14 najlepších pamiatok mesta Uppsala

Uppsala je staré švédske mesto, ktoré často priťahuje návštevníkov svojím bohatstvom atrakcií. Tu je stredisko pre ľudí, ktorí uprednostňujú pokojnejšie miesta s menším počtom návštevníkov. Mesto láka návštevníkov aj svojimi náboženskými atrakciami. Aby bola vaša návšteva Uppsaly nezabudnuteľná, naši odborníci zozbierali 14 najlepších pamiatok podľa miestnych obyvateľov aj turistov.

Najlepšie pamiatky v Uppsale

NomináciamiestonázovHodnotenie
Najlepšie prírodné pamiatky Uppsaly1Linnéova záhrada5.0
2Botanická záhrada4.9
3Anglický park4.8
Najlepšie architektonické pamiatky mesta Uppsala1Univerzita v Uppsale5.0
2Hrad Uppsala4.9
Najlepšie kultúrne pamiatky v Uppsale1Provinčné múzeum Uppland5.0
2Gustavianum4.9
3Biologické múzeum4.8
Top náboženské pamiatky v meste Uppsala1Katedrála5.0
2Starý kostol v Uppsale4.9
3Kostol Najsvätejšej Trojice4.8
4Mešita v Uppsale4.7
Najlepšie historické atrakcie Uppsaly1Stará Uppsala5.0
2Veľké mohyly v Uppsale4.9

Najlepšie prírodné atrakcie v Uppsale

Linnéeove záhrady

Hodnotenie: 5.0

Linné záhrady

Pre všetkých ľudí, ktorí sa vyznajú v biológii a botanike, je Švédsko domovom záhrady Carla Linnaea, slávneho vedca, ktorý do vedy zaviedol niekoľko nových pravidiel. Veľký vedec skúmal množstvo rastlín, ktoré sú dnes súčasťou záhrady. Susedí s univerzitou v Uppsale a každý turista, ktorý chce navštíviť Švédsko, sa o nej skôr či neskôr dozvie.

Podľa historických dokumentov bol zakladateľom záhrady Olof Rudbæk, ktorý bol učiteľom na univerzite 100 rokov pred Linnéovým učením. Od roku 1655 tu boli vysadené rôzne rastliny, ale o 50 rokov neskôr tu vypukol veľký požiar. Carl Linnaeus sa stal správcom záhrady až v roku 1741 a dokázal premeniť takmer zničený park, ktorý sa zachoval dodnes a ktorý je významnou pamiatkou Uppsaly.

Botanické záhrady

Hodnotenie: 4.9

Botanické záhrady

Striebornú medailu získala pamiatka v Uppsale, ktorá je vhodná na krátke a relaxačné pobyty. Toto miesto je súčasťou univerzity, najstaršieho vzdelávacieho centra v celom Švédsku. Už z diaľky môže turistov a návštevníkov lákať obrovským množstvom bizarných stromov a kríkov, ktoré tu odborníci pestujú. Okrem toho sa v záhrade pestuje veľké množstvo jedovatých rastlín, ktoré sú špeciálne označené.

V areáli parku sa nachádza špeciálne vytvorená oblasť venovaná tropickým rastlinám. Nájdete tu napríklad kaktusy, orchidey a dokonca obrovské lekná. Tie sú schopné udržať na hladine až 50 kg. Záhradu navštívte najlepšie dopoludnia alebo popoludní, pretože je skutočne rozsiahla a jej prechádzkami by ste mohli stráviť celý deň.

Anglický park

Poradie: 4.8

Anglický park

Ďalším v kategórii je anglický park, ktorý sa nachádza pred hlavným vchodom do univerzity v Uppsale. Právom patrí k najznámejším v celom Švédsku. Obklopené mnohými atrakciami uvedenými v hodnotení. V 18. storočí a skôr to bola záhrada, ktorá sa často využívala na rekreačné podujatia a súťaže.

Neskôr sa však rozhodlo o otvorení parku v anglickom štýle. Okolo roku 1880 bola postavená hlavná budova univerzity, čo viedlo k premene parku. Medzi pamätníkmi v interiéri je aj socha od Erika Geyera a veľké množstvo runových kameňov nájdených v okolí Uppsaly. Je to jedna z hlavných turistických atrakcií krajiny.

Najlepšie architektonické pamiatky v Uppsale

Univerzita v Uppsale

Hodnotenie: 5.0

Univerzita v Uppsale

Najstaršia vysokoškolská inštitúcia na Škandinávskom polostrove, založená už v 15. storočí, má medzi architektonickými pamiatkami Uppsaly sebavedomé prvenstvo. Katolíci aktívne sprevádzal založenie univerzity, a iniciátor, podľa historických záznamov, je Jakob Ulfson. Pôvodne sa tu vyučovalo len právo, teológia a filozofia. Neskôr však boli založené ďalšie fakulty.

Hlavnou budovou je Gustavianum postavené začiatkom 16. storočia. Neskôr boli k architektonickej pamiatke pristavané ďalšie budovy v neskorom štýle, pretože hlavná budova už nedokázala pojať všetkých študentov. V roku 1887. otvorila svoju novú hlavnú budovu, ktorú navrhol Hermann Holmgren. Na slávnostnom ceremoniáli sa zúčastnil švédsky kráľ Oscar II. Je to jedna z hlavných atrakcií krajiny.

Hrad Uppsala

Hodnotenie: 4.9

Hrad Uppsala

Druhé miesto v kategórii Najlepšia pamiatka obsadila jedna z najznámejších budov v meste. Kráľovský hrad sa stavia už takmer 100 rokov a počas tejto doby sa na ňom vystriedalo päť architektov. Opevnenie v renesančnom štýle bolo postavené v roku 1549 na príkaz kráľa Gustáva I. Príprava lokality sa začala o niečo skôr.

Švédsky kráľ chcel v Uppsale upevniť svoju moc a zdôrazniť prechod krajiny od katolicizmu k protestantizmu. Kráľovský hrad bol postavený v blízkosti arcibiskupskej rezidencie ako pripomienka veľkoleposti kráľovského dvora. Počas jeho výstavby došlo k mnohým nešťastiam, napríklad k požiaru v roku 1572. To však nezabránilo tomu, aby sa atrakcia vďaka rekonštrukcii dobre zachovala až do dnešných dní.

Najlepšie kultúrne pamiatky v Uppsale

Provinčné múzeum Uppland

Hodnotenie: 5.0

Provinčné múzeum Uppland

Na čele zoznamu v tejto časti je Provinčné múzeum Uppland. Nachádza sa na ostrove vedľa mesta na rieke Furys. Miestni obyvatelia zriadili v starom vodnom mlyne postavenom v roku 1760 múzeum. Je stále v prevádzke a časť poschodí sa využíva ako výstavný priestor pre zbierku. Vystavených je približne 800 000 predmetov, z ktorých až 60 % tvoria archeologické artefakty.

Provinčné múzeum v Upplande je známe aj svojou obrovskou zbierkou fotografií, z ktorých mnohé pochádzajú z 19. storočia. Sú na nich zobrazené rôzne pamätihodnosti provincie Uppland v priebehu rokov. Múzeum bolo založené v roku 1907 a jeho zbierky založil redaktor miestnych novín. Pre turistov, ktorí sa chcú dozvedieť viac o histórii krajiny a mesta Uppsala, je to skvelé miesto na návštevu.

Gustavianum

Hodnotenie: 4.9

Gustavianum

Gustavianum je známou kultúrnou atrakciou v Uppsale. V interiéri sa nachádza veľké množstvo výstav o histórii krajiny. Neskorobaroková trojpodlažná starobylá stavba zakončená veľkou vežou. Budova Gustavoanum bola postavená v 17. storočí a predtým bola hlavným blokom budovy miestnej univerzity.

Napríklad je tu trvalo uložené veľké množstvo škandinávskych artefaktov, ako sú zbrane, brnenia, vypchaté zvieratá a iné predmety. Časť expozície približuje návštevníkom historické medzníky pri budovaní Uppsaly, ako aj vývoj starovekého Švédska. Nájdete tu napríklad ďalekohľady a Kopernikove osobné rukopisy, ako aj predmety, ktoré patrili Carlovi Linnaeovi. Gustavianum je pamiatka, ktorá stojí za návštevu v Uppsale.

Biologické múzeum

Hodnotenie: 4.8

Biologické múzeum

Biologické múzeum bolo založené v roku 1910 v Uppsale. V priebehu tohto procesu sa stal skutočnou senzáciou, čo šokovalo miestnych obyvateľov. Nie je prekvapujúce, že v súčasnosti existujú v celom Švédsku najviac 4 múzeá venované tejto téme, takže sa považuje za mimoriadne unikátne. Podľa odborníkov sú hlavným lákadlom diorámy, ktoré sú odrazom biotopov zvierat a vtákov.

Je to veľmi zábavné miesto, ktoré môžete navštíviť s deťmi, aby sa mohli zblízka zoznámiť s prírodou. Veľká pozornosť sa venuje biologickým zvláštnostiam provincie. Je tu napríklad veľa fotografií a modelov krajiny s diorámami zvierat žijúcich v krajine. Pre turistov, ktorí chcú spoznať Švédsko a Škandináviu, je to najlepšie miesto, kde môžu vidieť.

Najlepšie náboženské pamiatky v Uppsale

Katedrála

Hodnotenie: 5.0

Katedrála

Hlavnou náboženskou atrakciou Uppsaly je najväčšia katedrála v severnej Európe. Pôvabný chrám v stredovekom štýle je vysoký 119 metrov. Výstavba sa začala v 13. storočí, v čase, keď staré mesto Uppsala zničil požiar. V dôsledku toho sa väčšina miestnych obyvateľov a návštevníkov kostola presťahovala do inej oblasti. Dokončená bola takmer jeden a pol storočia predtým, ako bola v roku 1435 konečne vysvätená.

Už po 267 rokoch však požiar spôsobil rozsiahle škody, ktoré viedli k rekonštrukcii a výraznej zmene štýlu. A v 19. storočí bola takmer celá prestavaná, čo zodpovedá dnešnej podobe katedrály. Je to jedna z najdôležitejších stavieb v duchovnej histórii Švédska. Až do 18. storočia sa tu napríklad konala korunovácia arcibiskupa a v súčasnosti sa tu konajú koncerty organovej hudby.

Starý kostol v Uppsale

Hodnotenie: 4.9

Starý kostol v Uppsale

Luteránsky kostol v Uppsale je nábožensky cenným miestom, ktoré sa nachádza v starobylom hlavnom meste Gamla. Nachádza sa 5 km od mesta. Pred reformáciou a rozhodnutím zmeniť denomináciu bola táto cirkev katolícka. Pred rokom 1273. starý kostol bol považovaný za hlavný kostol v celej diecéze. Podľa historikov bol postavený približne na začiatku 2. tisícročia nášho letopočtu.

Bol však postavený takmer do 12. storočia. Pôvodne bol kostol drevený, kamenné múry boli dostavané oveľa neskôr. Podľa kronikára Adama Brémskeho tu v roku 1076 stál drevený kostol. Po požiari v roku 1240 bola budova katedrály z veľkej časti zničená, ale miestni architekti ju rýchlo obnovili. Vzhľad kostola sa odvtedy zachoval a dodnes patrí k najstarším v Uppsale aj v severnej Európe.

Kostol Najsvätejšej Trojice

Hodnotenie: 4.8

Kostol Najsvätejšej Trojice

Kostol Najsvätejšej Trojice, ktorý sa nachádza južne od katedrály v Uppsale, je na treťom mieste v kategórii významných sakrálnych pamiatok starobylého mesta. Najstaršia časť kostola bola podľa historikov postavená okolo 13. storočia a v 14. storočí. Bazilika s tromi obrovskými loďami, žulovým podstavcom a tehlovými poschodiami.

Koncom stredoveku, približne v 15. storočí, bola na mieste pristavaná veža a zvonica. Na južnej strane sa nachádzajú starobylé slnečné hodiny – gnómon -, ktoré vždy ukazovali zimný čas. Klenby vnútornej časti chrámu sú maľované majstrami z 15. storočia, avšak v 18. storočí. sú vybielené. Po objavení koncom 20. storočia boli starostlivo zreštaurované. V súčasnosti je to jedna z najstarších zachovaných atrakcií v Uppsale.

Mešita v Uppsale

Hodnotenie: 4.7

Mešita v Uppsale

Čestné štvrté miesto patrí mešite postavenej pre zhromaždenie, ktoré vyznáva islam. Je jedným z najsevernejších, druhým po Petrohrade. Táto budova je vyhotovená v tradičnom štýle. Spodná časť je natretá na bielo a na vrchole sa nachádza tyrkysová veža.

Mešita zaberá pomerne malú plochu. Ale aj tu bola postavená veľká veža, ktorá sa týčila nad oblasťou. Na veži mešity sa nachádza znak polmesiaca, ktorý je symbolom náboženského hnutia. Mešita bola postavená v roku 1992. Počas výstavby bol považovaný za najsevernejší vo Švédsku, čo pretrváva dodnes. Je to zaujímavá pamiatka v Uppsale, vhodná pre turistov, ktorí chcú spoznať netradičné spôsoby tejto krajiny.

Najlepšie historické pamiatky v Uppsale

Stará Uppsala

Hodnotenie: 5.0

Stará Uppsala

Zaslúžené prvé miesto v kategórii historických zaujímavostí Švédska patrí starej Uppsale, jednej z najstarších obývaných oblastí v celej krajine. Na tomto mieste mesto vzniklo a existovalo takmer 800 rokov, kým ho úplne nezničil požiar. Dnes sa tu nachádza malá farnosť a chránená krajinná oblasť.

Stará Uppsala je pamiatkou spojenou so zmenou náboženstva vo Švédsku, od pohanstva ku kresťanstvu. Uppsala bola vždy hlavným kultúrnym centrom regiónu a plnila aj vzdelávaciu funkciu. Napríklad tu boli korunovaní mnohí švédski panovníci. Na území starej Uppsaly sa nachádza niekoľko pohrebných mohýl z pohanských čias, z ktorých niektoré obsahujú obetiny.

Veľké mohyly v Uppsale

Hodnotenie: 4.9

Veľké mohyly v Uppsale

Ďalšou v kategórii najlepších historických pamiatok Uppsaly sú Veľké kurhany, pozemok v blízkosti najstaršej časti mesta. Malé mohyly, ktoré si z diaľky možno pomýliť s prírodnými mohylami, sú pohrebiskom vládcov Svea, jedných z prvých obyvateľov Švédska. V súčasnosti sa tu nachádza približne 800 mohýl, z ktorých najväčšie sa nazývajú Východná a Západná mohyla.

Podľa Škandinávcov tu boli pochovaní bohovia Thor a Freyr. Ďalší historici predpokladajú, že Veľké mohyly boli pohrebiskom vládcov klanu Ynglingovcov. Našla sa nádoba so spálenými kosťami, ako aj zvyšky tanierov vrátane konungovej prilby, krištáľové a zlaté šperky a mnoho artefaktov z dávnych čias.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: