10 najsilnejších hurikánov na svete

*Najvzácnejšie kvety na svete podľa názoru redakcie. Výberové kritériá. Tento materiál je subjektívny a nepredstavuje podporu alebo odporúčanie na nákup. Pred nákupom by ste sa mali poradiť s odborníkom.

Slovo hurikán, ktoré sa používa pre silný tropický cyklón, pochádza od Huracana, boha vetrov v mayskej mytológii. Cyklóna je atmosférický vír špirálovitého tvaru, buď proti smeru hodinových ručičiek, alebo v smere hodinových ručičiek, podľa toho, či sa vytvoril na severnej alebo južnej pologuli. Centrálna časť cyklóny sa nazýva oko búrky; obsahuje oblasť nízkeho tlaku, kde je pokoj a vysoké teploty. Cyklón sa od bežnej búrky líši tým, že má vysokú rýchlosť vetra 120 až 350 kilometrov za hodinu. Proces vzniku hurikánov ešte nie je úplne objasnený a zostáva predmetom výskumu, vie sa však, že k tomuto atmosférickému javu dochádza v dôsledku kombinácie viacerých faktorov, ako je existencia zón nízkeho atmosférického tlaku v blízkosti rovníka, kondenzácia vzduchu v teplých oblastiach nad oceánom a rovnomerná rýchlosť vetra v rôznych výškach. Väčšina hurikánov sa vyskytuje pri pobreží severoamerického kontinentu. Tropické cyklóny v ázijských krajinách sa zvyčajne nazývajú tajfúny.

Spomedzi všetkých prírodných javov, ktoré predstavujú bezprostrednú hrozbu pre človeka a prírodu, možno hurikán považovať za jeden z najnebezpečnejších, pretože jeho správanie je ťažko predvídateľné a má obrovský ničivý potenciál. V roku 1973 vedci vytvorili stupnicu pozostávajúcu z piatich kategórií, aby určili závažnosť tejto prírodnej katastrofy. Hurikány majú aj mená, najčastejšie ženského rodu, kvôli pohodliu. Táto tradícia pochádza od predpovedníkov, ktorí v polovici 20. storočia skúmali správanie cyklónov a pomenovali ich podľa svojich manželiek, svokier a iných príbuzných ženského pohlavia. Každý rok sa na našej planéte vyskytne v priemere 5-8 veľkých cyklónov, z ktorých väčšina nie je veľmi nebezpečná. Z času na čas sa však vyskytnú naozaj silné hurikány. Prečítajte si o nich viac.

Najsilnejšie hurikány na svete

Nomináciaumiestnenienázov výrobkuPočet mŕtvych
Najsilnejšie hurikány na svete1Hurikán Camille259
2Tajfún Nina100 000
3Hurikán Andrew26
4Hurikán Mitch11 000
5Hurikán Irma134
6Hurikán Polin500
7Hurikán San Calixto27 500
8Hurikán Wilma23
9Cyklón Bhola500 000
10Hurikán Katrina

Hurikán Camille

Hodnotenie: 4.1

Hurikán Camille

Cyklón vznikol v auguste 1969 pri pobreží Afriky a v polovici mesiaca dosiahol Veľké Kajmanské ostrovy, pričom rýchlosť vetra v jeho epicentre bola približne 180 kilometrov za hodinu. Hurikán zasiahol západné pobrežie Kuby, spôsobil len malé škody. Čoskoro sa dostala do Spojených štátov a na svojom vrchole prechádzala cez Louisianu, Mississippi a Alabamu. Keď sa búrka presunula nad pevninu, začala slabnúť a nakoniec priniesla do Virgínie prívalový dážď. Zrážky dosahujú 790 mm za hodinu, čo spôsobuje katastrofálne záplavy, najhoršie v histórii štátu. Hurikánu bola na Saffirovej-Simpsonovej stupnici priradená piata kategória a jeho skutočná sila stále nie je známa, pretože po ňom nezostal žiadny neporušený meteorologický prístroj. Odhadovaná maximálna rýchlosť vetra hurikánu Camille presiahla 320 kilometrov za hodinu. Katastrofa zabila 143 ľudí v troch štátoch, ďalších 153 ľudí zahynulo pri rozsiahlych záplavách a takmer dvetisíc obyvateľov bolo zranených. Hurikán zničil viac ako päť a pol tisíca domov, mnohé cesty zablokovali zosuvy bahna a popadané stromy. Celková škoda bola podľa dnešných štandardov 9,9 miliardy dolárov.

Tajfún Nina

Hodnotenie: 4.2

Tajfún Nina

Intenzívny tropický cyklón, definovaný ako supertajfún, sa v auguste 1975 prehnal cez Čínu a Taiwan. Hurikán mal rýchlosť vetra až 250 kilometrov za hodinu. Mohutná katastrofa spôsobila obrovské škody a zničila najväčšiu priehradu v provincii Henan, priehradu Banqiao postavenú na rieke Zhuhe, a viac ako 60 ďalších menších priehrad. Povodeň s objemom 15,7 miliardy kubických metrov spôsobila obrovské záplavy – oblasť zaplavila vlna široká takmer desať kilometrov a vysoká sedem metrov. Celkový počet obetí katastrofy sa podľa rôznych odhadov pohyboval od 170 do 230-tisíc ľudí a zahŕňal 26 000 utopených, ako aj tých, ktorí neskôr zomreli od hladu v dôsledku zaplavenia úrody a úhynu státisícov hospodárskych zvierat. Zničenie dopravnej infraštruktúry prerušilo dodávky potravín pre približne milión ľudí, ktorí sa museli spoliehať na leteckú dopravu. Hurikán Nina bol najhoršou prírodnou katastrofou v histórii Číny, spôsobil škody za 1,2 miliardy dolárov.

Hurikán Andrew

Hodnotenie: 4.3

Hurikán Andrew

Hurikán Andrew vznikol v Atlantickom oceáne pri pobreží Severnej Ameriky v roku 1992. Pri prechode cez Bahamy dosiahol vietor rýchlosť 240 kilometrov za hodinu. V ostrovnom štáte zahynuli štyria ľudia. Búrka začala slabnúť, keď sa blížila k pobrežiu USA, pretože došlo k prerušeniu výmeny tepla vo vrchných vrstvách. Po prelete nad pevninou však opäť nabral na sile, čo meteorológov prekvapilo, keďže takéto správanie je pre tropické cyklóny netypické. Včasné varovanie a evakuácia zabránili mnohým úmrtiam, ale búrka si aj tak vyžiadala 26 obetí a ďalších 39 ľudí zomrelo neskôr na následky zranení. Hurikán 5. kategórie, ktorý sa prehnal Floridou a Louisianou, zničil viac ako 80 000 stavieb, vyhnal z domovov 355 000 ľudí, vyvrátil obrovské množstvo stromov a zničil elektrické vedenie na rozsiahlom území. Americké úrady vyčíslili škody na 26,5 miliardy dolárov, ale externí analytici to označili za podhodnotený odhad a skutočné straty odhadli na 34 miliárd dolárov. 16 000 amerických vojakov muselo byť nasadených na čistenie ciest a pomoc obetiam. Presnú rýchlosť hurikánu Andrew nebolo možné zmerať, pretože vyradil všetky meracie prístroje, ale podľa hrubých odhadov dosahoval rýchlosť 230 až 320 kilometrov za hodinu.

Hurikán Mitch

Hodnotenie: 4.4

Hurikán Mitch

Mitch je jedným z najničivejších hurikánov minulého storočia. V októbri 1998 sa nad južnou časťou Karibiku vytvorila tropická búrka, ktorá smerovala k Strednej Amerike a postupne naberala na sile. V čase, keď dosiahol pobrežie, vytváral vietor s rýchlosťou až tristo kilometrov za hodinu. Honduras a Nikaragua boli zasiahnuté najviac, cyklóny zúrili niekoľko dní. Potom prešla cez Salvádor a Guatemalu s menšou intenzitou a priniesla silné dažde. Spojené štáty mali najväčšie šťastie, pretože na Floride už hurikán stratil všetku svoju ničivú silu. Katastrofa zanechala viac ako 20 000 mŕtvych a približne 2,7 milióna ľudí bez domova. Okrem bezprostredných následkov hurikán vyvolal aj cunami s vlnami vysokými až šesť metrov, ktoré zničili všetky pobrežné stavby a spôsobili rozsiahle záplavy. Honduras zničil až 80 % svojej dopravnej infraštruktúry a 70 % úrody. Dlhodobé dôsledky prírodnej katastrofy zahŕňali hladomor, nedostatok liekov a rýchle šírenie infekčných chorôb. Nikaragua utrpela takmer rovnaké škody ako Honduras, zatiaľ čo Salvádor a Guatemala museli naliehavo evakuovať desaťtisíce obyvateľov. Okrem toho obe krajiny prišli o veľkú časť svojich exportovateľných plodín, ako je káva a cukrová trstina. Hurikán Mitch spôsobil škody v odhadovanej výške 1 miliardy dolárov, čo je pre chudobné krajiny Strednej Ameriky obrovská suma.

Hurikán Irma

Hodnotenie: 4.5

Hurikán Irma

Irma bola najdlhšie trvajúcim hurikánom všetkých čias podľa vedeckých meteorologických záznamov. Vietor dosahoval rýchlosť 300 kilometrov za hodinu viac ako jeden a pol dňa. Tropický cyklón vznikol v auguste 2017 neďaleko afrického pobrežia a za niekoľko dní sa vyvinul na veľmi nebezpečný hurikán kategórie 5. Keď zasiahla Karibské more, spôsobila katastrofálnu devastáciu. Zasiahnuté boli mnohé ostrovy, napríklad na ostrove Svätý Bartolomej bolo zničené letisko princeznej Juliany a 90 % budov bolo poškodených, takže polovica miestnych obyvateľov zostala bez strechy nad hlavou. Sedemmetrové vlny pri pobreží Kuby a záplavy v hlavnom meste Havana. Poslednou obeťou Irmy sa stal západný štát USA Florida, kde bolo potrebné urýchlene evakuovať viac ako šesť miliónov ľudí. Značné škody spôsobili záplavy spôsobené silnými dažďami v meste Miami a jeho okolí. Zahynulo viac ako 130 ľudí a finančné straty dosiahli približne 77 miliárd dolárov.

Hurikán Pauline

Poradie: 4.6

Hurikán Polin

Hurikán Polin z roku 1977 sa právom považuje za najničivejšiu a najsmrteľnejšiu prírodnú katastrofu, aká kedy postihla Mexiko. Vytvorila sa na otvorenom oceáne, približne štyristo kilometrov od mesta Santa Maria Huatulco, a pohybovala sa pozdĺž mexického pobrežia. Hurikán dosiahol maximálnu rýchlosť vetra viac ako 215 kilometrov za hodinu. Hurikán priniesol silné lejaky, ktoré spôsobili rozsiahle záplavy a zosuvy pôdy. V dôsledku toho bolo zabitých približne päťsto ľudí a približne 300 000 Mexičanov prišlo o strechu nad hlavou. Škody spôsobené hurikánom Pauline dosiahli podľa odhadov z roku 1977 sedem a pol miliardy dolárov.

Hurikán San Calixto

Hodnotenie: 4.7

Tropický cyklón San Calixto z roku 1780 je jedným z najničivejších hurikánov v modernej histórii. Historicky sa sformovala v blízkosti Kapverdských ostrovov a odtiaľ začala postupovať smerom ku karibskému súostroviu. Keď zasiahol ostrovy svojou obrovskou silou, rýchlosť vetra hurikánu sa odhadovala na 350 kilometrov za hodinu. Mohutná sila búrky zničila prakticky všetko, čo jej stálo v ceste, zničila budovy, vyvracala stromy a prevracala lode na mori. Francúzska flotila prišla o 40 lodí, ktoré sa zúčastnili na vojne za nezávislosť USA, 19 holandských lodí bolo potopených pri ostrove Grenada a britská flotila pod velením admirála Georgea Rodneyho bola roztrhaná na kusy pri ostrove Svätá Lucia. Jednu z lodí vietor vyniesol do vzduchu a hodil ju na mestskú nemocnicu, ktorú masívne poškodil. Podľa očitých svedkov bola búrka taká silná, že strhávala kôru zo stromov. Cyklón vyvolal aj prívalové vlny vysoké až osem metrov, ktoré sa prehnali cez väčšinu karibských ostrovov a zničili niekoľko zvyšných domov po búrke. Keď búrka ustúpila, na Haiti, Barbadose a mnohých ďalších miestach zostalo stáť len 10 až 5 % budov. Celkový počet obetí hurikánu San Calixto prekročil 27 000.

Hurikán Wilma

Hodnotenie: 4.8

Hurikán Wilma

Hurikán Wilma sa vyskytol v roku 2005. Stal sa jedným z najintenzívnejších tropických cyklónov, ktorý bol zaradený do piatej kategórie nebezpečenstva. Od Atlantického oceánu až po Mexický záliv a potom na juhovýchodné pobrežie Spojených štátov spôsobila spúšť na Kube, Yucatánskom polostrove a Floride. Podľa meteorológov dosiahol cyklón maximálnu rýchlosť vetra 295 kilometrov za hodinu. Hurikán viackrát zmenil svoju trasu, teraz dosiahol pevninu a teraz sa vrátil späť do mora. Včasná reakcia orgánov a následné evakuačné opatrenia pomohli minimalizovať počet obetí. Napriek tomu prírodná katastrofa zabila približne sto ľudí. Hospodárske straty presiahli 29 miliárd dolárov.

Cyklón Bhola

Hodnotenie: 4.9

Cyklón Bhola

Cyklón Bhola sa sformoval v Bengálskom zálive a začal sa pohybovať na sever smerom k východnému Pakistanu. V novembri 1970 hurikán dosiahol pakistanské pobrežie, prenikol do vnútrozemia a v priebehu niekoľkých hodín zničil celé osady a desiatky kilometrov poľnohospodárskej pôdy. Loď kotviaca v prístave zaznamenala nárazy vetra s rýchlosťou 220 kilometrov za hodinu. Hurikán spôsobil oveľa menšie škody ako búrka v delte Gangy, pričom vlny boli vysoké až desať metrov. Búrka sa prehnala východným Pakistanom a zasiahla indický štát Západné Bengálsko. Jej dôsledkom bola úplná strata úrody ryže na rozsiahlom území, poškodenie niekoľkých veľkých vojenských plavidiel, potopenie dvoch letísk a zničenie deväťtisíc rybárskych lodí. Približne 85 percent všetkých stavieb v ceste hurikánu je v troskách. Odhaduje sa, že počet obetí sa pohybuje medzi 300 000 a 500 000, pričom postihnutých je viac ako 3,6 milióna ľudí. Škody spôsobené hospodárstvu a obyvateľom sa odhadujú na 540 miliónov dolárov.

Hurikán Katrina

Hodnotenie: 5.0

Hurikán Katrina

Keď sa hovorí o najkatastrofálnejších prírodných katastrofách, každý Američan si okamžite spomenie na hurikán Katrina. Neslávne známy tropický cyklón z roku 2005 vznikol v blízkosti Bahám. Hurikán kategórie 5 sa rýchlo zosilňoval a s vetrom o rýchlosti 280 kilometrov za hodinu sa blížil k Floride. Prvý úder zasiahol južnú Floridu, kde zostali milióny obyvateľov bez elektriny a niektorí bez strechy. Hurikán potom prešiel Mexickým zálivom, poškodil viac ako sto ropných plošín a s veľkou silou sa dostal na pevninu. V potenciálne nebezpečných oblastiach Mississippi, Alabamy a Louisiany bola vyhlásená mimoriadna evakuácia. Keď však búrka zamierila priamo do ľudnatého New Orleansu, dopravná infraštruktúra mesta nedokázala zvládnuť prílev miliónov odchádzajúcich obyvateľov. Približne 20 % obyvateľov bolo nútených zostať v meste a uchýliť sa do svojich domovov alebo špeciálne vybavených prístreškov. Hurikán Katrina spôsobil v oblasti New Orleans pretrhnutie hrádzí a 80 percent mesta sa ocitlo pod vodou. Na záchranu preživších boli nasadené lode, vrtuľníky a značný počet ľudí – 43 000 príslušníkov Národnej gardy. Pri odstraňovaní následkov tropického cyklónu bolo potrebné nielen obnoviť infraštruktúru, ale aj zabrániť zločinnosti, keďže sa rozmohlo rabovanie. Kumulatívny počet obetí prekročil 1 800, ďalších 700 000 ľudí zostalo bez domova. Okrem toho sa pri pobreží Louisiany vylialo 34 miliónov litrov ropy, čím sa štát dostal na pokraj ekologickej katastrofy. Hospodárske straty spôsobené hurikánom Katrina sa odhadujú na 125 miliárd dolárov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: