7 najdlhších a najväčších červov na svete

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Kritériá výberu. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred nákupom sa poraďte s odborníkom.

Červy zvyčajne nepatria medzi „živočíchy“, ktoré človek obdivuje. Skutočným dôvodom je, že na červoch je niečo odpudivé, a keď na jedného narazíte, máte chuť ísť domov a umyť si celé telo drsným flanelom. A ak je červ veľmi dlhý, slizký a nesympatický, túžba nesmierne narastá.

Avšak aj tie najdlhšie a najväčšie dážďovky v Slovenskom stredohorí sú v porovnaní s niektorými väčšími druhmi maličké. Tieto tvory v „našich zemepisných šírkach“ spravidla dorastajú do 20-30 centimetrov – a ich normálnemu vývoju vždy niečo bráni. Vtáky, lopaty, rybári. Ak sa ponechajú bez dozoru a umiestnia sa do výživnej pôdy, môžu narásť do úctyhodných rozmerov.

A aké veľké môžu byť tieto bezstavovce, vám povieme v tomto materiáli. Zozbierali sme sedem najdlhších a najväčších červov na svete! Rebríček zahŕňa zástupcov všetkých troch hlavných čeľadí, takže najmä vnímaví čitatelia, ktorí nie sú pripravení na stretnutie s mnohometrovými črevnými parazitmi cicavcov, by mali odložiť pripravené sendviče.

Prehľad najdlhších a najväčších červov na svete

NomináciamiestonázovDĺžka
Rebríček najdlhších a najväčších dážďoviek na svete1Planaria Rimacephalus arecepta1 meter
2Austrálske obrovské dážďovky30 metrov
3Eunice aphroditois6 metrov
4

lacentonema gigantissima

8,5 metra
5Hovädzia reťaz alias solitér10 metrov
6Široká pásomnicaDĺžka 15 metrov
7
 • neus longissimus
 • 60 metrov

  7. miesto: Planaria Rimacephalus arecepta (Bajkal, Slovensko, do 1 m)

  Poradie: 4.4

  Planaria, jedna z najjednoduchších plochých červov vyskytujúcich sa na celom svete. Nachádza sa v oceánoch a moriach, a dokonca aj v sladkovodných riekach. Vo väčšine prípadov nie sú veľmi veľké, asi 2 až 3 centimetre, ale druh Rimacephalus arecepta, ktorý žije v Bajkale, môže dorásť až do dĺžky 1 metra!

  Planárie sú jedným z najjednoduchších mnohobunkových organizmov. Sú to v podstate „plaziace sa žalúdky“, podobné morským uhorkám. Tieto červy majú ústa na bruchu a pri pohybe po dne jazera zoškrabávajú aj menšie bezstavovce. A ak chce planár zhltnúť niečo väčšie, jednoducho vysunie hrdlo z tela a chytí to. Tráviaci systém červa je neuveriteľne vyspelý a má vlastné nervy a svaly. Ak sa od zvieraťa odstránia, budú nejaký čas pracovať a dokonca sa pokúsia chytiť svoju korisť.

  Je zaujímavé, že planária Rimacephalus arecepta, rovnako ako ostatní zástupcovia tohto druhu, sú hermafroditi, ale vyžadujú pohlavné rozmnožovanie. To znamená, že každý červ môže byť samec alebo samica, v závislosti od situácie.

  Na pohyb používajú planárie špeciálne riasy, ktorými je posiate celé ich telo. Červík tak môže voľne plávať a plaziť sa po dne jazera. Vďaka svojim zrakovým orgánom dokáže zviera určiť hornú a dolnú hranicu pomocou merania úrovne svetla a zmyslu pre rovnováhu.

  Planaria Rimacephalus arecepta nie je pre bajkalské ryby zaujímavá, pretože tento živočích má na koži jedovaté žľazy. Preto červy ľahko dorastajú do pomerne veľkých rozmerov.

  6. miesto: austrálske obrovské dážďovky (Austrália, do 3 m)

  Hodnotenie: 4.5

  Austrálske obrovské dážďovky

  Austrálska obrovská dážďovka je poddruh dážďovky obyčajnej, ktorý sa vyskytuje len v Austrálii, ako naznačuje jej názov. Tam pokojne dorastajú do impozantných rozmerov – v priemere sú dlhé 80 centimetrov, ale maximálna zaznamenaná veľkosť je 3 metre.

  Austrálske obrovské červy sa od „našich“ dážďoviek líšia aj svojím hlučným správaním. Pri pohybe v zložitých podzemných kanáloch vydávajú hlučné zvuky, ktoré pripomínajú mľaskanie alebo žblnkanie. Práve na základe týchto signálov vedci tieto tvory nachádzajú. Avšak vzhľadom na to, že tento druh je zraniteľný a vyskytuje sa najmä v Austrálii (Victoria), je ťažké ho študovať.

  Zraniteľnosť druhu je stimulovaná aj meniacimi sa podmienkami prostredia. Tieto obrovské dážďovky sa najradšej usádzajú na hlinitých brehoch vodných plôch v koreňoch eukalyptov. Pôda v týchto oblastiach obsahuje dostatok organických a živných látok pre rozvoj bezstavovcov. Len v posledných rokoch sa v štáte Victoria vyrúbali eukalyptové lesy, čo zničilo prirodzené prostredie tohto druhu.

  Austrálske obrovské dážďovky jednoducho nemajú čas prispôsobiť sa zmenám biotopu. Je to preto, že majú jednu z najpomalších ontogenéz (období rastu) spomedzi všetkých bezstavovcov. Tieto zvieratá dosahujú pohlavnú dospelosť vo veku 5 rokov. Červ patrí k dlhožijúcim druhom, ale jeho približnú dĺžku života nie je možné určiť ani z dôvodu jeho endemizmu.

  Poradie 5: Eunice aphroditois (oceány, do 6 m)

  Poradie: 4.6

  Eunice aphroditois

  Eunice aphroditois, jeden z najväčších mnohobunkovcov vo svetových oceánoch. Toto dravé a, úprimne povedané, dosť nesympatické zviera (najmä vďaka svojim papuľkám) môže dorásť až do dĺžky 6 m! Je pravda, že drvivá väčšina exemplárov sa zdá byť kratšia, ale to nie je veľmi upokojujúce.

  Mimoriadne zaujímavý je spôsob, akým tento mnohobunkový červ loví (a zároveň žije). Eunice aphroditois si vyhrabáva hlboké nory, v ktorých sa nachádza takmer celá. Nad hladinu dna vyčnieva len hlava bezstavovca. Keď pláva okolo ryba, červ urobí prudký pohyb, chytí ju čeľusťami podobnými háku a začne sa živiť. Eunice aphroditois dokáže čakať na vhodnú potravu veľmi dlho – štúdie ukazujú, že tento tvor je schopný žiť bez potravy celý rok!

  Eunice aphroditois však nie je vyberavá, pokiaľ ide o jedlo. Ak ryby neplavú okolo, môžu sa živiť detritom: organickými zvyškami flóry a fauny, ktoré „snežia“ na morskom dne a v skutočnosti sú zmesou rozložených tiel vodných živočíchov, ako aj zvyškov večere dravcov plávajúcich pri hladine.

  Podobne ako mnohé iné mnohonôžky, aj Eunice aphroditois má pomerne zaujímavú vnútornú štruktúru. Každý z jeho telesných segmentov má svoj vlastný prekrývajúci sa súbor orgánov. Takže ak z nejakého dôvodu zviera stratí časť tela – dokonca aj polovicu – prežije.

  4. miesto: Placentonema gigantissima (svetový oceán, do 8,5 metra)

  Hodnotenie: 4.7

  A tu sú parazitické červy. Zatiaľ čo predchádzajúce druhy v tomto rebríčku dobre prežívajú vo voľnej prírode – v ílovitých pôdach Austrálie, na sladkovodnom dne Bajkalu alebo v brakických vodách prakticky celého oceánu – Placentonema gigantissima žije len vo vnútorných orgánoch veľrýb. Tieto helminty infikujú nielen črevá a pečeň. Štúdie ukázali, že Placentonema gigantissima sa môže vyvinúť aj v placente.

  Placentonema gigantissima, ktorá parazituje na veľrybách (najmä na vorvaňoch), môže dorásť do skutočne gigantických rozmerov, ako naznačuje jej názov. Napríklad najväčší zaznamenaný exemplár bol dlhý 8,5 metra!

  Lacentonema gigantissima patrí do podtypu „škrkavky“ alebo „nematódy“. Takmer všetky druhy v tejto skupine sú parazity. Infikujú cicavce, hmyz a dokonca aj iné bezstavovce. U ľudí spôsobujú hlísty trichinelózu, askariózu a nespočetné množstvo ďalších ochorení. Tieto pásomnice sa vyskytujú aj ako parazity rastlín.

  Škrkavky sú tak jednou z najväčších skupín parazitických bezstavovcov na planéte. Nie je teda prekvapujúce, že sa dostali aj k cicavcom.

  Placentonema gigantissima je však hlísta s nesegmentovaným telom. Nemôžu sa teda jednoducho rozpadnúť alebo rozdeliť bez toho, aby bola ich existencia smrteľne ohrozená. Na rozdiel od ďalšieho parazita v rebríčku, ktorý sa tiež vyvíja v ľudskom tele.

  Na treťom mieste: pásomnica hovädzia, alias solitér (celosvetovo, do 10 m)

  Poradie: 4.8

  Pásomnica hovädzia (známa aj ako pásomnica osamelá)

  Pásomnica hovädzia (solitér) je jedným z najnebezpečnejších parazitov ľudí a hovädzieho dobytka. Najčastejšie sa vyskytuje v Afrike, Južnej Amerike a niektorých krajinách východnej Európy. Ak sa neodstráni, môže narásť až do dĺžky 10 m, čím výrazne presahuje lineárne rozmery hostiteľského organizmu.

  Pásomnica hovädzia, podobne ako mnoho iných parazitov, prechádza tromi štádiami vývoja. Prvým je vajce. Z hostiteľa sa vylučujú vo výkaloch a zostávajú na tráve. Potom ich konzumuje dobytok, najmä kravy (odtiaľ pochádza názov bezstavovca). U týchto cicavcov prechádza háďatko larválnym štádiom.

  Larvy zostávajú vo svaloch zvieraťa. Preto je konzumácia tepelne neupravených steakov z mäsa neznámeho pôvodu dosť nebezpečná. Spolu so svalmi sa červ dostáva do tela konečného hostiteľa, človeka. V tomto štádiu prechádza do štádia pásomnice a začína rásť a vyvíjať sa.

  U ľudí pásomnica dorastá do značnej veľkosti. Telo dospelého červa má 2 až 5 tisíc článkov. Solitér môže žiť až 20 rokov! Priemerná dĺžka dospelého parazita je 4 až 10 metrov.

  Hoci sa podobne ako mnohé pásomnice musí rozmnožovať nepohlavne, je to hermafrodit. Jednotlivé segmenty sa môžu navzájom oplodniť. Preto je tento červ schopný vyprodukovať až 600 miliónov vajíčok ročne.

  Ochorenie spôsobené pásomnicou sa nazýva teniartrióza. Charakterizuje ho kŕčovitá bolesť brucha spôsobená pohyblivosťou červa, zvýšenie chuti do jedla, ako aj depresívny účinok na psychiku hostiteľa.

  2. miesto: pásomnica široká (celosvetovo, do 15 m)

  Hodnotenie: 4.9

  Pásomnica široká

  Pásomnica je parazit človeka. Vstúpil so zle pripravenou rybou, čím definoval nebezpečenstvo konzumácie zle pripravených morských plodov (vrátane sushi a iných japonských jedál). Po preniknutí do človeka sa pásomnica široká uchytí v tenkom čreve, kde sa začne vyvíjať a dosiahne maximálnu dĺžku 15 metrov. Väčšina pásomníc je však približne 2 až 3-krát menšia. To však nie je pre hostiteľov veľmi upokojujúce.

  Pásomnica sa vyznačuje dlhým a viacstupňovým životným cyklom. Vajíčka červov, ako v prípade pásomnice hovädzej, sa dostávajú do vody s výkalmi hostiteľského organizmu. V tekutej forme sa vyvíjajú do lariev kôrovcov. Voľne pláva vo vode, kým nestretne prvého hostiteľa.

  Prvým hostiteľom je malá veslonôžka. V nich sa larva procercida zakladá v telových dutinách a pokojne čaká, kým sa článkonožec nenažerie ryby. Takto sa červ dostane do druhého hostiteľa. U rýb sa vyvíja do plerocerkoidnej larvy, ktorá stvrdne do svalového tkaniva.

  Larvy plerocerkoidov zo zle ošetrených rýb sa dostávajú do ľudského tela. Tu sa usadí v tenkom čreve, kde sa z neho začne vyvíjať dospelý červ.

  Ochorenie spôsobené pásomnicou obyčajnou sa nazýva difilobotrióza. Je rozšírený aj v rámci Ruskej federácie, ale vyskytuje sa najmä v povodiach rôznych riek – Volgy, Jeniseja, Obu atď. Vyskytuje sa aj v Murmanskej a Leningradskej oblasti. U ľudí môže červ žiť až 20 rokov.

  Nákaza vedie k nepríjemným pocitom, bolestiam brucha, nevoľnosti a vracaniu, strate chuti do jedla, slabosti, ospalosti. Červ ovplyvňuje aj neuro-psychologický systém. Nemá rád napríklad pikantné alebo slané jedlá – ak hostiteľ takéto jedlo konzumuje, spôsobuje mu to nepríjemné pocity.

  Poradie 1:
 • neus longissimus (severná Európa, do 60 metrov)
 • Hodnotenie: 5.0

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Build Buildgans

  Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: