15 najväčších zvierat na svete

*Najlepšie výbery redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny a nepredstavuje reklamu ani odporúčanie na nákup. Pred kúpou je potrebné požiadať o odborné poradenstvo.

Zem žasne nad rozmanitosťou a nádherou živočíšnej ríše. Naša planéta sa hemží fascinujúcimi tvormi – nebezpečnými i priateľskými, malými i obrovskými… Vybrali sme niekoľko zvierat z rôznych kategórií a predstavujeme naše hodnotenie obrov v ich neuveriteľnej rozmanitosti.

Obri planéty: 15 najväčších zvierat na svete

NomináciamiestonázovFunkciaHmotnosť
Obri planéty: 15 najväčších zvierat na svete1Modrá veľrybaNAJVÄČŠÍ MORSKÝ ŽIVOČÍCH180 ton
2Spermová veľrybaNAJVÄČŠIA OZUBENÁ VEĽRYBA80 ton
3Slon africkýNAJVÄČŠIE SUCHOZEMSKÉ ZVIERA6 ton
4ŽirafaNAJVYŠŠIE ZVIERA1.5 ton
5Slon južnýNAJVÄČŠIA MORSKÁ ŠELMA5 ton
6Ľadový medveď / medveď kadhyakNAJVÄČŠIA SUCHOZEMSKÁ ŠELMA700 KG.
7Chocholatý (krokodíl morský)NAJVÄČŠÍ PLAZdoCg.
8Čínsky salamander obrovskýNAJVÄČŠÍ OBOJŽIVELNÍKdo 70 kg.
9Kapybara (morča)NAJVÄČŠÍ RODIČdo 105 kg.
10Anakonda zelená (morský hroznýš)NAJVÄČŠÍ HAD250 KG.
11Komodské ovceNAJVÄČŠIA JAŠTERICA150 KG.
12pštrosNAJVÄČŠÍ NELIETAVÝ VTÁK150 KG.
13Pelikán dalmatínskyNAJVÄČŠÍ LIETAJÚCI VTÁK15 KG.
14Japonský krabí pavúkNAJVÄČŠÍ ČLÁNKONOŽEC20 KG.
15Obrovská lietajúca líška zlatohlaváNAJVÄČŠÍ NETOPIER1,5 kg.

Modrá veľryba – najväčší morský živočích

Hodnotenie: 5.0

Modrá veľryba je najväčší morský živočích

Tento morský cicavec sa svojou veľkosťou a láskavosťou nevyrovná. Tento úžasný tvor je považovaný za najväčšieho zástupcu vodného sveta: dĺžka jeho tela dosahuje 30 metrov a kolosálna hmotnosť 180 (a viac) ton. Samotný jazyk tohto obra váži takmer 3 tony a jeho srdce je veľké ako mini cooper.

Modrá veľryba je jedinečný živočích, ktorý dokáže vydať najhlasnejší zvuk na planéte: jej „frekvenciu“ počujú iné druhy na vzdialenosť 16 000 kilometrov. Veľryby však nemajú uši v tradičnom zmysle slova. Všetky zvuky vnímajú cez hrdlo, presnejšie cez dolnú čeľusť, odkiaľ sa dostávajú do vnútorného ucha.

Modrá veľryba dýcha kyslík, ale môže zostať pod vodou až 20 minút a pravidelne sa vynára na hladinu, aby sa nadýchla pľúcami. Pozoruhodné je, že sa môže utopiť v spánku. Je to preto, že veľkú časť jeho hmotnosti tvorí ľahké tukové tkanivo, ktorého pomer vody k hmotnosti nie je oveľa vyšší. Preto veľryba niekedy nespí, kým nedosiahne vek približne 3 mesiace, a keď sa tak stane, začne pomaly klesať ku dnu, až kým v spánku neudrie chvostom. Potom vystúpi na hladinu a pomaly sa ponorí späť nadol, než sa opäť rozkýve chvostom.

Modrá veľryba je zvedavé a veľmi priateľské zviera, ktoré je za to často trestané: aktívny lov týchto cicavcov sa vykonáva dodnes, čo výrazne znižuje ich populáciu.

Veľryba vorvaň je najväčšia ozubená veľryba

Hodnotenie: 4.9

Veľryba vorvaň je najväčšia ozubená veľryba

Tento neuveriteľný obor nemôže veľkosťou konkurovať modrej veľrybe, ale v sile v mori sa jej nič nevyrovná. Veľryba kareta dosahuje dĺžku až 20 metrov a váži približne 80 ton. Jeho charakteristickým znakom je veľká obdĺžniková hlava, ktorá tvorí približne 1/3 jeho celkovej hmotnosti. Väčšinu jeho objemu zaberá tzv. spermacetový vak, priehľadná tuková tekutina, ktorej účel zatiaľ nebol stanovený. Niektorí vedci sa domnievajú, že je nevyhnutný pre echolokáciu. Veľryba spermia má najväčší mozog na svete, ktorý váži až 8 kilogramov.

Veľryba vorvaň je rekordmanom medzi morskými cicavcami. Dokáže sa ponoriť do hĺbky 2 000 metrov a na jeden nádych vydrží pod vodou až 2 hodiny. To sa nepodarí žiadnemu inému morskému živočíchovi. Podobne ako modrá veľryba, aj vorvaň spí pod vodou. Tento proces však trvá len 10 minút. Zviera je v prísne vzpriamenej polohe.

Veľryba sa živí najmä kalmármi (v niektorých prípadoch sa v jej žalúdku našli až 10 metrov dlhé exempláre). V žalúdku vorvaňov sa však nenachádzajú len chobotnice: hromadí sa tam aj nezvyčajná zapáchajúca látka nazývaná ambra. Už dlho sa používa ako jedna z hlavných zložiek v parfumérskom priemysle. Cena za kilogram môže byť až 8 000 dolárov. To však nie je jediná vec, ktorú si ľudia na vorvaňoch cenia: ich zuby sa používajú ako ozdobný materiál.

Mohutná zubatá veľryba žije dostatočne dlho (až 50 rokov) bez prirodzených nepriateľov, s výnimkou človeka, ktorý cicavca naďalej vyhladzuje pre spomínanú jantárovú kazajku, hlavu a zuby.

Zaujímavá skutočnosť. Veľryba spermatofila rastie počas celého života, takže veľkosť jedinca je dobrým ukazovateľom jeho veku – čím je väčší, tým je starší.

Slon je najväčšie suchozemské zviera

Hodnotenie: 4.8

Slon africký je najväčšie suchozemské zviera

Nebyť morských živočíchov našej planéty, boli by najväčším živočíchom na Zemi. A predsa sú africké slony naozaj obri. Samce slonov sú vysoké až 3,3 m a môžu merať až 7,5 m. Priemerná hmotnosť zvieraťa je približne 6 ton. Samice sú skromnejšie: ich dĺžka je približne 5,4 až 6,9 metra a zriedkavo vážia viac ako 3 tony.

Priemerná dĺžka života afrického slona je približne 50-70 rokov, ale existujú aj výnimočné prípady: slon Lin Wang (bol bojovým slonom v taiwanskej armáde) sa dožil až 86 rokov. Slony majú výbornú pamäť a vynikajúcu inteligenciu: dokážu napodobňovať ľudskú reč (jednotlivé slová). Pozorovatelia tvrdia, že nejde len o bezduché opakovanie, ale o zámernú reprodukciu.

Podobne ako ľudia, aj slony môžu byť ľaváci alebo praváci. To sa odráža v spôsobe, akým zviera používa svoje kly. „Pracovný“ kel sa časom trochu skráti. Za posledných 150 rokov sa slonom skrátila dĺžka ich klov na polovicu. Za všetko môže rozmáhajúce sa pytliactvo, ktoré pripravuje o život najlepšie a najväčšie jedince slonej populácie. Dĺžka klov je geneticky dedičná vlastnosť.

Žirafa je najvyššie zviera

Hodnotenie: 4.7

Žirafa je najvyššie zviera

Nepatrí síce medzi najväčšie africké cicavce, ale stále je vysoký ako každý iný. Najvyšší cicavec na svete dosahuje výšku 6 metrov a váži viac ako 1,5 tony (samice vážia o polovicu menej). Žirafa je známa svojím neuveriteľne dlhým krkom, ktorý tvorí približne 1/3 jej výšky. Táto nezvyčajná dĺžka je spôsobená neúmerne dlhou krčnou chrbticou.

Zábavný fakt. Prírodovedci a vedci sa donedávna spoliehali na darwinovskú doktrínu, podľa ktorej je dlhý krk žirafy dôkazom evolúcie v boji o prežitie. V roku 1996 však bolo zverejnených niekoľko faktov, ktoré túto myšlienku vyvracajú. Dĺžka krku sa v súčasnosti považuje za ukazovateľ výberu pohlavia pre samice.

Mimochodom, krk je nielen najdlhšia, ale aj najsilnejšia časť žirafy: počas obdobia párenia ho používa v súboji so súperom, pričom mu spôsobuje vážne rany, ktoré niekedy vedú k smrti. So šírkou kroku až 4 metre a maximálnou rýchlosťou až 50 km/h sa pohybuje prevažne po predných nohách.

Žirafa tiež rýchlo spí; v stojacej polohe odpočíva len 10 minút. Mimochodom, samice žirafy rodia aj v stoji, takže prvou vecou na svete pre mláďa je dvojmetrový pád.

Slon južný, najväčšia morská šelma

Hodnotenie: 4.6

Slon južný je najväčšia morská šelma

Morské koníky sú síce na pohľad nemotorné, ale ich súkmeňovci ich považujú za hrozivých nepriateľov: počas obdobia párenia južné slony bojujú o hárem až 20 samíc. Samce tejto šelmy sú obrovské, dosahujú dĺžku až 5 metrov a vážia 2 až 5 ton. Samice bývajú niekoľkokrát menšie.

Člen čeľade ľadových medveďov sa od svojich príbuzných výrazne líši impozantne vyzerajúcim „chobotom“ – mäsitým výrastkom na nose. Okrem toho je tuleň sloní schopný nahromadiť obrovské množstvo tuku, ktoré tvorí približne 1/3 jeho telesnej hmotnosti. Krv tvorí asi 20 % jeho hmotnosti (potrebuje ju na zásobovanie kyslíkom). Dospelý samec morského vlka južného môže mať v tele až 1 tonu krvi.

Zviera má pokojnú, možno až apatickú povahu, ale nedovolí si byť príliš zvedavé. Slon má vo svojom prirodzenom prostredí len málo nepriateľov, okrem žralokov a kosatiek. Mnoho mláďat zomiera pod mŕtvolami dospelých samcov počas obdobia rozmnožovania. Na úbytku populácie tohto zvieraťa sa podieľal aj človek: po stáročia boli slony lovené – ich korisť bola cenená pre tuk a kožušinu. Dnes je lov zakázaný, ale zviera je už na pokraji vyhynutia. Na to, aby sa počet jej obyvateľov aspoň zdvojnásobil, by bolo potrebných približne 300 rokov.

Medveď biely je najväčšia suchozemská šelma

Hodnotenie: 4.5

Medveď biely je najväčšia suchozemská šelma

Medveď polárny je obrovský suchozemský predátor, ktorý nemá prirodzených nepriateľov. Slon je zvyčajne dlhý asi 3 metre a samec váži približne 700 kilogramov. Medveď hnedý kodiak, ktorý žije na rovnomennom ostrove (južná Aljaška), má rovnaké „parametre.

Napriek tomu, že ľadové medvede žijú na súši, dokážu preplávať veľké vzdialenosti bez odpočinku. Výskumníci spoľahlivo poznajú jeden prípad, keď im obojok GPS umožnil sledovať ľadového medveďa celé mesiace a boli svedkami toho, ako medveď preplával rekordnú deväťdňovú (nútenú) vzdialenosť 687 kilometrov. V dôsledku tejto „cesty“ stratila asi 1/5 svojej váhy a svoje ročné teľa, ktoré jednoducho nedokázalo prekonať vzdialenosť.

Ľadový medveď má vynikajúci čuch, ktorý dokáže vyňuchať korisť až na vzdialenosť 2 km. Tento cicavec má prísnu diétu založenú na energeticky bohatej koži a tuku tuleňov a na červenom mäse bohatom na bielkoviny.

Zábavný fakt. Ľadový medveď je veľmi zvedavé zviera a príležitostne skúma skládky. Ochutnáva rôzne druhy odpadu, pričom si neuvedomuje nebezpečenstvo (môže ochutnať aj automobilový olej a plast).

Z dôvodu ochrany prírody viaceré krajiny obmedzili a neskôr zakázali lov ľadových medveďov už v 50. rokoch 20. storočia v nádeji, že sa im podarí odstrániť hrozbu vyhynutia tohto cicavca.

Krokodíl chocholatý je najväčší plaz

Hodnotenie: 4.4

Krokodíl chocholatý (krokodíl morský) je najväčší plaz

Z 23 druhov krokodílov na svete je krokodíl chochlatý najväčší a pravdepodobne aj najnebezpečnejší. Krokodíl je najväčším plazom na svete a obýva rozsiahle územie od severnej Austrálie až po pobrežie juhovýchodnej Ázie. Samce dosahujú dĺžku 5 až 6 m a vážia približne 1 tonu. Predpokladá sa, že ide o jediný druh na svete, ktorý pravidelne dosahuje dĺžku 4,8 m. Krokodíl je výnimočný predátor, ktorý neváha zaútočiť na každého, kto naruší jeho územie.

Plaz sa cíti dokonale v sladkej aj slanej vode, rád organizuje dlhé plávanie: krokodíl ide na otvorený oceán bez strachu a môže tam „šantiť“ asi mesiac, pričom prepláva obrovskú vzdialenosť – až 1000 km.

Plaz má impozantný vzhľad vďaka hrebeňom, ktoré sa tiahnu v dvoch radoch pozdĺž jeho tela. Najväčší strach však naháňa jeho obrovská tlama posiata zubami ostrými ako britva. Stojí za zmienku, že strava krokodíla morského je veľmi pestrá: ako mladý krokodíl sa živí hmyzom, rybami, obojživelníkmi, kôrovcami a dokonca aj hadmi. Dospelé jedince obľubujú väčšiu korisť: hospodárske zvieratá, antilopy, vtáky, korytnačky, kraby. Jedia dokonca aj hady a zdochliny.

Predmety z kože tohto plaza boli dlho cenené po celom svete. To viedlo prakticky k vyhynutiu tohto druhu. S cieľom zachovať populáciu krokodíla morského boli zriadené veľké majetky. Najväčšie sú v Indii a Austrálii.

Salamandra čínska je najväčší obojživelník na svete

Hodnotenie: 4.3

Salamandra čínska je najväčší obojživelník

Tento druh je považovaný za najväčší svojho druhu na svete. Často dosahuje dĺžku 1,8 metra. Kapybaru je ťažké označiť za sympatickú pre jej veľkú hlavu s malými očami, bradavičnatú kožu, štíhle telo a hrubé nohy. Je to nočný lovec, ktorý nikdy neopúšťa vodu.

Počas svojho života prežil nespočetné množstvo udalostí: vek dinosaurov, klimatické zmeny, evolúciu všežravého salamandra, vývoj ľadovej kapsule a zvyky plazov. To ju však nezachránilo. Salamandra obrovská je dnes jedným z najvzácnejších živočíchov na svete (v Červenej knihe je uvedená ako takmer ohrozený druh).

Obojživelníkom totiž hrozí vyhynutie v dôsledku straty biotopov, nadmerného rybolovu a nadmerného znečistenia. Mäso je pochúťkou a často sa používa v tradičnej čínskej medicíne (údajne lieči choroby krvi, katar, zlomeniny atď.).).

V posledných rokoch bolo zriadených niekoľko akvárií, ktoré sú špeciálne určené na zvýšenie populácie salamandier obrovských. V zajatí však nedosahujú svoju prirodzenú veľkosť.

Kapybara (morča) je najväčší hlodavec

Hodnotenie: 4.2

Kapybara (morča) je najväčší hlodavec

Kapybara, obyvateľ tropického a čiastočne mierneho pásma, ktorý najradšej žije vo východnej časti Južnej Ameriky a v Andách, sa považuje za najväčšieho hlodavca na planéte. Dospelý jedinec dosahuje dĺžku 1,5 metra a výšku takmer meter, vyznačuje sa pomerne impozantnou hmotnosťou – až 105 kilogramov. Tento hlodavec žije najradšej v blízkosti vody a živí sa len trávou.

Kapybara žije v malých skupinách a mimochodom, nemá problém vychádzať s ľuďmi. Toto zviera je pokojné, priateľské a neškodné. Morča sa rado potápa a dokáže zadržať dych pod vodou až na 5 minút. Mimochodom, láska kapybary k vode nie je náhodná: jej koža sa opaľuje a na jej ochranu sa zviera počas horúčav kúpe vo vode (niekedy leží v bahne).

Zábavný fakt. Kapybaru, ktorá miluje vodu, považovala katolícka cirkev pred 300 rokmi za rybu a jej mäso bolo povolené konzumovať počas pôstu.

Mláďa kapybary je „tvrdý oriešok“: už po niekoľkých minútach po narodení sa dokáže s istotou postaviť na nohy a na štvrtý deň môže bezpečne prijímať pevnú stravu. Morčatá sú veľmi spoločenské zvieratá: na vzájomnú komunikáciu používajú rôzne zvuky, ako je psí štekot, pískanie, vrčanie, vrčanie atď.

Anakonda zelená (boa constrictor) je najväčší had zo všetkých

Hodnotenie: 4.1

Anakonda zelená (boa constrictor) je najväčší had

Najväčšia dnes žijúca anakonda pochádza z tropických oblastí Južnej Ameriky. Anakonda rastie väčšinu svojho života. Najradšej žije vo vode, dokonale sa potápa (vďaka špeciálnym chlopniam, ktoré mu uzatvárajú nozdry), ale rád sa „vyhrieva“ na slnku a vystrkuje hlavu na hladinu na dlhé hodiny. Je to mäsožravec, ktorého potravu tvoria najmä jelene, diviaky, korytnačky, vtáky, kajmany atď.

Pozoruhodné je, že samice boa constrictors sú oveľa väčšie ako samce a prevyšujú ich silou. Zdokumentovaná maximálna veľkosť v dospelosti 7,5 metra a 250 kilogramov. Jeho zvláštnosťou je štipľavý, nepríjemný zápach.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia anakonda zelená nie je jedovatá a nikdy neútočí na človeka. Naopak, keď ju zacíti, snaží sa rýchlo vykĺznuť. A robí to správne. Mäso tohto plaza sa považuje za veľmi chutné a cenné. Tento druh je však málo preskúmaný: dokonca ani o jeho populácii sa nevie takmer nič.

Tu je zaujímavý fakt. V čase sucha anakonda zelená uteká tak, že sa zahrabe do bahnitého dna vodnej nádrže, kde upadne do akejsi letargie. Samice sú často gravidné. Hneď po skončení obdobia sucha sa im narodí až 40 mláďat, ktoré sa okamžite vydajú na lov.

Drak komodský je najväčší jašter

Hodnotenie: 4.0

Drak komodský je najväčší jašter na svete

Komodský los alebo drak je jašter bezkonkurenčnej veľkosti. Najpôsobivejší je obrovský had z Indonézie: hoci je dlhý 3 m, váži až 150 kg. Eland komodský je veľmi dravý dravec, ktorý loví prakticky všetko, čo sa hýbe. Je známe, že útočia na ľudí.

Varan komodský je vynikajúci plavec, ktorý sa dokonale hodí na súš, kde môže dosiahnuť rýchlosť až 30 km/h. Často lezie po stromoch, má ostrý čuch a je veľmi jedovatý. Táto jašterica je jedným z mála živočíchov, ktoré sú schopné zvládnuť korisť, ktorá je niekoľkonásobne ťažšia ako ich vlastná hmotnosť. Ide o jeho špeciálnu taktiku útoku: pštros útočí z úkrytu, zasiahne šľachy obete alebo jej zubami roztrhne brucho. Ak sa mu podarí ujsť, vystopuje ho podľa pachu krvi.

Zábavný fakt. Komodo je dobrý plavec a rád sa zdržiava vo vode, ale nemôže v nej zostať dlhšie ako 15 minút. Ak sa jašterici nepodarí za tento čas doplávať na pevninu, utopí sa. To je pravdepodobne dôvodom jeho výskytu.

Pštros je najväčší nelietavý vták

Hodnotenie: 3.9

Pštros je najväčší nelietavý vták

Pštros žijúci v Afrike a Arábii je nielen najväčším nelietajúcim vtákom, ale aj najrýchlejším dvojnohým živočíchom na svete: dosahuje rýchlosť až 97 km/h. Dobrou správou je, že pštros je mierumilovný vták, ktorý sa vo svojej strave obmedzuje na hmyz a malé zvieratá. Dospelý samec dosahuje výšku takmer 3 metre a váži 150 kilogramov.

Zaujímavý fakt. Na rozdiel od všeobecnej mylnej predstavy, že pštrosy v nebezpečenstve schovávajú hlavu do piesku, nikdy to nerobia. Vták často uteká (a je nepravdepodobné, že by ho človek dostihol) alebo odráža útok svojimi silnými nohami, ktoré dokážu zabiť veľkého dravca.

Na rozdiel od iných vtákov pštrosy neostávajú v suchu, keď prší, pretože ich perie nemá vodu odpudzujúce vlastnosti: v tele pštrosa nie je žľaza, ktorá by produkovala vhodnú látku. Je zaujímavé, že tento vták nemá na našej planéte z biologického hľadiska žiadneho príbuzného.

Pštrosy si svoje územie tvrdo chránia (môžu útočiť aj na ľudí). Ani kráľ savany si s nimi netrúfa zahrávať: levy sa často vyhýbajú kontaktu so pštrosmi, ktoré ich môžu zraniť.

Pelikán dalmatínsky, najväčší lietajúci vták

Hodnotenie: 3.8

Pelikán dalmatínsky je najväčší lietajúci vták

Tento obrovský vták žije najradšej v Indii a Číne. Pštrosy sa často vyskytujú v južnej Európe (v Grécku sú hojné). Toto mohutné zviera je dlhé 1,8 m a váži približne 15 kg. A ich kostrová hmotnosť nie je väčšia ako 10 % ich celkovej hmotnosti. Pelikán má impozantné rozpätie krídel niečo vyše 3 metrov.

Pelikán má na spodnej časti zobáka hrdlový vak, ktorý používa na lov rýb. Mimochodom, musí to robiť na vodnej hladine: jeho ľahká kostra mu bráni v potápaní. Pelikán dalmatínsky je tichý vták, ktorý medzi sebou komunikuje len v období hniezdenia. V tomto čase môžete počuť ich hlasný tlmený rev.

Úmrtnosť novorodencov je veľmi vysoká. Je to spôsobené viacerými faktormi, medzi ktoré patria najmä nepriaznivé klimatické podmienky, hlad a aktivita predátorov.

Zábavný fakt. Moslimovia považujú pelikány za posvätné zvieratá. Podľa legendy tento vták nosil kamene vo svojom hrdle pri stavbe svätýň v Mekke.

Japonský krab je najväčší článkonožec

Hodnotenie: 3.7

Japonský krab je najväčší článkonožec

Obyvateľ japonských vôd je najväčším kôrovcom na svete. Telo kraba japonského je dlhé menej ako 0,6 m, ale spolu s končatinami dosahuje dĺžku až štyri metre. Krab váži až 20 kilogramov. Táto dlhoveká líška (zaznamenaná dĺžka života 100 rokov) má napriek svojmu hrozivému vzhľadu veľmi pokojnú povahu. Často sú „hosťom“ v akváriách, kde môžu bez problémov koexistovať s miestnymi obyvateľmi.

Na jar sa samičky pavúkovcov zvyčajne dostávajú z hĺbok na plytčiny, kde kladú vajíčka. Jedna samica môže naklásť až 1,5 milióna vajíčok. Toto číslo je spôsobené jedným jednoduchým faktom: väčšinu mláďat zjedia morskí predátori skôr, ako dosiahnu pohlavnú dospelosť. Existuje mnoho lovcov, ktorí môžu ochutnať lahodné krabie mäso.

Zaujímavý fakt. Dospelé kraby pavúkovce nie sú „zapojené“ do komerčného rybolovu. V hlbokých vodách sa totiž živia najmä mäkkýšmi a mŕtvolami rýb. Ich mäso časom získava príchuť horkosti, ktorú mladé kraby nemajú.

Líška obrovská je najväčší netopier

Hodnotenie: 3.6

Líška obrovská zlatokrká - najväčší netopier

Netopier zlatokrídly je obyvateľom lesov filipínskych trópov a patrí do čeľade netopierov megaústych. Svoje meno dostal podľa podobnosti s ryšavou šelmou: netopier obrovský má predĺžený ňufák pripomínajúci líšku (alebo psa). Jasne červená hlava ostro kontrastuje s dechtovo čiernym telom. Telo netopiera je dlhé 0,5 m a váži 1,5 kg. Má rozpätie krídel takmer 2 metre.

Je to nočný živočích, ktorý žije v malých kolóniách a nie je agresívny voči iným tropickým živočíchom. Netopier obrovský je známy aj ako „tichý opeľovač“. Počas letu svojimi krídlami roznáša semená mnohých ovocných stromov, čím udržiava pri živote dažďové pralesy na Filipínach. Lietajúca líška je vegetariánka, ktorej stravu tvoria najmä figy a iné plody a listy stromov dažďového pralesa.

V posledných rokoch populácia tohto nezvyčajného živočícha prudko klesla, takmer na pokraj vyhynutia. Dôvodom je ničenie jej prirodzeného prostredia – tropických lesov a ľudí, ktorí radi jedia mäso z lietajúcej líšky.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: