10 najväčších jaskýň na svete

*Výbery redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako návod na nákup. Pred kúpou je potrebná konzultácia s odborníkom.

Jaskyne sú skutočne jedinečné. Prírodná prázdnota našej planéty je zároveň úchvatná svojou majestátnosťou, lákavá svojou tajomnou atmosférou a desivá svojimi temnými jaskyňami. Svet je plný rôznych druhov podzemných jaskýň, bludísk a jazier. Niektoré sú však také veľké, že si zaslúžia bližší pohľad.

Obri podzemia: 10 najväčších jaskýň sveta

Nomináciaumiestnenienázov jaskynehodnotenie
Giganti podsvetia: 10 najväčších jaskýň na planéte1Optimistický (Ukrajina)5.0
2Sarma (Abcházsko)4.9
3Krubera Voronja (Abcházsko)4.8
4Sac-Actún (Mexiko)4.7
5Mamutia jaskyňa (USA)4.6
6Červená (Slovensko)4.5
7Icrisenvelt (Rakúsko)4.4
8Miao (Čína)4.3
9Lubang Nasib Bagus (Malajzia)4.2
10Shondong (Vietnam)4.1

Optimistický (Ukrajina)

Hodnotenie: 5.0

Optimistický (Ukrajina)

Najdlhšia sadrová jaskyňa na svete, ktorá sa nachádza v Ternopoľskej oblasti, bola objavená pomerne nedávno – v roku 1966. Objavil ju miestny poľovník, ktorý hľadal medvedí brloh a narazil na skalný otvor. Spočiatku bola väčšina speleológov k nálezu skeptická a domnievala sa, že ide o plytkú, maximálne niekoľko metrov dlhú trhlinu, čo nebolo prekvapujúce, pretože vchod bol úzky a nevýrazný.

Miestni odborníci však majú iný názor, pre ktorý sú žartovne prezývaní „optimisti“. A optimizmus nebol náhodný: dôkladné a vytrvalé merania ukázali, že obrovský podzemný útvar, ktorý je najdlhší v labyrinte, je skrytý pred očami ľudí.

Za polstoročie sa v podzemí Optimistickej jaskyne uskutočnilo viac ako 200 expedícií, ktoré preskúmali približne 223 km bizarne tvarovaných kľukatých chodieb a siení. Očakáva sa však oveľa viac: tajomstvá Optimistickej jaskyne, ukryté v podzemí, musia speleológovia z celého sveta ešte preskúmať.

Počas rokov výskumu bolo vybudovaných niekoľko trás rôznej náročnosti, ktoré sú prístupné turistom. Prírodný útvar vás ohromí svojimi jedinečnými pamiatkami – neuveriteľnými sálami, nádhernými klenbami a množstvom podzemných riek.

Ako sa jaskyňa skúma, počet základných táborov, ktoré v nej vznikajú, sa rýchlo zvyšuje. K dnešnému dňu ich je 15 a v najvzdialenejšom z nich sú podmienky pre pohodlné ubytovanie 50 osôb. Všetky tábory sú vybavené potravinami, základnými prostriedkami, veľkými zásobami vody (vzdialený tábor má 700-litrovú zásobu vody), zariadeniami na prenocovanie a prípravu teplého jedla.

Sarma (Abcházsko)

Hodnotenie: 4.9

Jeden z najhlbších prírodných útvarov na svete. Jaskyňa sa nachádza v pohorí Arabica a bola objavená len nedávno (v roku 1990), čo ju zároveň radí medzi „najmladšie“ speleologické objavy. Podobne ako Optimistická jaskyňa, aj Sarma vyzerá pri vchode ako nenápadná priepasť v skale, ktorá však upútala pozornosť irkutského speleológa kvôli silnému prúdeniu vzduchu vo vnútri. Preto jej názov – Sarma – Bajkalský vietor.

Vchod do jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške viac ako 2000 metrov, aby ste sa tam dostali, musíte vystúpiť na horu. Doteraz bolo preskúmaných približne 1830 m hlbokých jaskýň a mnohí speleológovia sa domnievajú, že to nie je hranica. Vo svojej podobe je to sled studní prepojených podzemnými chodbami. Predpokladá sa, že jaskyňa je výsledkom početných zlomov sadrovca a vápenca. Tento horský útvar je taký jedinečný, že vždy priťahuje speleológov z celého sveta.

Po gruzínsko-abcházskom konflikte bola jaskyňa až do roku 1998 pre speleológov neprístupná. Dnes je to sviatok pre profesionálnych prieskumníkov podzemia. Prístup na geologickú lokalitu je možný pre tých, ktorí majú nielen profesionálne vybavenie, ale aj špeciálne školenie. Výskum Sarmy turistami je prísne zakázaný.

Krubera-Voronya (Abcházsko)

Hodnotenie: 4.8

V rovnakom horskom masíve ako Sarma sa nachádza aj ďalší nemenej unikátny horský útvar – jedna z najkrajších a najhlbších jaskýň na svete – Krubera-Voroja. Pôvodne bol pomenovaný po zakladateľovi ruskej krasovej vedy (Alexander Kruber). A účastníci ďalších expedícií k tomuto názvu pridali ďalší – „Havran“.

Jaskyňa sa nachádza v horách vo výške 2 250 metrov nad morom. Ide o subvertikálny podzemný útvar: početné vrty v rôznych hĺbkach sú prepojené chodbami. Po tom, čo bol v roku 2014 objavený ďalší vchod tesne nad prvým, bol oficiálne zaregistrovaný nový hĺbkový rekord: dnes dosahuje 2 199 metrov.

V hĺbke asi 200 m sa jaskyňa delí na 2 vetvy: Nekujbyševskú, ktorá siaha do hĺbky 1700 m, a Osnovnú (Hlavnú). Tá sa zase delí na mnoho ďalších odvetví. Hlboko v jaskyni bolo objavených 8 tunelov, ktorými preteká voda.

Krubera Voronja je prístupná len speleológom a profesionálnym jaskyniarom – na jej prieskum sú potrebné značné skúsenosti a pre bežných turistov jednoducho nie sú pripravené žiadne chodby. Vďaka profesionálnym expedíciám, ktoré sa organizujú raz alebo dvakrát ročne na prieskum jaskyne, sa všetky jej prírodné krásy sprístupnili širokým masám.

Sac Actún, Mexiko

Hodnotenie: 4.7

Sac Actún (Mexiko)

Tento gigantický podzemný systém na polostrove Yucatán dlhý viac ako 317 km je jedinečný: 98 % jeho územia je zaplavené vodou a len 2 % (asi 5 km) zostávajú suché, preto sa jaskyňa často označuje ako podvodná rieka. Sac Actún skúmajú potápači. Speleologický výskum tohto podzemného útvaru sa začal v roku 1987 a odvtedy bolo preskúmané maximálne 1 % jeho plochy.

Teplota vody v podzemnej rieke, ktorá takmer celá pokrýva početné podzemné chodby jaskyne, sa celoročne udržiava na teplote +25 0. Zloženie vody sa však mení v závislosti od hĺbky ponorenia; vo vrchných vrstvách je voda sladká a smerom ku dnu sa stáva slanou.

Názov „biela jaskyňa“ sa prekladá ako „biela jaskyňa“, a to vďaka charakteristickej farbe väčšiny jej početných klenieb s obrovskými stalaktitmi. Prevládajú tu vápencové horniny. Hĺbka chodieb je rôzna: maximálna doteraz zaznamenaná hodnota je 102 metrov. Na povrchu zeme, tesne nad jaskynnými labyrintmi, sa nachádzajú starobylé ruiny mayských a nemajských miest.

Zaujímavosť: v hĺbke 43 metrov sa našlo niekoľko ľudských lebiek, pravdepodobne z obdobia vrchného paleolitu, stopy po ľudskej činnosti, zvieracie kosti, ako aj množstvo starovekých artefaktov. Vedci predpokladajú, že Mayovia používali jaskynné chodby na presun medzi svojimi budovami.

Mamutia jaskyňa (USA)

Hodnotenie: 4.6

Mamontova jaskyňa (USA)

Považuje sa za najdlhšiu na svete. Jaskyňa sa nachádza v USA (Kentucky) v rovnomennom parku. Svoje meno dostala bez akejkoľvek súvislosti s obrami z dávnych čias. Za všetko môže obrovská veľkosť jaskyne. V systéme podzemných útvarov sa našlo 20 obrovských sál a viac ako 220 podzemných chodieb.

Ich celková dĺžka je viac ako 587 km, ale to nie je všetko: speleológovia predpokladajú, že veľkosť Mamutej jaskyne je oveľa väčšia ako preskúmaná oblasť. Rieka Echo, 60 m široká a miestami až 10 m hlboká, preteká jedným z mnohých ramien jaskyne.

Mamontova jaskyňa je dnes pre mnohých turistov povinnou zastávkou. Špeciálne pre milovníkov týchto podzemných krás je pripravených 6 turistických trás rôznej náročnosti a dĺžky trvania (od 1 do 6 hodín). Najobľúbenejšou trasou je „zamrznutá Niagara“.

Jedinečná rozmanitosť vzájomne sa stretávajúcich stalaktitov je úchvatná svojou krásou a neuveriteľným rozsahom. Rovnako obľúbená je aj cesta pozdĺž rieky Echo: všetky zvuky počas návštevy (či už hovorené slovo, alebo akýkoľvek zvuk klopania) sa zmenia na skutočnú symfóniu ozveny.

Krasnaja (Slovensko)

Hodnotenie: 4.5

Krasnaja (Slovensko)

Slovenská Krym prekvapuje svojimi prírodnými krásami. Viac ako tretina jeho územia je posiata masívmi s množstvom unikátnych jaskynných systémov. Všetky stoja za videnie, ale osobitnú pozornosť púta takzvaná Červená jaskyňa, obrovský podzemný systém, ktorý sa tiahne viac ako 25 kilometrov.

V roku 1963 ho objavila a dôkladne preskúmala sovietska expedícia. Okrem geologického záujmu je podzemný útvar veľmi zaujímavý aj z archeologického hľadiska. Na jej území boli objavené stopy po dávnom osídlení.

Séria podzemných jaskýň, ktoré sú navzájom prepojené a vytvárajú zložitý a ťažko priechodný labyrint, ktorý zanecháva nezabudnuteľný dojem. Spomedzi mnohých sál Červenej jaskyne je najznámejšia sála Modrá kvapľa: je vysoká 145 metrov.

Turisti však môžu vidieť len prvých 500 metrov jaskyne, ale aj to stačí na získanie neuveriteľného jaskyniarskeho zážitku. Ďalší prieskum je povolený len so špeciálnymi zručnosťami a len v neopréne – ideálna dovolenka pre extrémnych objaviteľov.

Eisenwelt (Rakúsko)

Hodnotenie: 4.4

Aisrizenvelt (Rakúsko)

Unikátny podzemný útvar, ktorý vyniká skutočne obrovskými rozmermi: je to najväčšia ľadová jaskyňa na svete, ktorá „žije“ celoročne v permafroste. Je dlhé 42 km a hlboké viac ako 400 m. Názov znie ako „Svet ľadových obrov“ v rakúčine a oprávnene: neuveriteľnú nádheru chladných stalaktitov si z diaľky môžete pomýliť so skutočnými ľadovými obrami.

Ľudia už dlho tušili existenciu ľadovej kryhy, ale až v roku 1879 prírodovedec Anton von Posseltz-Kzorich oficiálne objavil ľadový podzemný systém. Vďaka miestnemu speleológovi Alexandrovi von Mörkovi bola jaskyňa dôkladne preskúmaná. Mimochodom, bol pochovaný v jednom z jeho výklenkov.

Zaujímavosťou je, že v dôsledku intenzívnej a neustálej cirkulácie vzdušných prúdov ľadové masy v jaskynných sieňach neustále menia svoj tvar.

Prvý výlet na Eisrizenvelt sa uskutočnil už v roku 1920. Dnes je jednou z najznámejších atrakcií svojho druhu. Viac ako 1500 turistov každoročne od marca do novembra obdivuje neuveriteľnú krásu ľadového podzemného útvaru (v zime je jaskyňa pre návštevníkov uzavretá, pretože hrozí vysoké riziko lavín).

Miao (Čína)

Hodnotenie: 4.3

Jaskyňu objavenú v roku 1989 spoločným úsilím čínskych a európskych speleológov možno len ťažko označiť za najväčšiu jaskyňu na svete: jej dĺžka nedosahuje ani jeden kilometer a šírka nepresahuje 200 metrov. Už pri objavení podzemného útvaru bolo výskumníkom, ktorí naň narazili náhodou, jasné, že je neuveriteľne veľký.

Na dno najhlbšej jaskynnej studne sa dostanete za približne 2 hodiny. Ľudským okom však nebolo možné preskúmať celé podzemné zariadenie, preto sa ich objem analyzoval laserovým skenovaním. Výsledky boli ohromujúce: 10,78 milióna. 3. To znamená, že sa do Miao zmestí 22 futbalových ihrísk, 4 Cheopsove pyramídy alebo sa dá použiť ako pohodlné parkovisko pre osobné lietadlo Boeing 747.

Lubang Nasib Bagus (Malajzia)

Hodnotenie: 4.2

Taký komplikovaný názov pre jaskyňu, ktorý sa prekladá veľmi jednoducho ako „jaskyňa šťastia“. Práve tu sa nachádza najväčšia jaskyňa na svete (Sarawak), ktorá dosahuje dĺžku 600 m a šírku 415 m. Je vysoká viac ako 100 metrov.

Podzemný objekt objavili speleológovia náhodou. Pri prvom vstupe do jaskyne sa prieskumníci presunuli proti prúdu rieky a ocitli sa v jaskyni, do ktorej klenby sa nedalo dostať pri svetle lampášov. Hneď bolo jasné, že jeho veľkosť je obrovská. Objem hlavnej jaskyne prírodného útvaru je 163 000 mm. 3, a objem jaskyne je taký impozantný, že ju nemožno dosiahnuť žiadnym iným podzemným objektom: celý podzemný systém má 25 miliónov. 3.

Songdong (Vietnam)

Hodnotenie: 4.1

Shondong (Vietnam)

V roku 1991 narazil na vchod do jaskyne vietnamský dedinčan, ktorý sa stratil v hustej džungli, ale vyľakal ho hukot vody z hlbín a strmý zostup, ktorý znemožňoval výhľad dovnútra. Objavenie najväčšej jaskyne na svete sa oneskorilo o celých 18 rokov: v roku 2009 tím britských speleológov oficiálne potvrdil objavenie podzemného systému tým, že zostúpil do hĺbky, aby ho preskúmal. Jaskyňu navštívili prví turisti až v roku 2013.

Shongdong, zložitý labyrint 150 chodieb vedúcich cez podzemnú vápencovú skalu. Všetky sú prepojené jediným rozsiahlym tunelom, ktorého dnom preteká rieka, ktorá počas monzúnového obdobia takmer úplne zaplavuje systém. Počas tohto obdobia nie je do jaskyne prístup. Podzemné chodby sú široké 150 metrov a niektoré klenby sú vysoké až 200 metrov.

Šondong je jedinečný nielen svojou obrovskou veľkosťou, ale aj vlastnou mikroklímou. Dokonca sú tu aj mraky a vďaka niekoľkým medzerám v gigantickej podzemnej dutine sem preniká slnečné svetlo, ktoré stimuluje rast mnohých stromov, z ktorých niektoré dosahujú výšku až 3 metre. Podzemné zariadenie je dokonca domovom prekvapivého množstva voľne žijúcich živočíchov vrátane rohovníkov, opíc, lietajúcich líšok a podobne.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: