sa dostala do prvej trojky svetových mien z hľadiska hodnoty. Libra je platobnou menou nielen pre britské územie, ale aj pre korunné krajiny (Guernsey, Jersey, ostrov Man). Libra sa môže používať ako zákonné platidlo aj na koloniálnych územiach krajiny: Falklandy, Svätá Helena, Gibraltár atď.

Samozrejme, mnohé britské kolónie majú vlastnú menu, ale jedna vec je konštantná: jej výmenný kurz je vždy viazaný na libru šterlingov v pomere 1:1. Zábavný fakt (alebo možno nie až taký zábavný): rodení Briti nie sú veľmi ochotní akceptovať ako platidlo inú menu než tú „hlavnú“.

Krajina nedávno začala vydávať nové plastové bankovky. Na rozdiel od papierových majú dlhšiu životnosť a nestrácajú svoj pôvodný vzhľad (neovplyvňuje ich vlhkosť ani žiadne znečistenie).

Dolár Kajmanských ostrovov

Poradie: 4.5

 1. 1 KYD = 1.20 USD
 2. 1 KYD = 77.56 Euro

Do roku 1972 sa na území ostrova používal ako oficiálne platidlo jamajský dolár. To všetko sa však zmenilo po zavedení novej meny. Na prvý pohľad sa to môže zdať zvláštne: prečo sa mena takej malej a nevýraznej krajiny ocitla v rebríčku najdrahších. Všetko však zapadne na svoje miesto, keď sa dozviete, na aké účely Kajmanské ostrovy využívajú mnohé krajiny. Je to najväčšie offshore centrum na svete.

Štát je skutočným daňovým „rajom“ pre stovky rôznych bánk, fondov, poisťovní a iných finančných inštitúcií. Z tohto dôvodu môžu Kajmanské ostrovy nielen konkurovať americkému doláru, ale aj stláčať jeho hodnotu.

Európske euro

Hodnotenie: 4.4

Európske euro
 1. 1 EUR = 1.10 USD
 2. 1 EUR = 71.00 Euro

Najmladšia mena v rebríčku najdrahších. Euro, ktoré bolo zavedené v roku 2002, sa rýchlo stalo národnou menou 19 európskych krajín, členov tzv. „eurozóny“, ktoré tvoria Európsku úniu. Hoci je euro len šiestou najdrahšou menou na svete, z hľadiska vládnych rezerv sa považuje za druhú najdrahšiu menu na svete s podielom 25 % (na čele sú USA).

V auguste 2018 presiahol súčet všetkých bankoviek a mincí, ktoré sú v súčasnosti v obehu, hodnotu 1,2 bilióna. euro. Mimochodom, ešte pred niekoľkými rokmi (v roku 2011) bolo euro vedúcou svetovou menou z hľadiska hotovosti v obehu. Americký dolár však rýchlo získal prevahu.

Zaujímavý fakt: okrem členských štátov EÚ existuje ďalších 22 krajín (väčšinou afrických), ktorých národné meny sú pevne viazané na euro.

Švajčiarsky frank

Poradie: 4.3

Švajčiarsky frank
 1. 1 CHF = 1.00 USD
 2. 1 CHF = 64.92 Euro

Švajčiarsky frank je jednou z najstarších, najstabilnejších a najhodnotnejších mien na svete. Používa sa ako platobný prostriedok nielen vo Švajčiarsku, ale aj v Lichtenštajnsku. Mimochodom, táto mena sa ako jediná v Európe nazýva frank.

Neuveriteľné, ale pravdivé: všetky banky v krajine zaviedli zápornú úrokovú sadzbu na vkladových účtoch. To znamená, že ak si chcete svoje peniaze ponechať vo Švajčiarsku, nedostanete žiadne zisky a budete za ne musieť zaplatiť navyše.

Centrálna banka prijala takéto nezvyčajné rozhodnutie z jediného dôvodu: po zrušení pevného výmenného kurzu s eurom frank príliš rýchlo posilňoval.

Zaujímavosť: Švajčiarska mena má nezvyčajný tvar – vzor na bankovkách je zvisle, a nie vodorovne.

Americký dolár

Poradie: 4.2

Americký dolár
 1. 1 USD = 1.00 USD
 2. 1 USD = 64.66 Euro

Táto mena je na druhom mieste v rebríčku najhodnotnejších mien sveta a je hlavnou svetovou rezervnou menou, čo je dosť nezvyčajné. Je však ľahké vysvetliť, prečo sa dolár stal hlavnou rezervnou menou väčšiny krajín: „hviezdami posiata“ ekonomika sa v skutočnosti považuje za najsilnejšiu na svete.

Zaujímavosť: Viac ako 2/3 všetkých dolárových bankoviek sú v obehu mimo svojej „vlasti“.

Každý deň pribudne na celom svete 25 miliónov dolárov v obehu. kópie: každý deň je v obehu takmer 650 miliónov amerických mien na celom svete. dolárov. Mimochodom, predtým sa na celom svete aktívne používali bankovky veľkých nominálnych hodnôt v hodnotách 5, 10 a dokonca 100 tisíc. Dnes sú v obehu len meny v hodnote 1, 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolárov.

Kanadský dolár

Poradie: 4.1

Kanadský dolár
 1. 1 CAD = 0.75 USD
 2. 1 CAD = 43.78 Euro

Náš desaťbodový zoznam najdrahších mien sveta uzatvára kanadská národná mena. Táto krajina je jednou z najbohatšie zásobovaných krajín, pretože vo Švajčiarsku sa nachádza približne 13 % svetových zásob ropy. Mimochodom, hlavným spotrebiteľom kanadskej ropy nie je nikto iný ako Spojené štáty. Nie je prekvapujúce, že hodnota kanadského dolára úzko súvisí s cenou ropy na svetovom trhu. Hospodárstvo USA a americký dolár majú zásadný vplyv na výkyvy výmenného kurzu kanadskej meny.

V roku 2011 sa vláda krajiny rozhodla nasledovať príklad krajín Európskej únie a začala vydávať polymérové dolárové bankovky. V poslednom období Kanada využíva režim pohyblivého výmenného kurzu, ktorý umožňuje kanadskému doláru prispôsobiť sa svetovému menovému trhu. Mimochodom, kanadský dolár je na 5. mieste na svete z hľadiska rezerv.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: