17 najlepších britských spisovateľov a básnikov

Británia je určite domovom väčšiny najznámejších a najväčších spisovateľov v dejinách ľudstva. Sú medzi nimi géniovia uznávaní už počas života, ale aj tí, ktorých talent bol rozpoznaný až roky po ich smrti. Tu je výber toho najlepšieho z prvej desiatky.

Géniovia literárneho slova: najlepší britskí spisovatelia a básnici

NomináciaAutorKľúčové práce
KLASICI ANGLICKEJ LITERATÚRYWilliam Shakespeare (1564-1616).)Rómeo a Júlia, Hamlet, Othello, Macbeth, Kráľ Lear, Kráľ Henrich IV
Oscar Wilde (1854-1900).)Portrét Doriana Graya, Cantervillský duch, Dokonalý manžel
George Gordon Byron (1788-1824).)Púť Childa Harolda, Don Giovanni, Orientálne básne, Giaour
Charles Dickens (1812-1870).)Dobrodružstvá Olivera Twista, Veľké očakávania, Život Davida Copperfielda rozprávaný ním samým
John Galsworthy (1867-1933).)Sága rodu Forsytovcov, Spravodlivosť, Temný kvet
William Maykpiss Thackeray (1811-1863) bol plodný spisovateľ.)Vanity Fair, The Virginians, The Newcomers, The Book of Snobs, Pendennis
George Bernard Shaw (1856-1950).)Pygmalion, Diablov učeň, Dom, kde sa lámu srdcia, Cézar a Kleopatra, Dom vdovca, Profesia pani Warrenovej
Joseph Conrad (1857-1924).)Srdce temnoty, Tajfún, Lord Jim
Géniovia prvej polovice dvadsiateho storočiaArthur Conan Doyle (1859-1930).)Sherlock Holmes (Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa, Pes baskervillský, Znamenie štyroch atď.).), Štúdia v karmínovej farbe, Stratený svet, Biela jednotka
William Somerset Maugham (1874-1965).)Bremeno ľudskej vášne, Mesiac a penny, Divadlo
Agatha Christie (1890-1976).)Pasca na myši, Vražda v Orient exprese, Desať černochov, Vražda Rogera Ackroyda, Smrť prichádza na koniec, Smrť na Níle
George Orwell (1903-1950).)1984, Farma zvierat
Herbert WellsStroj času, Neviditeľný muž, Vojna svetov
Géniovia druhej polovice dvadsiateho storočiaJohn Ronald Reuel Tolkien (1892-1973).)Hobit alebo tam a späť, Pán prsteňov, Silmarillion
William Golding (1911-1993 ).)Pán múch, Viditeľná tma, Dediči
Kazuo Ishiguro (1954)The Rest of the Day, The Painter of a Shaky World, Inconsolable, When We Were Orphans, Don’t Let Me Go, Where the Hills Are in the Dym, The Buried Giant
John Fowles (1926-2005).)Collector, The Magician, The French Lieutenant’s Lover, The Ebony Tower atď.

Klasici anglickej literatúry

William Shakespeare (1564-1616).)

Hodnotenie: 4.9

William Shakespeare (1564-1616)

Kľúčové diela: Rómeo a Júlia, Hamlet, Othello, Macbeth, Kráľ Lear, Kráľ Henrich IV, Sen noci svätojánskej.

Jeden z najväčších dramatikov nielen britskej, ale aj svetovej histórie. Wildeov odkaz, ktorý bol uznávaný už za jeho života, je mimoriadne pestrý, s pestrými postavami, nádherne prepracovanými zápletkami a bohatým hereckým obsadením, ktoré je populárne aj po niekoľkých storočiach. Žiadny iný autor sa nemôže pochváliť takým častým uvádzaním svojich hier na celom svete.

O Shakespearovom živote je neuveriteľne málo informácií. Skeptici a neprajníci ho vyhlasovali za nevzdelaného vidiečana (napriek tomu, že spisovateľove diela zaujmú veľkolepou slovnou zásobou a hĺbkou historických znalostí). Isté je, že vďaka divadlu dramatik neuveriteľne zbohatol (bol spolumajiteľom divadelnej spoločnosti Lord Chamberlain’s Servants a jeho diela podľa mnohých vedcov tvoria základ modernej anglickej.

Zaujímavý fakt. Shakespeare mal štyri vnukov, ale ani jeden z nich nemal žiadneho dediča, takže rodokmeň veľkého dramatika sa pomerne rýchlo prerušil.

Oscar Wilde (1854-1900).)

Hodnotenie: 4.8

Oscar Wilde (1854-1900)

Kľúčové diela: Obraz Doriana Graya, Cantervillský duch, Dokonalý manžel, Dôležité je byť Earnestom.

Slávny spisovateľ a básnik je považovaný za kľúčového predstaviteľa drámy neskorej viktoriánskej éry a za symbol estetizmu a európskeho modernizmu. Oscar Wilde sa narodil v bohatej a vzdelanej rodine, a tak sa mu dostalo vynikajúceho vzdelania a absolvoval Oxfordskú univerzitu. Mladý Wilde, ktorý nemal žiadnu povesť, sa rýchlo dostal do povedomia spoločenských kruhov svojím vtipom, úžasným vkusom v obliekaní a šarmom.

Slávu mu priniesla prvá kniha poviedok a poézie, ktorú írsky génius napísal, a jeho jediný román Obraz Doriana Graya, vydaný o 9 rokov neskôr, definitívne spečatil jeho slávu. Oscar Wilde bol neuveriteľný estét a prejavovalo sa to takmer vo všetkom, čo robil: v jeho reči, správaní, oblečení a dokonca aj v každom jeho diele.

Jeden incident na newyorskom letisku je pozoruhodným príkladom Wildeovho dôvtipu a nerozvážnosti. Keď sa ho počas colného konania spýtali, či musí niečo deklarovať, Wilde odpovedal: „Nemám čo deklarovať okrem svojej geniality.

Už na vrchole svojej slávy bol odsúdený za sodomiu na takmer dva roky nútených prác. To viedlo k strate jeho rodiny, priateľov, peňazí a priazne jeho čitateľov. Po prepustení spisovateľ odišiel z Británie do Francúzska, kde o niekoľko týždňov neskôr zomrel v agónii na akútnu meningitídu.

George Gordon Byron (1788-1824).)

Hodnotenie: 4.7

George Gordon Byron (1788-1824)

Medzi jeho kľúčové diela patria „Púť Childa Harolda“, „Don Giovanni“, „Orientálne básne“, „Gyaur“ atď.

Spomedzi všetkých básnikov, ktorých svet stvoril v Mlžnom Albione, je Byron pravdepodobne jedným z najvýznamnejších. Spisovateľ, ktorý bol populárny ešte za svojho života, sa zdal byť výzvou, pracoval neuveriteľne tvrdo a veľmi produktívne. To však neznižuje kvalitu ich diel: všetky sú pozoruhodné svojou jemnosťou a hĺbkou citu, lyrickou prenikavosťou a krásou jazyka.

Jeho prvá básnická zbierka Byron vyšla v roku 1807 a kritika ju v Edinburgh Review nemilosrdne zničila. Kritický článok však vyšiel až rok po vydaní Byrona, čo malo zásadný vplyv na osud mladého básnika. Sám Byron neskôr napísal, že keby sa táto kritika objavila hneď po vydaní knihy, možno by sa nadobro vzdal poézie.

A počas tohto ročného obdobia „ticha“ v tlači stihol Byron napísať „214 strán románu, báseň o 380 básňach, 660 riadkov „Bosworthského poľa“ a mnoho drobných básní…“, ako aj satiru „Anglickí bardi a škótski kritici“ – odpoveď na negatívnu kritiku. Úspech satiry bol obrovský a pobavil zranené ego mladého básnika.

Počas svojho krátkeho tvorivého života Byron napísal množstvo nádherných diel, ktoré mali taký významný vplyv na poéziu všeobecne, že dokonca vznikol samostatný literárny žáner nazývaný „byronizmus“.

Zaujímavý fakt. Napriek svojej láske k hazardu a alkoholu bol Byron vynikajúci športovec. V neposlednom rade kvôli vrodenému krívaniu a sklonu k obezite, ktorá ho desila, sa vážne zaujímal o plávanie, horolezectvo, streľbu, dostihy, dokonca rád boxoval.

Charles Dickens (1812-1870).)

Hodnotenie: 4.7

Charles Dickens (1812-1870)

Kľúčové diela: Dobrodružstvá Olivera Twista, Veľké očakávania, Život Davida Copperfielda rozprávaný samým sebou, Posmrtné zápisky Pickwickovho klubu, Studený dom atď.

Jeden z najväčších anglicky hovoriacich spisovateľov v dejinách, významný románopisec, esejista a slávny prozaik 19. storočia. Hoci sú Dickensove romány rozprávkové aj sentimentálne, jeho dielo sa považuje za štandardný vzor realizmu. Hoci Dickens dosiahol obrovský úspech ešte za svojho života, zanechal svojim potomkom monumentálne literárne dedičstvo. Na základe diel veľkých klasikov vzniklo viac ako 180 filmov, televíznych seriálov a kreslených filmov.

Hoci sa Dickensovi za jeho života podarilo stať sa korisťou šťastia – slávny, uctievaný, zbožňovaný, pracoval neúnavne, často sa hnal takmer do vyčerpania. Ako sa jeho život blížil k západu slnka, v spisovateľovej mysli sa upevnila melancholická myšlienka, že „politická aristokracia spolu s… parazitickými živlami zabíjajú Anglicko“. Jeho texty sa stali drsnejšími a aj keď sa na život pozeral cez ružové okuliare humoru, kontúry Dickensonovej reality boli veľmi ostré.

Je to smiešne, ale Galsworthy bol plodný spisovateľ, a to nielen v literárnom a súkromnom živote (mal 10 detí), ale aj v správaní: mal veľa zvláštnych zvykov. Napríklad často a celkom nečakane upadal do tranzu, každých 50 napísaných riadkov vždy vypil dúšok horúcej vody a vždy spal s hlavou otočenou prísne na sever. Podľa jeho vlastných slov ho často prenasledovali a aby sa ich zbavil, často sa večer dlho prechádzal preplnenými ulicami.

John Galsworthy (1867-1933).)

Hodnotenie: 4.6

John Galsworthy (1867-1933)

Kľúčové diela: Sága rodu Forsytovcov, Spravodlivosť, Temný kvet.

Galsworthy, významný spisovateľ a dramatik, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru, sa narodil vo veľmi bohatej rodine, ale zároveň bol považovaný za zarytého bojovníka za sociálnu spravodlivosť. Vo svojich mnohých dielach sa zasadzoval za radikálne zmeny v súdnictve, spoločenské postavenie žien, boj za práva zvierat atď. Keď bol John Galsworthy povýšený do rytierskeho stavu, odmietol rytiersky titul s tým, že reformátori a spisovatelia by nemali dostávať ocenenia.

John Galsworthy je autorom 20 románov, 27 divadelných hier, 3 básnických zbierok, viac ako 170 poviedok, niekoľkých esejí, stoviek listov atď., ako aj mnohých kníh. Pozoruhodné je, že diela boli populárnejšie počas spisovateľovho života. Po jeho smrti záujem o Galsworthyho dielo prudko klesol a Lawrence a Virginia Woolfová ho napadli. Ale po tom, čo sa v roku 1967 dostala do kín úspešná filmová adaptácia Galsworthyho kultového diela (The Forsyte Saga), záujem o spisovateľovo dielo opäť vzrástol.

Zábavný fakt. Spisovateľ mal 10 rokov tajný pomer s manželkou svojho bratranca Adou. Keď Galsworthyho otec zomrel a on sa stal finančne nezávislým, Ada sa rozviedla s manželom a vydala sa za spisovateľa.

William Makepeace Thackeray (1811-1863).)

Hodnotenie: 4.6

William Makepeace Thackeray (1811-1863)

Medzi jeho kľúčové diela patria „Vanity Fair“, „The Virginians“, „The Newcomers“, „The Book of Snobs“, „Pendennis“ a ďalšie.

William Thackeray, génius realistického románu, prejavil pozoruhodný talent pre satiru už počas štúdia v Cambridgei, keď napísal svoju prvú báseň Timbuktu. Po skončení školy budúci spisovateľ cestoval po Európe a študoval maliarske umenie, ktoré sa mu hodilo: ilustroval svoje vlastné diela, pričom jemne reprodukoval kľúčové črty postáv v kreslenej podobe.

Thackerayov prvý román „Catherine“ mu veľa slávy nepriniesol. Skutočnú slávu mu prinieslo až vydanie kultového románu Vanity Fair o päť rokov neskôr. Thackeray sa od väčšiny spisovateľov svojej doby líšil svojím neortodoxným pohľadom na zobrazenie deja: jeho diela zobrazujú realistický, až pesimistický anglický život.

Pritom však autor dokázal zlo a neresti vo svojich postavách vykresliť tak majstrovsky, skombinovať ich s humorom a podať s vynikajúcou umeleckosťou, že sa o ne čitateľ mimovoľne živo zaujíma. Všetky Thackerayove romány sú plné satiry a neuveriteľne objektívne.

Zaujímavý fakt. Už vážne chorý Thackeray začal pracovať na svojom poslednom historickom dobrodružnom románe Duval Day, ale nikdy ho nedokončil. Charles Dickens v nekrológu za Thackerayom označil tento román za svoje najlepšie dielo.

George Bernard Shaw (1856-1950).)

Hodnotenie: 4.5

George Bernard Shaw (1856-1950)

Kľúčové diela: Pygmalion, Diablov učeň, Dom, kde sa lámu srdcia, Cézar a Kleopatra, Dom vdovca, Profesia pani Warrenovej atď.

Významný írsky prozaik, dramatik a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Shaw je považovaný za druhého najpopulárnejšieho dramatika (po Shakespearovi) v britskom divadle. Bernard Shaw je medzi svojimi súčasníkmi známy ako človek s neobyčajným, ako britva ostrým vtipom. Tento dramatik je jediným človekom, ktorý získal Nobelovu cenu aj Oscara (za scenár). Pozoruhodné je, že Shaw odmietol peňažnú odmenu za literárnu cenu, ale prijal medailu.

Málokto vie, že Shaw bol vážnym boxerom a dokonca súťažil v strednej váhe. Práve vďaka týmto poznatkom dokázal spisovateľ tak majstrovsky navodiť správnu atmosféru v románe Profesia Cashel Byron, kde je Shawov prvý učiteľ boxu Ned Donnelly vykreslený ako postava Neda Skenea.

Je pozoruhodné, že už v prvom desaťročí svojej činnosti sa Shaw preslávil ako dramatik. Počas svojej dlhej kariéry napísal Bernard Shaw 63 divadelných hier, niekoľko románov, kritických diel a viac ako štvrť milióna listov. Pre diela veľkého dramatika bol typický odklon od v tom čase tradičnej primitívnej morálky. Autor nazýval veci pravými menami a vo svojich dielach často prezentoval akékoľvek svetonázorové problémy, čím sa stal do istej miery stúpencom naturalizmu.

Hry Bernarda Shawa boli plné nielen ostrého (na predstaviteľa viktoriánskej éry až príliš ostrého) humoru, ale aj rôznych tém, ktoré rozvíjali politické, ekonomické a morálne otázky. Dramatik mal aj psychologické hry, diela, ktoré sa zaoberali budúcnosťou ľudstva. Spisovateľ pracoval prakticky až do posledných rokov svojho života, ktorý bol mimochodom pomerne dlhý (Shaw žil 94 rokov), ale len niektoré diela z tohto obdobia sa dočkali širokého uznania verejnosti.

Joseph Conrad (1857-1924).)

Hodnotenie: 4.5

Joseph Conrad (1857-1924)

Kľúčové diela: „Srdce temnoty“, „Tajfún“, „Lord Jim“.

Joseph Conrad, potomok poľského revolucionára, rodený Jozef Koženovský, narodený v Slovenskom impériu (Kyjevská gubernia), sa zapísal do dejín ako jeden z klasikov anglickej literatúry. Britského spisovateľa vedci označujú za novoromantika, pre ktorého sú charakteristické silné postavy, exotické prostredie, vzrušujúce a nezvyčajné udalosti a imperatívny ideál hrdinstva.

Conradov námornícky život možno zohral úlohu v jeho spisovateľskom formovaní. Niekoľko rokov bol námorníkom na rôznych lodiach, potom sa stal druhým dôstojníkom a nakoniec sa takmer súčasne s britským občianstvom stal kapitánom. Čoskoro napísal svoju prvú poviedku Čierny kormidelník.

V roku 1890 Conrad podnikol veľkolepú plavbu po rieke Kongo ako kapitán parníka Rois de Belge. Počas tohto obdobia sa nakazil maláriou a reumatizmom, čo ešte viac podlomilo jeho zdravie. Avšak práve jeho africké dobrodružstvá a zážitky sa neskôr stali základom jeho najznámejšieho diela, dobrodružného románu Srdce temnoty.

Zábavný fakt. Jedno z hlavných Conradových diel, Srdce temnoty, sa odráža v modernej kultúre. Na základe tohto románu vytvoril režisér Francis Ford Coppola kultový film „Apokalypsa teraz“, v ktorom preniesol dej do obdobia vietnamskej vojny a hlavné postavy urobil vojenskými.

Géniovia prvej polovice dvadsiateho storočia

Arthur Conan Doyle (1859-1930).)

Hodnotenie: 4.9

Arthur Conan Doyle (1859-1930)

Kľúčové diela: všetky diela spojené so slávnym Sherlockom Holmesom („Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa“, „Pes baskervillský“, „Znamenie štyroch“ atď.).), „A Study in Crimson“, „The Lost World“, „The White Squad“ atď.

Najvýznamnejší predstaviteľ gotickej literatúry, autor mnohých diel historického, humoristického, detektívneho a vedecko-fantastického žánru Conan Doyle sa stal tvorcom klasických literárnych postáv – detektíva Sherlocka Holmesa, profesora Challengera, dôstojníka Gerarda.

Súčasníci si Arthura Conana Doyla všimli nielen ako neuveriteľne dobre vychovaného a galantného muža, ale aj ako všestrannú osobnosť. Spisovateľ viedol aktívny životný štýl, mal rád motorové športy (hoci jeho obľúbeným športom bol vždy biliard), dokonca sa dobrovoľne prihlásil na testovanie jedného z prvých prototypov motocyklov.

Vo svojom legendárnom Sherlockovi Holmesovi použil spisovateľ dovtedy neznáme forenzné techniky. Až po vydaní knihy sa ňou začala zaoberať polícia.

Zábavný fakt. Conan Doyle je muž, ktorý ako prvý vynašiel nafukovacie záchranné člny a pancier. Bol tiež prvou osobou, ktorá navrhla vykopať súčasný tunel medzi Francúzskom a Britániou.

William Somerset Maugham (1874-1965).)

Hodnotenie: 4.8

William Somerset Maugham (1874-1965)

Kľúčové diela: „Bremeno ľudskej vášne“, „Mesiac a groš“, „Divadlo“.

Britský spisovateľ je zaslúžene považovaný za jedného z najvýraznejších a najvplyvnejších prozaikov a dramatikov 30. rokov 20. storočia. Počas svojho dlhého života napísal Maugham 78 kníh a viac ako 30 jeho hier bolo inscenovaných v divadlách. Budúci majster literárneho slova sa narodil do rodiny dedičných právnikov, ale neplánoval spojiť svoj život s právom: na vysokej škole študoval filozofiu a literatúru. (Začal sa pokúšať aj o literatúru.

Maugham napísal svoje prvé dielo v roku 1897 (román Líza z Lambethu), ale úspech sa dostavil až v roku 1907 po hre Lady Frederick. Spisovateľ veľa cestoval a čerpal inšpiráciu z nových kultúr a prostredí. Po 11 rokoch plodného písania si Maugham už mohol dovoliť kúpiť vilu na Francúzskej riviére. Stal sa jeho domovom a jedným z najvplyvnejších literárnych a spoločenských salónov tej doby.

Zaujímavý fakt. Počas prvej svetovej vojny spisovateľ spolupracoval s britskou spravodajskou službou (MI5) a v roku 1917 bol vyslaný do Ruského impéria, aby pomáhal dočasnej vláde. Po vypuknutí októbrovej revolúcie a následnom neúspechu svojej misie opustil krajinu cez Švédsko.

Agatha Christie (1890-1976).)

Hodnotenie: 4.8

Agatha Christie (1890-1976)

Kľúčové diela: „Pasca na myši“, „Vražda v Orient exprese“, „Desať černochov“, „Vražda Rogera Ackroyda“, „Smrť prichádza na koniec“, „Smrť na Níle“ atď.

Neprekonateľný majster detektívnej prózy, dramatik, jeden z najčastejšie vydávaných autorov v histórii (v tomto kritériu Christie sekunduje len Biblii a Shakespearovým dielam). Dame Agatha Mary Clarisse, Lady Mallowan, čo je meno slávnej autorky (Christie bolo priezvisko jej prvého manžela), vydala počas svojho života 60 románov (vrátane 6 psychologických), 19 poviedok a 16 divadelných hier. Zakladateľ legendárnych detektívnych postáv Hercula Poirota a pani Marplovej.

Jedna z jeho hier, Pasca na myši, je rekordná: od svojho prvého uvedenia v roku 1952 bola inscenovaná toľkokrát, koľkokrát to bolo možné, a hrá sa dodnes. Hoci sama Christie tvrdila, že Pasca na myši nebola jej obľúbenou hrou.

Ako dieťa snívala o tom, že sa stane opernou speváčkou a skladateľkou, ale v dospelosti si to rozmyslela a pracovala ako lekárka. Christie sa druhýkrát vydala, veľa cestovala po Východe (jej manžel bol archeológ špecializujúci sa na Strednú Áziu), často šoférovala, lietala v lietadle, zbožňovala jazdu na koni, ale preslávila sa tým, že revolučne zmenila detektívny žáner. Hoci aj po tom, čo sa stala slávnou spisovateľkou, považovala svoju tvorbu len za koníček.

George Orwell (1903-1950).)

Hodnotenie: 4.8

George Orwell (1903-1950)

Kľúčové diela: 1984, Farma zvierat.

Slávny spisovateľ, básnik, esejista (vlastným menom Eric Arthur Blair), autor slávneho dystopického románu 1984. Zaviedol pojem „studená vojna“. Ako zarytý odporca totalitarizmu v akejkoľvek jeho podobe a presvedčený zástanca občianskeho socializmu až do posledných dní svojho života veril, že socialista je ten, kto sa snaží zvrhnúť tyraniu, a nie ten, kto ju podporuje.

Za svoj krátky tvorivý život stihol Orwell byť literárnym kritikom, moderátorom v americkej BBC, publikoval množstvo závažných sociologických a kulturologických prác, vydal 16 básní, o ktorých vie len málokto. Orwell bol tiež medzi dobrovoľníkmi a odišiel do Španielska, keď tam vypukla občianska vojna, ale po šiestich mesiacoch bojov ho nacistický ostreľovač zranil do krku a takmer prišiel o život.

Zábavný fakt. V mladosti Orwell miloval diela H. G. Wellsa, ale stal sa slávnym autorom a začal kritizovať. Urazený Wells poslal Orwellovi list, v ktorom ho vlastne žiadal, aby si znovu prečítal jeho rané diela so zvláštnou pozornosťou.

Herbert Wells

Hodnotenie: 4.7

Herbert Wells

Kľúčové diela: Stroj času, Neviditeľný muž, Vojna svetov.

Spisovateľ s neuveriteľne bujnou fantáziou, ktorý dokázal vytvoriť diela, ktorých hlavné myšlienky predbehli svoju dobu o desaťročia. Wells úspešne pracoval v mnohých literárnych žánroch, ale svetovú slávu mu priniesli diela z oblasti fantasy. H. G. Wells tvrdil, že náš priestor je štvorrozmerný 10 rokov predtým, ako Albert Einstein prišiel s touto teóriou. Popísal tiež atómovú bombu 30 rokov pred jej vynájdením, predpovedal druhú svetovú vojnu, let na Mesiac, vynález bezdrôtovej komunikácie a ďalšie.

Zábavný fakt. V roku 1938 vypukla počas rozhlasovej produkcie Vojny svetov v USA masová panika: americkí rozhlasoví poslucháči si mysleli, že ide o reportáž z akcie.

Tento brilantný spisovateľ vedeckej fantastiky v roku 1923 ako prvý zaviedol do literatúry tému paralelných svetov. Spomína sa aj v jeho dielach o neviditeľnosti, antigravitácii atď. Hoci takéto myšlienky neboli cieľom samým osebe, ale technickým prostriedkom, ktorý mal pomôcť objasniť sociálne problémy. Napríklad v knihe Stroj času sa H. G. Wells odklonil od fantázie a kládol dôraz na realizmus. Po prechode k realizmu sa jeho diela časom stali oveľa menej populárne.

Géniovia druhej polovice 20. storočia

John Ronald Reuel Tolkien (1892 – 1973).)

Hodnotenie: 4.9

John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973)

Kľúčové diela: „Hobit alebo tam a zase späť“, „Pán prsteňov“, „Silmarillion.

Legendárny spisovateľ, filológ, prekladateľ, lingvista, profesor anglosaského jazyka. Tvorca nového literárneho žánru, epickej fantasy. Samozrejme, aj pred Tolkienom existovali autori fantasy, ale Tolkien mal na toto literárne hnutie veľký vplyv, a preto sa považuje za „otca“ vysokej fantasy. V roku 2008 ho denník The Times zaradil na 6. miesto v zozname „50 najväčších britských spisovateľov od roku 1945“.

Po návrate z prvej svetovej vojny sa Tolkien venoval výlučne vedeckej kariére. Bol považovaný za jedného z najmladších profesorov v Oxforde (v tom čase mal 30 rokov) a čoskoro bol uznaný za jedného z najlepších filológov na svete. V tomto období začal pracovať na celom cykle legiend a mýtov o Stredozemi, z ktorého sa neskôr stal Silmarillion, ktorý posmrtne vydal spisovateľov syn.

Spisovateľ začal písať rozprávky pre svoje deti, potom ich kodifikoval a na papier dal Hobita, ktorý vyšiel v roku 1937. Dielo malo úspech, a tak Tolkienov vydavateľ navrhol, aby napísal pokračovanie. Práca na Pánovi prsteňov sa však pretiahla na 16 rokov. Kniha vyšla v roku 1954 a mala obrovský úspech, ktorý prekvapil vydavateľa aj samotného autora.

Zaujímavý fakt. V 20. rokoch 20. storočia sa Tolkien podujal preložiť epickú britskú báseň, pravdepodobne zo 7. alebo 8. storočia, najstarší zachovaný príklad „barbarskej“ európskej literatúry. Spisovateľ dielo dokončil, ale neuverejnil ho. Báseň uzrela svetlo sveta takmer 90 rokov po svojom dokončení: spisovateľov syn, ktorý dlho redigoval dielo svojho otca, ju vydal v roku 2014.

William Golding (1911-1993) získal Cenu Winifred Holtbyovej.)

Hodnotenie: 4.8

William Golding (1911-1993)

Kľúčové diela: Pán múch, Viditeľná tma, Dediči.

Uznávaný britský spisovateľ, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru, autor 12 románov, z ktorých prvý, Pán múch, sa považuje za jedno z najvýznamnejších diel svetovej literatúry 20. storočia.

Po zápise na Braysnose College na Oxfordskej univerzite, kde chcel študovať prírodné vedy, trvalo mladému Goldingovi dva roky, kým si uvedomil chybnosť svojej voľby a zmenil študijný program s dôrazom na literatúru. Práve jeho záujem o anglický jazyk spolu s fascináciou antikou neskôr určili základ jeho vážnych diel.

Počas štúdia na Oxfordskej univerzite začal Golding písať poéziu. Jeden z jeho priateľov ich dal zostaviť a publikovať. Mladý spisovateľ neskôr ľutoval, že kniha vôbec uzrela svetlo sveta (hoci básne boli vynikajúce). Raz si dokonca kúpil jeden exemplár a zničil ho (neskôr sa dozvedel, že zničil zberateľský kúsok).

Goldingov prvý román (Pán múch) odmietlo 21 vydavateľstiev a 22. vydalo dielo začínajúceho autora. Výsledkom bol kult, ktorý Britovi priniesol svetovú slávu.

Kazuo Ishiguro (1954)

Hodnotenie: 4.7

Kazuo Ishiguro (1954)

Medzi kľúčové diela patria „Remains of the Day“, „The Artist of the Fragile World“, „Inconsolable“, „When We Were Orphans“, „Don’t Let Me Go“, „Where the Hills Are Foggy“ a „The Buried Giant“.

Spisovateľ sa narodil v Japonsku, ale keď mal päť rokov, presťahoval sa s rodičmi do Spojeného kráľovstva, kam bol Kazuov otec pozvaný na výskum v oblasti oceánografie. Ishiguro vyštudoval Univerzitu v Kente, potom sa stal magistrom umenia na Východoanglickej univerzite. Svoju literárnu kariéru začal v roku 1981 vydaním troch poviedok.

Za svoj debutový román Kde sú kopce v hmle získal spisovateľ Cenu Winifred Holtbyovej. Jeho druhý román The Artist of the Frozen World sa stal knihou roka v Británii. Tretí diel (Remains of the Day) získal Bookerovu cenu. Kritici si mysleli, že Japonec dokázal napísať „jeden z najanglickejších románov 20. storočia“. Podľa románu bol natočený uznávaný film Na konci dňa s Anthonym Hopkinsom a Emmou Thompsonovou v hlavných úlohách.

Ishiguro je autorom niekoľkých piesní džezovej speváčky Stacy Kent. Je pozoruhodné, že po skončení štúdia Ishiguro rok cestoval po Kanade a USA, brigádoval v nočných kluboch a zároveň hľadal producenta, ktorý by mu pomohol rozbehnúť hudobnú kariéru. V rozhovore po mnohých rokoch povedal, že táto skúsenosť zásadne ovplyvnila jeho život.

John Fowles (1926-2005).)

Hodnotenie: 4.7

Kľúčové diela: Zberateľ, Čarodejník, Milenec francúzskeho poručíka, Ebenová veža atď.

Renomovaný prozaik, esejista a popredný predstaviteľ postmodernej literatúry. Fowles dlho vyučoval na univerzite v Poitiers (Francúzsko), potom pôsobil v Grécku, kde sa zoznámil so svojou budúcou manželkou, ktorá sa stala jeho vernou spoločníčkou na 35 rokov. Mala veľký vplyv na Fowlesovu osobnosť a bola predlohou mnohých jeho hrdiniek.

V roku 1963 vydal začínajúci spisovateľ svoj prvý román Zberateľ. A po niekoľkých rokoch už bol natočený. Úspech knihy umožnil Fowlesovi vzdať sa vyučovania a venovať sa literatúre. Koncom 60. rokov vyšli ďalšie dva romány, oba s úžasne odvážnou zápletkou a vynikajúcim rozprávačským štýlom.

Fowles bol samotársky muž, ktorý žil dosť súkromným životom a zriedkavo sa objavoval na spoločenských podujatiach. Spisovateľ vždy uprednostňoval tiché, útulné prostredie pred hlučným prostredím.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: