10 najnavštevovanejších múzeí umenia na svete

Múzeá umenia sú významnými umeleckými centrami na celom svete, ktoré poskytujú príležitosť spoznať uznávané majstrovské diela z rôznych oblastí umenia. Prvými múzeami tohto druhu v histórii boli starogrécke chrámy… Pre obdobie stredoveku bolo charakteristické ukladanie cenných umeleckých predmetov v múroch kostolov a kláštorov. Múzeá ako samostatne stojace štruktúry sa vyvinuli zo súkromných zbierok smerom k modernej dobe. V súčasnosti sú veľké umelecké zbierky často umiestnené v historických budovách, ktoré sú samy o sebe pamiatkami. Vďaka rozvoju medzinárodného cestovného ruchu popularita múzeí len rastie a za rok ich navštívia milióny ľudí. Desať najnavštevovanejších múzeí umenia na svete.

Najnavštevovanejšie múzeá umenia na svete

NomináciamiestonázovHodnotenie
Najnavštevovanejšie múzeá umenia na svete10Štátne múzeum Ermitáž4.1
9Múzeum cisárskeho paláca4.2
8Londýnska národná galéria4.3
7Národná galéria umenia4.4
6Tate Modern4.5
5Britské múzeum4.6
4Vatikánske múzeá4.7
3Metropolitné múzeum umenia4.8
2Čínske národné múzeum4.9
1Louvre5.0

10. miesto – Štátna Ermitáž

Hodnotenie: 4.1

Štátne múzeum Ermitáž

Ermitáž v Petrohrade je komplex šiestich budov, v ktorých sa nachádzajú približne tri milióny predmetov: obrazy, sochy, predmety dekoratívneho a úžitkového umenia a mnoho ďalších. Múzeum vzniklo z iniciatívy ruskej cárovnej Kataríny II. a pôvodne pozostávalo len z niekoľkých zbierok umiestnených v malom krídle paláca (odtiaľ pochádza názov „pustovňa“, čo vo francúzštine znamená „cela“ alebo „osamelé miesto“). Do galérie malo voľný prístup len niekoľko vyvolených. Od druhej polovice 19. storočia je však múzeum otvorené pre širokú verejnosť a jeho návštevnosť vzrástla na 50 000 návštevníkov ročne. V Ermitáži sú vystavené artefakty zo všetkých období ľudských dejín od doby kamennej až po koniec 20. storočia. Múzeum je známe bohatou zbierkou archeologických artefaktov vrátane unikátnej zbierky skýtskeho zlata, paleolitickej venuše a ďalších pravekých artefaktov. Obrazáreň obsahuje najmä diela majstrov vrcholnej renesancie a obrazy francúzskych umelcov klasického štýlu. Osobitnú pozornosť si zaslúžia Benoitova Madona od Leonarda da Vinciho a Caravaggiova Luttista, ako aj slávne plátna od Rembrandta, Euroensa a Gainsborougha. Ermitáž je najnavštevovanejším múzeom v Rusku, ročne ju navštívi v priemere 4,22 milióna návštevníkov.

č. 9 – Múzeum cisárskeho paláca

Hodnotenie: 4.2

Múzeum cisárskeho paláca

Ermitáž sa nachádza v Tchaj-peji, hlavnom meste taiwanského štátu, a obsahuje neoceniteľné dedičstvo čínskej histórie a kultúry, ktoré zahŕňa obdobie viac ako osemtisíc rokov, od neolitu až po koniec dynastie Čchin. Múzeum navštívi v priemere 4,43 milióna návštevníkov ročne. Základ zbierky pôvodne pochádza z osobnej zbierky cisára Qianlonga. Prvýkrát bola otvorená v roku 1925 v Zakázanom meste v Pekingu, ale po vypuknutí občianskej vojny bola väčšina jej obsahu prevezená po mori na ostrov Taiwan. Celkovo takmer tritisíc škatúľ, ktoré boli uložené v železničných skladoch a mestských knižniciach. Nový komplex múzea bol slávnostne otvorený až v roku 1965. Celkovo má zbierku viac ako 700 000 vzácnych predmetov vrátane drahých kovov, keramiky, porcelánu a nefritu, ako aj tradičných čínskych obrazov.

č. 8 – Londýnska národná galéria

Hodnotenie: 4.3

Londýnska národná galéria

Múzeum umenia sa nachádza na Trafalgarskom námestí v londýnskej štvrti Westminster. Najvýznamnejšia britská zbierka obsahuje viac ako 2300 obrazov, pričom najstaršie pochádzajú z polovice 12. storočia a najnovšie zo začiatku 20. storočia. Plátna v múzeu sú usporiadané v chronologickom poradí. Založená bola v roku 1824, keď pod vplyvom kráľa Juraja IV. poskytla Dolná snemovňa peniaze na súkromnú zbierku od bankára Ungersteina. Ďalšie prírastky sa uskutočnili najmä vďaka dobrovoľným príspevkom zberateľov a mecenášov. Neoklasicistická budova navrhnutá architektom Williamom Wilkinsonom bola postavená na umiestnenie obrazov. Toto múzeum je otvorené od roku 1839 a obsahuje širokú škálu západoeurópskych obrazov. Za pozornosť stoja portréty: Venuša a zrkadlo od Diega Velázqueza, Krajina s hradom na múre od Euroensa a Portrét Saskie od Rembrandta. Rozsiahla zbierka obrazov od Tiziana, van Dycka a Holbeina. 5,23 milióna návštevníkov ročne v londýnskej galérii.

7. miesto – Národná galéria umenia

Hodnotenie: 4.4

Národná galéria umenia

V stenách galérie, ktorá sa nachádza vo Washingtone, je zhromaždené obrovské množstvo európskych a amerických umeleckých diel, viac ako sto tisíc umeleckých diel. Zbierka obsahuje obrazy, sochy, fotografie, kresby, dekoratívne umenie a remeselné výrobky. Galéria vďačí za svoju existenciu predovšetkým Williamovi Mellonovi, ktorý takmer celý svoj život venoval zbieraniu majstrovských diel s cieľom vytvoriť národné múzeum a na jeho výstavbu vyčlenil 10 miliónov dolárov. Prvá budova bola dokončená v roku 1941, východná časť galérie bola dostavaná neskôr, v 70. rokoch 20. storočia. A nedávno, v roku 1991, pribudla k jeho múrom aj sochárska záhrada. Západné krídlo galérie je venované dielam od stredoveku po 19. storočie, s obrazmi Rembrandta, Van Gogha, Moneta, Vermeera a Da Vinciho. Za klenot zbierky sa považuje portrét Ginvera de Benchi od Leonarda da Vinciho. Vo východnom krídle sa nachádzajú modernejšie diela Picassa, Pollocka, Matissa a ďalších renomovaných umelcov. Za rok navštívi Národnú galériu vo Washingtone DC 5,23 milióna ľudí.

6. miesto – Tate Modern

Hodnotenie: 4.5

Tate Modern

Tate Modern bola otvorená v roku 2000 a stala sa prvým veľkým múzeom súčasného umenia v hlavnom meste Spojeného kráľovstva. Sídli v prestavanej bývalej elektrárni, ktorú navrhol známy architekt Giles Gilbert Scott (navrhol červené telefónne búdky v Londýne). Vonkajší vzhľad priemyselnej budovy dokonale ladí s novým účelom budovy. Každý rok galériu navštívi približne 5,66 milióna návštevníkov. Stála zbierka Tate Modern obsahuje viac ako 70 000 umeleckých diel, najmä moderných žánrov vrátane abstrakcionizmu, surrealizmu, kubizmu, pop artu atď. Pozrite si slávne obrazy Picassa, Dalího, Kandinského, Moneta, Matissa, Warhola a ďalších ikon 20. storočia. V obrovskej turbínovej hale sa konajú aj dočasné výstavy a inštalácie. Medzi najsenzačnejšie inštalácie patria: „Slnečnicové semienka Ai Weiweia a umelé slnko Olafura Eliassona.

5. miesto – Britské múzeum

Hodnotenie: 4.6

Britské múzeum

Britské múzeum je jedným z najväčších múzeí na svete, existuje od roku 1753 a ročne ho navštívi viac ako 5,91 milióna návštevníkov. Múzeum, ktoré bolo zriadené rozhodnutím britského parlamentu, pôvodne sídlilo v dome Montague House a do novej budovy sa presťahovalo až začiatkom 19. storočia. Projekt v neogotickom štýle navrhli architekti Robert Smerk a Richard Westmacott. Veľká sklenená kupola a zrekonštruovaný interiér sú teraz o storočie neskôr vďaka architektovi Normanovi Fosterovi. Veľká časť zbierky múzea je venovaná starovekému gréckemu a rímskemu umeniu, zastúpenému najmä sochárstvom. Najcennejšími exponátmi orientálnej zbierky sú keramika, rytiny a staroveké maľby. Zbierka stredovekého umenia v Britskom múzeu je rozsiahla a obsahuje diela da Vinciho, Michelangela, Rembrandta a ďalších významných európskych maliarov od 14. storočia po Kr.

4. miesto – Vatikánske múzeá

Hodnotenie: 4.7

Vatikánske múzeá

Vatikánske múzeá majú najbohatšiu umeleckú zbierku na svete, ktorá zaberá 54 galérií a každoročne priláka približne 6,43 milióna návštevníkov. História múzea siaha do 16. storočia, keď pápež Július II. priniesol sochu Apolóna z Belvederu do jedného z palácov vo Vatikáne. Vďaka úsiliu pápežových nástupcov sa výstava neustále rozširovala a bol pre ňu postavený celý komplex budov. Vrcholom múzea je slávna Sixtínska kaplnka, ktorú zdobia fresky od Michelangela. Galéria Belvedere obsahuje zbierku antických sôch z antického Grécka a Rímskej ríše. V Pinakotéke si môžete pozrieť diela najlepších majstrov renesancie s náboženskou tematikou od Rafaela, Caravaggia, Da Vinciho a mnohých ďalších umelcov. Najnovšou časťou múzea je Galéria moderného umenia, otvorená v roku 1973.

3. miesto – Metropolitné múzeum umenia

Hodnotenie: 4.8

Metropolitné múzeum umenia

Najväčšie múzeum umenia v Spojených štátoch vzniklo v roku 1870 z troch súkromných zbierok európskeho umenia, ktorých mecenášmi bola skupina amerických podnikateľov. V súčasnosti sa v ňom nachádzajú viac ako tri milióny predmetov, ktoré sú rozmiestnené v 17 oddeleniach. V roku 2013 pribudlo na výstavách ďalších 78 kubistických diel. Múzeum ročne navštívi 6,69 milióna návštevníkov. Vystavené sú obrazy od najlepších umelcov renesancie vrátane Botticelliho, Tiziana, Rafaela a ďalších. V Metropolitnom múzeu umenia sa nachádza aj najväčšia zbierka Rembrandtových obrazov na svete. Úctyhodný rozsah má aj ázijské oddelenie, v ktorom sa nachádzajú všetky východné umenia za obdobie viac ako štyritisíc rokov. Najväčšia zbierka je však venovaná európskemu sochárstvu.

2. miesto – Čínske národné múzeum

Poradie: 4.9

Čínske národné múzeum

Moderné Národné múzeum v Pekingu bolo otvorené v roku 2003, pričom sa v ňom spojilo bývalé Múzeum čínskej histórie a Múzeum čínskej revolúcie. V súčasnosti rozsiahla zbierka obsahuje približne 620 000 predmetov starých viac ako 5 000 rokov, od staroveku až po súčasnosť. V jeho stenách sa nachádzajú majstrovské diela čínskej maľby, kaligrafie a jedinečné predmety z nefritu. Keramika a bronz, zlaté a strieborné šperky. Medzi najvýznamnejšie vystavené exponáty patrí bronzový statív z obdobia dynastie Šang vyrobený pred viac ako tritisíc rokmi a Nefritový princ z provincie Hebei. Pekinské múzeum sa môže pochváliť viac ako 8 miliónmi návštevníkov ročne.

1. miesto – Louvre

Hodnotenie: 5.0

Louvre

Louvre v Paríži je už dlho považovaný za najslávnejšie múzeum na svete a spolu s Eiffelovou vežou je považovaný za symbol Francúzska. Zaberá obrovskú plochu s rozlohou 22 futbalových ihrísk. Každoročne ho navštívi 25 až 30 tisíc návštevníkov a Louvre viac ako 9 miliónov. V bývalom kráľovskom paláci sa nachádzajú desaťtisíce neoceniteľných maliarskych a sochárskych diel, vzorky keramiky, dekorácií, šperkov a ďalších predmetov. Veľká časť zbierky múzea je uložená v skladovacích priestoroch, aby sa predĺžila jej ochrana, a každých niekoľko mesiacov sa exponáty obmieňajú. Zbierka Louvru je veľmi univerzálna: pokrýva časové rozpätie päťtisíc rokov a rozsiahlu geografickú oblasť od západnej Európy po Blízky východ. Medzi najcennejšie predmety Louvru patrí Da Vinciho Mona Lisa, plátna Rafaela, Tiziana a Goyu a zbierka etruského umenia.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: