20 najlepších pamiatok v Kaljazíne

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. O výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred kúpou pamiatky by ste mali požiadať o odborné poradenstvo.

Starobylé mesto Kaljazin, ktoré leží na brehu vodnej nádrže pri ústí rieky Volgy, nie je vyhľadávanou turistickou destináciou. Nájdete tu však mnoho historických pamiatok z minulých období. Je to obľúbené miesto pre ľudí, ktorí majú radi plachtenie. Naši odborníci vybrali 20 najlepších pamiatok v regióne a rozdelili ich do kategórií: náboženské, architektonické, kultúrne pamiatky a historické kaštiele.

Hodnotenie najlepších pamiatok v Kaljazíne

NomináciamiestonázovHodnotenie
Najlepšie náboženské atrakcie v Kaljazíne1Zvonica Katedrály svätého Mikuláša5.0
2Kostol Nanebovstúpenia Pána4.9
3Sväto-vedenský kostol4.8
4Kaplnka Makária Kaliazinského na ostrove Monastyrsky4.7
5Ruiny kláštora Najsvätejšej Trojice4.6
Najlepšie kultúrne pamiatky v Kaljazine1Mestská rada Kaljazin5.0
2Továreň na čalúnenie obuvi4.9
3Pomník Makária z Kaliazinu4.8
4Sídlo Baby Jagy4.7
5Budova strojnícko-technickej školy4.6
Najlepšie architektonické pamiatky v Kaljazíne1Ulica Karla Marxa5.0
2Rádioteleskop RT-644.9
3Múzeum miestnej histórie4.8
4Opustené sanatórium „Paulino“4.7
5Pomník M. Kučerenka.. Skopin-Shuisky4.6
Najlepšie historické kaštiele v Kaljazíne1Dom obchodníkov Korovkin5.0
2Dom obchodníka Semenovcov4.9
3Dom obchodníkov Lyakhovs4.8
4Dom obchodníkov Ryžkovcov4.7
5Kniežacie sídlo Shakhonsky4.6

Najlepšie náboženské atrakcie v Kaljazíne

Zvonica Katedrály svätého Mikuláša

Hodnotenie: 4.9

Zvonica katedrály svätého Mikuláša

Zatopená zvonica je významnou pamiatkou v podobe historickej a architektonickej pamiatky, ktorá sa zachovala na umelom ostrove v blízkosti mesta. Bol postavený v roku 1800 na mieste bývalého kláštora. 75 metrov vysoká budova sa stavala prakticky šesť rokov. V čase výstavby bol kostol vybavený 12 zvonmi. Z času na čas sa používa na svoj účel, najmä po inštalácii nových zvonov v roku 2016.

Do roku 1940 miestne úrady schválili projekt Volgostroja, ktorý bol položený ešte na začiatku storočia. Na základe objednávky sa zväčšila šírka koryta rieky a postavila sa vodná elektráreň. Časť mesta bola čiastočne zaplavená, zvonica bola spevnená a okolo nej bol vybudovaný umelý ostrov s mólom. Jedinečná kultúrna a architektonická pamiatka je symbolom regiónu.

Kostol Nanebovstúpenia Pána

Hodnotenie: 4.8

Kostol Nanebovstúpenia Pána

Druhé miesto v zozname atrakcií zaujíma kostol z 18. storočia, ktorý bol kedysi cintorínskym kostolom pri Katedrále svätého Mikuláša. Bol postavený po premiestnení miesta odpočinku do vzdialenejšej časti mesta. Ležia tu telá mnohých známych občanov Kaliazinu, vrátane obchodníkov, duchovných a drobných mešťanov. V chráme Nanebovstúpenia boli postavené dve bočné kaplnky a v jednej z nich bola umiestnená uctievaná ikona Bohorodičky.

Vo farnosti Makaryev sa nachádza mimoriadne významný obraz zakladateľa mesta. Neskôr pribudol tretí oltár. V sovietskych časoch bolo miesto zatvorené a slúžilo ako priemyselná budova. V súčasnosti sa v obnovenom kostole konajú pravidelné bohoslužby. Tento chrám je jedným z najkrajších na území regiónu a láka turistov svojím rozsiahlym ikonostasom.

Kostol svätej Viedenskej

Hodnotenie: 4.7

Kostol svätej Viedenskej

Táto náboženská inštitúcia má tiež dlhú históriu. Kostol bol postavený v roku 1882 z darov bohatého obchodníka Ochlobystina. Jeho hlavnou zvláštnosťou je, že počas sovietskej nadvlády zostalo prakticky nedotknuté. Táto malá a veľmi krásna budova bola postavená z červených tehál a navyše ju zdobili valbové strechy. Medzi dekoráciami je veľa zlatých krížov a azúrových kaplniek.

V krypte kostola sa stále nachádza popol jeho zakladateľa Ivana Ochlobystina. Aj po zatvorení chrámov zostal kostol svätého Vedena nezmenený. Existuje mnoho ikon rôznych svätcov, ktoré sú pripravené ukázať turistom ako dôležitá turistická atrakcia. V kostole bola okrem iného umiestnená rakva ctihodného Makária z Kaliazinu, ako aj ďalšie historické pamiatky.

Kaplnka Makária Kaliazinského na ostrove Monastyrsky

Hodnotenie: 4.6

Do kategórie najlepších náboženských pamiatok patrí aj starobylá stavba, ktorú čas takmer zničil. Na rekonštrukciu, ktorá sa začala v roku 2001, však prispeli dobrodinci z regiónu. Kaplnka stále stojí nedokončená v lese kvôli nedostatku finančných prostriedkov.

Kaplnka svätého Makaria Kaliazinského na ostrove sa nachádza na mieste kláštora Najsvätejšej Trojice, ktorý bol zrušený v roku 1920 a údajne postavený v 15. storočí. Pri výstavbe nádrže bola väčšina budov na mieste zničená výbuchmi a následne zaplavená. Prístup na miesto je náročný, pretože musíte ísť so sprievodcom a v zime si musíte požičať snežnice alebo vozidlo. V lete si budete musieť prenajať loď alebo plachetnicu alebo využiť pomoc sprievodcov.

Ruiny kláštora Najsvätejšej Trojice

Hodnotenie: 4.5

Ruiny kláštora Najsvätejšej Trojice

Táto kultúrna pamiatka bola zaplavená pri tvorbe vodnej nádrže. V tom čase to bol najdôležitejší kláštor v meste. Katedrála bola jedným z najucelenejších architektonických súborov Slovenskách majstrov na území Ruskej ríše v časoch pred Petrom Veľkým. Zakladateľom kláštora bol Matvej Kožin zo šľachtického rodu, ktorý v katedrále zložil mníšske sľuby pod menom Makárius.

Kamenná stavba sa začala stavať v roku 1520 a financoval ju knieža Dmitrov. Vtedy bola postavená katedrála Najsvätejšej Trojice, ako aj refektár, ktorý sa zachoval až do XX. storočia. V roku 1609 sa tu sformovala armáda Falošného Dmitrija II. a interventi z Poľsko-litovského spoločenstva. Po veľkej pohrome bol kláštor obnovený. Sovietske úrady však v roku 1940. zaplavilo miesto, hoci niektoré fresky sa zachovali. Dnes sa tu nachádzajú malé vyvýšeniny nazývané kláštorné ostrovy.

Najlepšie kultúrne pamiatky Kaljazina

Mestská rada Kaljazin

Hodnotenie: 5.0

Jedno z najdôležitejších miest, ktoré môžu turisti navštíviť v Kaljazíne, je na prvom mieste atrakcií v tejto hodnotiacej kategórii. Je to pomerne malá dvojpodlažná budova s rozhľadňou. Bola postavená koncom 19. storočia ako administratívne sídlo mesta a miestnych úradov. Okrem toho v budove sídlili vysoké školy, policajné oddelenie a ďalšie inštitúcie.

Preto bol použitý druhý názov „Public House“. Vzdelávacia inštitúcia vo vnútri pamiatky bola určená výlučne pre mužov, ktorí sa učili exaktné vedy, remeslá a základy techniky. Budova je zachovalá, v súčasnosti obývaná a sídli v nej škola. Na tejto ulici nájdete aj mnoho ďalších zaujímavých budov.

Továreň na obuv

Hodnotenie: 4.9

História priemyselného podniku na výrobu plstenej obuvi už trvá takmer 100 rokov. Spoločnosť bola založená v roku 1928 a na súčasnú adresu sa presťahovala v roku 1939. Presun zariadenia si vyžiadalo zaplavenie časti mesta a vznik vodnej nádrže Uglich. Továreň mala štátny štatút a bola povinná dodávať teplú obuv pre úradníkov v regióne.

Počas druhej svetovej vojny spoločnosť tvrdo pracovala na dodávkach obuvi na front, aby vojaci vydržali kruté zimy druhej svetovej vojny. Po skončení vojny sa v Kaljazíne ešte dlho vyrábali plstené topánky. Bol po nich veľký dopyt, najmä medzi nadšencami rybolovu pod ľadom. Je to jedna z mála pamiatok sovietskej éry v meste.

Pomník Makária z Kaliazinu

Hodnotenie: 4.8

Pamätník svätého Makária z Kaliazinu

Ďalšia pamiatka v podobe pamätníka zakladateľa mesta sa objavila pomerne nedávno, ale stihla sa stať jedným zo symbolov mesta. Ctihodný Matvej Kožin bol bojar, ktorý zložil mníšske sľuby v roku 1402 v Katedrále svätého Mikuláša pod druhým menom Makárius Kaljazinský. Následne sa usadil v obyčajnejšom a nasledovalo ho niekoľko mníchov. To viedlo k výstavbe kostola Najsvätejšej Trojice a neskôr mesta.

V roku 2008 bol postavený pamätník zakladateľovi, ktorý financovala miestna komunita. Na križovatke dvoch hlavných ulíc bola postavená monumentálna bronzová socha. Prechádza tadiaľto každá turistická trasa, takže návštevníci môžu navštíviť toto miesto a spoznať jeho dlhú a zložitú históriu. Svätý Makarij drží model kláštora a putovnú palicu.

Sídlo Baba Jaga

Hodnotenie: 4.7

Statok Baba Jaga

Toto miesto je jedným z najbáječnejších a najznámejších v oblasti. Napriek určitej odľahlosti od Kaljazina bude skvelým miestom pre zábavu detí. Kaštieľ Baba Jaga sa nachádza v obci Solonovka a je to komplex drevených budov venovaných folklóru. Miestni obyvatelia tu majú pre návštevníkov a turistov zaujímavé čísla.

Majitelia pohostia hostí Slovenskám ľudovým jedlom, čajom a nálevkou pre dospelých. Potom sa môžete zapojiť do množstva etnografických aktivít a vychutnať si pozorovanie pohybu rozprávkových hrdinov. V paláci hostiteľky bola nainštalovaná veranda v plnej veľkosti s vyrezávaným dubovým stolom na hromadný čajový večierok. Preto bude kaštieľ Baba Jaga skvelým miestom na návštevu pre celú rodinu počas spoznávania starobylého mesta.

Budova strojníckej a technickej školy

Hodnotenie: 4.6

Budova Mechanickej a technickej vysokej školy

Budova vzdelávacej školy je pamiatkou architektúry predrevolučného ruského impéria na území mesta a pôsobí ako orientačný bod. Bol postavený v spolupráci s obchodníkom a radcom N.. Poležajev. Práve jeho meno dalo škole jej vtedajší názov. Veľká a priestranná budova v pseudoSlovenskom architektonickom štýle neďaleko centra je jednou z najkrajších.

Na tejto pamiatke turistov určite zaujme jedna z mála zostávajúcich budov v polozatopenom meste. Zachránila ju skutočnosť, že vzdelávacia inštitúcia bola postavená na okraji mesta. V Tveri vzniklo niekoľko pohľadníc s vyobrazením školy mechaniky a strojárstva. Toto miesto je vhodné pre tých, ktorí sa chcú zoznámiť s tradičnými stavbami z predrevolučného obdobia.

Najlepšie architektonické pamiatky Kaljazina

Ulica Karla Marxa

Hodnotenie: 5.0

Ulica Karla Marxa

Je to jedna z najkrajších ulíc na území Kaljazina, kde sa zachovali objekty z 18. až 19. storočia. Medzi nimi sú kostol Nanebovstúpenia Pána, katedrála Vedeno a domy mnohých obchodníkov. V skutočnosti sa tu nachádza väčšina architektonických a náboženských pamiatok na území mesta. Patria sem domy obchodníkov Korovinovcov, Poležajevovcov a Obuchovcov.

Je to tiež jediná časť ulice, kde sa nachádza množstvo turistických sprievodcov, ktorí vysvetľujú históriu miesta a ďalšie zaujímavosti. Návštevníci si všímajú krásu tohto miesta a skutočnosť, že ulica Karla Marxa je jedinou časťou, kde sa zachovali staré budovy. V kaviarňach a reštauráciách pozdĺž cesty na hlavnej ulici môžete nájsť aj ďalšie možnosti, ako si oddýchnuť alebo sa najesť.

Rádioteleskop RT-64

Hodnotenie: 4.9

Rádioteleskop PT-64

Do zoznamu atrakcií bolo zaradené aj observatórium Kaljazin, ktoré obsahuje množstvo technických vymožeností. Nachádza sa neďaleko mesta. V roku 1992 bol uvedený do prevádzky rádioteleskop s observatóriom. Je súčasťou komplexu špeciálnej konštrukčnej kancelárie MPEI. Hlavným prístrojom je veľký teleskop TNA-1500, ktorý bol vytvorený v Moskovskom energetickom inštitúte. V súčasnosti sa v múzeu nachádza rádioastronomické laboratórium, ktoré patrí pod oddelenie metrológie pulzaru.

V roku 2010. Došlo tu k veľkému požiaru, ktorý vážne poškodil hlavnú anténu. Rekonštrukcia trvala takmer 2 roky. Počas tohto obdobia bola kompletne prestavaná kabína, zrkadlá a ďalšie moduly potrebné na fungovanie rádioteleskopu. Turistov bude zaujímať atrakcia ako jeden z objektov modernej ruskej vedy.

Múzeum regionálnych štúdií

Hodnotenie: 4.8

Múzeum miestnej histórie

Historický komplex vznikol v roku 1920 po hlavnom kláštore v Kaljazíne, Makarievskom. Do budovy múzea bolo presťahovaných mnoho kultúrnych a náboženských pamiatok. Prvá výstava sa konala v bývalom kláštore Najsvätejšej Trojice. Počas dlhej histórie budovy sa tu vystriedalo mnoho expozícií. Po jeho otvorení v roku 1991 sa organizátori snažili návštevníkom ukázať rôzne predmety a artefakty súvisiace s históriou Kaljazina.

Jedna časť areálu je venovaná histórii kláštora Najsvätejšej Trojice, ktorý bol postavený v roku 1434. Ďalšie výstavy prezentujú údaje o rôznych sídlach v meste. Nachádza sa tu aj množstvo dekoratívnych a funkčných predmetov z rôznych miest v meste. Je to jedno z najväčších múzeí v regióne.

Opustené sanatórium „Paulino“

Hodnotenie: 4.7

Toto miesto možno nazvať pamiatkou a prírodnou pamiatkou v oblasti. Na jednej strane sa rozprestiera rozsiahly borovicový les, ktorý poskytuje najčistejší vzduch v oblasti. Tiché a malé mesto Kalyazin je celkom blízko a tiež neexistujú žiadne diaľnice, čo premenilo toto sanatórium na potenciálny raj. Život sa však zmenil a dnes je z neho schátraná ruina, z ktorej strechy môžete pozorovať pamiatky.

Sanatórium Paulino vybudovalo Ministerstvo obrany Sovietskeho zväzu v 80.-90. rokoch 20. storočia. Nikdy však nebol uvedený do prevádzky. Obrovská budova s viac ako 500 miestami na sedenie je už dlho prázdna. Nie sú tu žiadne umelé dekorácie vrátane mramoru. Je však obklopené krásnou prírodou a jazerami a môžu ho oceniť mnohí turisti.

Pomník M. Skopina-Šuského, postavený začiatkom 19. storočia.. Skopin-Shuisky

Hodnotenie: 4.6

Pomník M.V. Skopina-Šujského

Pamätník kniežaťa bol postavený v blízkosti kostola Nanebovstúpenia. Tento pamätník pripomína, že práve na tomto mieste bola začiatkom 17. storočia obhájená nezávislosť krajiny (keď Rzeczpospolita napadla Slovensko a nárokovala si na trón svojho pretendenta). Žulový podstavec má impozantné rozmery a je na ňom veľký orol rybár, ktorý drží v labách zástavy armády. Okrem toho je tu vyobrazená veliteľova zástava a tvár.

Michail Vasilievič Skopin-Šujskij, jeden z vodcov domobrany, prišiel brániť mesto a kláštor pred útočníkmi v júli 1609. Bol členom šľachtického rodu, ktorý si za svoje správanie na bojisku a spôsob, akým viedol svoje vojsko, vyslúžil prezývku „Rybár“. Po skončení obdobia nepokojov pokračoval vo vedeckej činnosti. Turisti tu nájdu podrobné informácie o histórii regiónu a vojenskom vodcovi.

Najlepšie historické kaštiele Kaljazina

Dom obchodníkov Korovkin

Hodnotenie: 5.0

Dom obchodníkov Korovkin

Budova postavená začiatkom 19. storočia pre bohatých obchodníkov sa právom považuje za jednu z najkrajších v Kaljazíne. Stredná časť bola špeciálne vyvýšená a pomocou špeciálnych trojuholníkových okien, ktoré sú elegantne zdobené rôznymi dekoratívnymi drobnosťami, sa vytvára ilúzia mierky. Okrem toho bol nad oknami zabudovaný veľký frontón.

Po potlačení kukulačiek v roku 1917 a potlačení Uralu. V bývalom dome kupcov Korovkinovcov sídlil pohotovostný výbor, ktorý pracoval proti bielemu hnutiu, povaľačom a podvodníkom. Mnohé kostoly boli skonfiškované ich majiteľom. Neskôr bola v dome zriadená stredná škola a neskôr sirotinec. V súčasnosti je to jedna z mnohých pamiatok 19. storočia v Kaljazíne, majestátna a atraktívna budova, ktorá určite zaujme turistov.

Dom obchodníkov Semenovcov

Hodnotenie: 4.9

Dom obchodníkov Semenovcov

Kaljazin bol predtým jedným z najatraktívnejších miest pre bohatých občanov. Dom Semenovcov je jasným príkladom tohto obdobia. Budova bola postavená v druhej polovici 19. storočia. Pre návštevníkov, hostí a turistov bude dom mimoriadne zaujímavý na výzdobu. Eklektický štýl, tradičný pre Moskvu a Petrohrad po napoleonských vojnách, sa podarilo dostať do Kaliazinu.

Obchodnícka rodina Semenovcov vlastnila na území Kaljazina malú škrobáreň a vlastnila aj veľké pozemky mimo mesta. Počas existencie Sovietskeho zväzu sa toto miesto stalo regionálnou knižnicou. V súčasnosti sa dom obchodníkov Korovin postupne rekonštruuje. Pre turistov je zaujímavé navštíviť toto miesto a zoznámiť sa s architektonickými prvkami.

Dom obchodníkov Lyakhovs

Hodnotenie: 4.8

Rod obchodníkov Lyakhovs

Do hodnotenia bol zahrnutý aj veľký priestranný kaštieľ postavený na území Kaljazina. Bol postavený v 19. storočí a slúžil ako obydlie. Prízemie je o niečo nižšie ako prvé poschodie, ktoré sa plánovalo ako miesto na recepcie, prehliadky a ďalšie podujatia. V hornej časti domu je veľká rímsa, dodatočne zdobená arkádovým pásom, ktorý pôsobí veľmi atraktívne.

Začiatkom 20. storočia túto budovu odkúpili úrady a neskôr slúžila ako Duma, potom v nej bolo otvorené ženské gymnázium. Existovala len 10 rokov do roku 1918, keď bola rozpustená. V súčasnosti sa v dome ljachovských kupcov nachádza pedagogická škola, ktorá vlastne zabezpečuje kontinuitu generácií, keďže staré gymnázium vychovávalo aj učiteľov…

Rod obchodníkov Ryžkovcov

Hodnotenie: 4.7

Rod obchodníkov Ryžkovcov

Kaštieľ kupeckej rodiny sa nachádza v Kaljazíne na brehu rieky Volgy na okraji hlavnej ulice. Bol postavený v 19. storočí pred vypuknutím revolúcie a svetovej vojny pre slávnych obchodníkov Ryžkovcov. Vlastnili obchodný dom, ktorý predával remeselné výrobky v Tverskej oblasti. V roku 1940 bolo zaplavených mnoho sídiel, ale dom obchodníkov Ryžkovcov sa nachádzal dostatočne ďaleko od rieky, takže sa zachoval dodnes.

Stará budova bola postavená v tradičnom štýle pre toto miesto – klasicizmus sa mieša s barokom. Symetrická fasáda, ako aj prísna výzdoba prízemia dokonale ladia s nadstavbou a mnohými ornamentmi. Hlavným prvkom tejto budovy bol veľký portál umiestnený v strede. Do domu sa vchádza veľkým oblúkom.

Kniežacie sídlo Shakhonsky

Hodnotenie: 4.6

Tento veľký dom bol postavený na strmom brehu rieky Žabňa a patril rodine Šehonských, ktorí boli niekedy zamieňaní s inými slávnymi menami. Kaštieľ je jedným z najstarších na území Kaljazina, bol postavený v 18. storočí. Majiteľmi boli potomkovia kniežacej rodiny z Jaroslavle, ktorá dostala svoje meno od rieky Šehona.

Malý, ale priestranný kaštieľ v Kaljazíne bol postavený v zmiešanom štýle, ktorý napodobňuje mnohé modely Petrohradu a vyzerá atraktívne aj v súčasnosti. Symetrická kompozícia, ako aj stĺpy a frontóny sú prevzaté z klasicistického návrhu domu. Okenné otvory boli zdobené zvitkami, ktoré pripomínajú tradičnú barokovú výzdobu. Strmý breh rieky zachránil kaštieľ pred záplavami a stále teší turistov, ktorí ho navštívia.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: