10 najlepších filmov o ostreľovačoch

*Najlepšie podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred kúpou by ste sa mali poradiť s odborníkom.

Práca ostreľovača je obklopená aureolou tajomstva a záhad. Títo muži sú zároveň inteligentní, nebojácni a chladnokrvní. Dokážu na svoju korisť číhať celé hodiny, čakať na ideálne podmienky a potom ju zabiť jedným výstrelom. A potom zmiznú, akoby nikdy neexistovali.

A tak je lepšie sledovať profesionálnych ostreľovačov pri práci z obrazovky, pretože na obdivovanie ich schopností osobne nebude veľa času. Prínos tejto práce je ocenený aj v kinematografii. A pre tých, ktorí si chcú vychutnať majstrovský a profesionálny prístup k zabíjaniu, sme zostavili rebríček 10 najlepších filmov o ostreľovačoch.

Na zostavenie hodnotenia sa použili hodnotenia divákov v službe Kinopoint. Zoznam zahŕňa ruské a zahraničné filmy vrátane tých, ktoré boli uvedené do roku 2000.

Hodnotenie najlepších filmov o ostreľovačoch

Nomináciamiestonázov filmuhodnotenie
Hodnotenie najlepších filmov o ostreľovačoch10Cieľ na dohľad (2013)5,3/10
9Najhľadanejší (2008)6.8/10
8Odstreľovač (American Sniper, 2014)6,9/10
7Mariňáci (Jaghead, 2005)6,9/10
6Nepriateľ pred bránami (2001)7/10
5Odstreľovač (1992)7,3/10
4Assassins (Assassins, 1995)7,4/10
3Strelec (Shooter, 2007)7,6/10
2Strelec (1999)7,8/10
1Leon (Leon, 1994)8,6/10

10. miesto: „Vidím cieľ“

Hodnotenie:5.3/10

Počas druhej svetovej vojny boli na front poslaní takmer všetci práceschopní ľudia bez ohľadu na pohlavie a vek. Vláda neodradila ani ženy od toho, aby išli do prvej línie, pretože často preukázali väčšiu odvahu. Takto bolo 95 žien vyznamenaných titulom Hrdina Sovietskeho zväzu!

Film „Vidím cieľ“ je jedným z príkladov modernej ruskej kinematografie, ktorý oslavuje službu žien v radoch sovietskych ozbrojených síl. Rozpráva príbeh o škole pre ostreľovačov, kam chodilo sedem veľmi mladých dievčat – športovkýň, komsomolkýň, krásavíc (to všetko nie sú otrepané prívlastky, ale konštatovanie skutočnosti), ktoré dobrovoľne odišli na front brániť svoju rodnú krajinu pred nacistickými okupantmi. Skúsený ostreľovač prichádza z frontovej línie na výcvik.

Hoci sa v ňom veľa nezabíja a väčšina deja sa odohráva v škole pre ostreľovačov, psychologický aspekt stojí za odporúčanie filmu. Môžu sa dievčatá stať dostatočne chladnokrvnými na to, aby bez váhania stlačili spúšť? Majú silu prekonať psychologickú bariéru a zámerne vziať život inej osobe?

Nudiť sa však nebudú ani fanúšikovia akcie a akčných filmov. Jednou zo záverečných scén filmu je súboj ostreľovačov.

9. miesto: Most Wanted(2008)

Hodnotenie:6.8/10

Film Nebezpečne nebezpečné, ktorý vznikol podľa komiksu Marka Millara (a to je veľa), doslova opěvuje zbrane. A aj keď to prináša nádych fantázie, princíp „jedna guľka, jedna mŕtvola“, ktorým sa riadia ostreľovači, je tu základom.

Príbeh je štandardný a môže sa zdať banálny. Film vyšiel dávno predtým, než Marvel začal vyrábať tri rovnaké trháky ročne. Hlavným hrdinom je kedysi neúspešný úradník, ktorý sa nemôže pochváliť ani silnou osobnosťou – namiesto toho bude nariekať nad tým, že k nemu osud nebol príliš láskavý.

V istom momente však zistí, že jeho otec bol brutálne zavraždený – a začne sa sám snažiť nájsť páchateľa. Jeho pátranie ho privedie k Bratstvu tkáčov, tajnému spolku nájomných vrahov s nadprirodzenými schopnosťami. Aj samotný hlavný hrdina ich má niekoľko. Teraz musí prevziať zodpovednosť za svoj vlastný život a konečne prestať fňukať a otravovať. Čo iné by to mohlo byť, keď vás trénuje samotná Angelina Jolie?

Krása filmu je víťazom. Všetky tie lietajúce guľky, spomalená streľba, akrobatické pohyby a majstrovská streľba spoza rohu sotva môžu niekoho nechať ľahostajným. Režisérom „Wanted“ bol Timur Bekmambetov, ktorý ešte pred snímkou udrel rukou do pôsobivých špeciálnych efektov – ťažko sa dá zabudnúť na kotúľanie sa v uliciach Moskvy na Slovenskom kolese z „denných hodiniek“. Preto od filmu nečakajte žiadnu hĺbku a psychologickú drámu, môžete si oddýchnuť a len sledovať, ako krásne lietajú guľky v spomalenom zábere.

8. miesto: Americký ostreľovač (2014)

Hodnotenie: 6,9/10

Chris Kyle slúžil počas vojny v Iraku na strane USA. Bol takým účinným ostreľovačom, že si vyslúžil prezývku „Diabol z Ramádí“. A nenazývali ho tak jeho spolubojovníci, ale samotní nepriatelia. Chris Kyle sa stal jedným z rekordérov v počte zabitých nepriateľov. Na svojom konte má 225 mŕtvych, z toho 160 potvrdených.

Po návrate do vlasti sa Chris Kyle pustil do písania autobiografie, ktorú nazval „Americký ostreľovač“. Bez obalu v nej rozpráva o svojom pôsobení v armáde, o vojne v Iraku a o ťažkostiach spojených so zabíjaním nepriateľa. A potom Clint Eastwood sám nakrútil tieto memoáre a do hlavnej úlohy povolal Bradleyho Coopera. A je tu Sniper, viac historický ako hollywoodsky, viac autorský ako producentský.

„Sniper je jedným z najtitulárnejších vojnových filmov. Získal Oscara (a päť nominácií naň), obrovské množstvo ďalších ocenení a môže sa pochváliť dobrými kasovými výnosmi. A neukazuje Američanov ako výlučne ušľachtilých hrdinov – naopak, ukazuje všetky hrôzy vojny, ktoré sa neobmedzujú len na rinčanie zbraní, ale menia obyčajných ľudí na kruté, skorumpované monštrá, ktorým aj uprostred výbuchov záleží len na vlastnom blahu.

Siedme miesto: The Marines (Jaghead, 2005)

Hodnotenie: 6,9/10

Na film „Mariňáci“ sa dá ťažko pozerať. A nie je to kvôli psychológii, nie. Dej sa odohráva v Perzskom zálive, kde sa horizont tiahne od obzoru k obzoru v bezútešnej a vyblednutej púšti s rovnako bezútešnou a vyblednutou oblohou.

„Mariňáci“ sú však zaujímaví tým, že to nie je len obrázok. Tento artefakt je ukážkou brutality americkej armády. Všetci vojaci – od radových vojakov po ostreľovačov, od nováčikov po veliteľov – sú tu zlí kreténi, ktorí sa vo voľnom čase od prestrelky opíjajú a správajú sa ako v bordely.

A práve v tom spočíva zásluha filmu. Ukazuje vojenskú službu nie ako čestné povolanie, ktoré z ľudí robí hrdinov, ale ako spôsob, ako z vojakov urobiť tupých hlupákov, ktorí bezvýhradne splnia akýkoľvek rozkaz. Mariňáci tiež predstavujú niektoré z najdôležitejších miest vojny v Perzskom zálive, ako napríklad „diaľnicu smrti“.

Za zmienku stojí aj zaujímavý nález režiséra. Scény s horiacim olejom patria k najlepším vo filme. Sú naplnené zlovestnou atmosférou, ktorá naháňa strach a odrádza. A hoci je tu málo záberov, „Mariňáci“ sú bez vojenskej romantiky. A to je to hlavné. Pretože vojna nie je miestom, kde sa ľudia stávajú hrdinami.

6. miesto: Enemy at the Gates (2001)

Hodnotenie: 7.0/10

Európsky film, ktorý ukazuje Sovietsky zväz nie ako bandu zloduchov, ale ako krajinu, ktorá vyhrala druhú svetovú vojnu – a za akú cenu. A práve to robí film takým zaujímavým. Je tiež zvedavý na obsadenie.

Známy herec akčných filmov Jude Law tu hrá Vasilija Zajceva, ruského vojaka a ostreľovača, ktorý sa zúčastňuje na obrane Stalingradu. Desiatky mŕtvych nacistických útočníkov na jeho konte. A čiastočne aj vďaka Vasilijovým akciám sa nemecké vojská nemôžu priblížiť k Stalingradu.

To, samozrejme, nacistickým útočníkom nevyhovuje. A z Berlína na front pred Stalingradom major König – najlepší Hitlerov ostreľovač v Nemecku. Jeho úloha je jednoduchá – vypátrať Vasilija Zajceva a zabiť ho. A tak sa vojna zmení na konflikt dvoch mužov, z ktorého môže vyjsť živý len jeden.

„Nepriateľ pred bránami“ je veľmi opatrný, pokiaľ ide o históriu. Vasilij Zajcev nie je fiktívna postava. Ide o skutočného ostreľovača, ktorý sa skutočne zúčastnil na obrane Stalingradu a počas celého obdobia bojov zabil viac ako 250 nacistov. Okrem toho sa vo filme objavuje aj Ľudmila Pavličenková. Bola tiež sovietskou ostreľovačkou a na svojom konte mala viac ako 300 mŕtvych útočníkov.

Súboj ostreľovačov je tiež skutočnou historickou udalosťou. A čo je obzvlášť zaujímavé, tvorcovia filmu majú vo svojom stvárnení pomerne voľný prístup k histórii. Ide o to, že major König je úplne vymyslená postava. Najlepší nemecký ostreľovač, plukovník SS Heinz Thorwald, je vyslaný do boja proti Vasilijovi Zajcevovi. A po jeho smrti Hitlerova administratíva nechcela priznať porážku. A rozšíril fámy, že istý major König bol vyslaný bojovať proti Zajcevovi.

5. miesto: „Sniper“ (1992)

Hodnotenie: 7,3/10

Na začiatok 90. rokov pomerne netradičný film. Napriek typickej zápletke – džungľa, odvážni americkí vojaci a perfídni kolumbijskí drogoví baróni – film nie je klasickým akčným filmom, v ktorom hlavní hrdinovia na plné obrátky vyvraždia desiatky zloduchov s nožom v ruke. Naopak, ostreľovanie je tu zobrazené maximálne realisticky a ani odborníci nemôžu nájsť vážne chyby.

Hrdinovia používajú skutočné zbrane. Jeden ostreľovač má pušku M40A1, druhý pušku Heckler Koch SR9TC, ktorá sa skutočne používa v americkej armáde. Zápletka využíva štandardný dej, v ktorom sa hlavné postavy najprv nemajú rady a potom sa z nich stanú dôveryhodní partneri, ale postavy sú zobrazené ako mnohotvárne, s rôznymi osobnosťami. Dialógy sú bez rétoriky a moralizovania a v niektorých prípadoch vás dokonca prinútia zamyslieť sa.

Vo filme sa objavujú aj súboje medzi profesionálnymi ostreľovačmi. A aby sa zvýšila emocionalita, súperi sú bývalí priatelia. Jeden z nich je neviditeľný zabijak, ktorý pracuje pre americkú armádu. Druhým je jeho učeň, ktorý sa stal žoldnierom a teraz chráni drogových barónov. Dej sa odohráva v kolumbijskej džungli, takže „obraz“ je bohatý a pridáva korenie.

#4: Assassins (1995)

Hodnotenie: 7.4/10

Tento film dokáže prekvapiť obsadením. Je nezvyčajné vidieť Sylvestra Stalloneho, Antonia Banderasa a Julianne Moore vo filme o nájomných vrahoch, ktorí používajú techniku ostreľovača.

Sylvester Stallone hrá Roberta Rata – kedysi jedného z najúspešnejších a najsmrtonosnejších zabijakov, ktorý sa rozhodol odísť do dôchodku. Ale nie nadarmo, kvôli jeho vlastnému kódexu cti. Svet, v ktorom žije, sa len nedávno vymanil z hrôz studenej vojny, a preto je plný odporných ľudí, ktorí túžia po smrti svojich blížnych kvôli zisku alebo uspokojeniu vlastných ambícií.

Antonio Banderas si zahral úlohu Miguela Banea, mladého nájomného vraha, ktorému takéto veci vôbec nevadia. A dostane úlohu zabiť Roberta Ratha. Začína sa brutálny, krvavý súboj medzi zabijakmi, ktorý nie je len súbojom, ale stretom dvoch kódexov cti, dvoch prístupov k zmyslu života – a smrti.

Film má rýchly spád s množstvom akčných sekvencií a nádherne choreograficky zvládnutých bitiek a zároveň núti k zamysleniu. Obaja nájomní vrahovia si vytvárajú vlastné dômyselné plány a siete a hrajú niekoľko ťahov dopredu. A nie je jasné, ktorý z nich môže nakoniec vyhrať.

3. miesto: Shooter (Strelec, 2007)

Hodnotenie: 7.6/10

Strelec (Shooter, 2007)

Bob Lee bol jedným z najlepších ostreľovačov v službách Spojených štátov. Teraz sa však rozhodne odísť do dôchodku, vylezie so svojou ženou do hôr, postaví si tam malú chatrč a bude žiť pokojne, ďaleko od civilizácie, vychutnávať si čerstvý vzduch, krásnu krajinu a pivo, ktoré prináša pes. V jednom momente však zákerná americká vláda vtrhne do Bobovho tichého ústrania a požiada ho o jednu maličkosť – aby ochránil prezidenta.

Na prezidenta je spáchaný atentát a hlava USA je zavraždená zo vzdialenosti 1,5 kilometra. Podľa samotného Boba je niečoho takého schopných len šesť ľudí na celom svete. Samozrejme, vrátane samotného hrdinu Marka Wahlberga, takže počet potenciálnych protivníkov sa znižuje na päť.

Alebo nie? Na prezidenta sa predsa len pokúsia spáchať atentát a hlavným podozrivým je teraz sám Bob, profesionálny ostreľovač, ktorý je uväznený vo svojej vlastnej profesionálnej. A teraz musí nájsť skutočného vraha a odovzdať ho úradom. Alebo zastrelený, záleží na vašom šťastí.

„Strelec“ je predovšetkým rýchly thriller „novej vlny“, ktorý vás udrží v napätí počas celého sledovania. A aj keď je samotné ostreľovanie zobrazené trochu komicky, bez akéhokoľvek realizmu, ale ten drive a vzrušenie sú také veľké, že máte chuť pred tým všetkým zatvoriť oči a len si užívať dobrý akčný film.

2. miesto: „Strelec Vorošilov“ (1999)

Hodnotenie: 7.8/10

Hlavnou prednosťou tohto filmu je jeho vysoký realizmus, ktorý ukazuje zvláštnosti života v postsovietskom Rusku. A dej sa sústreďuje na morálnu skazu, práve tú „v hlavách, nie na záchodoch“, hoci ani tie nevyzerajú nijako zvlášť nedotknuté.

Príbeh sa zameriava na Ivana Fjodoroviča, bývalého železničného robotníka na dôchodku, ktorý žije so svojou vnučkou Katkou a snaží sa vyžiť v postsovietskej krajine. Je to celkom priemerné, ale uchádzajúce. A potom Káťu znásilnia nejakí chlapci, ktorým sa hovorí „zlatá mládež“.

A rodič jedného z nich, vysokopostavený policajný dôstojník, násilníkov vypustí. Ivan je unavený z boja proti skorumpovanému systému, a tak sa rozhodne, že spravodlivosť bude vykonávať sám – a vezme do ruky starú pušku..

„Strelec Vorošilov“ nie je práve filmom o ostreľovačoch, hoci, samozrejme, má momenty s hlavným hrdinom v okne, ktorý sleduje zloduchov cez zameriavač. Je to smutný, bezcharakterný a niekedy veľmi krutý komentár krajiny, v ktorej žijeme. Hoci od uvedenia filmu uplynuli dve desaťročia, veľa sa nezmenilo. Možno je tu menšia materiálna devastácia. Ale systém je rovnako skorumpovaný, mládež je rovnako „zlatá“ a okolitá realita je rovnako pochmúrna.

1. miesto: „Leon“ (Leon, 1994)

Hodnotenie: 8,6/10

Leon je profesionálny zabijak, ostreľovač, efektívny, bezcitný a nemilosrdný. Vezme život tomu, na koho mu ukáže – a nebude sa pýtať na dôvody ani viesť existenciálne dialógy. V skutočnosti nie je človekom, ale skôr strojom na namierenie ostreľovacej pušky a stlačenie spúšte.

Alebo skôr bolo. Až kým nestretne Matildu, očarujúce dievča zo susedstva, ktoré prišlo o rodinu. Jej rodinu zastrelili policajti zapojení do obchodu s drogami. A inokedy by Leon túto situáciu jednoducho prešiel – v meste sa nedeje veľa plechového, vitajte na konci 20. storočia – ale on si k Matilde vytvorí citový vzťah.

„Leon“ je dojemný film, ktorý spája romantiku a násilie, jeden z najlepších výtvorov Luca Bessona z prvých rokov jeho tvorby. Spolieha sa najmä na herecké výkony, ktoré sú naplnené charizmou Jeana Rena a Natalie Portmanovej. Príbeh sa vôbec nesústreďuje na rieky krvi, tie tam síce sú, ale niekde v pozadí; a dokonca ani sniperova sangfroid, tá vypĺňa len prvú polovicu obrazu, potom sa postupne skrýva. „Leon“ je dráma o dvoch samotároch, ktorí si v krutom a ťažkom období nájdu spoločnosť.

Ťažko nájsť niekoho, komu by sa „Leon“ nepáčil. Je tu drsný život profesionálneho nájomného vraha, skúsenosť ostreľovača s jedným výstrelom a jednou smrťou, akčné prestrelky a akrobacia a srdcervúca dráma výsluchu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Comments: 1
  1. Patrik

    Ahoj, aké filmy z tohto zoznamu sú podľa teba najlepšie? Môžeš odporučiť nejaký konkrétny ostreľovačský film, ktorý si si obľúbil/a? Ďakujem!

    Odpovedať
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: