20 najlepších pamiatok v Gibraltári

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama alebo nákupný sprievodca. Pred nákupom je potrebné odborné poradenstvo.

Mestský štát Gibraltár sa nachádza v úžine medzi Stredozemným morom a Atlantickým oceánom. V staroveku sa o toto strategické miesto viedli vojny a boje neprestali ani v 20. storočí. Viackrát sa dostalo do sféry vplyvu rôznych krajín, od Španielska po Maroko. Pamiatky Gibraltáru sú preto veľmi zaujímavé. Naši odborníci zostavili zoznam najlepších kultúrnych, architektonických a historických pamiatok v regióne.

Rebríček najlepších pamiatok v Gibraltári

NomináciaumiestnenienázovHodnotenie
Najlepšie architektonické pamiatky Gibraltáru1Maurský hrad5.0
2Letisko Gibraltár4.9
3Stredomorské kroky4.8
4Írske mesto4.7
5Čestná veža4.6
6Visutý most Windsor4.5
Najlepšie prírodné atrakcie Gibraltáru1Kolónia Magot5.0
2Gibraltárska skala4.9
3Jaskyňa svätého Michala4.8
4Tunely veľkého obliehania4.7
5Mys Európy4.6
6Prírodná rezervácia Gibraltár4.5
7Gibraltársky záliv4.4
Najlepšie náboženské pamiatky Gibraltáru1Mešita Ibrahim Al Ibrahim5.0
2Kostol svätého Andreja4.9
3Kláštor na Hlavnej ulici4.8
4Katedrála svätej Márie4.7
Najlepšie kultúrne atrakcie Gibraltáru1Centrum vojenského dedičstva Gibraltáru5.0
2Katalánska zátoka Village4.9
3Ocean Village4.8

Najlepšie architektonické pamiatky v Gibraltári

Maurský hrad

Hodnotenie: 5.0

Maurský hrad

Hlavnou architektonickou atrakciou Gibraltáru je maurský hrad, ktorý pochádza z prehistorických čias. Mala veľký význam pre takmer všetky národy, ktoré obývali túto oblasť. Najdlhšie obdobie bolo v držbe Maurov, takmer 600 rokov, a potom ďalších 150 rokov. Sú tu už takmer ¾ storočia. Z Gibraltáru sa začala maurská invázia do Európy.

Samotná lokalita pochádza z 8. storočia a nezachovali sa žiadne dokumenty o začiatkoch alebo prácach. Táto pevnosť sa stala hlavným nástupným miestom pre vojakov, ktorí sa vďaka nej mohli zmocniť časti Európy. A potom sa využívala ako dôležité obchodné centrum. Za hlavnú časť hradu sa považuje Pamätná alebo Čestná veža. Veľká časť opevnenia však bola prestavaná v neskorom maurskom období.

Letisko Gibraltár

Hodnotenie: 4.9

Letisko Gibraltár

Druhú pozíciu obsadila pamiatka, ktorá privíta takmer každého turistu v mestskom štáte. Toto letisko je architektonicky aj logisticky veľmi náročné, pretože je obklopené skalami. Letisková dráha sa nachádza na malom polostrove, ktorý sa rozprestiera na ploche len 7 km2. V dôsledku toho sa pristátie v tejto oblasti stalo veľmi zložitým. A samotný pruh križuje diaľnicu pomenovanú po Sirovi Winstonovi Churchillovi.

Pre ostatných obyvateľov môže byť úplným prekvapením, že počas pristávania je časť cesty prehradená zábranami, aby lietadlo mohlo spomaliť. Vďaka tomu je gibraltárske letisko jedinečnou svetovou pamiatkou. Kvôli krátkej dráhe tu môže pristáť len skúsený a kvalifikovaný pilot.

Stredomorské kroky

Hodnotenie: 4.8

Stredomorské kroky

Z hľadiska historického významu sa toto miesto vyrovná mnohým katedrálam a hradom. Dodnes sa aktívne používa, hoci vznikla ešte pred britskou inváziou. Miestni obyvatelia ho často zdolávajú, ale výška a náročnosť trasy môže turistov prekvapiť. Tento orientačný bod využívali vojaci britskej armády, ktorí sa po ňom dostávali na svoje základne na kopci.

Schody sa začínajú pri Židovskej bráne v južnej časti chránenej oblasti Gibraltáru a vedú serpentínami nahor. Niektoré časti oblasti vyzerajú dobre udržiavané a iné sú silne zarastené, ale niektoré oblasti afrického pobrežia môžete preskúmať z vrcholu. Upozorňujeme však, že je tu značná nadmorská výška, takže výstup môže trvať aj hodinu.

Írske mesto

Hodnotenie: 4.7

Írske mesto

Miesto je najrušnejšou dopravnou tepnou Gibraltáru. Napriek názvu nejde o tradičnú štvrť iného národa, ale o plnohodnotnú ulicu, ktorá vedie paralelne s hlavným bulvárom regiónu. Názov je poctou írskym ženám, ktoré navštívili krajinu v roku 1720, aby podporili posádku britských vojakov.

Vzhľadom na svoju polohu v blízkosti prístavu sa táto ulica stala jedným z najdôležitejších nákupných centier. Počas veľkého obliehania bol však značne poškodený. Väčšina domov v Irish Town pochádza z 19. storočia, keď bola oblasť prestavaná. Po sérii rekonštrukcií sa táto oblasť stala jednou z najdôležitejších v celom Gibraltári a uznávanou pamiatkou.

Čestná veža

Hodnotenie: 4.6

Zaujímavosťou maurského hradu je Čestná veža. Predstavuje hlavnú obrannú stavbu pevnosti a zachovala sa od čias vlády Maurov. Napriek značne poškodenej fasáde je budova historicky významná. Napríklad počas španielskej a arabskej vojny bola veža ostreľovaná delostrelectvom.

Nachádza sa na útese, odkiaľ je dobrý výhľad na Gibraltár. Je to tiež jedna z najvyšších budov v provincii. Takže bude dokonale viditeľná takmer z ktorejkoľvek jej časti. Takmer všetci turisti navštevujú vežu, aby sa dozvedeli o histórii dávnych vojenských udalostí v regióne.

Visutý most Windsor

Hodnotenie: 4.5

Visutý most Windsor

Poslednou na zozname architektonických pamiatok Gibraltáru je visutý most. Bola objavená pomerne nedávno a odvtedy prilákala do oblasti Gibraltáru značný počet turistov. Je zaujímavý najmä pre turistov, ktorí milujú extrémne športy a aktívny životný štýl.

Most vojvodu z Windsoru sa nachádza nad veľkou roklinou širokou 70 metrov a vysokou 50 metrov v mimoriadne obľúbenej prírodnej rezervácii Gibraltár. Jej hlavnou črtou je nestabilná poloha; pod vplyvom silného morského vetra sa začne kývať, takže ju dokážu prejsť len odvážni turisti. Na druhej strane môžete spoznať faunu chránenej oblasti.

Najlepšie prírodné atrakcie Gibraltáru

Kolónia Magot

Hodnotenie: 5.0

Magotská kolónia

Magoty sú jedinečné a veľmi inteligentné opice žijúce na Gibraltári. Pre zoológov a antropológov je táto pamiatka dôležitá najmä preto, že je to jediný primát, ktorý sa vyskytuje v Európe. Kolónia má viac ako 230 členov a žije na útese vysokom takmer 400 metrov. Ak chcete sledovať zábavné zvyky primátov, oplatí sa vyviezť lanovkou.

Často sa však objavujú aj v samotnom meste a niekedy sa dostanú aj do bytov a hotelov. Treba povedať, že opice sa môžu v rámci hry alebo párenia pokúsiť ukradnúť človeku nejakú vec podľa svojich predstáv, od telefónu až po bižutériu. Preto sa oplatí mať všetky predmety po ruke, aby ste ich navždy nestratili.

Gibraltárska skala

Hodnotenie: 4.9

Gibraltárska skala

Obrovská vápencová skala Gibraltár leží priamo na námestí rovnomenného prielivu. Je súčasťou britského územia v regióne, hoci je obklopené španielskym územím. Preto je tu zložitý dialekt, zmes angličtiny a pyrenejčiny. V roku 1704 mesto dobyli britské korunné sily a následne sa zmocnili skaly.

Španieli sa opakovane pokúšali získať späť Gibraltár, ale bez úspechu. Hlavnou črtou skaly je značný počet jaskýň s vodnou eróziou. V čase písania tohto článku ich bolo viac ako 100 a najväčšie z nich budú uvedené neskôr v rebríčku. Nachádzajú sa tu aj stopy po dávnych ľudských potomkoch a viac ako 50 km dlhý rad tunelov. Na takýto kompaktný skalný útvar je to naozaj úžasné.

Jaskyňa svätého Michala

Hodnotenie: 4.8

Jaskyňa svätého Michala

Zo všetkých jaskýň v kalcitovej skale Gibraltáru je práve táto najväčšia a najrozsiahlejšia. Turistov dokáže ohromiť mohutnými stalagmitmi a stalaktitmi starými viac ako 10 000 rokov. Prvé gnáty sa objavili ešte pred tým, ako túto oblasť osídlil moderný človek.

Našli sa tu aj pozostatky neandertálca. Pri vykopávkach v roku 1974 boli objavené skalné kresby zobrazujúce typickú ľudskú korisť. Podľa výskumníkov sa prvý z nich datuje približne do obdobia pred 20 tisíc rokmi. Jaskyňa svätého Michala je teda ideálna pre turistov, ktorí sa chcú dozvedieť veľa o všetkom naraz. Je to dôležitá antropologická lokalita v Gibraltári.

Tunely veľkého obliehania

Hodnotenie: 4.7

Tunely Veľkého obliehania

V Gibraltárskej skale je obrovské množstvo tunelov. Hoci niektoré z nich sú prírodného pôvodu, iné vytvoril človek. Prvý z nich prišiel počas Veľkého obliehania, španielsko-francúzskej blokády mesta počas vojny za nezávislosť Spojených štátov. Boli postavené na príkaz generála Eliota na umiestnenie jeho diel.

Počas prehliadky sú niektorí turisti prekvapení, že na dokončenie takého rozsiahleho diela za menej ako 2 mesiace boli potrebné kladivá a kladivká. Aktívne sa využívali aj na odrazenie útočníkov z Francúzska a Španielska a udržiavali Gibraltár pre britskú korunu. Hoci nejde o tradičnú prírodnú atrakciu, zaslúži si zmienku.

Mys Európy

Hodnotenie: 4.6

Mys Európy

Dôležitým prvkom Gibraltáru je Europa Point, ktorý sa nachádza na najjužnejšom okraji mestského štátu. Dokonca aj marocké pobrežie, ktoré je od prielivu vzdialené len 21 kilometrov, je odtiaľto dobre viditeľné. Z vyhliadkovej plošiny na majáku je tiež možné obdivovať obrovský útes, na ktorom sa nachádza vrch Jebel Musa.

Tak ako väčšina gibraltárskych pamiatok, aj tento mys je opradený mnohými legendami. Predpokladá sa, že Musa bola z jedného kusu, ale počas svojich ciest ju hrdina gréckych mýtov Herkules prelomil. Výsledkom sú dva Herkulove stĺpy. Na túto atrakciu sa najlepšie dostanete autobusom, pretože pešia chôdza by vám zabrala veľa času.

Prírodná rezervácia Gibraltár

Hodnotenie: 4.5

Prírodná rezervácia Gibraltár

Zaujímavou atrakciou je komplex Gibraltár, predtým známy ako Natural Rock. V roku 2013 bola premenovaná na Národnú prírodnú rezerváciu, ktorá teraz pokrýva takmer 40 % celkovej rozlohy tohto mestského štátu. Táto oblasť sa rozprestiera po celej dĺžke Gibraltáru a je domovom takmer 90 % populácie Magothy.

Medzi ďalšie druhy patrí množstvo líšok, ktoré si zvykli na človeka, značný počet plazov, hmyzu a pavúkov. Z vrcholu hory je nádherný výhľad na španielske krajiny a Afriku. Za jasných dní, ktoré sú tu takmer vždy, môžete dokonca vidieť Vysoký Atlas, najkrajšie pohorie južného kontinentu.

Gibraltársky záliv

Hodnotenie: 4.4

Gibraltársky záliv

V Stredozemnom mori sa v blízkosti Gibraltáru nachádza niekoľko zátok, z ktorých najdôležitejšia je Algeciras. Pre turistov je zaujímavé spoznať množstvo zvierat, ktoré tu žijú. Spomedzi týchto druhov vyniknú stredomorské delfíny a veľryby, ktorých populácia v mori je skutočne veľká. Pravidelne sa preháňajú v zátoke.

Obzvlášť zaujímavé je sledovať ich obdobie párenia. Hry s cicavcami vyzerajú večer ešte vzrušujúcejšie. Nezriedka sa stáva, že začnú skákať po prove malých člnov a dajú sa zhotoviť úžasné fotografie. Okrem toho tu špeciálne spoločnosti organizujú pravidelné prehliadky.

Najlepšie náboženské atrakcie v Gibraltári

Mešita Ibrahim al-Ibrahim

Hodnotenie: 5.0

Mešita Ibrahim al-Ibrahim

Hlavnou náboženskou pamiatkou Gibraltáru je mešita Ibrahim al-Ibrahim, otvorená v roku 1997. Nachádza sa v zálive, veľmi blízko severných hraníc Maroka. V skutočnosti je to najjužnejšie položená mešita v západnej Európe. Je to dar saudskoarabského vládcu mestu a najväčší islamský komplex v nemoslimskej krajine.

Komplex pozostáva zo vzdelávacej budovy, knižnice a vlastnej prednáškovej sály. Celá stavba stojí na vysokých základoch a na fasádu vedie niekoľko schodov. Pri hlavnom vchode je niekoľko vežičiek a pavilón je vyrobený z kvalitného materiálu v štýle pomerne moderných verzií mešít.

Kostol svätého Andreja

Hodnotenie: 4.9

Kostol svätého Andreja

Na druhom mieste rebríčka náboženských pamiatok Gibraltáru je kostol zasvätený svätému Ondrejovi na počesť vojakov, ktorí padli v prvej svetovej vojne. Základy katedrálneho komplexu však boli položené až v roku 1853, teda o 12 mesiacov neskôr, a v roku 1854. Už bola slávnostne otvorená. Inštitúcia je súčasťou presbytéria. Preto je súčasťou škótskej diecézy. V súčasnosti sa však v meste nenachádzajú žiadne vojenské osady.

Kostol sa nachádza takmer v centre mesta, v blízkosti Harrisovej knižnice. Je to významné umelecké miesto, takže sem pravidelne prichádzajú turisti, aby si urobili rôzne fotografie. V interiéri sa často konajú koncerty organovej hudby a časť steny zaberajú plukovné tabule práporov, ktorým je kostol svätého Andreja zasvätený. Tu sa vždy začínajú oslavy a pohreby.

Kláštor na Hlavnej ulici

Hodnotenie: 4.8

Kláštor na hlavnej ulici

Na treťom mieste v kategórii náboženských atrakcií je kláštor na Hlavnej ulici, ktorý je jednou z najstarších náboženských inštitúcií v provincii. Bol založený v roku 1531 a pôvodne slúžil ako sídlo františkánskych mníchov. Neskôr sa však stal osobným majetkom guvernéra Gibraltáru.

Táto pamiatka je v súčasnosti jednou z najnavštevovanejších budov v Európe. Samotná budova je veľmi dobre zachovaná a koluje tu legenda o duchovi „dámy v sivom“. Toto je mníška, ktorá bola zaživa zamurovaná v jednej zo stien kláštora. Pravidelne vydáva zvláštne zvuky a niektorí obyvatelia uvádzajú, že vidia ducha.

Katedrála svätej Márie

Hodnotenie: 4.7

Katedrála svätej Márie

Na zoznam gibraltárskych pamiatok treba pridať katedrálu svätej Márie. Je to hlavné centrum katolíckej diecézy v regióne. Prvá z budov vznikla počas španielskeho vlastníctva Gibraltáru a pochádza z 15. storočia. Po tom, čo Briti obsadili mesto, bola katedrála svätej Márie jedinou budovou, ktorá nebola vyrabovaná.

Obhajoval ju pastor, ktorý zároveň pôsobil ako zvonár. Kostol bol vlastne jediným miestom, kde sa pravidelne konali bohoslužby. Počas veľkého obliehania bola budova značne poškodená. Potom sa rozhodlo o jej prestavbe, aby sa vytvoril priestor pre hlavnú ulicu. A v roku 1829 sa tu nachádza malý pamätník sv. Pribudla veža s hodinami.

Najlepšie kultúrne atrakcie Gibraltáru

Centrum vojenského dedičstva Gibraltáru

Hodnotenie: 5.0

Významnou kultúrnou atrakciou je Gibraltárske centrum vojenského dedičstva, ktoré je múzeom. Rozpráva o dlhej a náročnej službe vojakov, ktorí od roku 1704, keď mesto prevzala britská koruna, bránili anglické majetky pred predchádzajúcimi majiteľmi. V súčasnosti vystavuje ich uniformy, relikvie a trofeje a považuje sa za poklad.

Nachádza sa tu aj malá pamätná sieň s pamätníkom s menami všetkých, ktorí zahynuli počas veľkého obliehania. Niektorí turisti sa tu snažia nájsť svojich menovcov. Samotné miesto je v starostlivosti princeznej Caroline. Miesto odporúčame všetkým, ktorí navštívia mesto.

Obec Catalan Bay

Hodnotenie: 4.9

Catalan Bay Village

Časť východného svahu Gibraltáru zaberá malá dedina s prezývkou Katalánsky záliv. Túto pamiatku založili rybári z Janova, kde sa nachádza veľmi príjemná zátoka. Tu sa chránili pred rozbúreným morom, aby prežili Atlantický oceán. Dnes má 50 obyvateľov, ale kultúrne je zmesou talianskych, španielskych a portugalských tradícií.

Miestni obyvatelia žijú v samostatnej komunite. Hoci ho môžete opustiť, svadby sú povolené len medzi členmi uzavretej skupiny. Pod prílevom turistov, ktorí sa zaujímajú o tento spôsob života, sa však ich tradície postupne vytrácajú. Dedina žije len z rybolovu a mnohí muži sa odtiaľto sťahujú na Gibraltár.

Oceánska dedina

Hodnotenie: 4.8

Ocean Village

Ďalšou zaujímavou a veľmi neobvyklou oblasťou Gibraltáru je Ocean Village, ktorá sa nachádza na území rovnomenného móla. Väčšina obyvateľov regiónu žije na vlastných rybárskych lodiach. Ocean Village je veľmi podobná Marbelle, ktorá obsahuje jachtové hotely a súkromné lode s veľkým výtlakom a vynikajúcimi technickými vlastnosťami.

Táto atrakcia zaujme predovšetkým návštevníkov, ktorí majú radi outdoorové aktivity a tanec. Tu sa nachádza veľmi obľúbený bar a kasíno. V Ocean Village sa nachádza aj niekoľko podnikov, kde sa môžete stravovať nepretržite.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: