15 najlepších pamiatok v Daugavpilse

Jedno z najzaujímavejších miest Lotyšska sa nachádza na juhu. Daugavpils je po hlavnom meste Riga ďalším najväčším a najdôležitejším mestom Lotyšska. Žije tu približne 90 000 ľudí a každoročne sem zavítajú tisíce turistov. Mesto je bohaté na rôzne pozoruhodné pamiatky a cenné historické miesta. Daugavpils bol svojho času dôležitou základňou Ruska a ZSSR. Teraz je tu veľa zaujímavých miest na návštevu. Zostavili sme rebríček najlepších pamiatok v meste Daugavpils na základe recenzií turistov.

Hodnotenie najlepších pamiatok v Daugavpilse

Nomináciamiestonázov výrobkuHodnotenie:
Najlepšie náboženské pamiatky v Daugavpilse1Katedrála svätého Borisa a Gleba v Daugavpilse5.0
2Kostol Martina Luthera4.9
3Pokrovsko-Nikolský starobinec4.8
4Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie4.7
Najlepšie historické pamiatky v Daugavpilse1Pevnosť Daugavpils5.0
2Väzenský hrad4.9
Daugavpils – najlepšie miesta na prechádzky a prírodné zaujímavosti1Centrálna ulica Rigas5.0
2Prírodný park Daugavas loki4.9
3Jazero Lukna4.8
4Latgalská zoologická záhrada4.7
Najlepšie kultúrne pamiatky v Daugavpilse1Dom jednoty5.0
2Múzeum miestnej histórie a umenia v Daugavpilse4.9
3Centrum umenia Marka Rothka4.8
4Hrnčiarske centrum4.7
5Múzeum Šmakovka4.6

Daugavpils Top náboženské pamiatky

Katedrála svätého Borisa a Gleba v Daugavpilse

Hodnotenie: 5.0

Katedrála Borisa a Gleba v Daugavpilse

Lídrom medzi náboženskými atrakciami v Daugavpilse je hlavný pravoslávny chrám na území mesta – Katedrála svätého Borisa a Gleba. Bola vysvätená v roku 1905 a v súčasnosti je najväčšou katedrálou s kapacitou približne 5000 ľudí. Budova je navrhnutá v novoSlovenskom štýle a bola postavená v roku 1904 na počesť svätých Borisa a Gleba. Až od roku 1922 tu bola zriadená stála farnosť. Predtým sa tu kvôli vojne konali modlitby za vykúpenie vlasti.

Počas svojej existencie kostol prežil dva požiare, ale bol obnovený. V rokoch 2004 až 2008 bol zrekonštruovaný a kupoly boli opäť pozlátené. Hlavnú časť kostola podopiera 14 stĺpov a završuje ju desať kupol. Obyvatelia a hostia Daugavpilsu môžu denne počuť zvonenie 4 zvonov. Steny katedrály sú 20 metrov široké a 40 metrov dlhé. Katedrála svätého Martina Luthera sa dnes považuje za jeden z najväčších kostolov v Lotyšsku, ktorý každoročne priláka tisíce farníkov.

Kostol Martina Luthera

Hodnotenie: 4.9

Kostol Martina Luthera

Luteránska cirkev sa v rebríčku spomína nielen. Kostol Martina Luthera sa nachádza na ulici 18. novembra v Daugavpilse. Bol postavený v rokoch 1892-1893 a vysvätený v roku 1893. neogotický štýl, navrhnutý architektom Wilhelmom Neumannom. Počas svojej existencie prežil kostol veľký požiar, ktorý v roku 1941 úplne zničil vežu. Hodiny, ktoré sa kedysi nachádzali na veži, boli v povojnovom období zlikvidované. Ďalší požiar v roku 1987 poškodil strechu a vežu. V 90. rokoch pomohli farníci a mesto obnoviť kostol.

Vtedy bola znovu inštalovaná 52 metrov vysoká veža, ktorá sa nachádzala už v prvej verzii kostola. kostolné zvony sa počas bohoslužby rozozvučia vo výške 20 metrov. Teraz kostol vyzerá veľmi esteticky, jeho oplotenie je obnovené a v noci vežu krásne osvetľujú lampy. Hodiny stále nie sú vrátené na svoje miesto. A v roku 2019 švajčiarske mesto Bazilej darovalo farnosti dar v podobe vlastného organa. Budova je postavená z červených tehál.

Kostol príhovoru a svätého Mikuláša Starovercov

Hodnotenie: 4.8

Pokrovsko-Nikolská starobinca

Ďalší člen rebríčka sa nachádza v oblasti New Building a bol otvorený pred viac ako 90 rokmi. Stavba kostola trvala 20 rokov a bola dokončená v roku 1928. Takéto obdobie je potrebné, pretože výstavba bola počas vojny zastavená. V roku 1928 bol kostol posvätený a pomenovaný podľa svätého Mikuláša Divotvorcu a Narodenia Panny Márie. Počas druhej svetovej vojny múry katedrály nevydržali bombardovanie a bola takmer úplne zničená.

Neskôr však bol kostol prestavaný a v roku 1983 prešiel rozsiahlou rekonštrukciou a opravou. Neskôr, v novoveku, boli kupoly pozlátené. Kostol je obdĺžniková stavba s dvoma kupolami a zvonicou. Vyrobené v Slovenskom štýle a s niektorými secesnými prvkami. Vnútri sa nachádza šesťstupňový ikonostas, v ktorom sa nachádza najväčšia zbierka ikon zo 17. až 20. storočia v Lotyšsku. Ikona svätého Mikuláša Divotvorcu visí nad vchodom. V súčasnosti je kňazom kostola Alexej Žilko.

Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie

Hodnotenie: 4.7

Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie

Ďalším členom kategórie je Daugavpilsská rímskokatolícka cirkev. Táto pamiatka upúta pozornosť svojou majestátnosťou. Kostol sa nachádza v blízkosti kostola Martina Luthera a spolu s ďalšími tromi kostolmi v okolí tvorí Kostolný vrch. Kostol bol otvorený v roku 1905 a v tom istom roku bol aj vysvätený. V roku 1986 silný vietor strhol kríž na jednej z veží, ale hneď ho vrátili späť… Počas vojen nebol kostol poškodený a v plnej miere sa zachoval až do dnešných čias.

Hrad patrí do lahtalského baroka, má dve vysoké veže, z ktorých jedna je zvonica. Veže dosahujú výšku 52 metrov, čo je veľmi pôsobivé. Jeho fasáda je natretá na bielo. Stredná veža je oddelená stĺpmi. Vo vnútri sa nachádza organ vyrobený v roku 1908. Kostol aktívne prijíma farníkov. Každoročne doň putujú pútnici. Juris Mukans je už viac ako 20 rokov rektorom. Kostol má pre obyvateľov Daugavpilsu veľký náboženský význam.

Najlepšie historické pamiatky v Daugavpilse

Hrad Daugavpils

Hodnotenie: 5.0

Pevnosť Daugavpils

Pevnosť Daugavpils alebo Dinaburgs bola postavená v 19. storočí. Opevnenie bolo postavené na oboch brehoch rieky Daugava a má tvar bašty. Zaberá 150 hektárov pôdy a 10 ulíc Daugavpilsu. Dnes môžu turisti vidieť len časť zachovanej stavby, ale mestské úrady začali s rozsiahlou rekonštrukciou historickej pamiatky. V areáli sa nachádza mnoho zaujímavých objektov. Nachádzajú sa tu starobylé bašty, 3 brány, vodná veža, delostrelecký arzenál, kazematy a ďalšie.

Tento orientačný bod sa nachádza v blízkosti centra mesta na západe. Teraz je nominovaný na zápis na zoznam svetového dedičstva UNESCO. História tohto miesta je fascinujúca. Výstavbu pevnosti nariadil Alexander I. na obranu hraníc Ruskej ríše pred vojnou s Napoleonom. Neskôr, v roku 1812, bola pevnosť čiastočne zničená. Najdôležitejšími budovami v areáli sú veliteľstvo, dom veliteľa a veľká nemocnica s kapacitou 1000 osôb. Táto atrakcia sa považuje za hlavnú dominantu Daugavpilsu a priťahuje do mesta množstvo návštevníkov.

Väzenský hrad

Hodnotenie: 4.9

Väzenský hrad

Slávny väzenský hrad alebo Biela labuť je v tejto kategórii na druhom mieste. Budova bola pôvodne postavená v roku 1863 z červených tehál. Je to fungujúce väzenie a teraz je natreté na bielo. Hrad je považovaný za architektonickú pamiatku a je chránený miestnymi úradmi. Dovnútra sa nedá dostať, takže turisti si môžu masívnu stavbu pozrieť zvonku. Väznica sa nachádza v centre mesta Daugavpils na ulici 18. novembra.

Budova je obielené väzenie s vežami na každom rohu a pevnými tehlovými stenami. Zhora je viditeľná vetrolamy v tvare labute. V roku 2006 obyvatelia protestovali proti premiestneniu väznice z centra mesta a v roku 2008 úrady oznámili, že sa bude uvažovať o. Je pozoruhodné, že vo vežiach nie sú žiadne strážne služby. Väznicu preslávila skutočnosť, že si tu odpykáva trest slávny sériový vrah Kašpar Petrov.

Najlepšie miesta na prechádzky a prírodné zaujímavosti Daugavpilsu

Centrálna ulica Rigas

Hodnotenie: 5.0

Centrálna ulica Rigas

Za zmienku stojí, že práve v Daugavpilse sa v 70. rokoch 20. storočia objavila prvá polkilometrová pešia ulica v Lotyšsku. Touto ulicou bola ulica Rigas, ktorá je dnes najrušnejšou časťou mesta, a tu miestni obyvatelia odporúčajú začať svoje zoznámenie s Daugavpilsom. Začína pri oblúku pri rieke Daugava a vedie cez centrum až na železničnú stanicu. V roku 2009 prešiel rozsiahlou rekonštrukciou a Rigas získal svoj súčasný veľmi sofistikovaný vzhľad. Pôvodne to bola ulica pomenovaná po Leninovi a mnohí miestni obyvatelia ju tak stále nazývajú.

Po ceste nájdete krásne staré budovy, ktoré sa miešajú s modernými, a prelínanie štýlov pôsobí celkom harmonicky. Môžete sa pokojne prechádzať a obdivovať krásy mesta alebo si sadnúť do útulnej kaviarne a pozerať sa na ľudí a budovy, ktoré prechádzajú okolo. Na ostrove Rigas nájdete množstvo butikov a obchodov, v ktorých môžete nakupovať. Na promenáde sa nachádzajú rôzne historické pamiatky a krásne sochy. Turisti Zo Slovenska ho prirovnávajú k moskovskému Arbatu.

Prírodný park Daugavas Loki

Hodnotenie: 4.9

Prírodný park Daugavas Loki

Ďalším súťažiacim je miesto s najkrajším výhľadom. Prírodný park Daugavpils bol otvorený v Daugavpilse v roku 1990. Ide o najstarší prírodný útvar v Lotyšsku a údolie parku bolo v roku 2011 dokonca zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je pomenovaná podľa miestnej rieky Daugava, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou tejto neuveriteľnej scenérie. Územie údolia, v ktorom sa park nachádza, má rozlohu 13 tisíc hektárov.

Stupeň prevýšenia tu dosahuje až 50 metrov. V parku sa nachádzajú aj jedny z najväčších útesov v krajine vrátane útesu Verviers vysokého 42 metrov. Takmer polovica celého územia je zalesnená a vyskytuje sa tu približne 700 rôznych druhov rastlín. Daugavas loki navštevujú na prechádzky miestni obyvatelia aj návštevníci. Pre vaše pohodlie je pozdĺž pobrežia veľa miest na odpočinok a možnosť postaviť si stan. Prírodný park musíte vidieť a úplne každý, kto toto úžasné miesto navštívil, o ňom básni.

Jazero Lucca

Hodnotenie: 4.8

Jazero Lukna

Naši odborníci sa rozhodli udeliť tretie miesto jazeru Lukna alebo Luknas. Táto atrakcia láka všetkých milovníkov krásnej krajiny a plážovej rekreácie. Jazero má rozlohu 6 x 1,5 km. Na jednej strane sa spája s ďalším jazerom. Na pláži sa nachádza vybavená rekreačná zóna a stanica pre člny. Na celom pobreží je množstvo stolov, lavičiek a dokonca aj hojdačiek. Pre milovníkov outdoorových aktivít je tu cyklotrasa okolo jazera, ktorá je označená značkou.

Jazero Luchna je veľmi hlboké, jeho maximálna hĺbka je 6 metrov. Prístup na stránku je vždy bezplatný. Najjednoduchšie sa sem dostanete autom. Vo vybrané dni je možné prenajať si katamarán, čln alebo vodný skúter. Cena prenájmu je prijateľná, v závislosti od zariadenia, od 1,5 do 7 eur za deň. Na jazere sa nachádza vyhliadková veža. K dispozícii je aj licencovaný rybolov schválený miestnymi orgánmi. Musíte si vopred prečítať pravidlá a zakúpiť si licenciu.

Latgalská zoologická záhrada

Hodnotenie: 4.7

Latgalská zoologická záhrada

ZOO Latkali v Daugavpilse je malá zoologická záhrada, ktorá zaberá dve poschodia budovy v blízkosti centra mesta. Bola založená ako zoologická spoločnosť v roku 1987 pod vedením Michaila Pupinša. Presťahovala sa do väčšej budovy, kde sa nachádza teraz. Zbierka obsahuje tieto zvieratá a plazy: morčatá, makaky, červené kapry, králiky, pytóny, kajmany, vačice a iné. Všetky zvieratá žijú v špeciálne vytvorenom tropickom lese.

Z vonkajšej strany vyzerá vchod do zoologickej záhrady veľmi nevýrazne, odlišuje ho len malá tabuľka. Ceny vstupného sú veľmi symbolické – dospelí 0,6 EUR, deti majú vstup za 0,3 EUR a deti do 7 rokov majú vstup zdarma. Latgalská zoo je otvorená v stredu a v nedeľu od 10.00 do 18.00 hod. Budova má aj vlastné laboratóriá, konferenčnú miestnosť. Prestavba prebieha už nejaký čas a priestory sa zmenili na džungľu. Okrem toho sa budujú korytnačie rybníky. Mnohí to nazývajú mini exotáriom, deti to milujú.

Najlepšie kultúrne pamiatky v Daugavpilse

Dom jednoty

Hodnotenie: 5.0

Dom jednoty

Priamo v centre Daugavpilsu sa nachádza pamiatka, ktorá má pre miestnych obyvateľov mimoriadny význam. Obrovská budova, ktorú navrhol talentovaný architekt Varnes Vitands, bola postavená v roku 1936. Na jeho výstavbu bolo potrebných 600 vagónov tehál a 1,5 roka. Bezprostredne po svojom otvorení bol Dom jednoty najväčšou budovou v pobaltských štátoch. Počas oslobodzovania mesta počas druhej svetovej vojny však nacisti zničili fasády a dokonca ukradli hlavný nápis.

V roku 2000 sa začal proces reštrukturalizácie budovy a v tomto období sa vykonalo niekoľko úprav. Zlepšilo sa napríklad hľadisko, inštalovala sa pamätná tabuľa s menom architekta a dokonca sú tu dva výťahy. V súčasnosti je Dom jednoty skutočným kultúrnym centrom pre obyvateľov Daugavpilsu. Konajú sa tu rôzne koncerty a podujatia a nachádza sa tu knižnica s veľkou zbierkou kníh. V interiéri sa nachádza koncertná sála, kníhkupectvo, divadelná sála a dokonca aj fitnes klub.

Múzeum miestnej histórie a umenia v Daugavpilse

Hodnotenie: 4.9

Múzeum miestnej histórie a umenia v Daugavpilse

Ďalším členom kategórie je zaujímavé múzeum v Daugavpilse, ktoré sa venuje miestnej histórii. Múzeum pôvodne sídlilo v malej budove v roku 1938, v roku 1959 sa presťahovalo do väčšej budovy na Hlavnej rižskej ulici. V roku 1945 bol vyhlásený za múzeum miestnej histórie. Je pozoruhodné, že počas svojej existencie sa múzeum muselo rozširovať a pristavovali sa k nemu nové budovy, pretože neustále sa rozrastajúce zbierky sa tam jednoducho nemohli zmestiť. Výsledkom je takzvaný „muzeálny dvor“.

Návštevníci si teraz môžu pozrieť bohatú zbierku pozostávajúcu z približne 9 000 kusov, vrátane množstva unikátnych národných krojov. Medzi nimi je množstvo unikátnych národných krojov z rôznych období, starobylé predmety z domácnosti, keramika, modely reálnych pamiatok, modely dopravných prostriedkov, množstvo cenných fotografií a dokumentov, ako aj samostatná zbierka archeologických nálezov. Tá obsahuje maľby, ako aj autentickú ľudskú kostru. Vstup do miestneho historického múzea je spoplatnený sumou 1,14 eura pre dospelých a 0,36 eura pre deti.

Centrum umenia Marka Rothka

Hodnotenie: 4.8

Centrum umenia Marka Rothka

V roku 2013 bolo otvorené populárne Daugavpilské umelecké centrum, pomenované po slávnom americkom umelcovi Markovi Rothkovi, ktorý sa narodil v Daugavpilse a ktorého obrazy sú v budove vystavené. Centrum sa nachádza v zrekonštruovanej pevnosti Dianburg Arsenal. Návštevníci sa môžu tešiť na rozsiahlu výstavu obrazov nielen Marka Rothka, ale aj ďalších renomovaných umelcov, ako sú Richard Denny, Edvard Munch a ďalší. Výstava zahŕňa množstvo umeleckých objektov vrátane inštalácií a sôch.

V centre sa konajú rôzne výstavy a stála expozícia sa obnovuje každé 3 roky. Túto atrakciu každoročne navštívia státisíce ľudí. Centrum keramiky v Daugavpilse je veľkým lákadlom pre milovníkov súčasného umenia a jednou z najzaujímavejších kultúrnych inštitúcií v meste. Ceny vstupeniek závisia od vybranej výstavy, pričom maximálna cena je 8 EUR. Rodinné návštevy sú však lacnejšie – 14 eur pre 4 osoby.

Hrnčiarske centrum

Hodnotenie: 4.7

Ďalším zaujímavým miestom pre kultúru a voľný čas v Daugavpilse je Hrnčiarske centrum. Vznikla v rámci projektu kreatívneho cestovného ruchu, ktorý zahŕňa návštevníkov mesta, ktorí navštevujú miesta s kreatívnym nádychom. S keramikou sa tu môže zoznámiť každý. Pomáhajú im v tom miestni remeselníci a umelci. Profesionálni hrnčiari sa zúčastňujú na špeciálnych workshopoch, kde učia základy tejto profesie a všetci účastníci si svoje výtvory odnášajú domov.

Môžete sledovať umelcov pri práci a vybrať si keramický suvenír, ktorý sa vám páči. Centrum má rozvrh: pondelok a utorok voľno, streda a štvrtok od 12 do 18 hod. a nedeľa od 12 do 16 hod. Workshopy sa konajú v stredu pre dospelých a vo štvrtok pre deti. Zaujímavosťou je, že účasť na všetkých aktivitách je úplne bezplatná, rovnako ako vstup do centra. Miesto sa odporúča.

Múzeum Šmakovka

Hodnotenie: 4.6

Múzeum Šmakovka

Čestné piate miesto v kategórii patrí veľmi zaujímavému miestu pre dospelých turistov – Múzeu Šmakovka. Ide o najväčšie múzeum v krajine venované jedinečnému alkoholickému nápoju, ktorý je tradičným produktom regiónu Latgale. Budova múzea sa nachádza v centre Daugavpilsu, v Dome jednoty, o ktorom sme už hovorili vyššie. Pri vstupe hostí privíta zamestnanec v tradičnom kroji a pozve ich na ochutnávku jedinečného nápoja, ktorému je venované celé múzeum. Toto potešenie nie je zadarmo, za ochutnávku musíte zaplatiť 2 eurá.

Prehliadka sa začína prednáškou o škodlivých účinkoch alkoholu a počas nej si môžete pozrieť skutočné pálenky z rôznych období. Okrem toho je v príručke podrobne vysvetlené, ako sa nápoj vyrába, a celý proces je znázornený aj schematicky. Na výstave je vystavený moderný stroj na výrobu pálenky, ktorý vyzerá pôsobivo. Návštevníci si môžu vybrať zo sprievodcu, audiosprievodcu a suvenírov. Ceny sú pomerne demokratické.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Comments: 1
  1. Eduard

    Čo je podľa vás najkrajšou pamiatkou v Daugavpilse? Čoho by sme si nemali pri návšteve tohto mesta nechať ujsť? Aké sú vaše odporúčania? Ďakujem!

    Odpovedať
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: