20 najlepších atrakcií Granady

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a neslúži ako nákupný sprievodca. Pred nákupom je nevyhnutné odborné poradenstvo.

Granada je centrom Andalúzie, jednej z najväčších španielskych provincií. Žilo tu mnoho národov vrátane Španielov, Portugalcov, Maurov a Židov. Nachádza sa tu veľa kultúrnych pamiatok, architektonických aj katolíckych. Španielsko je známe svojou religiozitou, preto sa miestni architekti snažili, aby katedrály a baziliky boli naozaj krásne. Naši odborníci vybrali 20 najlepších miest, ktoré môžete navštíviť v Granade, a 20 najlepších miest, ktoré môžete vidieť v meste. Tu sú náboženské a architektonické pamiatky, ako aj najzaujímavejšie parky a múzeá.

Rebríček najlepších atrakcií v Granade

NomináciamiestoNázovHodnotenie
Najlepšie architektonické a kultúrne komplexy Granady1Alhambra5.0
2Štvrť Sacromonte4.9
3Susedstvo Albaycin4.8
4Madrasa v Granade4.7
5Arabské kúpele4.6
Najlepšie náboženské miesta v Granade1Katedrála5.0
2Kráľovská kaplnka4.9
3Opátstvo Sacromonte4.8
4Kláštor svätého Jeronýma4.7
5Bazilika svätého Jána4.6
Najlepšie parky v Granade1Záhrady Generalife5.0
2Carmen de los Martires4.9
3Záhrady Triunfo4.8
4

Dvor myrty

4.7
5Sierra de Huetor4.6
Najlepšie múzeá v Granade1Archív svätého Jána Zlatoústeho5.0
2Kláštor Concepcion4.9
3Vedecký park4.8
4Múzeum Alhambra4.7
5Archeologické múzeum v Granade4.6

Najlepšie architektonické a kultúrne komplexy Granady

Alhambra

Hodnotenie stránky: 5.0

Alhambra

Na prvom mieste je veľký parkový komplex na východnej strane mesta. Komplex sa rozvíjal počas vlády dynastie Nasridovcov, ktorá vládla v oblasti od 12. do 15. storočia, až do plavby Krištofa Kolumba. Granada bola hlavným mestom emirátu v regióne a Alhambra bola hlavným sídlom. Tento palácovo-náboženský komplex pozostáva z pevnostných hradieb s vežami, mešít, kaplniek a rezidencií.

Alhambra je dnes hlavným múzeom islamskej kultúry na Pyrenejskom polostrove. Ozdobné prvky zahŕňajú keramické obklady, rastlinné motívy a tradičné arabské písmo. Veľké oblúky a klenby, ako aj stĺpy a vzorované okná zdobené tradičnými ornamentmi z nej robia jedno z najkrajších miest v Európe. V procese výstavby sa architekti snažili zlepšiť vzhľad komplexu vďaka pôsobeniu svetla a vody. Milovníci histórie tu nájdu veľa zaujímavého.

Štvrť Sacromonte

Hodnotenie miesta: 4.9

Štvrť Sacromonte

Sacromonte na rovnomennom kopci je obľúbenou štvrťou. Už v stredoveku bola táto oblasť domovom Cigánov. Tu sa zvažujú ulice jednej z najstarších štvrtí, Albaycín. Sacromonte sa považuje za srdce ohnivého tanca flamenco a je to aj miesto, kde nájdete najkrajších obyvateľov. Pozoruhodnou pamiatkou v tejto oblasti sú jaskyne, v ktorých sa kedysi usadili „Gitanos“, španielska rasa. Práve oni dali svetu mnoho kultúrnych zaujímavostí. Patria k nim aj strhujúce tradičné tance.

Ľudia tam stále žijú, ale kvalita života nadobudla úplne nový rozmer. Boli vytvorené komunikačné spojenia vrátane internetu a pravidelne sa organizujú festivaly. V jaskyni sa nachádza aj múzeum rómskej kultúry a života. Ďalšími charakteristickými znakmi štvrte sú drobné architektonické formy obyvateľov.

Susedstvo Albaycin

Hodnotenie atrakcie: 4.8

Štvrť Albaycin

Počas vlády Maurov to bola centrálna štvrť celej Granady. Napriek mnohým vojnám a prenasledovaniam sa jeho vzhľad prakticky nezmenil a zostal rovnako atraktívny ako pred. Úzke uličky tvorené bielymi domami, na ktorých visia laná, vytvárajúce atmosféru starobylého mesta. Za 700 rokov sa táto oblasť takmer nezmenila, pribudlo tu len niekoľko kostolov a kaviarní.

Cez deň je tu vždy horúco, takže môžete obdivovať miestnych obyvateľov a mačky ležiace v tieni. Veľké vyhliadkové body v Alhambre sú skvelým miestom na fotografovanie. Malebné zákutia poskytujú množstvo miest na fotografovanie. Turisti poukazujú na to, že sa oplatí vyraziť na prechádzku ráno alebo pri západe slnka. Červený hrad vyzerá večer nádherne.

Madrasa v Granade

Hodnotenie atrakcie: 4.7

Madrasa v Granade

Významný španielsky náboženský a vzdelávací komplex, ktorý v roku 1349 založil Jusuf I. z dynastie nasridských sultánov z Granady, je v tejto kategórii na 4. mieste. Je súčasťou Granadskej univerzity a Kráľovskej akadémie umení. Madrasa sa nachádza v centre mesta, v blízkosti granadskej katedrály, ktorá bola kedysi mešitou. Komplex fungoval ako vzdelávacie zariadenie až do začiatku 16. storočia, keď ho na základe zmluvy Granadského emirátu dostali katolícki panovníci Ferdinand a Izabela.

Pre turistov sú tu maľby a fresky stredovekého vnímania sveta. V medresách sa vyučovala teológia, národné zákony, astronómia, logika, matematika a mechanika. Bolo to centrum andalúzskej filozofickej školy, kde sa skúmali aj vlastnosti čísel. Odvtedy vzniklo množstvo nových katedrál, ako aj vlastné múzeum.

Arabské kúpele

Hodnotenie pamiatok: 4.7

Arabské kúpele

Ďalším na zozname je dokonale zachovaný hammam, ktorý pochádza z 11. storočia. Arabské kúpele sa nachádzajú v historickom centre mesta. Sú to najstaršie stavby tohto druhu, ktoré sa v Španielsku zachovali dodnes. Väčšina postavených hamámov bola zničená v stredoveku, po dobytí Granady. Na konci prvej svetovej vojny boli hamamy vyhlásené za národnú pamiatku.

Turisti ocenia architektúru s veľkými klenbami a vo vnútri nájdete odlesky vizigótskej a románskej architektúry s veľkými hlavicami. Kúpele pozostávajú z niekoľkých hál. Zariadenie je stále funkčné a pre návštevníkov úplne bezplatné, vrátane tých, ktorí chcú zažiť, ako sa kúpali pôvodní obyvatelia krajiny. Nachádza sa v blízkosti všetkých ostatných atrakcií centra mesta.

Najlepšie náboženské atrakcie v Granade

Katedrála

Hodnotenie: 5.0

Katedrála

Spomedzi náboženských pamiatok starobylého mesta naši odborníci dávajú najvyššie hodnotenie katedrále. Začali ju stavať v roku 1518 po oslobodení mesta od Nasridovcov na mieste starobylej mešity. Výstavba trvala takmer 200 rokov, počas ktorých na projekte pracovali niektorí z najznámejších španielskych architektov. El Greco namaľoval granadskú katedrálu. Neskôr bola dokončená kaplnka.

Je to pomerne veľká katedrála s dĺžkou 67 m a výškou 30 až 45 m. V interiéri katolíckych kostolov tradične dominuje biela a zlatá farba. Súčasťou komplexu je Kráľovská kaplnka, ktorá je hrobkou panovníkov. Ide o najstaršiu časť katedrály, ktorá pochádza zo začiatku 16. storočia. Granadská katedrála je pamätníkom oslobodenia mesta spod arabskej nadvlády.

Kráľovská kaplnka

Hodnotenie pohľadu: 4.9

Kráľovská kaplnka

Kráľovská kaplnka je súčasťou katedrály a bola zriadená ako hrobka katolíckych panovníkov Kastílie a Aragónska, ktorí zjednotili krajinu. Po skončení reconquisty a presťahovaní panovníkov do Alhambry si Ferdinand a Izabela želali, aby boli ich pozostatky pochované v Granade. Príkaz bol vydaný v roku 1504, keď sa začalo s výstavbou. Stavba bola dokončená až v roku 1517.

Panovníci tu boli pochovaní do roku 1521. Nachádzajú sa tu aj hrobky ďalších panovníkov, Juany Šialenej a Filipa Nádherného. Kaplnka má chór, loď a ďalšie architektonické prvky. Turisti si tu môžu pozrieť náhrobky katolíckych panovníkov s ikonografiou namaľovanou v roku 1517. Jedna z najstarších katolíckych budov v Granade, postavená v štýle typickom pre toto obdobie.

Opátstvo Sacromonte

Orientačné hodnotenie: 4.8

Opátstvo Sacromonte

Tento veľký náboženský komplex umožňuje tým, ktorí chcú spoznať históriu prvých kresťanov, ktorí sa usadili v regióne, a ich podzemný chrám. Je to tiež ideálny výhľad na mesto. Opátstvo sa nachádza na svätej hore Sacromonte. Keď stúpate po úzkych cestičkách, môžete vidieť námestia a jaskyne. Súčasníci sa domnievajú, že ich formovali Židia a Arabi, ktorí vo veľkom počte utekali z mesta počas reconquisty. Moderní obyvatelia urobili tieto improvizované domy pohodlnejšími.

Kláštor bol postavený v 16. storočí. Legenda hovorí, že na jeho vybudovanie sa uskutočnila celá záležitosť, pre ktorú boli vytvorené pamätné tabule opisujúce utrpenie mučeníkov, vrátane prvého granadského biskupa. V dôsledku toho sa toto miesto stalo pútnickým miestom pre horlivých katolíkov a pápež nariadil postaviť opátstvo. Práce sa začali v roku 1598 a boli dokončené o jeden a pol storočia neskôr. Pre turistov sú tu kultúrne pamiatky, množstvo tradičných ozdôb, seminár a kostol, ako aj starobylá fontána.

Kláštor svätého Jeronýma

Hodnotenie atrakcií: 4.7

Opátstvo svätého Jeronýma

Tento veľký náboženský komplex dali postaviť katolícki panovníci Izabela Kastílska a Ferdinand Aragónsky po dobytí Granady v roku 1492. Rozhodnutie postaviť kostol vzniklo ešte pred dobytím mesta. Kláštorný komplex mal za úlohu rýchlo pokresťančiť krajinu, aby sa zbavila vplyvu bývalých vládcov. Pomenovaný podľa slávneho vykladača Biblie a jedného zo zakladateľov Cirkvi svätého Jeronýma.

Kláštor sa začal stavať za vlády cisára Svätej ríše rímskej Karola V. Budúci panovník sa rozhodol venovať budovu slávnemu vojenskému vodcovi Gonzalovi Fernándezovi. Pôvodne bol náboženský komplex postavený v gotickom slohu, ale neskôr boli pridané niektoré prvky v renesančnom štýle. Významná náboženská pamiatka a architektonická dominanta svojej doby.

Bazilika svätého Jána

Hodnotenie atrakcie: 4.6

Bazilika svätého Jána

Je to významný architektonický a náboženský komplex, jedno z centier špitálskeho rádu, v ktorom sa nachádzajú relikvie rovnomenného svätca. Budova bola postavená v barokovom andalúzskom štýle s množstvom zrkadiel, strieborného riadu a keramiky. Bazilika sa nachádza v historickom centre Granady, v blízkosti katedrály a hneď vedľa nemocnice svätého Jeronýma. Vo vestibuloch sa nachádzajú záznamy o svätom Juanovi Cidade Duarte, kanonizovanom v roku 1690., uctievaný ako patrón nemocníc.

Výstavba baziliky sa začala v roku 1737 na základe vyhlásenia Alonsa de Jesus. Náboženský komplex bol postavený z prostriedkov rádu založeného svätým Jánom Jeruzalemským a renesancie. St. John’s. Architektom bol José de Bad, ktorý bol hlavným odborníkom mesta. Priečelie kostola s vežami má podobu oltára. Viacúrovňová konštrukcia je podopretá podstavcami. Nachádzajú sa tu aj sochy svätých a socha zakladateľa.

Najlepšie parky v Granade

Záhrady Generalife

Hodnotenie atrakcií: 5.0

Záhrady Generalife

Rozsiahle a zaujímavé miesto, ktoré bolo v minulosti vidieckou rezidenciou maurských panovníkov, sa dostalo na prvé miesto tejto časti. Názov bol odvodený z arabského prekladu Záhrada architekta. Komplex parku sa nachádza západne od rezidencie Alhambra a historického centra Granady a tvorí najstaršiu časť mesta. Lokalita svetového dedičstva UNESCO. Záhrada a palác vznikli v štrnástom storočí za vlády Mohameda III. a potom boli niekoľkokrát upravené.

Zahŕňa niekoľko terás s bazénmi, fontánami, pavilónmi a mnohými ďalšími atrakciami, medzi ktorými vyniká cyprusové nádvorie. Záhrady Generalife sú najstarším zo všetkých zachovaných maurských parkov. Záhrady sú plné ruží, karafiátov a cyprusov. Záhrady a architektonické nástenné maľby sú majstrovskými dielami záhradníkov a staviteľov, ktorí stvárňujú obrazy z Koránu.

Carmen de los Martires

Hodnotenie atrakcie: 4.9

Carmen de los Martires

Druhé čestné miesto patrí veľkému parku, ktorý vznikol v 19. storočí. Nachádza sa tu budova podobná palácu a rozsiahle záhrady. Stavba bola postavená vo francúzskom barokovom štýle s veľkými rybníkmi, v ktorých strede stojí socha Neptúna a je obklopená množstvom ďalších sôch symbolizujúcich ročné obdobia. Záhrada Palmeras, ktorá je v anglickom štýle, s trojstupňovou fontánou a nepravidelnými štvorcami, vznikla ako prvá a zodpovedá letnému obdobiu.

Veľká španielska záhrada, ktorá vznikla v roku 1960, je nezabudnuteľná. Zavlažovacie jazierko, ktoré je zakryté vegetáciou, je jedným z najkrajších miest v Granade. Je domovom kačíc, labutí a iného vtáctva a najväčšia časť komplexu obsahuje záhradu s kamenným živým plotom s mólom a stredovekými zrúcaninami postavenými v roku 1944. Turisti sa môžu poprechádzať labyrintom, ktorý spája záhrady.

Záhrady Triunfo

Orientačné hodnotenie: 4.8

Záhrady Triunfo

Triumfálne záhrady boli významným arabským cintorínom, ktorý bol založený v 13. storočí. Komplex bol na jednej strane spojený s oblasťou Albaycin a na druhej strane s vonkajším mestom. Pôvodne bol pamätník obohnaný múrom a pri vstupe chránený, ale s nárastom počtu obyvateľov sa plocha záhrad výrazne zmenšila, postavili sa nové budovy a v 17. storočí bol jedným z najdôležitejších priestorov mesta. Až do 19. storočia bolo Triunfo centrom festivalov a podujatí, ktoré spájali obyvateľov mesta.

V roku 1865 bol bývalý cintorín premenený na malý park s veľkými záhradami a fontánami. Otvorenie ulice Gran Vía de Colón a jej následné rozšírenie z nej urobilo jeden z turistických symbolov regiónu. Podľa návštevníkov sú Triumfálne záhrady jedným z najlepších miest na relaxáciu v Španielsku. Ponúka oddych od ruchu mesta a krásna zeleň vytvára nádhernú atmosféru.

Súdna budova Mirtov (súd Mirtov)

Hodnotenie atrakcie: 4.7

Patio de los Arrayanes (Nádvorie myrty)

Palác Myrtle je súčasťou komplexu Alhambra. Park sa nachádza východne od pozlátenej miestnosti a západne od nádvoria. Komplex bol pomenovaný podľa myrtových kríkov, ktoré obklopujú centrálne jazierko, a zelenej farby, ktorá kontrastuje s mramorom na terase. Nádvorie je rozdelené na 2 časti rybníkom, do ktorého prúdi voda z fontán. Celý priestor má komory a portiky podopreté stĺpmi. V záhradnom komplexe sa nachádzajú vyrezávané oblúky.

Palác Myrtle má mnoho názvov, ktoré boli odvodené od tej či onej doby. V minulosti známe ako nádvorie rybníka alebo vodnej nádrže. Bočné časti paláca a záhradného komplexu boli sídlom manželiek majiteľov. Na vrchole sa nachádza veža Comares, ktorá bola prestavaná v roku 1890. kvôli požiaru. Je to jedna z pamiatok islamskej kultúry v regióne.

Sierra de Huetor

Hodnotenie atrakcií: 4.7

Sierra de Huetor

Prírodný park Ciera de Huetor a Alfaguara je jednou z najväčších turistických trás v Andalúzii. Nachádza sa v blízkosti Granady a bol založený v roku 1989. Obyvatelia sa často navštevujú cez víkendy. Stala sa tiež obľúbenou turistickou destináciou. Prístup je možný po diaľnici A-92, ktorá ho rozdeľuje na dve časti a spája hlavné mestá na juhu. Palissio de El Cusco v susednej dedine, ktorá je súčasťou komplexu parku, bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Miestne úrady skrášlili pohorie, pripravili piknikové miesta a oplotený areál s divokou zverou. V okolitých dedinách sa nachádza centrum na záchranu ohrozených druhov a kempingy. Turisti tu nájdu ideálnu príležitosť spoznať prírodné zaujímavosti južného Španielska: zvieratá, rastliny, vtáky a krajinné prvky.

Najlepšie múzeá v Granade

Archív svätého Jána Zlatoústeho

Hodnotenie stránky: 5.0

Archív svätého Jána Zlatoústeho

Na prvom mieste medzi historickými múzeami je miesto venované svätému Jánovi Božskému, ktorý je najznámejšou náboženskou postavou Španielska. Bol zakladateľom Rádu špitálnikov, celosvetovej inštitúcie, ktorá sa venuje starostlivosti o chudobných. Múzeum bolo vybudované v budove Casa de los Pisa, ktorú v 15. storočí postavila tá istá kupecká rodina. Veľký španielsky klan bol známy tým, že sa staral o svätého Jána v jeho chorobe.

Zomrel v roku 1550 v tomto dome a členovia rodiny zachovali všetky jeho veci z čias, keď tu žil zakladateľ Rádu svätého Jána. Neskôr získali dom v 19. storočí, ktorý považujú za najvýznamnejšiu pamiatku. Nachádza sa tu 12 izieb, 3 galérie, nádvorie a kaplnka. Vnútri sa nachádza zbierka obrazov, sôch, nábytku a porcelánu, ako aj ikonografia slávneho svätca. Toto múzeum sa považuje za najvýznamnejšiu budovu svojho druhu v celej provincii.

Kláštor Concepcion

Hodnotenie atrakcií: 4.9

Kláštor Concepción

Kláštorné múzeum Concepción je jedným z najstarších múzeí v Granade. Bol založený v roku 1518 a spája paláce a mešity z islamského obdobia. Architekti sa snažili, aby bol kláštor harmonický. Významný umelecký poklad v Andalúzii, ktorý obsahuje kultúrne dedičstvo arabských panovníkov. Múzeum sa nachádza v najväčších miestnostiach kláštora, najmä v kapitulnej miestnosti a v nízkej chórovej miestnosti.

Nachádza sa tu aj 12 miestností s archívnymi dokumentmi, dekoráciami, predmetmi z kláštora a sochami a obrazmi mnohých slávnych umelcov, vrátane Pabla de Rojasa, Ambrosia Martíneza, Alonsa Cana, Juana de Sevilla a ďalších. V múzeu sa nachádza aj zbierka hlinených sôch. Návštevník tu nájde nielen náboženské diela, ale aj umelecké predmety.

Vedecký park

Hodnotenie atrakcie: 4.8

Vedecký park

Významné kultúrne centrum v Granade, založené v roku 1990. Má celkovú rozlohu 70 km2 a ponúka stále zariadenia a dočasné výstavy, ako aj planetárium, vzdelávacie inštitúcie a umelecké galérie. Nachádza sa tu aj množstvo kaviarní a reštaurácií, knižníc, kín a vedeckých konferenčných miestností. Cieľom vytvorenia vedeckého parku v Granade bolo predstaviť návštevníkom a turistom prácu vedcov a vedecké úspechy regiónu.

Komplex denne navštívi až 60 000 ľudí. Prvé interaktívne múzeum v Andalúzii. Jeho oblasť je rozdelená na zóny, aby turisti mohli určiť najzaujímavejšie miesta na návštevu. K dispozícii sú priestory pre stále výstavy rozdelené do 7 oblastí a priestory pre dočasné výstavy. Je tu anatomické múzeum v tvare ľudského tela, ktoré vysvetľuje všetky najnovšie lekárske technológie.

Múzeum Alhambra

Hodnotenie atrakcie: 4.7

Múzeum Alhambra

V palácovom komplexe Alhambra sa nachádza Múzeum výtvarného umenia. Táto časť sa nachádza v južnom krídle suterénu. Výstava sa rozprestiera v siedmich sálach a exponáty sú usporiadané v chronologickom poradí a opisujú kultúrne a historické udalosti, ktoré sa odohrali v Andalúzii. Múzeum bolo založené v roku 1870 s cieľom uchovať množstvo archeologických nálezov, ktoré zozbieral krajinský výbor na ochranu kultúrnych pamiatok.

Následne boli všetky nálezy odovzdané správnej rade Alhambry a Generalife. V prezentačnej miestnosti sa nachádzajú tabule a materiály o historických objektoch, ktoré vám poskytnú všetky potrebné informácie o komplexe. Predstavuje náboženské a hospodárske výdobytky pôvodných obyvateľov, umenie, architektúru, materiálnu kultúru a mnoho ďalšieho.

Archeologické múzeum v Granade

Hodnotenie atrakcie: 4.6

Archeologické múzeum v Granade

Veľká budova v renesančnom štýle s rozlohou 514 metrov štvorcových v Castril House. K dispozícii sú 3 sály pre stále výstavy, ako aj galérie na nádvorí. Múzeum bolo nedávno zrekonštruované, čím sa zvýšila atraktivita fasády a hlavných miestností. Exteriér múzea je veľmi zaujímavý a estetický.

Je to jedno z prvých múzeí na španielskej pôde. Budova dokončená v 16. storočí sa považuje za jednu z najkrajších v krajine. Budúce múzeum, ktoré predtým patrilo kráľovskému tajomníkovi, v roku 1917 odkúpila vláda a začala jeho rekonštrukciu. Sú tu zhromaždené starožitnosti z obdobia arabských kalifov Umajjovcov, pochádzajúce z 8. storočia, ako aj ďalšie artefakty z tohto obdobia. Turisti sa tu môžu zoznámiť s mnohými kultúrnymi pamiatkami krajiny.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: