19 najlepších atrakcií v Mongolsku

Mongolsko je jednou z mála krajín Ázie, ktorej príroda zostala prakticky nedotknutá človekom. Je domovom obrovského množstva atrakcií a kultúra v niektorých regiónoch sa za posledných niekoľko storočí nezmenila. Hlavné mesto Ulánbátar je domovom mnohých chrámov rôznych vierovyznaní. Zachováva stopy mongolskej kultúry aj komunistickej minulosti. Naši odborníci zostavili rebríček najlepších pamiatok v Mongolsku.

Rebríček najlepších pamiatok v Mongolsku

NomináciamiestoNázovHodnotenie
Najlepšie architektonické pamiatky Mongolska1Palác Bogdo Geheng5.0
2Karakoram4.9
3Pamätník Zaisan4.8
4Čingischánovo námestie4.7
5Vládny palác4.6
Najlepšie prírodné atrakcie Mongolska1Púšť Gobi5.0
2Národný park Gorkhi-Terelj4.9
3Jazero Hubsugul4.8
4Kotlina Ubsunur4.7
5Národný park Hustai4.6
Najlepšie náboženské pamiatky Mongolska1Amarbayasgalant5.0
2Kláštor Gandan4.9
3Kláštor Erdene-Zuu4.8
4Chrám Choijin Lamyn Sum4.7
Najlepšie kultúrne pamiatky Mongolska1Národné múzeum Mongolska5.0
2Čingischánov pamätník4.9
3Múzeum výtvarného umenia Kunstkamera. Zanabazara4.8
4Letovisko Sky Resort4.7
5Múzeum mongolských krojov4.6

Najlepšie architektonické pamiatky Mongolska

Bogdo Gegen Palace

Hodnotenie: 5.0

Palác Bogdo Gegen

Hotos/yeowatzup/, CC BY 2.0.org/

 • licenciey/2.0gt;, cez Wikimedia Commons

  Prvou architektonickou pamiatkou Mongolska je palác obklopený mnohými modernými budovami. Jeho názov znie ako sídlo Bogdo-chána, vodcu budhistickej komunity v krajine. Je to krásna architektonická a kultúrna pamiatka z 19. a 20. storočia.

  Začal sa v roku 1893 a inicioval ho ôsmy Bogdo-gegen. Len 10 rokov na dokončenie. Na tento účel bolo prijatých veľké množstvo šikovných architektov a inžinierov. V interiéri sa nachádzajú rozsiahle zbierky mongolského umenia.

  Karakorum

  Hodnotenie: 4.9

  Karakoram

  Na druhom mieste v rebríčku architektonických pamiatok Mongolska sa nachádzajú ruiny starobylého hlavného mesta Karakorum, mesta založeného Džingischánom. Výstavba osady sa začala v 13. storočí a práve tu začali vládnuť potomkovia legendárneho dobyvateľa. V Karakorame sa nachádzal značný počet palácov, z ktorých najväčší bol kláštor Desaťtisícročného blahobytu.

  Žiaľ, túto pamiatku nebolo možné zachovať. V celom komplexe možno nájsť rôzne stopy starobylej veľkoleposti vrátane taviacich pecí, zvyškov sôch a dokonca aj častí budhistických kláštorov. Miesto je veľmi zaujímavé pre historikov a archeológov.

  Pamätník Zaisan

  Hodnotenie: 4.8

  Pamätník Zaisan

  Na treťom mieste v rebríčku archeologických lokalít v Mongolsku je pamätník sovietskym vojakom. Podobné komplexy sa nachádzajú na území všetkých krajín, ktoré začali zakladať socialistický systém. K tejto pamiatke v Ulánbátare často privádzajú školákov.

  Všetci turisti sa dozvedia o histórii vojenského konfliktu medzi Mongolskom a bábkovým štátom Mandžukuo, ktorý vytvorilo Japonsko na kontrolu regiónu. ZSSR zasiahol do tejto vojny, ktorá sa skončila porážkou ostrovanov pri Chalkin-Gole. Na počesť vojakov, ktorí padli v tejto bitke, bol postavený obrovský pamätník.

  Čingischánovo námestie

  Hodnotenie: 4.7

  Čingischánovo námestie

  Centrálnu časť mongolského hlavného mesta zaberá Chinggischánovo námestie – štvrtá dominanta hodnotenia. Bola otvorená na počesť zakladateľa štátu, ktorý z nej urobil najväčšiu krajinu na svete. A pretože sú obyvatelia Mongolska veľmi hrdí na svoju minulosť a ctia si históriu, neďaleko bol postavený ďalší pamätník Čingischána a muža, ktorý pomohol Mongolsku získať nezávislosť, Damdina Suchbátara.

  Na tomto námestí sa nachádzajú takmer všetky administratívne budovy, ako aj najznámejšie múzejné komplexy v krajine. Stojí za to navštíviť túto pamiatku počas štátnych sviatkov, keď sa konajú koncerty tradičnej hudby.

  Vládny palác

  Hodnotenie: 4.6

  Vládny palác

  Piatou a poslednou pamiatkou v rebríčku architektonických pamiatok v Mongolsku je Vládny palác, ktorý sa nachádza nad námestím Sukhbaatar. Je sídlom prezidenta a štátneho churalu Mongolska. Jeho história sa začala v roku 1924 na prázdnom pozemku, ktorý bol po revolúcii vyčistený a pripravený na výstavbu kultúrnych inštitúcií.

  Objavilo sa malé zelené divadlo. V roku 1951 ho zbúrali a nahradili vládnym palácom, v ktorom sídlili všetky mongolské vládne úrady. A po rekonštrukcii a demontáži Suchbátarského mauzólea bola postavená malá kolonáda, kde sú vystavené sochy najväčších panovníkov krajiny.

  Najlepšie prírodné atrakcie Mongolska

  Púšť Gobi

  Hodnotenie: 5.0

  Púšť Gobi

  Púšť Gobi, ktorá obklopuje takmer celú krajinu, je hlavnou prírodnou atrakciou nielen Mongolska, ale aj susedných krajín. Táto oblasť je takmer neobývaná, ale aj tu sa nachádzajú malé osady, z ktorých niektoré sú migračné. V miestnom jazyku znie názov ako „miesto bez vody“.

  Zvláštnosťou je, že sa nezmenil už 65 miliónov rokov. V púšti sa našli početné fosílie dinosaurov, ktoré viedli k mnohým objavom v oblasti biológie a paleontológie. Medzi miestnymi obyvateľmi je zvykom rozdeľovať túto lokalitu na 33 sektorov, hoci pre niekoho, kto ju nepozná, by bolo ťažké rozdeliť Gobi na niekoľko púští. Je dostupné z hlavného mesta alebo iných miest.

  Národný park Gorkhi-Terelj

  Hodnotenie: 4.9

  Národný park Gorkhi-Terelj

  Druhou prírodnou atrakciou Mongolska je malý národný park, ktorý sa nachádza asi 60 km od hlavného mesta krajiny. Tohto miesta sa človek nedotkol a je obklopené skalou. Známa je najmä vďaka svojim skalám, ktoré pripomínajú rôzne mýtické zvieratá.

  Je tu napríklad hora, ktorá pripomína dinosaura, korytnačka a dokonca aj muž s knihou. A najznámejší je Melekhi Khan. Okrem toho sa na území tohto národného parku nachádza niekoľko ďalších pamiatok. Najjednoduchšie sa sem dostanete turistickým autobusom alebo taxíkom.

  Jazero Khubsugul

  Hodnotenie: 4.8

  Jazero Hubsugul

  Najhlbšie jazero v Mongolsku je na treťom mieste v zozname prírodných zaujímavostí Mongolska. Predtým bol známy ako Kosogol. Je to skutočný zdroj čistej a čerstvej vody, akých je na území tohto púštneho štátu málo. Jazero sa nachádza v blízkosti hraníc Mongolska a Ruska.

  Je to jedno z najstarších jazier v krajine, staré viac ako 6 miliónov rokov. Vznikol v kráteri vyhasnutej sopky, ktorý je naplnený čistou vodou. Miestni obyvatelia ho považujú za posvätné miesto. V okolí nádrže sa nachádza rovnomenný národný park. V blízkosti sa nachádza viac ako 30 turistických základní.

  Kotlina Ubsunur

  Hodnotenie: 4.7

  Kotlina Ubsunur

  Neďaleko mongolsko-ruskej hranice sa nachádza obrovská kotlina. Ide o najväčšiu uzavretú vodnú plochu v Strednej Ázii. Je dlhá až 600 kilometrov. V súčasnosti je to jeden z mongolských národných parkov, kde sa prelína niekoľko zložitých ekosystémov súčasne.

  Na území sa prekvapivo nachádza niekoľko zón, kde ľadovce koexistujú s púšťou a mŕtve stepi s tajgou. Samozrejme, že táto oblasť je domovom veľkého počtu živočíšnych druhov vrátane rysov, maralov a dokonca aj irbisov. A z archeologického hľadiska bude táto pamiatka tiež mimoriadne zaujímavá.

  Národný park Hustai

  Hodnotenie: 4.6

  Národný park Hustay

  Neďaleko hlavného mesta Mongolska, Ulánbátaru, sa nachádza ďalšia prírodná pamiatka – národný park Hustaj. Hlavným cieľom jeho založenia bolo zjednotiť obyvateľstvo koní Przewalského. Veľká časť obyvateľstva považuje tento druh neskrotných zvierat za posvätný a ich zabitie je veľmi zlým znamením.

  V národnom parku žije viac ako 10 stád, ktoré sú pomenované podľa hlavných samcov. Existuje tu aj zaujímavá tradícia, verí sa, že kto dá meno novorodenému žriebätku, priláka šťastie. Ponúka sa každému turistovi, ale cena služby je pomerne vysoká. Do národného parku sa môžete dostať taxíkom alebo špeciálnym autobusom.

  Najlepšie náboženské pamiatky Mongolska

  Amarbayasgalant

  Hodnotenie: 5.0

  Amarbayasgalant

  Na čele zoznamu mongolských náboženských pamiatok je Amarbayasgalant Hiid, ktorý dal v rokoch 1727 až 1737 postaviť mandžuský cisár Yongzheng a ktorý je zasvätený veľkému mongolskému budhistovi a sochárovi Zanabazarovi, ktorého mumifikované telo sem bolo prenesené v roku 1779. Dizajn odkazuje na mandžuský štýl až po nápisy, symetrické usporiadanie, cisársku farebnosť a strážcov na rohoch strechy.

  Väčšina chrámov v kláštore je zvyčajne zatvorená, takže ak chcete vidieť nejaké sochy alebo thangy (zvitky), budete musieť ísť k novicom, ktorí žijú v kasárňach (na východe) kláštora. Toto je častá požiadavka, ktorú im adresujete. Hlavná brána chrámu je v lete otvorená od 10.00 do 19.00. V zime si zvyčajne musíte požičať kľúče od ubytovne.

  Kláštor Gandan

  Hodnotenie: 4.9

  Kláštor Gandan

  Druhým kláštorom v Mongolsku je Gandan. Nachádza sa v hlavnom meste a je dôležitou miestnou pamiatkou. Nachádza sa tu niekoľko chrámov, pagod a dokonca aj budhistická univerzita. Názov v miestnom jazyku znie ako „Veľký voz plný radosti“. Je obklopený niekoľkými obytnými oblasťami a patrí k najkrajším pamiatkam v krajine.

  História tohto miesta siaha do roku 1809, keď bola z kláštora Bogdo Gegen vyčlenená malá škola venovaná štúdiu náboženských dogiem. A v roku 1834 sa objavil samotný kláštor. Neskôr sa územie mierne rozšírilo a v roku 1900 tu žilo viac ako 14 tisíc mníchov.

  Kláštor Erdene-Zuu

  Hodnotenie: 4.8

  Kláštor Erdene-Zuu

  Na treťom mieste v rebríčku náboženských atrakcií Mongolska je kláštor s názvom Sto pokladov. Je to jedna z najstarších budhistických inštitúcií v krajine. Postavil ho v roku 1585 jeden z kniežat Chalkha-Abtai-chánu na mieste, kde sa nachádzalo hlavné mesto ríše Karakorum. Pri stavbe boli použité materiály z ruín starovekého mesta.

  Lokalita sa nachádza neďaleko Ulánbátaru. V roku 1792 mala už viac ako 62 chrámov a v nich žilo približne 1000 mníchov. Bohužiaľ, takúto veľkoleposť sa nepodarilo udržať a zostalo ich len 17. V architektúre sa tu zároveň prelínajú tibetské a čínske motívy. Hlavnými postavami súboru sú tri chrámy orientované na východ. Dostanete sa sem lietadlom alebo autobusom.

  Chrám Choijin Lamyn Sum

  Hodnotenie: 4.7

  Chrám Choijin Lamyn Sum

  Štvrtým je veľký chrámový komplex v Ulánbátare. Bol postavený ako sídlo miestneho veštca. Práce sa začali v roku 1904 a ako vzor slúžili čínske paláce. Preto sa len na výzdobu použili viac ako 2 tony striebra. A dokončená v roku 1908. Inštitúcia fungovala ďalších 30 rokov až do roku 1938. nebol uzavretý.

  Potom sa však zmenil na múzeum ateizmu. Iróniou osudu sa neskôr stal kultúrnym komplexom venovaným dejinám náboženstva. V súčasnosti ho tvorí 5 chrámov, v niektorých z nich sa nachádzajú relikviárne sochy. Najjednoduchšie sa tam dostanete taxíkom cez Ulánbátar.

  Najlepšie kultúrne pamiatky v Mongolsku

  Národné múzeum Mongolska

  Hodnotenie: 5.0

  Národné múzeum Mongolska

  Na čele zoznamu kultúrnych atrakcií v krajine je Národné múzeum Mongolska, ktoré zahŕňa obdobie od neolitu až po súčasnosť. Ide o jediný komplex svojho druhu, ktorý ponúka nevídaný prehľad mongolskej kultúry, od petroglyfov z doby kamennej a nádherných zlatých ornamentov až po azda najvýraznejší objekt – tradičný kroj.

  Na 1. poschodí sa nachádzajú zaujímavé exponáty nájdené na mongolských náleziskách z doby kamennej, ako aj petroglyfy, jelenie kamene. Druhá úroveň predstavovala kolekciu krojov, klobúkov a šperkov, ktoré reprezentujú väčšinu etnických skupín v Mongolsku. Turisti majú zvyčajne veľký záujem o prehliadku niektorých dekorácií. Niektoré z vystavených šiat obsahujú až 25 kg šperkov.

  Čingischánov pamätník

  Hodnotenie: 4.9

  Čingischánov pamätník

  Máloktorý turista príde do Mongolska bez návštevy jeho najznámejšej pamiatky, 40 metrov vysokej striebornej sochy Džingischána. Pamätník, ktorý bol postavený v roku 2008 z nehrdzavejúcej ocele a financovaný zo súkromných zdrojov, má výťah, ktorý vedie nahor po chvoste, odkiaľ vedú schody ku koňskej hlave. Táto oblasť bola vybraná preto, lebo podľa legendy tu Džingischán našiel svoj bič.

  Súčasťou komplexu je pôsobivé múzeum (s artefaktmi Hunnu a predmetmi z Mongolskej ríše), kaviareň a obchod so suvenírmi. Krátky film rozpráva príbeh o tom, ako bol pamätník postavený. Za príplatok si turisti môžu vyskúšať Čingischánovo brnenie na fotenie. K dispozícii je aj ubytovanie pre hostí, ak by chceli z akéhokoľvek dôvodu prenocovať. Pamätník sa nachádza neďaleko hlavnej cesty medzi mestami Nalayh a Erdene, na mieste zvanom Tsongjin Boldog. Spiatočný taxík z Ulánbátaru je veľmi lacný.

  Múzeum výtvarného umenia Marca Chagalla. Zanabazara

  Hodnotenie: 4.8

  Múzeum výtvarného umenia Zanabazar

  Toto múzeum výtvarného umenia má vynikajúcu zbierku obrazov, rezieb a sôch vrátane mnohých diel uznávaného majstra a umelca Zanabazara. Nachádzajú sa tu aj ďalšie vzácne náboženské exponáty, ako sú zvitky thangky (maľby) a budhistické sochy, ktoré sú najlepším exponátom svojho druhu v Mongolsku. Bonusom je, že väčšina podpisov na exponátoch je v niekoľkých jazykoch a k dispozícii je audiosprievodca.

  Atrakcia bola objavená v Mongolsku v roku 1966. V tom čase bolo v zbierke len 300 umeleckých diel, ktoré vytvorili miestni remeselníci. A medzitým sa v múzeu nachádza množstvo predmetov z rôznych historických období. Autobusom alebo taxíkom sa k nemu dostanete pomerne ľahko.

  Letovisko Sky Resort

  Hodnotenie: 4.7

  Letovisko Sky Resort

  Hodnota Mongolska pre turistov sa v posledných rokoch výrazne zvýšila. Miestni podnikatelia preto začali vytvárať mimoriadne zaujímavé oblasti na návštevu. Jedným z nich je tradičné lyžiarske stredisko Sky Resort. Otvorili ho v roku 1999 a pojme až 4 000 hostí. Na jeho území sa nachádza množstvo rôznych atrakcií, ktoré môžete navštíviť.

  Stredisko je veľmi funkčné. V zime ponúka lyžovanie a iné formy dopravy, v lete zasa golfové ihriská najvyššej triedy. Je to tiež kúsok od Ulánbátaru.

  Mongolské múzeum krojov

  Hodnotenie: 4.6

  Mongolské múzeum krojov

  Piatou a poslednou atrakciou mongolskej kultúry a životného štýlu je múzeum venované tradičným krojom miestneho obyvateľstva. Vzhľadom na drsné poveternostné podmienky a potrebu pravidelnej zmeny klímy nosia obyvatelia tejto krajiny väčšinou dlhý plášť alebo šaty z vlny alebo hodvábu s golierom a opaskom. A navrch nosíte bundu so sponou.

  Hlavným cieľom vytvorenia tohto komplexu bolo spopularizovať kroj medzi mladou generáciou miestnych obyvateľov a cudzincov. Kolekcia obsahuje niekoľko odevov etnických skupín vyrobených v štátnej odevnej továrni.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Build Buildgans

  Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: