10 najväčších krokodílov na svete

Krokodíly sú bezpochyby jednými z najnebezpečnejších zvierat na našej planéte. Tieto plazy sa prvýkrát objavili v neskorej kriede, približne pred 83,5 miliónmi rokov. Krokodíly sa v súčasnosti delia na 25 rôznych druhov, vrátane niekoľkých druhov z čeľade gaviálovitých, 8 druhov aligátorov a 15 druhov pravých krokodílov. Všetky tropické krokodíly sa vyskytujú na celom svete. Krokodíly sa zvyčajne usadia v sladkej vode a lovia všetky zvieratá v okolí. Majú najsilnejšie čeľuste spomedzi všetkých existujúcich dravcov, ktoré dokážu ohryznúť kosti aj takého veľkého zvieraťa, ako je leopard. Sú tiež známe tým, že často útočia na ľudí bez toho, aby ich niekto vyprovokoval, a ich ostré zuby, mimoriadne obratný chvost a silné brnenie z nich robia hrozivých nepriateľov aj pre ozbrojeného človeka. Väčšina druhov krokodílov je pomerne veľká, ale v dnešnom výbere sa pozrieme na desať skutočných obrov, ktorí patria do radu Crocodi

 • a.

  Najväčšie krokodíly na svete

  NomináciamiestoNázovMaximálna dĺžkaMaximálna hmotnosť
  Najväčšie krokodíly na svete10Krokodíl novoguinejský3,5 metra
  9Krokodíl mokraďový3.5M200 kg.
  8Siamský krokodíl4M300 KG.
  7Aligátor mississippský4.5M400 KG.
  6Ganga gavial5M250G.
  5Kajman čierny5M400 KG.
  4Krokodíl americký5.3M500 KG.
  3Orinocký krokodíl5.4M380 KG.
  2Krokodíl nílsky5.5M1 000 KG.
  1Krokodíl chocholatý7MTNAJVÄČŠIE KROKODÍLY NA SVETE.

  10. miesto – krokodíl novoguinejský

  Hodnotenie: 4.1

  Krokodíl novoguinejský

  Krokodíl novoguinejský patrí do čeľade krokodílovitých a jeho domovom je Indonézia a západná časť ostrova Nová Guinea. Samce dosahujú dĺžku tri a pol metra, samice o niečo menej – približne 2,7 metra. Krokodíly majú sivohnedú farbu, ktorá sa mení na tmavohnedú s podlhovastými čiernymi škvrnami na chvoste. Jeho rypák je úzky a dlhý, vysunutý dopredu. živia sa obojživelníkmi, rybami a malými cicavcami, mláďatá začínajú s vodnými bezstavovcami a hmyzom a v dospelosti prechádzajú na väčšiu korisť. Krokodíl novoguinejský je nočný dravec, ktorý sa najradšej plaví na brehu alebo sa cez deň ukrýva v dierach, ktoré si vytvára v strmých brehoch riek. Dĺžka života týchto dravcov je 60 a viac rokov.

  Krokodíl močiarny na čísle 9

  Poradie: 4.2

  Krokodíl močiarny

  Krokodíl močiarny, známy aj ako mager, sa vyskytuje v južnej Indii, na Srí Lanke, v Pakistane a v niekoľkých susedných krajinách. Samce sú dlhé od troch do tri a pol metra a vážia od 150 do 200 kilogramov. Sfarbenie svetlé alebo tmavé olivové, v závislosti od veku jedincov. Krokodíly močiarne žijú v bažinách, plytkých jazerách a pomaly tečúcich riekach. Počas vysychania vodných nádrží si vyhrabávajú diery alebo sa sťahujú na nové miesto. Magury sa voľne pohybujú po zemi a v prípade potreby dosahujú rýchlosť 14 kilometrov za hodinu (hoci len na krátky čas). Vo vodnom prostredí dokážu prenasledovať korisť rýchlosťou 40 km/h. Mláďatá sa živia bezstavovcami, dospelí jedinci sa živia rybami, korytnačkami, hadmi, vtákmi a rôznymi cicavcami. Lovia v ktorúkoľvek dennú hodinu, na súš vychádzajú zvyčajne v noci. Aligátory sa živia aj uhynutými zvieratami, čím prispievajú k čisteniu vodných plôch. Niekedy sa gaviály samy stanú korisťou väčších krokodílov alebo tigrov.

  8. miesto – siamský krokodíl

  Hodnotenie: 4.3

  Siamský krokodíl

  Tento druh krokodíla žije v juhovýchodnej Ázii. Prvýkrát bol objavený v Siame, preto sa volá. V súčasnosti ich populácia číta len asi päťtisíc, pričom najväčší počet sa nachádza v Kambodži. Krokodíly sa usídľujú v močiaroch a riekach, lovia najmä v noci a cez deň zvyčajne hľadajú úkryt. Ich hlavným zdrojom potravy sú ryby a vodné živočíchy, menej často lovia prilietajúce cicavce. Dospelé samce dorastajú do dĺžky štyroch metrov a vážia až 300 kg. Napriek svojmu hrozivému vzhľadu a impozantnej veľkosti je krokodíl siamský relatívne mierumilovný a na človeka útočí len veľmi zriedka, pokiaľ nebráni svoje územie. Tento druh má jasne definovanú sociálnu hierarchiu, ktorá sa narúša len v období sucha, keď sa plazy musia zhromažďovať vo veľkých skupinách v zostávajúcich vodných nádržiach.

  7. miesto – aligátor mississippský

  Hodnotenie: 4.4

  Aligátor mississippský

  Aligátor mississippský je endemitom juhovýchodnej časti Spojených štátov a vyskytuje sa v rôznych sladkovodných nádržiach, pričom si zvyčajne vyberá stojaté vody. Názov aligátor pochádza zo španielskeho slova pre jaštericu. Dospelé samce tohto druhu sú dlhé približne štyri a pol metra a často vážia viac ako štyristo kilogramov. Sfarbenie aligátora mississippského je olivové alebo čierne, s oveľa svetlejším bruchom ako zvyšok tela. Lovia malé až stredne veľké zvieratá, ale pri nedostatku iných zdrojov potravy môžu zaútočiť aj na väčšie zvieratá, ktoré prišli k napájadlu. Aligátor mississippský je schopný zvládnuť korisť, ktorá ďaleko prevyšuje jeho váhovú kategóriu. Kanibalizmus nie je zriedkavý, najmä ak je hustota populácie vysoká.

  6. miesto – Gang gavial

  Hodnotenie: 4.5

  Ganga gavial

  Tento plaz je jedným z dvoch dodnes žijúcich zástupcov čeľade gaviálovitých. Vyskytuje sa v severnej časti indického subkontinentu a na Indoganžskej nížine. Dĺžka tela gaviála dosahuje päť metrov a veľké jedince vážia až 250 kilogramov. Farba sa mení od hnedej a tmavozelenej až po takmer bielu. Predĺžená čeľusť je jedinečná tým, že je takmer päťkrát dlhšia ako široká. Ostré čeľustné zuby dodávajú gaviálovi hrozivý vzhľad, ale pre človeka nepredstavuje vážnu hrozbu. Žijú v hlbokých riekach s rýchlym prúdom a živia sa prevažne rybami. Kvôli slabo vyvinutému svalstvu končatín sa na súši pohybujú veľmi pomaly, hoci na súš sa neodvažujú vychádzať príliš často. Vo svojom domovskom prostredí však gavial môže dosiahnuť rýchlosť až 30 kilometrov za hodinu.

  5. miesto – Kajman čierny

  Poradie: 4.6

  Kajman čierny

  Kajmany čierne patria do čeľade aligátorov, vyskytujú sa v Južnej Amerike, vo viac ako siedmich krajinách. Ide o najväčší druh aligátora, dĺžka samcov s chvostom môže byť viac ako päť metrov a vážia približne 400 kilogramov. Ako napovedá jeho meno, jeho šupinatá koža je čierna, čo z neho robí vynikajúce maskovanie v noci a pomáha mu lepšie absorbovať teplo. Kajmany zvyčajne žijú vo veľkých jazerách a riekach a najhojnejšie sú v rieke Amazonke a jej prítokoch. V období záplav v Amazonke sa rozptyľujú do dočasných nádrží, v období sucha sa naopak zhromažďujú v početných skupinách. Zberajte najmä v noci, ale cez deň sa vyhrievajte na slnku, aby ste si udržali optimálnu telesnú teplotu. Ako korisť sa dajú uloviť všetky druhy živočíchov, či už riečne, alebo tie, ktoré sa prichádzajú napiť. Silné čeľuste kajmana čierneho im umožňujú prehrýzť aj panciere veľkých korytnačiek.

  Poradie 4 – Americký krokodíl ostnatý

  Hodnotenie: 4.7

  Krokodíl americký ostrouchý

  Tento druh sa vyskytuje v Južnej a Severnej Amerike, najčastejšie na Floride, v Kostarike, Dominikánskej republike a na karibských ostrovoch. Takéto široké rozšírenie biotopu je možné aj vďaka tolerancii druhu voči slanej vode. Krokodíly vďačia za svoje meno úzkym, špicatým čeľustiam. Najväčší krokodílí samci dosahujú dĺžku 5,2-5,3 m a hmotnosť 400-500 kg. Hlavnou potravou krokodíla ostrochvostého sú ryby a vo vode je veľmi obratný, dosahuje rýchlosť až 32 km/h. V zime si plazy vyhrabávajú brlohy na brehoch riek, kde prečkajú teplé obdobie roka. Pre svoju vysokú agresivitu je pre človeka nebezpečný – v Paname, Mexiku a Kostarike boli zaznamenané početné útoky krokodíla.

  Na treťom mieste je krokodíl orinocký

  Hodnotenie: 4.8

  Orinocký krokodíl

  juhoamerický plaz z čeľade krokodílovitých, obývajúci vodné plochy v Kolumbii a Venezuele, najmä v blízkosti rieky Orinoko. Tento druh je s dĺžkou tela až 5,4 metra najväčším živočíchom v celej Južnej Amerike. Pohlavný dimorfizmus je výrazný; samice sú výrazne menšie ako samce a nepresahujú výšku 3,6 m. Krokodíly sú sfarbené od sivej až po rovnomerne tmavozelenú farbu. Tento druh sa vyznačuje úzkym rypákom prispôsobeným na lov pod vodou. Dospelí jedinci sa živia najmä rybami, stredne veľkými plazmi a polovodnými cicavcami, ako je kapybara. na suchozemských obyvateľov útočí len vtedy, keď je veľmi hladný. Sociálne sú krokodíly Orynoc veľmi diskrétne šelmy, každý jedinec obýva svoj súkromný pozemok a chráni ho pred akýmikoľvek votrelcami s výnimkou obdobia párenia.

  2. miesto – krokodíl nílsky

  Hodnotenie: 4.9

  Krokodíl nílsky

  Areál tohto druhu sa rozprestiera na väčšine afrického kontinentu južne od Sahary. Krokodíly nílske žijú v riekach a sladkovodných močiaroch, hoci znášajú aj nízku slanosť. Svojou veľkosťou sú na vrchole afrického potravinového reťazca – takmer žiadne iné zviera nedokáže predbehnúť dravca dlhšieho ako päť a pol metra a vážiaceho približne tonu. Okrem toho majú tieto krokodíly obrovskú silu hryzenia, nemecký zoológ bol raz svedkom toho, ako dospelý samec odhryzol hlavu býkovi. Lovia zo zálohy a ak sa dostanú príliš blízko, okamžite stiahnu svoju korisť pod vodu. V noci krokodíly nílske niekedy číhajú vo vzdialenosti asi 30-50 metrov od vody. Hoci sa zdajú byť nemotorné, počas krátkej naháňačky môžu dosiahnuť rýchlosť až 17 kilometrov za hodinu. Vo vode sa plazy môžu pohybovať dvakrát rýchlejšie. Ich potravu tvoria najmä veľké zvieratá vrátane byvolov, žralokov a dokonca leopardov. Útoky na ľudí nie sú zriedkavé ani kvôli veľkému počtu osád v blízkosti biotopu krokodílov.

  1. miesto – Krokodíl chrapľavý

  Skóre : 5.0

  Krokodíl aligátor

  Krokodíl chocholatý je najväčší plaz na svete a najväčší suchozemský predátor. Samce majú maximálnu dĺžku sedem metrov a môžu vážiť až dve tony. Tento druh má neobyčajne široký areál, ktorý sa rozprestiera od pobrežia Indie cez Áziu až po Austráliu. Krokodíly totiž často migrujú na veľké vzdialenosti pomocou morských prúdov. Je známe, že počas tejto cesty prešli viac ako 500 km. Usadzujú sa v hlbokých riekach, mangrovových močiaroch a niekedy ich možno nájsť aj v slaných lagúnach. Tento druh toleruje slanú vodu. Keďže ide o mimoriadne agresívne a silné zvieratá, často vytláčajú zo svojho prostredia iné vrcholové dravce, ako sú žraloky a veľké mačkovité šelmy. Čeľuste krokodíla sú dostatočne silné na to, aby rozdrvili lebku byvola, nehovoriac o menej stabilných kostiach. Väčšinu dňa strávia čakaním na korisť, ale na súši môžu dosiahnuť rýchlosť 11 km/h a vo vode až 30 km/h. Tento plaz predstavuje vážnu hrozbu aj pre ľudí, pretože má tendenciu považovať ich za potenciálnu korisť.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Build Buildgans

  Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: